Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4102 571

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

Laf
11.05.2019 4 z 5

Dobrá kniha. Nejdříve se děj pomalu vlekl, ale pak to dostalo spád a bylo těžké přestat číst. Kniha také obsahuje spoustu zápletek a hlavně zajímavé rozuzlení. Jen bylo těžké si zvyknout na autorův styl psaní, pak už se to četlo samo.

JustWomen
01.05.2019 3 z 5

Zpočátku docela čtivé, ale pak se děj zamotával, časté dějové odbočky, překombinované nezajímavé zápletky. Vyšetřování přepadení bank mě nebavila, zajímaly mě hlavně části, které se týkaly vraždy Ellen a těch tam moc nebylo. Harry mě naštval hned na začátku, jeho vztahové problémy a alkohol ... pořád dokola. Je čas si dát od série pauzu.

boxas
30.03.2019 5 z 5

Motiv se mi tentokrát zdál slabý a nevěrohodný, ale pořád nadprůměrně dobré čtení.

iz67
17.02.2019 3 z 5

Upozorňuji, že jsem poslouchal jako audiokniha, navíc jako dramatizaci. Opět docela zklamání : banální příběh, klasický s milionem informací. Dojeli jsme na hory a byl jsem rád, že to skončilo.

GraceC
11.02.2019 5 z 5

Tahle kniha se opravdu moc povedla! Vždy nadšeně hltám Nesbovy zápletky, které čiší oriiginalitou, a v tomto díle jsou opravdu pozoruhodně spletité. Dál se mi moc líbí postřehy z oblasti psychologie, historie, kultury apod., které jsou přítomny v každé jeho knize a rozhodně děj zpestřují.

Zatím hodnotím jako jednu z jeho top knih.

Andrea81
09.02.2019 4 z 5

Starý, dobrý Harry. Jen tak dál.

Mahuleno
13.01.2019 5 z 5

Můj "poslední Nesbø" byl jeho Macbeth. Tady v komentáři jsem napsal, že si od tohoto autora dám delší pauzu, protože se mi kniha dost nelíbila a měl jsem k ní značné výhrady. Ovšem pod stromečkem se objevil další Nesbø - Nemesis. Ujištěn, že to je něco jiného, řekl jsem si, "že to zkusím" a udělal jsem dobře. Starý dobrý Harry Hole. Dva paralelní příběhy - případy, které řeší se zajímavě proplétají, přičemž do jednoho z nich je Harry, díky svému "opileckému oknu" vtažen víc, než by si přál. Zápletka je velmi složitá, ale napínavá a rozuzlení překvapivé. Nehemží se to tu mrtvolami, (i když tady pochopitelně jsou), ani surově realistickými popisy drastických mordů. Víc se vyšetřuje a pátrá a kombinuje. A tu a tam se autor blýskne hezkým, až poetickým, slovním obratem či popisem - jeden úryvek za všechny, který mi utkvěl v paměti:
...
"Ale někdy nám připadá, že jenom bere." Kněz položil důraz na slovo "bere" a akustika ho zvedla a nesla dál kostelní lodí...
Pedály varhan zavrzaly a začala hrát hudba. Tóny varhan stoupaly a klesaly, vysoké tóny stékaly ze střechy jako voda.
...
Skoro bych řekl, detektivka podle mého gusta. Nesbø si mne usmířil ????.
Líbilo a mohu doporučit.

elena2054
13.01.2019 5 z 5

Pozor, může obsahovat spoiler! !!
Po dočtení jsem byla rozpačitá, a to proto, že ještě ve 2/3 jsem byla z knihy tak nadšená, že jsem už chtěla psát recenzi o Nesbøově zatím nejlepší knize.
Čtení bylo úžasné a děj perfektně ubíhal. Ovšem ten konec. .. :( V tom případě to pro mne nebylo překvapením, neboť jsem ho takto tipovala od začátku, a to i proto že nám půlku Nesbø prozradil.
Druhou půlku tady prozradila jedna káča, která svůj koment neoznačila spoilerem.
Odfláknutý konec bez dořešení ostatních lupičů a rychlé objasnění smrti LG mě rozhodilo. K tomu výpověď HH před vyšetřovací komisí proti TW a hotovo!
Pentagram jsem již četla, takže přemýšlím, zda risknout Spasitele (těším se na Sněhuláka ) nebo si od Nesbøa odpočinout a přečíst si od Miniera Noc.
Přesto knihu doporučuji, je dobrá a čtivá.

Ba.Ru
07.01.2019 2 z 5

Z počátku čtivá kniha, během děje se začala trochu moc zamotávat... dost vedlejších postav, dost dějových odboček... zápletka mi přišla trochu překombinovaná. Děj by se dal rozdělit na dvě samostatné krimi. Harry Hole mi v tomto díle byl o něco víc sympatický, než v knize Netopýr, ale detektivovy problémy s alkoholem, vztahové problémy a jeho chuť nechat se zbít nebo jinak fyzicky ublížit (asi aby vypadal jako větší drsňák) mi přijdou dost klišé.

Ilirea25
02.01.2019 5 z 5

Klasický HH, u kterého musíte sedět tak dlouho, dokud kninu nedočtete. Každý díl je lepší a lepší.

evismaior
28.12.2018 3 z 5

70% - mám severskou krimi literaturu hodně ráda, ale asi proto jsem na ni taky docela náročná. Tohle není první počin s Harrym Holem, se kterým jsem měla tu čest, a zrovna tahle kniha mi přišla ne až tak dobrá, jak jsem u tohoto autora zvyklá. člověk už čeká obvyklou porci pasáží o alkoholismu a problémech v osobním životě hlavního hrdiny, takže tohle nepřekvapí. Koneckonců ani to, že je tím pádem poměrně snadné ušít na něj boudu v podobě vraždy ženy, se kterou toho měl společného víc, než by svým nadřízeným rád přiznal. Romské reálie nahlížené jinýma než českýma očima nejsou bez zajímavosti. A dost mě bavila Holeova kolegyně s geniální pamětí na obličeje Beáta. Začátek s přepadením a odprásknutím bankovní úřednice za to, že její kolega nebyl dost rychlý, je jako rozjezd parádní. Ovšem celkově jsou to spíš jednotlivosti, které mě bavilo číst, nedá se říct, že by to byla jako celek knížka, od které se člověk od začátku až do konce neodtrhne.

Kristy78
28.12.2018 4 z 5

Začíná mě to bavit :) Těším se na další díl. Jen doufám, že na toma Waalera brzy dojde!! ;)

PPardinio
27.12.2018 4 z 5

Sněhulák a Červenka se mi vryly více pod kůži, ale také zde jsem si čtení užíval. Postava Toma Waalera je stejně jako v předešlém díle příjemným oživením. Nemám jej rád, ale přináší do děje správné koření. Škoda, že se nám zde postava Spodka objevila jen krátce. Hodnocení snižuji hlavně kvůli zápletce s krví, kdy prostě nemohu uvěřit daným zdůvodněním (vražda X omdlévání při scénách s krví)

Margherita_N
11.12.2018 4 z 5

Tohle vypadalo na velký průšvih pro Harryho, ale ač je to opilec, pořád je to hlavně policajt, a ne zločinec. Ještě že tak, jeho oddanost práci a nejbystřejší úsudek ze všech mě u jeho příběhů vždycky udrží, když mě naštvou jeho alkoholový eskapády. Jeho nová kolegyně Beáta je šedá myš, která asi bude mít potenciál, no představovala jsem si k Harrymu jinou parťačku, ale furt má větší štěstí na kolegyně než na ženy. :-) Raskol je dobrá postava, vedle Harryho další, která má charizma. Fajn.

Frupet
22.11.2018 3 z 5

Četla jsem v podobě audioknihy. Tato byla namluvena stylem připomínajícím rozhlasovou hru. Děj mě rozhodně bavil. Byla to moje první kniha ze série s Harry Holem (sáhla jsem po ní náhodně - spíše kvůli jménu autora). Mám ráda příběhy rebelů mezi detektivy. Zvlášť zajímavé je sledovat, když onen detektiv má máslo na hlavě a řeší morální dilema. (prozradit či neprozradit poměr s obětí Annou).

lazarus
12.11.2018 4 z 5

O malý krůček zábavnější, zamotanější a vtipnější než Červenka. Hole prostě baví a jako přestávka mezi náročnější četbou splňuje svou funkci dokonale. Jednoduše relax ...

munka
08.11.2018 4 z 5

V niektorých situáciách som sa strácala, ale záver to vynahradil. Harry to zase zvládol až na pár potknutí.

Jessybelle
01.11.2018 5 z 5

Zase mě to vtáhlo, zase to bylo super... Já tu severskou krimi miluju...

Efesus
23.10.2018 4 z 5

Jedno z lepších děl z této série. Knížka se četla dobře a pořád udržovala čtenáře ve střehu. Líbilo se mi propletení děje a celkový nápad. Harry se prostě vždycky namočí to průšvihu a pokaždé je to zábava. Velké plus je hlavní postava. Konečně normální detektiv s problémy běžných lidí a ne superman, bez jediné chyby. Díky Harrymu je celá série dobře čtivá a člověka zajímá co se zase podělá příště.

Katulinka69
21.10.2018 4 z 5