Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4100 571

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

EvikU.
23.11.2019 5 z 5

Přečteno za 2 dny. Bylo to velmi napínavý. Moc mě to bavilo. Otáčela jsem stránku za strankou. Díl od dílu je lepší. Začíná mě hrozně rozčilovat Tom Waaler.

Spoiler:
Jediný co mi přišlo trochu divný je ta promyšlená pomsta od Anny. Jak věděla, že všechno klapne tak jak naprogramovala. Už i to,že to vůbec uměla naprogramovat by spíš sedělo k chlapovi. A další, že nechtěla sledovat jak její msta vychází. Ale její msta byla postavena tak, že ji zabil jeden z jejích bývalých milenců. Bezva nápad a jak říkám. Knihu doporučuju, byla velmi čtivá.

Kuffenbach
24.10.2019 1 z 5

Tak tohle byla bramboračka, alias slátanina, alias kejda. A filozofující cikán genderově narovnávající mého oblíbeného Sun'C tomu tak nějak nasadil norskou korunu. Jak říká můj další oblíbenec, bratr Po'Ch-Chi-Ho - "Z lejna bič neupleteš..." atd. Severská detektivka je pro mě mrtvé téma.
Lidé, bděte! A nebaštěte (jim to).

jfialova
16.10.2019 4 z 5

Další z napínavých pokračování ze série detektivek s Harrym Holem. Tentokrát poodhalíme trošku více z jeho minulosti a seznámíme se s jednou z jeho osudových žen. Už v detektivce od Jussiho Adler Olsena s názvem Marco jsem se setkala se zasazením příběhu do romského prostředí a přijde mi, že je to z pohledu českého čtenáře takové divné téma. Asi na to máme trochu jiný pohled. Byť se rozhodně nepovažuji za rasistu a člověka trpícího předsudky, přijde mi, že autoři vytváří jakési romantické představy o tomto prostředí a celkově mi jejich knihy pak přijdou takové divné. Jo Nesbovi jsem to odpustila, protože jinak byl příběh poutavý a poctvé 4 hvězdy si zaslouží.

Aya81
10.10.2019 5 z 5

Zatím nejlepší příběh HH (když čtu od 1. dílu postupně). Opravdu promyšlená kombinace dvou krimi zápletek a osobního života Harryho. Je to celé zamotané dohromady, ale působí to uvěřitelně a přitom tak nějak prostě a jednoduše. Rozhodně to nebude má poslední kniha od Jo Nesba.

Monika_cz
25.09.2019 5 z 5

Geniální! Je to neskutečně úžasná kniha. Příběhy s HH čtu postupně od prvního dílu a musím říct, že je vidět vývoj jak autora, tak hlavního hrdiny. Navíc se mi líbilo, že v pozadí stále probíhala dějová linie s Ellen, která začala v předchozí knize. Kniha je napínavá skutečně až do poslední stránky. Už se těším na pokračování.

Modrina
13.09.2019 5 z 5

V očekávání nového Harryho příběhu jsem z nostalgie nahlédla na všechny předchozí a s hrůzou jsem zjistila, že jednu jsem z nějakého důvodu nečetla - Nemesis. Tuto nedbalost jsem rychle - a ráda - napravila. Moc se mi příběh líbil, některé drobnosti zapadly do Harryho celkové dějové linie. A zase jsem se na notu toho dvoumetrového magora naladila tak, že už netrpělivě vyhlížím Nůž. :)

kannibal28
11.09.2019 3 z 5

bez slov

esterkucerova
08.09.2019 5 z 5

Přílišná překombinovanost působí u většiny autorů jako rušivý element.
Nesbo ale není jako většina autorů.
To, jak dokázal dva předměty vyšetřování paralelně proplést tak, aby to bylo pro čtenáře zajímavé, napínavé, ale zároveň se v tom neztrácel je famózní.
Nemesis mě vážně bavila moc a těším se na další Nesbovku.

jittik
27.08.2019 5 z 5

Skvělé čtení. Nesbøa nikdo nenahradí

onyx84
26.08.2019 5 z 5

Super...díl od dílu lepší a lepší...Harry mě opravdu baví...

kytikyti
21.08.2019 4 z 5

Tenhle dil se mi docela libil. Prislo mi ze ma vetsi spad nez predchozi.

Evelyn2
13.08.2019 5 z 5

Je genialni!

Predator666
31.07.2019 4 z 5

Další, téměř povedená detektivka s hlavním hrdinou, kterého možná ani nikdo nechce kopírovat. Není jednoduché být úspěšný vyšetřovatel a alkoholik v jednom. Příběh je lehce složitý s trochou rasizmu, ale jinak napínavý a s velmi zajímavou pointou.

pavels36
30.07.2019 4 z 5

Ty zápletky autora jsou užasne a co kniha to severská perla. Doporučuji

martiline
22.07.2019 5 z 5

Wow ... pro mne první čtení od tohoto autora a naprosto ... wow ... zapeklité, propletené, něco nedokončené, ale přitom vyřešené ... no já jen koukám. Prostě naprosto dokonalé !!! Musela jsem to prostě dočíst, ačkoliv už je jedna hodina v noci ...

VeronikaAug
21.06.2019 5 z 5

Opět 5 hvězd, příběh mě bavil, rozuzlení mě napadlo, ale to proto, že Nesba už po těch prectenych knihách trochu znám a tak člověk může předpokládat, že vyústění zápletky nebude jednoduché, zato bude originální a promyšlené. Nemesis je pomsta dotažena téměř k dokonalosti.

barbora5058
09.06.2019 5 z 5

Nesba čtu chronilogicky, Nemesis bych srovnala s Červenkou. Děj mě bavil od začátku do konce, míchají se zde dvě dějové roviny, které se pořád a pořád rozplétají. Konec je dle mého názoru až moc natažený, proto zatím Červenka lepší. Nemesis mě bavil z důvodu Harryho, který potřebuje vyřešit vše podle drobných detailů, líbí se mi i nová kolegyně Beáta a současně postup na případě Ellen. Dobrá kniha, doporučuji.

VendulaB
05.06.2019 4 z 5

Zatím dle mého názoru nejlepší díl série (sérii čtu chronologicky). Autor si se čtenářem pohrává, scény často popisuje způsobem, který Vás ponouká k jinému výkladu děje, což je velmi zábavné. Nesbo se zde projevuje jako výborný vypravěč.

zaba335
26.05.2019 5 z 5

Jako obvykle další skvělý román s kriminální zápletkou, který jen tak neodložíte. Nesbo potvrzuje, že jeho spisovatelské schopnosti jsou jedny z nejlepších.

Lmslaver
14.05.2019 5 z 5

Nemesis je bohyně odplaty a v tomto příběhu se řeší dva případy, jejich ústřední motiv je pomsta. Pomsta natolik složitá, sofistikovaná až překombinovaná, že ji lze jen stěží uvěřit. Nesbo je ale ve skvělé vypravěčské formě a dokázal naservírovat příběh mistrovským způsobem, lidi prostě mají rádi pohádky, které jsou jim kvalitně předloženy. V poměrně dobré formě je tu i Harry Hole, který ještě není taková troska jako v pozdějších románech po Sněhulákovi, působí poměrně lidský, jako dobrý policajt, který má problém s chlastem. Dějová linka s Princem, která spojuje Červenku, Nemesis a Pentagram je asi to nejlepší, co Nesbo vymyslel.