Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4106 572

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

Katulinka69
21.10.2018 4 z 5

Tohle mě neomrzí.

dadako
26.09.2018 4 z 5

Až na pár hluchých míst děj letěl a četlo se to moc dobře. Občas jsem měl pocit, že si místy autor protiřečí, ale když jsem se kouknul pořádně tak jsem zjistil, že byla chyba u mě. Červenka mě bavila o něco víc.

Dashmo
24.09.2018 3 z 5

Jaaaj na zaciatku parada.Bolo mi jasne, ze prvi podozrivi nebudu asi ti pravi. Ale potom sa to uz zacalo tak strasne motat az som si musela niekedy pri citani dat pauzu. Ale tak..to je inspektor Hole..ten nemoze riesit len take obycajne pripady

Sudin
23.09.2018 3 z 5

Za mně zatím nejslabší díl HH. Nevím jestli jsem rozmlsaný trilogii Milenium, kterou jsem četl před touto knihou a nebo mi příběh tentokrát nesedl, ale přišlo mi to překombinované a zdlouhavé. Ještě že ten konec to zachránil a byl poměrně zajímavý.

Lachtaan
22.09.2018 5 z 5

Bravurní Sněhulák mě v nemalé míře nakopnul směrem, kde se začnu hojně věnovat severským kriminálkám a obzvláště tvorbě skvělého spisovatele jménem Jo Nesbø. Náhodně jsem sáhnul po rozvleklé, ale intenzivní detektivce Nemesis, kde opět nechybí ta norská drsnost a hra bez jakýchkoli kompromisů. Musíte se opravdu do celého příběhu vcítit, aby vám ani jedna z necelých 500 stránek nepřišla zbytečná. Pak se už jen začínáte rozmýšlet, jakým případem Harryho Holea či jiným Nesbøvým knižním titulem budete nadále obohacovat svou sekci Přečtených.

Monini
20.09.2018 3 z 5

Žádné velké překvapení se nekonalo. Co se vlastně děje napadne čtenáře dost brzo. V druhé půlce knihy jsem se jen těžce prokousávala přes hluchá místa, abych se konečně dostala k poměrně dobře napsanému závěru. Špatné to není, ale čekala jsem víc.

dav1990id
15.09.2018 5 z 5

............

JIVaJaH
14.09.2018 5 z 5

Jako téměř vždy...čtivé, napínavé. V některých situacích a propletencích jsem se lehce ztrácela, ale zase se našla. Ještě mi zbývá poslední z knih s HH, tak hurá na ni.

Ran
11.09.2018 3 z 5

I když je příběh velmi dobře napsaný a autorův styl neztrácí na své působivosti, tak mě kniha přišla trochu překombinovaná a byl tam trochu moc vysoký faktor náhody.

tatjana1737
06.09.2018 4 z 5

!!! POZOR, MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY !!!

Bylo to čtivé, bylo to dlouhé, knihu jsem odkládala jen nerada, a pořád se v duchu vracela k jejím postavám, takže celkový dojem ihned po přečtení vysoký. Teď už trochu střízlivím a hvězd bych asi dala méně, už jen kvůli jisté překombinovanosti toho, kdo byl vlastně bankovní lupič a kdo byl vrah Anny, která na mne působila ve finále nevěrohodně, ale coby čtenářka jsem si ji v průběhu vychutnávala a říkala si: "Jo! Přihoď ještě něco, ať mám co číst a můžu si říkat: pááni!".

Pááni jsem až tak neříkala, ale i tak jsem si početla ráda. V reálu nevím, nevím, jestli by se tohle vše mohlo udát, na to jsem příliš velký skeptik, ale v knize to autorovi odpustím a klidně mohl něco přidat ;-).

Co se týče postavy Beáty, zajímavé je, jak se na osloské kriminálce koncentrují lidé, kteří jsou nějak zajímaví a něčím výjimeční (Ellen se svými znalostmi ptačí říše, Beáta coby člověk pamatující si lidské tváře). Jak padlo v komentáři pode mnou, doufám, že o Beátu nějak tragicky nepřijdeme jako o jiné Harryho kolegy (nečetla jsem jen dvojku, takže netuším, zda Nesbo někoho neodpravil i tam), protože ač ze začátku na ní jedinou zajímavostí byla ta paměť na obličeje, nakonec se vybarvila jako velmi zajímavá postava s budoucím vysokým potenciálem.

Tak trochu jsem čekala, že se vyřeší Ellenina vražda, ale zas na druhou stranu, člověk nesmí být hladový - Nesbo v tomto případě převzal klasické seriálové schéma, kdy jeden díl něčím končí, divák se hladově vrhne na díl následující, aby se tam rozehrálo úplně něco jiného, co ho zas o něco víc zaháčkuje, a rozuzlení toho, proč se vlastně kouká dál a dál, přijde až po nějaké době. Postava zlého kolegy (kterého mi poněkud zkazilo to přirovnání k Davidu Hasselhoffovi) byla tentokrát vykreslena zajímavěji a - asi jsem příliš dlouho doma s dětmi - lehce mne ve vztahu k ženám vzrušila. Budu si muset čtení HH proložit něčím normálním, třeba Kocourem Vavřincem, abych si srovnala hodnoty :-X. Nicméně je to fakt šmejd a doufám, že se mu stane něco hodně moc ošklivého, i když tomu po přečtení anotace k další knize tak nějak nevěřím. Že by se z TW a HH nakonec stali kámoši? To asi těžko...

Tenhle díl byl zajímavý lehkou romskou linií, v tomhle ohledu by mne zajímalo, jestli Nesbo vaří z vody nebo to, co postavám v kládá do úst, má o nějakých reálných příslušníků minorit, jiných národností, daných profesí... o kterých píše. V prvním případě by mi to zavánělo pár obecnými stereotypy, v druhém případě by to předkládaným myšlenkám dodávalo zajímavou hloubku a prostor k zamyšlení.

Knihy mi půjčuje kamarádka před porodem, takže pod záminkou, že ji chci vidět, než se to narodí, protože pak tolik času nebude, z ní ještě musím vytřískat co nejvíc dalších svazků, abych v nich mohla rochňat. Já, odpůrce detektivek, který skončil Sherlockem Holmesem... Holt Nesbo píše dobře, překlad je kvalitní, děj dostatečně překvapivý a plný několika obratů a v neposlední řadě postavy uvěřitelné, byť trochu archetypální: hlavní hrdina vlk samotář, správný šéf držící nad ním ochrannou ruku, ironický navenek suchý technik, ale s profesní úctou k řemeslu, všestranně zlý kolega, který navenek působí jako ten kladný, chytrý parťák - přicmrndávač, na kterého je spoleh, vzdělaný přítel - psycholog, který sype moudra, citáty a učebnicové pasáže z rukávu, ... + v tomto díle šéf loupežných přepadení, který je až tragikomickou postavou v tom, jak se dělá něčím, co není, jeho podřízení i nadřízení to vidí, a jediný, kdo to ale fakt žere, je on sám - znám pár takových :-).

Osobně by mne zajímalo, jestli se k sérii někdy v budoucnu vrátím, tak jako se vracím ke svým oblíbeným autorům, i když po přečtení vidím některá slabá místa a hlavně, což je nešvar detektivek a krimi, vím, kdo je vrah. Čistě pro ten požitek z četby, který byl i přes některé mouchy vysoký.

P.S.: V knížkách o HH mi trochu chybí mapky měst, kde se děj odehrává, nějaký ten slovníček, rejstřík postav a hlavně výslovnost, jak tomu bývávalo dříve a např.v knihách z edice KOD. Vím, že v dnešní době globalizace a internetu není takový problém si plánek Osla splašit, ale i tak... Mám ráda věci na jednom místě (v knize) a hezky při ruce...

P.P.S.: Po přečtení předchozích komentářů se přidávám k hlasům, které volají po lepším rozřešení "Řezníkových" "dalších" bankovních loupeží.

therushka531
04.09.2018 3 z 5

Ach jo, zase zvratky pleskající o podlahu a jejich štípání v nosohltanu, už jsem se bála, že to bude chybět! Ne vážně - díl od dílu mi knihy příjdou lepší a lepší, nicméně kniha mne neuchvátila, a při rozuzlení se nedostavilo se žádné velké wooow. Možná proto, že jak to bylo s bankovním přepadením jsem věděla už docela záhy a ta část s Annou mi přišla lehce přitažená za vlasy. Moc se mi ale líbí zápletka s Tomem a postava Beáty, doufám, že jí Nesbo zase nezamorduje. Také by mě zajímalo, jak dlouho by se zaměstnanec typu Holea v reálu udržel u policie...

annettka1098
31.08.2018 3 z 5

Nebylo to špatné, ale ani mě to neuchvátilo. Pořád čekám na úroveň Směhuláka. Snad se dočkám, každopádně pokračuji dál. Zatím mne to neodradilo.

mysteriouslukas
27.08.2018 5 z 5

Další perfektní díl Haryho Holea. Dobře se čte, příběh je super. Opět nějaké to navázání do Haryho minulosti. Prostě super čtení. Hodně dobře promyšlený děj. Další díl je na cestě :-)

nicolettkaa
09.08.2018 5 z 5

Nesbo a Hole jsou prostě třída. Knihu jsem nemohla odložit, dokud nebyla dočtená. Konec mě šokoval, ještě že Harry musí do všeho neustále šťourat, až nakonec vyšťourá celou pravdu. Už mi jen chybí, aby vyřešil odložený případ z minulého dílu, přece jen zasahoval i do Nemesis. Těším se na další!

Betty11
22.07.2018 5 z 5

Harry je třída, vždycky na to příjde :) . A ten chlápek Nesbo je fakt kebule, a to mně baví. Prostě pecka, dávám plný počet.

Kopta
18.07.2018 5 z 5

Od Sněhuláka jsem četl to pravé ořechové. Nějakým způsobem jsem chytil Nemesis do rukou a odkládal ho čistě s nechutí. Sice se najdou pasáže, které nemusí být tolik záživné, ale Norsko, Harry a geniální Jo opět zafungovali. V perfektní sestavě se všemi postavami a gradací děje jak má být.Za mne jednoduše spokojenost. Zase jsem se skvěle bavil. A něco mi říká, že to bude lepší a lepší.

katuu123
11.07.2018 5 z 5

Čekala jsem od Jo Nesbø hodně a musím říct, že opět nezklamal. Do knížky jsem se začetla a dokonale vžila. Harry Hole je mi hodně sympatický. I přesto, že mě tlusté knížky jako byla tato (517 stran) spíše odrazují, NEMESIS jsem si s radostí přečetla. DOPORUČUJI všem..

Klárka83
09.07.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, měla spád, příběh se nikde nezastavil na mrtvém bodě. Za dva dny jsem ji přečetla jako nic :-). Za mě určitě doporučuji!

Hikari13
06.07.2018 4 z 5

Harry Hole opět nezklamal. Doporučuji.

Terva
28.06.2018 4 z 5

Umřu.
A nedává to smysl.
Tohle nebylo v plánu,
alespoň ne v mém plánu.
…...Můj plán dával smysl.

Toto je HH 4.
Rozhodl jsem se, že mistra detektiváře v sérii HH nebudu přeskakovat a knihy budu číst pěkně za sebou. A udělal jsem dobře. Už v tomto příběhu, kdybych nevěděl, co se stalo dříve, bych byl ochuzen o několik podstatných situací, které se bez předešlých knih špatně chápou. Například situace okolo Harryho „kolegy“ Waalera a nebo alkoholismu hlavního hrdiny Harryho Hola, který se řídí heslem, že „žížniví lidé pijí kdekoliv.“

Citát: Teď už není alkoholismus sám o sobě u veřejně činné osoby důvodem k výpovědi, ale opilost na pracovišti ano.

Příběh je tentokrát bez politického podtextu. Zůstal jen mírný a lehce přehlédnutelný rasizmus. Avšak šablona, podle které Jo Nesbo píše je zde více průhledná a děj se tak stává lehce předvídatelný. Ta osnova prostě spisovatele provází všemi, zatím přečtenými, příběhy. Čtenář tak tuší, co má očekávat.

Malá ochutnávka:
Tohle bude moje vrcholné dílo, Harry.
Tyhle portréty?
Ne, to je jen část celého díla. Ještě není hotové.
Hm. Jmenuje se to nějak?
Nemesis, odpověděla tiše. Podle té bohyně, víš.

Tento příběh je hodně zamotaný a mistr zde dal prostor kupě spekulací a spoustě vyvrcholení. Jenže konec byl tak šíleně prodlužovaný až se stával nudný. Dlouho se mi nestalo, že bych se v knize a příběhu, který čtu skoro jedním dechem, tak strašně na jeho konci zasekl. Posledních cca 60 stran se mi blbě četlo. Ale nakonec pointa velmi povedená a možná i překvapivá, pro ty, kteří nedávali moc pozor :-)

Citát: Všichni se ptají, jaký smysl má život, ale nikdo se neptá, jaký smysl má smrt.

Tentokrát jsem vybral velké množství citátů. Vlastně je jich celkem sedmnáct. Všechny jsem je uložil na profil mistra Nesba. Neodolám a vložím sem jednu krásnou myšlenku, kterou jsem si přečetl v tomto příběhu.

Když víme, že jen v naší Galaxii je víc sluncí než zrníček písku na průměrné pláži, proč chceme vědět, jest-li je tam nahoře život. Měli bychom se spíš ptát, jaké jsou šance, že jsou všichni mimozemšťané přátelsky naladěni.

C#MN