Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4114 4114

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

bivana009
08.04.2018 4 z 5

Tento díl byl o malinko slabší než předchozí, ale celkově hodnotím jako skvělou detektivku se zajímavou zápletkou. Harry tady opět nezklamal.

Majkrofon
29.03.2018 4 z 5

Tento diel ma bavil o trochu menej. Stále ide o veľmi kvalitnú severskú krimi, avšak, miestami mi to prišlo až moc prekombinované a chaotické. To však nič nemení na tom, že sa na ďalšie diely s Harrym Holeom teším, aj keď si dám asi menšiu pauzu, o to viac sa však budem tešiť na ďalšiu knihu.

IGEA
21.03.2018 5 z 5

Hodně čtivé. Výborné.

terka1011
14.03.2018 4 z 5

Díl o trošičku slabší než díly předešlé, ale stejně to bylo super a napínavé! Velké plus za postavu Raskola, který mě opravdu velmi bavil. :)

karolka
05.03.2018 3 z 5

Pro mě velmi zmatená, nečtivá, přehršel anglických slov bez překladu. Snad bude další díl lepší.

michaela6503
05.03.2018 3 z 5

Tenhle díl byl trochu opačný. Ze začátku mě neskutečně nadchl a začetla jsem se rychlostí světla. A postupně to bohužel upadalo. Samozřejmě mě to bavilo jako všechny Hole detektivky, ale z těch 4, které jsem již přečetla, je pro mě tahle nejslabší bohužel prozatím. Už se ale stejně moc těším na pentagram. O:)

3nitka
04.03.2018 3 z 5

Podľa mňa nič extra. Ku koncu tie zvraty, čo ja viem….

iwosh
04.03.2018 4 z 5

..., a už se to rozbíhá, první kniha z prvních čtyř, která u mě za super, od 215 stránky na jeden zátah, nešlo to odložit, muselo se to dočíst, ... :)

nik077
02.03.2018 5 z 5

HH mám ráda.....takže za mě super kniha....

Johhanka79
25.02.2018 4 z 5

Část zápletky a "vrah" mi byl jasný skoro od začátku, zbytek děje již ne. Jako vždy čtivé a mající spád. Jen Harryho mi je nějak líto... dobrou náladu nečekejte.

Blafoun
25.01.2018 3 z 5

S každým dalším dílem doufám, že se mi to začne líbit víc, nicméně se stále pohybuji na hranici, jestli případy s HH nepřestat číst, ale konec knihy vždycky moje váhy lehce přetlačí na pozitivní stranu. :-)
Kromě toho, že mi to připadalo docela překombinované a natahované, tak mám neustále pocit, že autor má perverzní sklony srážet Harryho na kolena, hned jak se trochu oklepe. Proč musí výborný kriminalista vypadat jako bezdomovec, být alkoholik a stále tragicky přicházet o ženy, na kterých mu záleží? Není to už trochu moc? Podle mě je to ujeté. Na druhou stranu záporákovi se až neuvěřitelně daří. :-)
Ještě že se aspoň objevila Beáta...

Zakyss
12.01.2018 4 z 5

Asi jsem čekala daleko víc, od věhlasného a všude chváleneho Nesba. Trvalo mi se začíst. Na mě je tam nějak moc omáčky kolem a kolem a zamotávala jsem se v některých nekonečné dlouhých souvětích. Několik podstatných situací, kterým já bych určitě dala více prostoru a "dramatičnosti" se v knize tak nějak jen "oznámí". Každopádně má autor výbornou fantazii, nápady. Nedokázala jsem předem odhadnout nikoho. Autora určitě nezavrhují a myslím, že v budoucnu po jeho knize ještě sáhnu.

silhavaemilka
05.01.2018 5 z 5

Má pátá Nesbeova s Harrym. Mě se líbila hodně. Musím se přiznat, že tentokrát jsem s vrahem Anny byla uplně vedle :D.... Jen i docela chybela Rachel :(....

Terry11
30.12.2017 2 z 5

"Přijít o život není to nejhorší, co se může člověku stát. Nejhorší je ztratit to, pro co žijete."

Jestliže mi hlavní hrdina nejen svými hygienickými návyky a projevy připadá nechutný, je něco špatně. Nesedne mi ani vyšetřování případů, je to tak nějak rozvleklé, prostě nevím, co by mě přinutilo vzít do ruky pátý díl.

Eunike93
28.12.2017 5 z 5

Neskutečně napínavé. Nevím, jak jinak vyjádřit své pocity po přečtení 4. dílu HH. Jsem opět velice spokojená a vřele doporučuji. Musím ovšem přiznat, že prolínající se děje působily chvílemi chaoticky. To je bohužel u Nesba poměrně časté, ale na kvalitě to (u mě :-)) neubírá.

heyitsronnie
27.12.2017 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem Nemesis a Pentagram četla hned po sobě, dosti mi splývají. Často je beru jako jeden celek, jelikož obě knihy mi přijdou asi tak na stejné úrovni. Dobré úrovni. Setkáváme se s milou Beátou Lonnovou, kterou mám z Harryho kolegyň asi nejraději. A to v průběhu všech knih série. Pro mě nepředvídaný zvrat na konci knihy tomu všemu jen přidává. Nedokázala jsem se odtrhnout.

delatrix
24.12.2017 2 z 5

Tato kniha je určitě poslední ze série, co jsem četla. Harryho osobnost se mi čítm dál tím mín líbí.
Děj detektivny není špatný, ale předešlé knihy byly určitě lepší. Anna mi tedy přišla rozhodně šílená a Raskola mi bylo docela dost líto. Beáta jako taková plachá holčička je opravdu neskušená, ale na konci je opravdu otrlejší a chová se spíš jako policistka. Jen doufám, že Waaler nakoned dostane, co si zaslouži.

Petruse21
23.12.2017 3 z 5

Slabší jak Červenka.

Horselen
02.12.2017 4 z 5

Také moje první knížka od tohoto autora. A musím se přiznat, že detektivky nepatří do kategorie, kterou vyhledávám. Jinak řečeno, běžně je nečtu.
Přes počáteční rozpaky a poté, co jsem se prokousala neskutečně dlouhými souvětími, se mi kniha začala opravdu líbit. V napětí mě udržela do samého konce. Hodně oceňuji originální a promyšlené zločinecké taktiky a triky.

misaa.p
18.11.2017 4 z 5

První dílo od tohoto známého autora. Trochu jsem se bála a nevěděla jsem, co od knihy čekat. Sice mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale po několika stranách mě příběh pohltil, chtěla jsem vědět víc a víc a prožívala napínavé luštění případu. Je možné, že si některé jeho knihy ještě přečtu, sice to není můj šálek kávy, ale kniha mě velice bavila.