Nemesis

Nemesis
https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4132 4132

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

Petruse21
23.12.2017 3 z 5

Slabší jak Červenka.

Horselen
02.12.2017 4 z 5

Také moje první knížka od tohoto autora. A musím se přiznat, že detektivky nepatří do kategorie, kterou vyhledávám. Jinak řečeno, běžně je nečtu.
Přes počáteční rozpaky a poté, co jsem se prokousala neskutečně dlouhými souvětími, se mi kniha začala opravdu líbit. V napětí mě udržela do samého konce. Hodně oceňuji originální a promyšlené zločinecké taktiky a triky.

misaa.p
18.11.2017 4 z 5

První dílo od tohoto známého autora. Trochu jsem se bála a nevěděla jsem, co od knihy čekat. Sice mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale po několika stranách mě příběh pohltil, chtěla jsem vědět víc a víc a prožívala napínavé luštění případu. Je možné, že si některé jeho knihy ještě přečtu, sice to není můj šálek kávy, ale kniha mě velice bavila.

verunmerun
15.11.2017 5 z 5

Moje 1. knížka ze série s HH a už se nemůžu dočkat toho, až si je přečtu všechny hezky od Netopýra.
Krásně napínavý příběh!

kika 13
14.11.2017 5 z 5

Opět super napínavý příběh až do samého konce.

Musvar
05.11.2017 4 z 5

Moje první setkání s Nesbøm. Moc jsem nečekal, ale bylo to lepší, než jsem čekal :)

St.Evelin
01.11.2017 5 z 5

Opět gradace příběhu o HH. Myslela jsem si, že to není možné, ale je! Nesbo zase poutavé vyprávěl příběh, dokázal mě zaujmout, strhnout a napínat! Zase ockousek lepší!

amenufus
30.10.2017 3 z 5

Tak další díl za mnou. Dala bych tak 3,5 hvězdy. Takhle je určitě na vyšší úrovni než první dva, třetí zatím nepřekonal.
Já vám nevím, přišlo mi, že od chvíle, co se postupně začaly odkrývat karty, začalo se to kazit. Tenhle byl příbuzný tohoto, tenhle v minulosti zastřelil tamtoho, atd, atd. Puzzle se začaly skládat dohromady, ale až moc urputně. Prostě za mě trochu překombinované.

hroneczek
25.10.2017 4 z 5

Po předchozím díle byla laťka nastavena vysoko, ale Nemesis ji překonala a udala nový rekord. Málo koho nechá tato kniha chladným, určitě čtenáře namotivuje ke čtení dalších dílů.

Bradkac
15.10.2017 4 z 5

Další dobrá detektivka ze série o Harrym Holovi. Tentokrát je na stopě chorvatskému zabijákovi v zimním promrzlém Oslu. Příběh dobře graduje a finále je strhující.

Petra153
13.10.2017 5 z 5

Úplný dějový "koncert". Kniha se mi líbila opravdu moc.

reeper
13.10.2017 3 z 5

Předchozí díl Červenka byl lepší. Za pár dní si toho z Nemesis moc nevybavím, asi jen to, jak dopadne Waller.

animovanej medv
09.10.2017 4 z 5

Napínavé, poutavé, velmi dobře se to četlo

klokan.1905
04.10.2017 4 z 5

Nemesis...
V pořadí 4.díl ze série s detektivem Harry Holem...
Děj knihy začíná v prostorách banky v centru Osla, kde dochází k loupežnému přepadení, kdy vedoucí pobočky dostává 25 vteřin na to, aby otevřel bankomat - z něj vybral peníze a tyto naházel do připravené tašky... Vedoucí pobočky limit o 6 vteřin překročí a vzápětí na toto bankovní lupič zastřelí jednu ze zaměstnankyň...
Případ dostává do rukou Harry Hole, kterému při řešení případu vypomáhá policistka Beáta Lønnová...
... nejhorší, co můžeš udělat člověku, není to, že ho připravíš o život, ale že ho připravíš o to, pro co žije...
Ani při čtení tohoto pokračování se nudit zcela jistě nebudete... ;-)
Snad jediné, co bych mohl vytknout jsou místy anglické věty (bez překladu, alespoň kdyby byly třeba v zadní části knihy, nebo dole na stránce - s malou hvězdičkou...). Asi se holt v dnešní době počítá s tím, že angličtinu zvládá každý... Za toto mé opětovné rýpnutí, ale Jo Nesbo nemůže... Za mě silnější 4*

Nickky
19.09.2017 5 z 5

Přesně v této knize (správně by se hodilo napsat audioknize) jsem se poprvé setkala s postavou svérázného detektiva Harryho Holea. Moje nadšení bylo tak velké, že jsem začala číst sérii od prvního dílu. Ten ovšem ještě zdaleka nedosahoval kvalit této knihy, takže jsem byla tehdy poněkud zaražená, částečně zklamaná a pokračovat s dalšími díly jsem odložila na neurčito.
Až letos mě krátká ukázka v knižním magazínů a recenzní ohlasy přesvědčily, abych dala těmto knihám ještě šanci. A rozhodně se to vyplatilo. Velmi pozitivně hodnotím celkovou kompozici dějové linie, kdy musí být čtenář neustále ve střehu a také to, že (zdánlivě) uzavřený případ Ellen zůstává pro Harryho stále otevřený.
Za sebe mohu knihu doporučit těm z vás, kterým se líbila Červenka (potažmo i předcházející Švábi a Netopýr). Rozhodně nebudete zklamáni.

Na závěr tohoto komentáře bych ráda citovala jednu pasáž, kde je možné se přesvědčit o tom, že autor dokáže do napínavých scén zakomponovat i špetku humoru :-)
Møller povytáhl udiveně obočí a konstatoval, že Waaler musí být velmi rozčilený - poprvé ho slyšel mluvit s nadřízeným útočným tónem.
„Ano. Kde je Harry?"
Waaler ukázal na červené otisky nohou na parketách.
„Byl tady. Jak vidíte, vloupání. Začíná toho být k vysvětlování docela dost, že?"
„Ptal jsem se, kde je teď?"
Waaler a druhý policista si vyměnili pohledy.
„Harry očividně nemá zrovna zájem se ospravedlňovat. Když jsme sem přišli, ptáček už byl pryč."
„Aha? Měl jsem dojem, že jste celou oblast neprodyšně uzavřeli."
„To ano," odpověděl Waaler.
„Tak jak vám utekl?"
„Za pomoci tohohle." Waaler ukázal na telefonní přístroj na stolku. Na sluchátku byly stopy, které vypadaly jako krev.
„Utekl vám telefonem?" Møller pocítil - přes svou špatnou náladu a celkovou vážnost situace - iracionální nutkání se usmát.

starejĎurda
19.09.2017 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší kniha ze série Harry Hole. Dělá mi problém si vůbec vybavit, o čem kniha byla.

veru.nika
17.09.2017 5 z 5

Výborná kniha, zajímavé rozuzlení. Knihy od tohota autora mě opravdu baví.

SadUnicorn
03.09.2017 4 z 5

Tahle kniha byla rozhodně důkladně promyšlená. Jak bankovní loupež, tak smrt Anny. Rozuzlení na mě udělalo dojem svou propracovaností a nápaditostí. Ale kniha v některých ohledech tak akční a plná náhod, až je neuvěřitelná. A to mě na jinak dobře napsané knize dost zklamalo.

Toffee
02.09.2017 3 z 5

Čtivé, dramatické a plné zvratů. Těch je až moc, takže je to celkově dost překombinované.

MonicaMonique
28.08.2017 5 z 5

Kniha byla ze začátku trochu nuda, ale pak se to pořádně rozjelo. Vždycky, když už jsem si myslela, že vím, kdo je vrah, přišel nějaký zvrat. A konec, ten jsem rozhodně netipovala.