Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454686/bmid_hana-JfO-454686.jpg 5 13530 13530

Ak existuje niečo, čo preveruje ozajstnosť ľudského života, potom je to utrpenie. A ak existuje niečo, čo život znehodnocuje, potom je to utrpenie, ktoré človek spôsobuje iným. Lenže čo keď je napriek tomu nevinný? Čo keď je to všetko len zhoda okolností a človek je iba bezmocným nástrojom osudu? Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha. Príbeh, vychádzajúci zo skutočných udalostí, podáva Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatickosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film. Zostáva iba otázka, či sa kryha osudu nakoniec predsa len roztopí…... celý text

Aerine
21.06.2018 4 z 5

Současné české literatuře nefandím, ovšem po přečtení Hany uznávám, že i mezi mladými novými autory/autorkami se může objevit skvost. Hana je velmi čtivý příběh, není stereotypní - napomáhá tomu i změna pohledu na hlavní hrdinku (z pohledu neteře / ichforma), i prolínání časových období. Hana jako postava působí neuvěřitelně uvěřitelně. Přesně tak bych čekala, že se člověk s takovou zkušeností bude chovat. I přesto z homole její duše zbyla špetička, aby našla nový smysl života. Díky za tento dojemný, tragický příběh, u kterého jsem musela několikrát zamáčknout slzu.

hey123
21.06.2018 5 z 5

Kdyby se mohlo dát více hvězd, dala bych je. Kniha je neskutečně čtivá, krásně a srozumitelně napsaná. Příběh musí uchvátit a nějakým způsobem se zarýt do srdce každého čtenáře. Já jsem dějepis nikdy ráda neměla, ale aspoň jsem se díky touto příběhu vžila do situace Hany, která je podle mě hlavní postavou knihy. Oceňuji i krásný obal knihy. Jednoduše geniální! A už se těším na další knihu, kterou si od autorky přečtu! Tuto knihu bych zařadila mezi povinnou četbu na střední škole! Určitě tuto knihu řadím mezi jednu z nejlepších, které jsem kdy četla.

Breberuše
21.06.2018 5 z 5

Opravdu skvělá knížka. Říkala jsi, že takhle smutnou knížku jsem dlouho nečetla, jenže pak přišla knížka V šedých tónech a hrůzy, které byly popsané v knížce HANA trošku pohasly (tím neříkám, že to nebylo děsivé a smutné). Ale byla to opravdu nádherná knížk a 100 % se k ní ještě vrátím a buduji doporučovat dál a dál.!

Dandy1
20.06.2018 5 z 5

Kola osudu jsou nevyzpytatelná. Někdy je trest vysvobozením a jindy se dobro ve zlo obrací... A neschopnost vyslovit pravdu má často fatální následky.
"Neměla jsem proč žít, ale neuměla jsem umřít."

akrash
19.06.2018 5 z 5

Velmi silný příběh - dobře napsaný i přes citlivé téma. Námět je až neuvěřitelný, celá "historie" rodiny, přátel a sousedů... Výjimečná kniha na poli válečné literatury.

Teri_Nka
19.06.2018 5 z 5

Skvělá kniha ke které se budu chtít určitě vrátit.

Lenka1204
19.06.2018 5 z 5

Skvělá kniha, skvěle napsáno. Není co dodat, rozhodně se k ní budu vracet :)

martinasudová
19.06.2018 5 z 5

Jak může být život těžký žít a kolik náhod ho může ovlivnit...po dočtení zůstalo pár stránek mokrých...jak mě je Hany líto...
Doporučuji k přečtení !

petaSk
19.06.2018 2 z 5

[audiokniha]
Další dojení válečného utrpení a úplně zbytečná kniha. Nemám ráda knižní návraty do válečných let, protože je to pryč, ale pořád je to sázka na jistotu, že? Tady se ale citově vydírá na druhou. Z celé knihy na mě stříkal sentiment a ač se postavám děly hrozné věci, pro mě to byly nezajímavé šablony a byly mi fuk. Kniha se snaží být možná kronikou, ale nedaří se jí to. Zato je plná všech klišé, které si dokážete představit.
Pokud potřebujeme pořád vytahovat válečné utrpení, jde to i líp, viz například Zulejka otevírá oči, která mě dostala.

Ellen16
18.06.2018 5 z 5

Úžasná knížka s lidsky propracovaným příběhem. Hana je sice hlavní hrdinkou, ale bez všech těch na první pohled ne tak důležitých postav a "náhod" okolo by její příběh nikdy nevznikl. Určitě jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.

91pometlo
18.06.2018 5 z 5

Přečtená vlastně jedním dechem, kniha plná hrozného osudu lidí v hrozné době, ale taky plná síly, vytrvalosti a lásky. Dočítala jsem jí se slzama v očích

gigi77
18.06.2018 4 z 5

Jemné vyprávění s neuvěřitelnou hloubkou citu. Kéž v nás pocit štěstí ze života v této době nevyprchá tak rychle, jako se kniha dá přečíst.

freejazz
18.06.2018 5 z 5

díky autorce. obdivuji, jakou sílu a vytrvalost musela v sobě najít, když tuto knihu psala. je to obdivuhodné dílo

kečup60
17.06.2018 5 z 5

Krásná kniha, na kterou nezapomenu. Přesto, že nevyhledávám literaturu z tohoto období, tak si myslím, že podobnou literaturu bychom si měli všichni raz za čas přečíst, abychom nezapomněli. K níže uvedenému názoru musím sdělit, že to co se pisateli nelíbilo (viz poslední odstavec), tak mě to naopak tak zaujalo, že jsem se od čtení nedokázala odtrhnout. Nevím jaký "zvrat" by měl nastat, aby se to panu O. Merglovi líbilo. Vždyť je to příběh "obyčejných" lidí v neskutečně těžké době, kterou jsem naštěstí nezažila.

DitaV.
17.06.2018 5 z 5

Nádherná lidská kniha, která podrobně nelíčí hrůzy holocaustu a nepopisuje nelidské týrání lidí v koncentračních táborech, ale ukazuje dopad okupace a holocaustu na osud jedné židovské rodiny a vlastně i na ostatní obyvatele malého města, kteří se museli vyrovnat s tím, jaký postoj zaujali v dané době. Pro mne opravdu velmi emotivní záležitost.
Navíc - kniha nikoho neodsuzuje a to se mi líbí.

lubosh
17.06.2018 5 z 5

Klobouk dolů. Úžasná věc.

Ester59
17.06.2018 5 z 5

Na tuto knihu nelze uz nikdy zapomenout.

barunkaav
17.06.2018 5 z 5

Krásná knížka. Přečetla jsem za jeden večer a jedno dopoledne. Vřele doporučuji! :-)

Gugu
17.06.2018 5 z 5

Krásná kniha, čtivá, se spádem, zároveň smutná, místy i vtipná. Hned jsem si koupila od autorky další. Doporučuju k přečtení.

boeink
15.06.2018 5 z 5

Hanu jsem nečetla "jedním tahem", ale bohužel po práci před spaním, než se mi začaly zavírat oči. Jsem přesvědčená, že lépe bych si ji užila, kdybych četla celistvěji..Nicméně četla se mi dobře, je psaná tak "hezky česky", příběh poutavý. Čekala jsem, že bude víc o holocaustu, víc o týrání Židů v koncentrácích, ale ona je bohatší nejen o příběh Miry, a to, jak se jednotlivé části celého příběhu poskládaly, mě opravdu dostalo. Dočetla jsem a i pár dní poté, mám Hanu, Miru a celou jejich rodinu pořád v hlavě. Skvělá kniha!