Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454686/bmid_hana-JfO-454686.jpg 5 13499 3487

Ak existuje niečo, čo preveruje ozajstnosť ľudského života, potom je to utrpenie. A ak existuje niečo, čo život znehodnocuje, potom je to utrpenie, ktoré človek spôsobuje iným. Lenže čo keď je napriek tomu nevinný? Čo keď je to všetko len zhoda okolností a človek je iba bezmocným nástrojom osudu? Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha. Príbeh, vychádzajúci zo skutočných udalostí, podáva Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatickosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film. Zostáva iba otázka, či sa kryha osudu nakoniec predsa len roztopí…... celý text

Lehrerin
29.06.2018 5 z 5

Hana je krásně napsaná, má velmi silný příběh, rozhodně si 5 hvězd zaslouží. Ale už dlouho jsem neměla při čtení tak rozporuplné pocity. Na jedné straně mě styl autorky a čtenářská zvědavost nutily číst dál na druhé straně jsem se nových kapitol bála, protože od chvíle, kdy se seznámíte s Hanou je vám prostě jasné, že to žádná legrace nebude. (Mimochodem, všimli jste si, jaká těžká témata v posledních letech v české literatuře vycházejí? Deprese kam se podíváš.) Hana je skvělá knížka, ale zůstal mi po ní pocit, kterého se rychle snažím zbavit. (Skvělé pomáhají knížky Stanislava Rudolfa nebo Astrid Lindgrenové

Máša10
28.06.2018 4 z 5

Moc pékně napsané, zajímavé souvislosti s pozdější dobou. A myslím, že takových knížek není nikdy dost!

Simi129
28.06.2018 5 z 5

Smutná, ale opravdu moc hezká kniha. Jen ta reklama všude a již tak dlouho...podivné. Ne, žeby si to kniha nezasloužila, ale jak již někdo psal, je takových určitě více.

VeronikaStan
28.06.2018 5 z 5

Krásný, smutný, dojemný příběh, který hned od prvních stran vtáhne do děje a nutí vás číst dál a dál...někomu prý na konci ukápla slzička, mě skoro taky :)

havranice
28.06.2018 5 z 5

Knihy jsem si poprvé všimla tak, že pro ni zde na databazi knih hlasovalo strašně moc lidí v anketě o knihu roku 2017, tak jsem si říkala, co to asi je a jestli je to fakt tak dobré. A pak jsem ji nečekaně dostala darem, z čehož usuzuji, že kniha teď mezi lidmi asi fakt "frčí". V první třetině jsem si říkala - fakt čtivé, dobře napsané, ale takových je přeci více knih, proč je takový boom zrovna kolem této? Měla jsem pocit, že to nějak nepřináší nic moc nového. V další třetině mi kniha přišla ještě lepší, ale pořád mi přišlo, že přeci jen k nějaké výjimečnosti to nesměřuje. V poslední třetině do sebe ale vše velmi dobře zapadalo, člověk ocenil tu hloubku a vůbec celou výstavbu příběhu a pak přicházely další a další niterné vjemy a myšlenky, začalo to pracovat už dost hluboko, a když ve mně kniha pracuje v oněch místech, tak chrochtám blahem. Obdivuji, jak skvěle autorka popsala atmosféru let kolem 2. světové války. Třeba mentalita vzniku partnerských dvojic a způsob jejich chození a chování k sobě navzájem mi velmi připomnělo vyprávění mojí babičky právě z oněch let. Vzhledem k tématu Židů a holokaustu jsem také ocenila, že kniha i v tomto ohledu byla silná, ale neždímala ze mě emoce na každé stránce, vedla k prožitku sice dost, ale ne takovým tím sentimentálním způsobem - člověk měl prostor u toho i přemýšlet. Po dočtení mi přišlo neuvěřitelné, že kniha má jen něco málo přes 300 stran, protože zvládla velmi prokresleně vyprávět příběh poměrně mnoha postav a také proměny dobové atmosféry v průběhu cca 30ti let. Obraz psychické traumatizace je zde podán velmi věrohodně, citlivě, řekla bych i, že dost nápaditě. Postavy jsou velmi uvěřitelné. Část příběhu, která se odehrává v koncentračním táboře je vlastně dost malá, přesto mi atmosféra jak v Terezíně, tak v Osvětimi, přišla vykreslená mistrně - člověk cítil, jaké v tom byly rozdíly, dalo to velmi plastickou představu, přitom k tomu autorce stačilo vlastně jen pár stran. Souhlasím, že v knize není jediné zbytečné slovo, zároveň ale nic nechybí. Často mám v různých knihách pocit, že o něčem bych chtěla vědět víc, že se to useklo nějak v polovině, že je to nedokončené apod, tady to tak ale nebylo - všechny linie příběhu jsem vnímala jako velmi ucelené, vše podstatné bylo řečeno, dojmy, myšlenky a emoce se v člověku mohly završit, naplnit, dokončit......
Kniha mi připadá jako stvořená pro filmové zpracování.

ESKIMOS
28.06.2018 5 z 5

Málokdy čtu české autory, ale kniha HANA byla skvělá volba.. Původně jsem myslel (podle názvu), že je to nějaký ženský románek, ale to byl omyl.. Inu, přečtěte si HANU.. Doporučuji )

denisakopecka
27.06.2018 3 z 5

Jelikož si všichni vychvalovali tuto knížku, tak jsem si řekla, že jí taky zkusím přečíst. Ano román sám o sobě je smutný, zajimavý i věrohodný bych nazvala, ale mě prostě nezaujal.
Kniha pro mě nebyla špatná, ale rozhodně jsem po jejím přečtení necítila žadný BUM to je fakt super, ba naopak jsem s přečtěním knížky bojovala.

pixiepickpocket
27.06.2018 3 z 5

Nesmírně čtivá kniha. Děj byl poutavý, i když byl lehce předvídatelný. I přesto mne závěrečná fáze knihy nezklamala. Vyprávění z pohledu Miry a posléze i Hany bylo velice věrohodné, jakoby autorka zažila všechno na vlastní kůži.

"Radili mi, že mám zapomenout, protože nechtěli slyšet to, co bych mohla vyprávět. Báli se zbytečně. Zapomenout jsem nemohla, vzpomínky mám vytetované v hlavě navždy jako číslo na levém předloktí. Mluvit o nich bych ale nedokázala."

ivca79
24.06.2018 5 z 5

Podle všeobecně vysokého hodnocení jsem měla z knížky hrůzu, že to bude pěkná blbost. Nakonec to byl dojemný příběh.

romana3802
24.06.2018 5 z 5

Silný příběh ,určitě se k němu ještě někdy vrátím . Není co dodat,každý by si měl Hanu přečíst ..

Agatha84
23.06.2018 5 z 5

Běžně se jakékoli české tvorbě vyhýbám, ale když už více než rok sleduji opakující se chválu na román Hana, rozhodla jsem se to zkusit. Ještě že tak! Naprosto úžasný příběh, kde není ani slovo navíc, a kde je děj posouván rozličnými pohledy hlavních zúčastněných.
Pět hvězdiček si příběh rozhodně zasluhuje a možná i víc!
A já se rozhodně pustím i do dalších děl paní autorky!

musska
23.06.2018 5 z 5

Tak jsem podlehla "reklamě" a sáhla po téhle knize taky. A rozhodně nelituju, i když to místy bolelo. Mám ráda, když se v knihách prolínají různé časové roviny, tady navíc rovnou člověk chápe některé situace a když se nakonec všechno propojí...síla.

4xab
22.06.2018 5 z 5

Až když se mě syn zeptal, proč je na obalu knihy větrník mi došlo, že je kniha vlastne dobře napsaná detektivka. Stylem bych ji přirovnala k Agate Christie.
Poutavě napsaný příběh vlastně jednoho mestečka, rodiny, vše se krásně proplétá a na konci vam všechno do sebe zapadne a je jasné.
Díky, krásné počtení!

tynapos
22.06.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od českých autorů. Miluju knihy nad kterýma musím i po přečtení neustále přemýšlet a děj mě zasáhne. Smutný příběh, ale klidně bych to zařadila do povinné četby na školách.

Petr1977
21.06.2018 5 z 5

Přišlo mi to až podezřelé, jak všichni tuto knihu chválí. Většinou to, co všichni vychvalují se mi zas až tolik nelíbí. Ale řekl jsem si, že dám této knize šanci a zakoupil ji. A jsem velmi mile překvapen. Ze současné české literatury mě to zaujalo asi nejvíce v poslední době. Naposledy mě takto zaujaly Žítkovské bohyně a to už je několik let. Každopádně je dobře, že se k tomuto tématu vrací i současní spisovatelé. Jsou věci, které by se neměly zapomínat. Doporučuji všem k přečtení.

Aerine
21.06.2018 4 z 5

Současné české literatuře nefandím, ovšem po přečtení Hany uznávám, že i mezi mladými novými autory/autorkami se může objevit skvost. Hana je velmi čtivý příběh, není stereotypní - napomáhá tomu i změna pohledu na hlavní hrdinku (z pohledu neteře / ichforma), i prolínání časových období. Hana jako postava působí neuvěřitelně uvěřitelně. Přesně tak bych čekala, že se člověk s takovou zkušeností bude chovat. I přesto z homole její duše zbyla špetička, aby našla nový smysl života. Díky za tento dojemný, tragický příběh, u kterého jsem musela několikrát zamáčknout slzu.

hey123
21.06.2018 5 z 5

Kdyby se mohlo dát více hvězd, dala bych je. Kniha je neskutečně čtivá, krásně a srozumitelně napsaná. Příběh musí uchvátit a nějakým způsobem se zarýt do srdce každého čtenáře. Já jsem dějepis nikdy ráda neměla, ale aspoň jsem se díky touto příběhu vžila do situace Hany, která je podle mě hlavní postavou knihy. Oceňuji i krásný obal knihy. Jednoduše geniální! A už se těším na další knihu, kterou si od autorky přečtu! Tuto knihu bych zařadila mezi povinnou četbu na střední škole! Určitě tuto knihu řadím mezi jednu z nejlepších, které jsem kdy četla.

Breberuše
21.06.2018 5 z 5

Opravdu skvělá knížka. Říkala jsi, že takhle smutnou knížku jsem dlouho nečetla, jenže pak přišla knížka V šedých tónech a hrůzy, které byly popsané v knížce HANA trošku pohasly (tím neříkám, že to nebylo děsivé a smutné). Ale byla to opravdu nádherná knížk a 100 % se k ní ještě vrátím a buduji doporučovat dál a dál.!

Dandy1
20.06.2018 5 z 5

Kola osudu jsou nevyzpytatelná. Někdy je trest vysvobozením a jindy se dobro ve zlo obrací... A neschopnost vyslovit pravdu má často fatální následky.
"Neměla jsem proč žít, ale neuměla jsem umřít."

akrash
19.06.2018 5 z 5

Velmi silný příběh - dobře napsaný i přes citlivé téma. Námět je až neuvěřitelný, celá "historie" rodiny, přátel a sousedů... Výjimečná kniha na poli válečné literatury.