Hadohlavec

Hadohlavec https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342757/bmid_hadohlavec-ve3-342757.jpg 4 502 114

Čínské thrillery série

Čtvrtý díl ze série čínských thrillerů Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací domů, kde ji však čeká kamion plný mrtvých Číňanů a konfrontace s vlastní minulostí. Pekingský detektiv Li Jen je poslán na čínské velvyslanectví do Washingtonu, aby zjistil, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze v jižním Texasu. Navíc se opět setká se ženou, která utekla z Číny i z jeho života. Dostanou za úkol znovu spolupracovat a přijít na to, kdo stojí za obchodem s ilegálními čínskými imigranty, který vedl k texaské tragédii. Zjistí, že imigranti byli nedobrovolnými přenašeči smrticího nákladu. Li a Margaret, zápasící s démony společné minulosti, se ocitnou v závodu s časem, aby zneškodnili biologickou časovanou bombu, která hrozí, že zničí nejen jejich budoucnost, ale budoucnost celého lidstva.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

Snakehead , 2002

Eidalon
19.01.2020 3 z 5

Můj poslední čínský thriller ze šesti vydaných, který se liší především prostředím. Hlavní postavy Margaret a Li Jen zůstávají, celý příběh se ale odehrává na území USA.

Vedle stále aktuální problematiky nelegální ekonomické migrace přes mexickou hranici do USA se v pozadí objevuje i další téma, neustálé ovlivňování a vměšování se USA všude tam, kde cítí sféry svého zájmu a moci bez ohledu na vlády a obyvatelstvo dané země. Dostává se zde tak do konfliktu tento postup versus role USA jako přirozené protiváhy a „hlídače“ v již tak rozkolísaném světě.

Děj má opět spád, i když zde chybí ono čínské specifikum a to jak v kultuře země, tak ve vztazích mezi lidmi. Amerika je prostě jiná a z knihy je to plně cítit. Na druhé straně je pozlátko země zasvícené natolik lákavé, že migrace neustále láká spoustu zájemců a to i z Číny, i když vyhlídky v organizovaném dovozu migrantů je velmi ošidný.

Těžko tuto knihu blížeji zařadit, ale z šesti předložených bych ji dal až do druhé poloviny. Za mne průměr, 3 hvězdy.

Lumír23
15.01.2020 5 z 5

Výborné čtení.

Péťa1950
14.01.2020 4 z 5

Sérii jsem začala posledním dílem, snad ty předchozí v knihovně budou. Komentáře Jaruš37 a Jogese jsou výstižné, jen bych to přepisovala. Nevím, co se mezi Li Jenem a Margaret dělo v předchozích dílech, tady to nakonec vyznělo trochu pohádkově. Problematika migrace, úloha mafie, asi totéž, co teď zažívá Evropa. Čtivé.

essene
08.12.2019 5 z 5

opět nezklamal)

Joges
20.10.2019 4 z 5

May tentokrát opouští klasickou detektivku, rozvíjí především osudy hlavních postav a žene vyprávění málem do politického thrilleru. Neříkám, že by mě příběh Margaret, Li Jena a Sinsin nezaujal, tentokrát té Číny a vysvětlování bylo ale nějak moc. Také závěr knihy mi přišel mírně překombinovaný, nepravděpodobný, zkrátka mi moc nesedl. Je to ale pouze můj dojem, na další pokračování se samozřejmě těším.

Atak
20.10.2019 5 z 5

Zápletka, reálná hrozba poetický závěr :)

Jaruš7
02.10.2019 4 z 5

Hadohlavec - ryba s hadím tělem, zde v představě - zákeřnost s hadí hlavou, mafitvor slizce nepolapitelný, s jedem v úsměvu.
Autor má vždy v příběhu informačně varovné téma.
Jeho čínská série v pokračování dilematu rasových složitostí je na americkém území - zemi neomezených možností, jaksi v pasti nákazy neomezených variant. Představivost je děsivá.
Jak jednoduše se dá logickým argumentům uvěřit, v tom je čaro mistra. Závěr je jako balzám - iluze, "doušek" pro vysvobození z úzkosti.
Audiokniha poutavá, v mých F.

polednice1705
17.09.2019 5 z 5

Tato 4.kniha ze série je zase o něco lepší než předcházející, jen tak dál....Těším se na Běžkyni.

namornice
17.09.2019 4 z 5

Další ze série čínských thrilerů jsem zase slupla jak malinu. Na rozdíl od předchozích dílů, celý děj Hadohlavce se odehrává ve Spojených státech, kam se Margaret vrátila z Číny po několika letech a nevydařeném vztahu s Lim. Ten je ale náhodou taky převelen na čínskou ambasádu do Washingtonu a tak se oba samozřejmě zase potkají tentokrát při vyšetšování smrti čínských ilegálních imigrantů. Nejdřív mi trochu chybělo prostředí Číny ale May opět vnesl do příběhu hodně kultrních odlišností a mezinárodních vztahů. A tak nakonec změna prostředí bylo zajímavě oživení.
Zakomponování smrtelného viru mi trochu připomínalo knížky Robina Cooka. Nicméně Hadohlavec je opět dobře napsaná krimi a určitě stojí za přečtení. A na Běžkyni se určitě taky brzo vrhnu.

terimila
08.09.2019 4 z 5

Čínská série je pro mě "nahoru, dolů, nahoru, dolů". Hadohlavec byl "nahoru". Zajímavá zápletka, perfektní rozjetí díky dopisu mrtvého imigranta a zejména díky problému nalezenému v krvi všech mrtvých... brr, scény na vojenské základně a zejména vysvětlení ex-ruského vědce byly prvotřídní :) A chudák Steve, to byl sympaťák a ten konec si nezasloužil.
K tomu starý známý postavy, tentokrát je zase pro změnu "mimo mísu" a v cizím prostředí Li, což je osvěžující, a dělá ho o o něco snesitelnějším... Margaret je stále ta chytrá holka, co ovšem o většinu inteligence a nadhledu přijde, jakmile uvidí v dohledu Toho Jediného... no, prostě je blbá, co nadělám. V tomhle díle se ta lovestory jakštakš dala přežít (až na pár chvil, kdy jsem Margaretě měla děsnou chuť nafackovat), i když bez té uměle nastavované hysterické zamilované linky by samozřejmě série byla mnohem lepší.
Zápletka a její rozplétání jsou dobré, americká linka s bordely a pašeráky ujde, překvapení s autorem viru super. Margaretinu nákazu jsem škodolibě odhadla naprosto přesně. :)))
Akorát závěr mě zase nepotěšil - drahá Margaret si v sobě nosí už kolikátou smrtelnou bombu? Rýžovou, španělskou... a počítám, že v dalších dílech zase bude vesele žít dál a nic z toho jí nebude dělat starosti a ani si na to nevzpomene. Ovšem jen za Hadohlavce dobrý, čtyři hvězdy jsou zasloužený, příběhem se letělo jedna radost.

Boby17
29.08.2019 5 z 5

Opět výborná knížka, napínavá od začátku až do finále. Úplná koncovka sice není zcela dořešená - tedy jak zabránit aktivaci viru u nezadržených naočkovaných ilegálních přistěhovalců, ale budiž (nikdo není dokonalý). Kamarádi, přátelé, stálo to za to! Dávám pět hvězd.

Layyen
26.07.2019 5 z 5

May nezklamal jako víceméně vždy, p.s. konečně i konec vzbuzuje jistou naději pro dva hlavní hrdiny, narozdíl od většiny ostatních z čínské série :)

šipek
16.07.2019 4 z 5

Trošku slabší kniha na tohoto autora nebo jsem na něj moc náročný. Vztah Li a Margaret se protíná celou knihou až k otevřenému konci. Téma knihy mě moc nezaujalo.

Janadvorackova
08.06.2019 3 z 5

Zajímavý námět - do USA se nelegálně dostávají migranti z Číny a ještě je možné, že mohou vyvolat mnohem větší problém. Navíc na začátku se najde hromada mrtvých v kamionu, stopa vede k různým nekalým živlům, přičemž ne všechny postavy příběhu jsou charakterově jasné :).
Jenomže natěšení na něco ve stylu "Smrtící epidemie" zabije Margaret a její divné chování. Otravná byla i její silně věřící asistentka Lucy.
A následně to pohřbilo rozuzlení celého příběhu. V něm je takový jeden moment, kdy se přijde na to, kolik lidí je schopno způsobit onen globální problém. A vyřešeno je to snad ve dvou větách?
Nevím, jak silně jsou zakořeněny kulturní zvyky v určitých komunitách, ale ať mi nikdo neříká, že když se coby Číňan odstěhuji do USA, nebudu chtít vyzkoušet lákadla země velmi odlišné od toho, co jsem do té doby znala.
Prostě ten konec autorovi nežeru, ale ze zvědavosti sáhnu i po dalších dílech, proč ne.
Co tě nezabije...

Jenny055
27.05.2019 4 z 5

Počúvala som audioknihu, veľmi dobre nahovorené a teda aj príjemné počúvanie. Kniha sa mi páčila aj napriek komentárom nižšie, ktoré ma skoro odradili.

Zuzvil
27.05.2019 3 z 5

Knihu jsem poslouchala opět jako audioknihu a je to už čtvrtý díl (ze šesti) čínských thrillerů. Zvláštní je, že 100% vím, že jsem četla mnohem lepší thrillery i detektivky, ale zároveň mě k této sérii pořád něco táhne a chci ji dočíst (doposlouchat) celou. Jestli mě baví tak kombinace Číny a Ameriky - nevím, nebo jestli mě baví vztah-nevztah hlavních hrdinů-nevím, neumím to nějak úplně pojmenovat, ale co vím je, že tento díl byl slabší, tedy alespoň pro mě, také ale vím, že do dalšího se určitě pustím.

1v8na
24.05.2019 3 z 5

Tento díl je nejslabší z celé série - nejméně záživný, příliš politický a už zda není přitažlivé prostředí Číny- Na druhou stranu se mi zde nejvíce zamlouvalo vykreslení linky mezi Margaret a Li Jenem. A v této knize se mi výjimečně líbil i otevřený konec - navnadí na další díl.

Shanib
23.04.2019 4 z 5

Zase ta Margaret...první trochu atraktivní chlap, kterému se líbí a už druhý den se s ním líbá a v hlavě si nastiňuje společnou budoucnost. Co na to říct. Nevím, proč autor vždycky tyhle vedlejší milenecké eskapády Margaret tak uspěchá. Líbí se mi ale, že si tady Margaret uvědomuje, že je s ní něco špatně a že jen nekope kolem sebe.
Změna prostředí mi nevadila, bylo to menší oživení po času stráveným v Číně. Detektivní zápletka se mi také líbila. Přijde mi, že ty katastrofy jsou díl od dílu většího rozměru, ale proč ne. Jsem zvědavá, co přinese další díl

kokosek
22.04.2019 4 z 5

Tak tentokrát Čínská série z USA. Opět se řeší globální hrozba. Opět není na nic čas. A zase smutně vzpomínám na ostrovní ságu, kde jsem prostě chtěl ty místa navštívit, poznat jak to tam vypadá a prostě tam bylo znát, že to autor miluje. Tady to tak není. Ale i tak 4 hvězdy. Prostě míň nemůžu. A kdyby nebylo ostrovů, tak je to plný počet.

Danago
03.03.2019 4 z 5

Sérii Čínské thrillery mám ráda. Ale tento díl se mi zdál trochu slabší. Děj se tentokrát odehrává v Americe a je chvílemi nevěrohodný , zdlouhavý a snad i naivní. Připadá mi , že se autor ve svých nápadech trochu opakuje. Vztahová linie Margaret a Li Jena by se měla posunout někam dál. Což by mohlo být v dalším díle, jak konec naznačuje. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu , namluvená je opět skvěle. Poslouchala se moc dobře. Určitě si poslechnu i další díl.