Pan Mercedes

Pan Mercedes https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1935 419

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes , 2014

nithiel
07.06.2016 5 z 5

King opět prokazuje pravidlo, které se vine celou jeho tvorbou - kvalita je roste s realističností tématu. A to je tady naprosto civilní, klidně by se mohlo odehrávat v kterémkoli větším městě. Ve spojení s výborně vykreslenými hlavními charaktery a skvěle udržovaným napětím se Pan mercedes dostává do autorova TOP 10, což už jsem popravdě v jeho letech neočekával.

verden
18.05.2016 5 z 5

Trochu iná detektívka, kde od začiatku viete, kto je vrah, no napriek tomu super vystavaný príbeh, napätie a tá kingovská esencia, ktorú tak milujem :)

Angry
16.05.2016 1 z 5

Roky jsem si přál, aby King napsal detektivku. Jednak z principu (je to fantastický vypravěč), ale hlavně z důvodu, který se jmenuje Annie Wilksová. Tato sestra z Misery pro mě zůstává prototypem dokonale zvládnuté záporné postavy - Annie je sice šílená, ale stejným způsobem i lidská. Žádný zamaskovaný vrahoun nevyděsí tak, jako když si člověk při čtení najednou uvědomí, že motivy antagonistického šílence vlastně chápe a -ještě hůř- rozumí jim.
Podobně "dokonalé" má King i svoje klaďase, kteří jsou povětšinou labilní a nechávají záchranu vesmíru stranou pro svoje požitky.
Takže kdo jiný by měl vytvořit chemii mezi detektivem a vrahem v kriminálce, než sám velký Steve?

Tolik k teorii. Po přečtení Pana Mercedesa jsem pochopil, proč King krimi nepíše - zjevně ho to nebaví. Opravdu; nikdy jsem od něho nečetl něco tak odfláklého.

Hlavní postava je Bill Hodges, detektiv v důchodu. Billovi jde fandit jenom proto, že jde po vrahovi, protože jinak je to nudný, nesympatický a neuvěřitelně šablonovitý dědek, který nemá zájmy a nic ho nebaví.
Vrah samotný je stereotypní maniak s Oidipovským komplexem - a spíš než vychytralý zabiják je to obět okolností. King mu sice věnuje docela dost pozornosti, ale k psychologii Annie (a jí podobných) to není ani na světelný rok.
Dál tady máme typický párek Yin/Yang sester a pro americké detektivky povinného černocha. Ten samozřejmě všechno umí, všechno zná a morálku má tak vysoko, že Mirek Dušín je vedle něho jenom přízrak ze stoky.

Příběh samotný je lineární, předvídatelný... ale i tak se často zasekává. V každé takové chvíli dostane jedna z postav záchvat intuitivní dedukce (na hranici jasnozřivosti), aby se to celé pohnulo blíž ke konci.

O tom, že je knížka odfláknutá svědči i (na Kinga netypické) množství chyb. Například Mercedes SL500 je tu vydávaný za dvanáctiválcový sedan, ve skutečnosti ovšem jde o osmiválcové coupé. Jasně, není to tragédie, ale když si podobných věcí člověk všimne, knize to silně ubírá na uvěřitelnosti. Každopádně, u auta to jenom začíná, jakmile do děje vstupují počítače, trakování GPS a hackování firewallů... ach jo. Já vím, že to bývá v každém seriálu a King chtěl, aby to oslovilo i mladší generaci, ale mělo to být buď pořádně, nebo vůbec.

Celému tomu nepřidala ani Linda Bartošíková. I když už se s Kingovkama párkrát úspěšně vypořádala (Pytel kostí...), Pan Mercedes trpí syndromem doslovného překladu, letargických odstavců a bizarností ("Burner phone" /mobil s předplaceným kreditem/ je podle Lindy "hořák", atd.)

Závěrem - pokud se chystáte knihu teprve číst, nenechte se mýlit průměrným hodnocením tady a buďte silně skeptičtí. I když to tak podle tohoto textu nemusí vypadat, já mám Kinga opravdu hodně rád. Jen mám zato, že jeho trademark na obálce měl znamenat daleko vyšší kvalitu.

Jane007
15.05.2016 5 z 5

Moje oblíbená "kingovka". Je dobře napsaná, skvěle se čte a nemusím u toho ječet hrůzou. Líbí se mi, že King ukázal i psychologický profil vraha. Rozhodně se těším na pokračování.

vyvodka
11.05.2016 4 z 5

Moc dobrá detektivka s trošku netypickými hlavními hrdiny, kteří mi osobně byli sympatičtí. Za samotné počtení 4 hvězdičky, kdyby se hodnotila obálka, tak za tu bych dala 5 hvězdiček. Doporučuji k přečtení, panu Kingovi se daří psát nejen děsivé horory, ale i napínavé detektivky. A tahle vlastně byla ve své podstatě taky děsivá, protože takových Bradyů Hartsfieldů po světě chodí víc než dost.

Frisian
07.05.2016 5 z 5

Skvělý psychologický profil mercedesového vraha. Nevím odkud přesně autor čerpal, ale neuróza popsána na výbornou. Velmi podařená krimi a nutno přiznat, že pan King je mistr svého řemesla v jakékoliv barvě na paletě žánrů.

Modrásek16
05.05.2016 5 z 5

Můj první King a musím říct, že se mi to moc líbilo. Podle hodnocení tady zjišťuji, že detektivky moc nepíše, ale tahle se mu určitě povedla. Určitě se podívám po další tvorbě Pana Kinga.

Barette
22.04.2016 5 z 5

Pane Kingu, vy to přece jen umíte!

Elkiss
13.04.2016 4 z 5

Ne jeden psychopat by se mohl inspirovat. Kdyby jím King byl...nechci ani domýšlet.... Z jiného soudku, ale geniální příběh, vyprávění a nejlepší je vyšinutý hlavní záporák. Začátek klasicky zbytečně dlouhý, ale jak se Mercedes rozjede, ani fronta lidí na pracovní veletrh ho nezastaví...

marek6463
23.03.2016 5 z 5

Perfektní kriminální thriller,který dokáže imponovat od začátku do konce i s těmi nejhnusnějšími komponenty,které v knize jsou.

macka55
21.03.2016 4 z 5

King netypicky detektivní, typicky mrazivý.

Hanzz
20.03.2016 5 z 5

Bavil sem se skvěle Brady je zasra.y parchant. Opět výborný King.

Mesič
16.03.2016 5 z 5

A mě to náhodou bavilo. Já vždy říkám, že King tu mysteriózní část nepotřebuje, je skvělej vypravěč a umí napnout. A pro mě to v téhle knížce dokázal. Ano, děj byl předvídatelný a čtení mi podezřele dlouho trvalo. Tentokrát jsem totiž neletěla stránku za stránkou, abych zjistila, kdo je vrah, ale vyloženě jsem se mohla ponořit do popisů osob a jejich myšlenek. Když o té knize vyprávím někomu, tak mi přejede v některých částech mráz přes záda a není to proto, co se tam stalo (bylo to hrozný, ale to už si člověk zvyká ze zpráv), ale jde o to, jak to podal. Jak čtenáře vtáhl do hlavy, pocitů a běsů některých postav. Za mě "jooooo"

nikorka
15.03.2016 3 z 5

preco zbytocne opisuje ukony, ktore su nam dnes nad slnko jasnejsie? no nic, to bola basnicka otazka. toto ma velmi nezaujalo a nepotesilo, bola som rada, ked som sa prekusla ku koncu :/

LPG
29.02.2016 4 z 5

KINGA já rád moc. Ale detektivku od pana MAESTRA jsem nestrávil úplně dokonale.

doktorking
20.02.2016 3 z 5

Nooo...ta ,,nová tvorba''po románu Dallas 63 čekám na dílo kterýmu bych mohl dát čistých pět hvězdiček a říct že je excelentní...Ona je to na přečtení taková jednohubka trošku mi to připomína Ed Mcbaina po Kingovsku..Bill Hodges přesto že je detektivem v duchodu je takové dítě štěsteny tak nák i zde platí pravidlo že hlavní hrdina stejně tak jako třeba starý dobrý filmový kolega columbo přijde svoji vytrvalostí a celou řadou štastných náhod až do cíle které mu pomužou dopadnout vraha...ten byl mimochodem takový klasický Kingovský záporák..s celýho románu je citit taková stará škola...napsat to někdo jiný tak se asi o románu ani mooc neví tím samozřejmě nesrážím kvalitu a určitě si přečtu i pokračování ale pět hvězdiček????Ani náhodou mistře,ono by to chtělo zustat bud v 50-60 letech které King válí(To,Tělo,Dallas 63)a nebo zkusit zpět k hororu...Agatha Christie z vás mistře nebude ale čtivo dobré...

boekwurm
16.02.2016 4 z 5

King se pustil do nového žánru, do detektivky. Nešlo mu to tak hladce jako ostatní výlety do pohádky nebo do fantasy, přesto to bylo výborné. Jako už několikrát tu logika trochu udělala místo psychickému prokreslení postav, které bylo jako vždy vynikající. Co byla naprostá katastrofa, byl překlad paní Bartoškové. Pominu překládání slavných videoher. Ale měla by si něco zjistit o autech, protože auto tu hraje důležitou roli. Stále ještě nevím, co to vlastně bylo za Mercedes. Prý 500SL, jenže SL je kupé a ne sedan, a rozhodně nemá žádné nášlapy! NASCAR nejsou závody motokár! A co je krucinál parkovací klíč?! Paní překladatelka knize ubrala jednu hvězdu, snad nezkazila i druhý díl, na který se chystám.

tesar_dali
11.02.2016 3 z 5

Prekvapuje ma opakovane označenie (čistokrvna) detektívka. Pre mňa to bol psycho triler. Detektív ani moc nepatral, ale hrou na vrahove nervy ho dohnal k chybám. Zaporak mal jasný Kingov rukopis a odviedol väčšinu práce. Zbytok trochu zostával a veľmi mi vadil častý produkt placement.

Olda101
09.02.2016 4 z 5

King opět nezklamal.

Mantikocka
02.02.2016 2 z 5

Pan King by se měl držet svého osvědčeného žánru, detektivka mu nejde.
Velké zklamání :(