Pan Mercedes

Pan Mercedes https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1936 420

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes , 2014

exitus
15.01.2015 4 z 5

Na Kingovi mě baví právě jeho šíře záběru. Je označován za krále hororu, ale já vlastně nevím, kdy jsem od něj četla něco hororového. Tady se vyvaroval veškerého nadpřirozena a je to ku prospěchu věci. Některé věci (milostná linka např.) jsou trošku mimo, ale líbilo se mi, že jsme zároveň s detektivem sledovali i vraha (pocit, že je o krok napřed je fakt frustrující) a taky se mi líbilo složení detektivního týmu, byli dohromady moc zábavní. A ve finále jsem byla hrozně napjatá, protože, ač byl vlastně strašně klišoidní, u Kinga člověk nikdy neví.

Ruut
14.01.2015 4 z 5

Relativně průměrný King, který se plně obejde bez nadpřirozena a popisování krvavých detailů. Kdybych si Pana Mercedese měl představit jako film, vyjde mi z něj dobře rozjeté psychologické drama, které se v druhé polovině zvrtne v průměrný béčkový akční film.

Leusee
12.01.2015 3 z 5

Jeden z těch slabších kousků od Kinga.
I když se mi nahlédnutí do mysli záporáka opravdu líbilo a místy jsem z toho měla až husinu přijde mi, že se v knize pomalu ani nic neodehrálo.
Občas jsem se přichytala jak čtu, ale nic z toho nevnímám, takže jsem se musela vracet a číst znovu. Doufala jsem aspoň v nějaké pořádné vyvrcholení na konci, ale ani to se nekonalo.
Trošku zklamání.

minirock
11.01.2015 5 z 5

Thriller a la Stephen King. Jak je vidět, King dokáže napsat skvělou knihu bez duchů, nadpřirozena, cestování v čase a potoků krve. Mě se vyloženě líbilo, že hlavního záporáka odtajnil hned na začátku a čtenář tak mohl sledovat jak pátrání hlavních hrdinů, tak uvažování a kroky bachatele. Podle mě je to velmi dobrý mistrův kousek, i když ne nejlepší. A kdyby opravdu bylo pokračování, tak už se těším teď. Ten policajt-penzista, jeho černý kámoš a bláznivá Holly si mě fakt získali.

Lablynt
10.01.2015 3 z 5

Je to zajímavé, opět mě zaujal Kingův styl psaní. Můžete nahlédnout do hlavy vrahovi... Ale je to slabé, snad jeho nejslabší dílo. V momentě, kdy by se měla strhnout rozhodující a strhující "bitka",se naopak děj utne. A je konec, toť vše. Knize něco chybí. Jako fanoušek Kinga jsem docela zklamaná.

evickakyticka
08.01.2015 5 z 5

Tak tohle byla jiná jízda (po přečtení Lunaparku, který nudil)! Dobrou knihu, která mě baví, dokážu poznat i podle toho, že tempo čtení je pomalejší, vychutnávám si každé slovo a obrazy v mysli jedou naplno. Pan Mercedes to dokázal a právem si zaslouží plný počet.

Baiba
05.01.2015 3 z 5

Kingův standard. Napínavé, čtivé, ale k tomu, aby se Pan Mercedes zařadil mezi jeho majstrštyky, mu chybí propracovanější zápletka a zajímavější hrdinové. Bill Hodges je typický bývalý policajt, co chce dokončit rozdělanou práci, přerod Holly je moc rychlý a těžko uvěřitelný, Brady je další odpudivá kreatura... Nejvíce mě tak zaujala postava té nešťastnice, Bradyho matky, která byla taky nejtragičtější figurou celého příběhu. Oddechovka, ke které se asi vracet nebudu (na rozdíl od Osvícení, Misery, Pod kupolí nebo povídek).

kormoran78
05.01.2015 5 z 5

Ač se v příběhu nevyskytne ani jediný duch, upír, zákeřný mimozemšťan či démon, přesto je to kniha, která po Vás chňapne jak Pennywise a nepustí, dokud ji nedočtete. Jak už se ukázalo dříve, King je prostě univerzální spisovatel a opět se vrací do formy. Už se těším na další pokračování příběhu Billa Hodgese. Vrátí se pan Mercedes nebo se objeví nějaký nový záporný psychouš? :-D

zylla
04.01.2015 2 z 5

Musím říct, že tato kniha se mi ze všech přečtených Kingových knih líbila úplně nejméně. Nelíbil se mi celý styl knihy. Ten hlavní hajzl mi chvílemi přišel tak odporný, že jsem ani neměla chuť knihu vůbec dočítat. Chybělo mi Kingovské nadpřirozeno, tady bylo jen zcela "přirozené" šílenství. Už i Lunapark mi přišel velmi slabý po stránce strašidelnosti, tak nevím, jestli už Kingovi nedochází děsivá inspirace. Je to škoda. Nyní mám v plánu Pavučinu snů, jsem si jistá, že u té si rozhodně spravím chuť.

Edit. 27. 2. 2015 - tak bohužel jsem si tu chuť vůbec nespravila a Pavučina snů byla další velká nuda.

DennisMoore
03.01.2015 5 z 5

Cesta do hlubin šílencovy duše podle Stephena Kinga. Stejně jako před časem Dan Simmons se také King rozhodl složit hold drsné škole a stejně jako Simmons tak učinil zcela po svém. Skvěle. V knize jsou určité pasáže, jež se nepodobají ničemu, co král hororu zatím napsal, a samozřejmě také další, které autora nezapřou. Rád bych viděl filmovou adaptaci Pana Mercedesa s Johnem Goodmanem v hlavní roli.

SONP
03.01.2015 4 z 5

Stephen King ve stylu McBaina. První polovina knihy byla úžasná a sondy do života stárnoucího detektiva, užívajícího si svou druhou mízu, i do nemocné mysli pana Mercedesa mne strašně bavily, hltal jsem každé slovo a kniha byla prostě neodložitelná. Když se ale kniha zlomila do závěrečné honičky, začal jsem některé pasáže i přeskakovat. Ne že by to bylo špatné, ale po báječné první půlce to prostě už nebylo ono. I tak ale souhlasím s předchozími komentujícími, v záplavě severských detektivek působí ta Kingova jako balzám na duši. ****

borknagar
02.01.2015 4 z 5

Kdyby King napsal "příručku k pračce", stejnak by mu to všici sežrali a četli jako diví :) Je vlastně jedno, co tento velmi plodný pán napíše, vždy si můžeme být jisti, že to bude mít úroveň, spád, napětí a v poslední době také nějaký zamilovaný románek. Není tomu jinak ani u knihy "Pan Mercedes". Spíše než detektivka je to psychothriller s akčnějším koncem. Velmi dobrá kniha, která musí upoutat v knihkupectví nejen jménem autora, ale i obalem, který se u "Kingovek" v posledních letech rapidně zlepšil. Poctivé čtyři hvězdičky a dobrý pocit z přečtení další knihy od mistra....

Lidudu
30.12.2014 5 z 5

Po prokousání se dvěma Nesbovými do nebes vynášenými krimi, jsem nabyla přesvědçení, že tento žánr neni pro mě, že prostě ke štěstí potřebuju nějakého tobo bubáka pod postelí. Beru zpět. Pan Mercedes je prostě další pecka z pera Pana Spisovatele a je šumafuk, že protentokrát vynechal klauny z pekla, kousavý slimáky z vesmíru nebo šíleného psa posedlého temnými silami. I když pravda, já bych Kinga chválila i za příručku k pračce ;-)

Ben Nevis
29.12.2014 5 z 5

Pan Mercedes přichází jako náhrada za slabší Doktor Spánek. King se nejspíš z hororů na chvilku vypsal a chytá se civilnějších témat. Už to ukázal v Dallasu, který sice obsahuje fantastické prvky, ale pojednává o reálných událostech.

Pan Mercedes je naprosto odtržený od ostatní tvorby (já mám ty odkazy na fiktivní postavy minulých románů ráda), dostatečně temný s moderním bubákem zvaným sebevražedná vesta. V dřívějších dobách by ho nejspíš napsal Richard Bachman.
Bylo mi líto, že je vrah odhalen hned na začátku, ale nakonec to nevadilo napětí ani spádu. Kingovi musí při psaní napovídat sám život. Žádné dialogy šustící papírem, žádné stylizování. V této hře o dvou hráčích se oběma stranám občas daří zasadit skóre a všichni mají motivaci pro další činy.
Napínavé a čtivé až do konce.

p.mihoc
28.12.2014 5 z 5

Král pošedesáté a stále válí. Spielberg literatury, chameleón žánrů, mistr psaného slova o čemkoliv v plné parádě poprvé na poli krimi, kde sklízí zasloužený úspěch a s velkým sebevědomím orá veškerou produkci hlavně skandinávské konkurence. Vynikající psychologický thriller, který mě čtyři večery náramně bavil svým promyšleným příběhem, barvitostí postav a napětím, které tak krásně graduje do dechberoucího finále. Mlask.

callahanh
25.12.2014 4 z 5

S každou další knihou King dokazuje, jak moc talentovaný je a že opravdu dovede napsat jakýkoli žánr. V Panu Mercedesovi se pustil do detektivních vod a popral se s nimi na výbornou. Nejde tedy v té klasické linii, kdy odhalujeme pachatele spolu s detektivem, ale soustředí se, pro sebe typicky, na psychologickou rovinu, kdy střihovou formou sleduje střídavě vyšinutého mladíka plánujícího velký zločin a policistu v důchodu, který cítí šanci dokončit jeden velký rest. Tento způsob je dost strhující a je zajímavé sledovat pochody jednotlivých postav a skládání souvislostí dohromady. Oba hlavní hrdinové jsou dost silní a zajímaví na to, aby "utáhli" celou knihu, takže není problém s tempem ani samotným velmi silným příběhem, který je až mrazivě reálný. Potěší také dva netradiční pomocníci detektiva ve výslužbě, kterým nelze nefandit, i když jsou každý jiný, mají svých starostí dost a je mezi nimi velký věkový rozdíl. Na druhou stranu tu takřka úplně chybí typické Kingovy minispoilery, které vysloveně nutí číst dál a až na poslední třetinu románu také větší napětí. Je ovšem pravda, že závěr to částečně vykompenzuje, protože je napínavý dost a dost. Pro ty, kteří nemají Kinga tolik načteného, jde jednoznačně o vynikající román, pro jeho fanoušky sice taky, ti ale vědí, že King napsal i lepší díla, a ačkoli Panu Mercedesovi objektivně není co zásadního vytknout, nemá tu atmosféru, kterou mají starší Kingova díla. Je ale možné, že ho plně doceníme až po přečtení celé trilogie, která je v plánu. 70%

vorenus
22.12.2014 5 z 5

Král už dávno není jen králem hororu.S každou novou knihou to výborně dokazuje!A detektivka v podání mistra je opravdu mistrovským dílem.A ten závěr mě úžasně dostal do kolen.Těším se na to s čím Steven přijde příště.Jeho fantazie a tempo s jakým chrlí jednu knihu za druhou je přímo k neuvěření.

mailo-s
21.12.2014 3 z 5

Já osobně mám radši kingovu fantastičtější polohu kde je něco nadpřirozeného nebo osudovějšího ale i přesto jde o napínaví a čtiví příběh,klasická detektivka kde vysloužilí policajt nahání zločince.Postavy jsou hezky napsané a má to spád. Mělo by s jednat o první díl plánované trilogie proto dávám "jen" tři hvězdy abych si nechal manévrovací prostor a budu doufat že další díl bude o trochu lepší a že se k té pětici hvězd dostanu.

zahadum
19.12.2014 4 z 5

Tak horúca novinka od Kinga padla a je čas sa podeliť o dojmy :) V skratke o čo ide : Detektív vo výslužbe ktorý sedí celé dni pred telkou smutne spomína aké to bolo keď bol jeho život plný adrenalínu a mal plné ruky práce. Teraz len sedí a ruka mu pričasto zviera zbraň....všetko ale zmení zvuk padajúcej obálky cez poštovú štrbinku vo dverách. Začína sa poctivá hra na mačku a myš....netradične King rozohral vskutku dokonalú a nefalšovanú detektívku...no ale povedzme si na rovinu...bojíte sa toho čo máte pod posteľou ? alebo toho čo buchlo v skrini ? no..možno sa bojíte ale je to väčšinou len výplod vašej fantázie...prečo to píšem ? King prichádza úplne s realistickým príbehom..niet tu ani stopa po príšerách alebo duchoch...je to oveľa horšie ! na scénu prichádza ... človek...duševne chorý jedinec ktorý dokonale a nenápadne žije vo svojej komunite...je to predsa len horšia predstava ako duch alebo temné čary...toto je niečo čo sa nám skutočne môže stať. King ak by nebol slávny spisovateľ by sa mohol od hodiny uživiť ako dokonalý psychológ...znovu a zase rozohráva sondu do všetkých zákutí ľudskej duše...či je to bývalý detektív a jeho pocity beznádeje a straty chuti do života alebo jedinec ktorý v matke nevidí len matku..ktorý potrebuje k životu to aby videl, počul niekoho umierať..ktorý je nadmieru inteligentný ale jeho emočný a empatický prístup je ... nulový....King skvelo napína...odhaľuje karty lebo vie,že čitateľa zmätie o pár stránok ďalej a hlavne v závere knihy ktorý je skutočne adrenalínová jazda, nebudete možno ani dýchať...bavil som sa....King do toho príbehu zašil aj jeho typický čierny..až morbídny humor...nechutné a zvrátené činy ktoré vďaka jeho talentu znalca psychiky omnoho ľahšie sedia v príbehu. Som rád,že autor nezmäkol a nedával si servítku pred ústa...napriek tomu trošku mi prekážal jeho miestami zbytočné popisný štýl udalosti. Koniec je podaný majstrovsky....neostáva len dodať..dovidenia....

Oksalakka
18.12.2014 5 z 5

Nadaný žák plus atmosféra z Černočerné tmy a hodně akční závěr. Čím je King starší, tím míň nadpřirozena potřebuje a tím jsou jeho věci syrovější. Poměrně s ulehčením jsem také přivítal, že zmizely odkazy na Temnou věž ... jedovatá škumpa ale zůstává ;) 4 1/2*