Pan Mercedes

Pan Mercedes https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1942 1942

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes , 2014

Sapy
19.02.2015 4 z 5

Čtivý příběh se zajímavou detektivní zápletkou. King je mistr v budování atmosféry a v Panu Mercedesovi vás čeká velice fascinující, mrazivá a v první řadě děsivá sonda do duše psychicky narušeného člověka. King vás doslova přenese do mysli svých hrdinů. Dokáže psát jednoduše, ale přitom vás každým dalším slovem připoutává ke stránkám víc a víc. Buduje napětí a mnoho scén je ještě umocněno vhodnou volbou syrového slovníku a věřte mi, že v popisech nemá King sebemenší zábrany. Doporučuji.

Ládja
17.02.2015 3 z 5

Nevím, nevím. Nějak mi to všechno nesedělo. I když Kinga mám rád a nad detektivkami také neohrnuji nos, tahle kniha mi k srdci nepřirostla. Zajímavý propad a myšlení hlavního hrdiny(i antihrdiny), skvělé zvládnuté šílenství, ale pořád mi v tom na Kinga přišlo něco až moc jednoduchého. Přímého. Nevím, jak to správně popsat. Ale musím pochválit, díky čemu jsem si také knihu víceméně koupil, obálku. Jedna z nejlepších, možná skutečně nejlepší obálka Kingovek od Bety.

maphiosso
16.02.2015

Knihu jsem nedočetl, nebudu se tedy ani podílet na jejím hodnocení. Jen krátký komentář: Můžete patřit k nejoblíbenějším spisovatelům a mít na kontě desítky bestsellerů, můžete být nejlepší vypravěč na světě a psát vytříbeným stylem, ale s plytkým a nedotaženým příběhem dobrou knihu nikdy nenapíšete. Jméno Stephen King na přebalu je ale samo o sobě zárukou úspěchu (bohužel ne vždy kvality). Ruku na srdce, napsat tuto knihu kdokoliv jiný, bylo by hodnocení někde jinde.
Možná můj komentář působí zaujatě, ale jsem naopak Kingovým velkým fanouškem a pevně doufám, že po této "slabší chvilce" naváže mistr na své mnohem povedenější romány z poslední doby.

Sněžková
16.02.2015 5 z 5

Proti panu Kingovi nemohu zaujmout kritický postoj. Mám ráda snad všechny jeho knihy (dobře, Pustiny mě zklamaly svou rozvláčností...)
Pan Mercedes je knihou, která nabízí pohled na několik zcela rozdílných postav se specifickými vlastnostmi: policista ve výslužbě, který už neví, co se svým životem. Jeho mladý přítel Jerom, který naopak dobře ví, co může a co by dokázal. Randy Hartsfield - dokonalý psychopat, který si celý svůj život snaží ospravedlnit tím, ža za něj mohou jiní. A Holly Gibneyová - ve svých pětačtyřiceti (aspoň tak jsem to pochopila) stále psychicky labilní a samostatného života naporsto neschopná dáma. Snad ani nemůžu víc napsat, prozradila bych příběh. I drobnosti zde totiž hrají roli.
Kniha je vlastně shoda náhod navzájem se proplétající a tvořící příběh, ve kterém možná najdete svého nenápadného souseda...

Christo
15.02.2015 4 z 5

Povinnost a následné očekávané uspokojení pro fanouška, lehčí průměr pro čtenáře detektivek a zákaz pro ty, kteří nic od Kinga nečetli. Je to takové literární cvičení a změna žánru, kterou přijímám jako sběratel jakoukoliv limitovanou edici. Edice je zajímavá tím, že vybočuje a také tím, že je dočasná a v limitovaném počtu. A to myslím i touto detektivkou, kde pevně doufám, že se spíš King navrátí k tlustým románům lidských vztahů a k osudům sympatických hrdinů.

lucifuk
14.02.2015 3 z 5

No tak sklamanie. Kingov inak vybrúsený namakaný štýl sa na detektívku skutočne nehodí. Mňa fakt nezaujíma čo hlavný hrdina je na raňajky tesne predtým než ide dopadnúť zloducha a ani či sa dobre vyspal alebo nie. Na detektívku je to príliš veľa zbytočných rozťahaných informácií.
A vyšetrovanie, ktoré Bill viedol pri mercedesovom vrahovi...Harry Bosch by mu dal pár faciek, Harry Hole by si znechutene odpľul a Philip Marlowe by ho rovno zastrelil. Toľko amatérskych chýb v jednom vyšetrovaní, to sa predsa nerobí.
No King je stále kráľ, ale o detektívkach sa toho musí ešte veľa naučiť.

Chipsonator
10.02.2015 4 z 5

Tlustý starý V.V se sklony k sebevraždě VS Mladý vyšinutý Bachatel jenž má až moc hezký vztah se svou matkou.

King rozjíždí parádní hru na rybáře a rybu. Hned od začátku se jde do akce, žádné otálení, osm mrtvých, patnáct zraněných, jeden kurva špinavý spacák, dopis ve dveřích a může se jít rybařit. Ale pozor, loví se nebezpečná ryba a čím víc je háček zaháknut tím víc jde do tuhého. Opět tu máme skvěle napsané živé postavy, zápletka ač trochu béčková (což u Kinga je úplně jedno) chytí a až do konce nepustí.

Pan Mercedes jenž se rád schází pod Debiiným modrým deštníkem sice není nejlepší mistrovou knihou, ale to nevadí, protože i tak je zatraceně skvělou a čtivou knihou. 85%

PS: Bradyho vtípek o tom jak 9/11 únosci naletěli mě vážně dostal.

pájaLoveBooks
09.02.2015 5 z 5

Zase jedno úžasné čtení od Pana Spisovatele ! Pro mě dokonalá Kingova oddechovka ;)

Sorrow
09.02.2015 4 z 5

To zase byla jízda! :) On prostě umí. Miluju, jak na vás z každé stránky dýchá ten jeho nezaměnitelný styl. Zasloužil by i pět hvězd, jenže to by pak zase v mých očích nebylo spravedlivé vůči takovým klasikám jako Osvícení, Řbitov, Míle apod. :)
Pozn: Ráda bych některé čtenáře upozornila, že ty spoilery v komentářích jsou vážně trapné (teď zrovna narážím např. na komentář Lilith1) - jistě se najde spousta lidí, kteří si prostě přečtou knihu, a pak se možná podívají na komentáře (a možná taky ne), ale také existuje spousta takových, kteří si vyhlídnou knihu, mrknou na komenty, jestli to má vůbec smysl číst, a když pak pomalu v každém druhém (teď nemluvím jen o téhle knize, ale tak všeobecně) narazí na spoiler, možná je chuť na přečtení knihy úplně přejde..tak se prosím vás trošku zamyslete (někteří), než něco napíšete !

Kingomolka
31.01.2015 5 z 5

Kniha byla velmi dobrá,promyšlená a velmi napínavá detektivka.
Za mě 5 hvězdiček.

Lilith1
23.01.2015 5 z 5

No kdo jiný dokáže představit vraha po pár úvodních stránkách a dokázat udržet čtenáře v napětí po dalších pár stovek stran? Super, že tentokrát bez jakýchkoliv prvků nadpřirozena, to dodává příběhu na reálnosti i bez poznámky, že byl inspirován skutečnou událostí. Navíc sledovat běžný život totálně vyšinutého masového vraha, který ač neúmyslně dá podnět k životu staříkovi, který díky němu najde vše co mu chybělo, aby o to v zápětí zase přišel. A k postavám - Jerome, Holly i Janey, ačkoliv každý zcela jiný, svým způsobem všichni stejní a bez výjimky si získávají přízeň a sympatie. Na pokračování jejich osudů jsem neskutečně zvědavá.

VČJKR
23.01.2015 3 z 5

Má Kingovská premiéra. A možná i derniéra... Spisovatel s obrovským talentem a taky obrovskou úchylností. Někdy si říkám, jestli to myslel vážně, nebo si ze čtenářů jen dělal srandu. A ještě dovětek, že to bylo podle skutečné události? Od teď se bojím normálních kolemjdoucích!!!

Mé další názory (ty dobré jsou tam taky!) na tuto knihu v mé recenzi zde: http://alittlepieceofbooks.blogspot.com/2015/01/recenze-pan-mercedes-s-king.html

LucieRossi
23.01.2015 5 z 5

Napínavá kniha od začátku až do konce, těším se na další pokračování!

RUSTY
21.01.2015 3 z 5

Zrovna včera se mě na knihu ptala kamarádka. Je to hororový? No hele holka, není to horor. Je to prostě detektivka. Je to morbidní? Mno člověče, je to středně morbidní, místama nechutný, má to docela napínavej děj, pár zajímavých postav, čte se to dobře, záporáci jsou přesně vytyčení ... A je to dobrý jako TO? Ne, rozhodně to není dobrý jako TO!
PS: Za Holly + 1 hvězdička : )

tandula
19.01.2015 4 z 5

Tak mistr hororů dokáže napsat i detektivku. A dlužno říci, že velmi dobrou. Zpočátku mě příběh moc nenadchl, ale později jsem si takovou Billovu paní Trelawneyovou docela zamilovala.
SPOILER Pouze mě překvapil happy end. Myslela jsem, že King by si mohl troufnout na nějaký drsný závěr. Ale drsná byla kniha až až i tak.
Dávám čtyři hvězdičky - detektivka, která má spád. Což řada těch severských postrádá.

Jiří.H
19.01.2015 2 z 5

Slabota...V současné těžké konkurenci jiných detektivek je to jako pít čajíček vedle baru s tvrdým alkoholem..Jen jméno autora dělá tuhle knihu zajímavou. Jinak nic.

Séboun
17.01.2015 4 z 5

Mr Mercedes je žánrově z jiného soudku než na jaký jsme u Kinga zvyklí, nicméně mě knížka stejně hodně bavila. Vysloužilý policajt "páprda" je sympaťák roku.

4/5

PájinH
17.01.2015 1 z 5

Konec stojí za to, ale jinak naprosto nudná kniha a dějově o ničem......

Jančislava
17.01.2015 5 z 5

Pěkná detektivka. Sice to není horor, ale proč si nedat změnu?

3DD!3
16.01.2015 4 z 5

V závěru neskutečně strhující jízda. King ladně vplul do detektivních románů (hororu tu najdete jen drobet) a znovu zabodoval. Pan Mercedes není jako klasická Kingovka, zůstalo poutavé vyprávění, ale popis "vyšetřování" a soustředěnost na detaily je neobvyklá. Počítačové čáry jsou zvládnutné poměrně slušně. Kermit Hodges je skvělá postava (do jeho bot by parádně zapadl bohužel již zesnulý Philip Seymour Hoffman) a jsem rád, že se s ním ještě sejdeme. Holly se pak v závěru musí zalíbit každému a doufám, že ji v dalším díle uvidíme také (očividná USA verze Lisbeth Salander). No a samotný mercedesový vrah byl hnusný, nesympatický zmetek, což je u Kinga netradiční velmi. Jeho záporáci patřili ke skvělým postavám, tenhle je tu prostě jen zlý... snad na tomhle detailu do příště zapracuje.