Pan Mercedes

Pan Mercedes https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1936 420

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes , 2014

palec
18.01.2017 4 z 5

Nevím jak hodnotit.King je bez debat mistr vypravěč,mistr hororu a já jsem čekal,že když napíše detektivku,tak ta bude excelentní.Dobrá je,ale excelentní určitě ne.Samozrějmě i kdyby to byl propadák,Štěpán už u mě navždy zůstane "Králem".

DAVRE
14.01.2017 5 z 5

Na vánoce jsem obdržel třetí knihu z této trilogie. Tak jsem si řekl, že můžu začít číst pěkně od začátku a postupně. Prostě něco neskutečného až skutečného. SK je opravdu mistr péra - tolik propojení a životních náhod popis věcí a situaci, že čtenář má pocit jako by je všechny znal.Kniha se moc mi líbila a už se těším na další knihu s detektivem v.v.. Prostě paráda.Děkuji mistře.

Mikik
07.01.2017 5 z 5

Pro mě je a bude King Panem spisovatelem. I do detektivky dokáže vyždímat mrazivé a hororové pasáže. Tahle kniha se mi opravdu líbila a těším se, až si přečtu další díly.

Trosman
04.12.2016 4 z 5

Poslední pasáž byla velmi zajímavá, ale něco mi k těm 5 hvězdičkám u této knihy chybělo. Ale jinak je psaná zajímavě a možná je to jen můj pocit, protože detektivky jsem nikdy moc nemusel, ale nelituju toho, že jsem si tuto přečetl.

Karelvovsik
11.11.2016 5 z 5

Stephen King a detektivka? No, musím říct, že jsem do toho šel s obavami, jak se autorovi, pro něj tento nový žánr povede, ale kniha je výborná, jako mnoho jiných Kingových příběhů. Je malinko načichlá hororovým odérem, a to se mi právě velice líbilo.

BigDeal
23.10.2016 4 z 5

Do Pána Mercedesa som šiel s neistotou, pretože detektívky príliš nemusím, no na druhej strane si nepotrpím ani na hororoch a nič to nemení na tom, že Stephen King je môj najobľúbenejší spisovateľ. Spočiatku sa mi napriek tomu zdalo, že ide o najhoršiu knihu, čo som od autora čítal - prekážalo mi rozprávanie v prítomnom čase, odhalenie páchateľa (pachateľa) hneď na začiatku (keď už detektívka, radšej mám poirotovský štýl hádaniek "kto bol vrah?") a v neposlednom rade všetko to klišé moderných krimi románov, kvôli ktorým som stále nedočítal jediného Dominika Dána (všetci policajti sú charakterovo drsní veľkí chlapi s dobrým srdcom, ktorí sa oslovujú vulgárne, no myslia to dobre).

Ako som sa ale dostával ďalej a ďalej, začal sa mi román dostávať pod kožu: prítomný čas sa mi postupne ku kriminálke výborne hodil, klišé mi vďaka nepredvídateľnosti neprekážalo a pasáže z vrahovej perspektívy boli v zvrátenom zmysle tak zaujímavé a podstatné, že by bola neuveriteľná škoda vynechať ich a vraha odhaliť na konci. Pán Mercedes totiž nie je klasická detektívka s hádankou - tu ide skôr o hru na mačku a... inú mačku. Musím sa priznať, že ma táto hra postupne úplne pohltila.

Ako aj iné Kingove knihy, aj táto postupom času pekne vygraduje. Čo zvykne byť Stephenovou slabinou sú však konce. Často sú useknuté, alebo sa jednoducho nedokážu vyrovnať toľkému extrémnemu gradovaniu. Veľmi ma preto potešilo, že v tomto prípade ide o opak - koniec totiž predstavuje lahodne napínavú jazdu s časom.

Darknessfriend
16.10.2016 5 z 5

vyborna detektivka od mistra doporucuji.

Majkrofon
21.09.2016 5 z 5

Najprv som chcel dať len štyri hviezdičky, King má aj prepracovanejšie a pútavejšie knihy, ale musím uznať že som tejto knihe podlahol a ku Kermitovy W. Hodgesovy sa určite vrátim.

jan0504
10.09.2016 4 z 5

Veľmi dobré čitanie - King nikdy nesklame. Ale ten začiatok mohol byť svižnejší...

nevřelka
09.09.2016 5 z 5

Nadprůměrná detektivka.

ujunka
08.09.2016 4 z 5

Sice jiny zanr, nez jsem u Kinga zvykla, ale super... Kdyz kniha dostala spad, cetlo se to samo :-)
Hodne jsem si prala, aby to nakonec vschno dobre dopadlo. Aby ho chytili.. King opet propracoval postavy, az to cloveka vzdy prekvapi :-)
Za me poutave cteni, ktere rozhodne nenudi... :-)

jitka1661
08.09.2016 4 z 5

Nevím proč, ale opět mě u Kinga zklamal konec. Ale i tak stojí za přečtení :

DatabazeKnih100
31.08.2016 4 z 5

Příběh se mi opravdu líbil. Zajímavá, napínavá dějová linie. Vnímala jsem a oceňuji i velkou snahu o detailní vykreslení psychologického profilu pachatele. Ale naopak hlavní postava vysloužilého policisty Billa Hodgese byla pro mě nevýrazná a nezanechala ve mně hlubší dojem.
Pokud si přečtu další díl z této série, jakože si ho přečtu, tak rozhodně ne kvůli Billu Hodgesovi, ale jen a pouze kvůli Stephenu Kingovi, který opravdu umí.

kikies
25.08.2016 5 z 5

Tohle se mi fakt líbilo.... Tak trochu jiná detektivka, zřejmě je to tím Kingovským hororovým řízem. Čte se to velmi dobře, dobře to odsýpá, vrah má vše promyšlené a "detektiv" nakonec ještě promyšlenější. Líbili se mi Jerome a Holly, to byly fakt milé postavy.
A obavy o tom, že kniha (by) mohla inspirovat případné teroristy mě rozesmívají - kdyby tito lidé četli knihy - jakékoli, stačil by i ten jejich Korán, ale číst ho pořádně a trochu nad tím přemýšlet - něco jako terorismus by němělo tolik šancí. Lidé, kteří (doopravdy) čtou, nemají vygumované mozky a nemají čas na krávoviny ;-)

Kakarrott
03.08.2016

Pravda je, že kniha je vynikající
Ovšem co mě donutilo napsat komentář byl ten co jsem tu viděl na prvním místě.
Stephen King neinspiroval touto knihou k terorismu
Stephen byl inspirován terorismem k napsání této knihy, jeho inspirace byla žena (na floridě myslím) co vjela do davu lidí čekajících na práci kvůli žárlivosti. To je vše o co jsem se chtěl podělit
Btw, kniha byla vynikající no :D

Bilky
15.07.2016 5 z 5

:( :( :( :( :(

Keď som prečítal túto knihu (ako novinku v roku 2015) a odporúčal ju priateľom, tak som poznamenal: "Som zvedavý kedy sa nejaký psychopat alebo terorista bude takýmto niečím inšpirovať, lebo je to veľmi jednoduché zlikvidovanie civilistov bez zbraní či výbušnin"

Bohužial som netušil, že k tomu vôbec dôjde, že to bude takto obrovské a ohavne šialené! :(

Úprimnú sústrasť všetkým pozostalým včerajších obetí útoku v Nice (14.7.2016)
Nemám slov :´(

FaithFrances
12.07.2016 5 z 5

Myslím,že jedna z tých vydarenejších Kingoviek :-) Nevadilo mi,že to bola detektívka.Dej mala celkom pútavý,postavy zaujímavé.Brady Hartfield ,poznačený zlým detstvom, obcesnou matkou,alkoholičkou,ktorá mu dovolovala,aby sa jej dotýkal.... Narušené osobnosti,mávajú často zlé detstvo,ktoré ovplyvní ich správanie v dospelosti.V tomto prípade za to,môže matka. A tak sa Brady-chudáčik rozhodne vletieť mercedesom do stovky ľudí,pričom osem z nich zabije,z toho jedno malé dieťa a ako-inak robí mu to dobre... Choré,zvrátené myslenie... Ale kniha je napínavá.Aj vďaka tomu,že vraha musí vypátrať detektív Bill Hodges ,ktorý to nemá ľahké.

Alizon
26.06.2016 4 z 5

Ale ano, bavilo me to a nechapu komentare nekterych uzivatelu tady, ze se do cteni museli nutit nebo ze se to rozjizdelo prilis pomalu, protoze ctiva je knizka pomerne dost. Do pribehou me vtahla hned vyborna uvodni kapitola, jejiz konec slabsim povaham zlomi srdce. Hned pote obdrzi detektiv Hodges tajemny dopis a uz to jede. Kapitoly jsou velmi kratke a dostanete se tak lehko do situace - tak jeste jednu, jeste jednu - a jsou dve hodiny po pulnoci. Slabsi strankou je mozna samotny Hodges - takovy neslany nemastny, zato je vyborne propracovana postava Mercedesoveho vraha (a jeho vzpominky na minulost - to je lahudkova cast knihy) a v knize je plno dalsich sympatickych nebo zajimavych postav. Chystam se na dalsi dily.

lapagerie
26.06.2016 2 z 5

Kdysi jsem citavala Kinga s nadsenim. Po letech jsem se k nemu vratila prostrednicvim knizky Pan Mercedes. Ale King pro me zustane spise mistrem hororu, detektivka me nezaujala. Nejdriv jsem se nemohla zacist a pak mi dej prisel celkem predvidatelny. I kdyz Brady byl tedy dokonaly uchyl a popis jeho mysleni byl az mrazivy.

vnimat_Krasu
18.06.2016 4 z 5

Hned z úvodu odhalený vrah, zatraceně pomalý rozjezd a ještě pomalejší ústřední postava. Do Pana Mercedese je zapotřebí kousat a až někde s polovinou knížky se prohryzáte k obvyklé kingovské kvalitě. Z těžkopádné kriminálky nakonec čtyřhvězdičková fajnovka, co předčasně vrcholí v excelentní vzpomínkové kapitole z Bradyho minulosti.