Joanne Rowling

Kennilworthy Whisp · Mlok Scamander · Robert Galbraith · J. K. Rowling pseudonymy

britská, 1965

Nahrávám...

Životopis

Joanne Rowlingová se narodila roku 1965 v anglickém Gloucestershiru, jejími rodiči jsou laborantka Anne a manažer firmy Rolls Royce Peter. Rowlingová na sebe upozornila už v šesti letech, kdy napsala povídku o králíčkovi Rabbitovi (tedy králíčkovi jménem Králíček), který měl spalničky. V roce 1971 se její rodina přestěhovala z Yatu do Winterbournu, kde si Joanne a její sestra Di hrály s dětmi ze sousedství na kouzelníky. Jejich nejlepšími přáteli byli v té době Ian Potter a jeho sestřička Vikky. S těmi si užily hodně legrace – Ian měl totiž nevyčerpatelnou zásobu bláznivých nápadů, a tak ani talíře zdobené hlemýždi nebo běhání po čerstvém betonu nebylo pro malou Joanne nic neobvyklého.

V roce 1974 se Rowlingovi opět přestěhovali, tentokrát do Tutshillu, poblíž městečka Chepstow (Wales). Joanne se v nové škole nelíbilo, možná proto se začala hodně věnovat čtení (E. Nesbitová, Noel Streatfield, Paul Gallic, C. S. Lewis – Letopisy Narnie). Jejím nejlepším kamarádem se zde stal Sean Harris, který byl proslulý tím, že spolužačkám o poledních přestávkách vyprávěl příběhy, a který v určitých věcech nápadně připomíná Rona Weasleyho.

Postava Hermiony je do jisté míry jejím autoportrétem (prozradila na sebe, že byla „zarputilá malá šprtka“). V posledním roce školy se Rowlingová stala „vzornou žákyní“, stala se velkou čtenářkou Jane Austenové a sběratelkou prastarých jmen. Od osmnácti studovala na univerzitě v Exeteru francouzštinu a filologii a během studia strávila rok v Paříži jako asistentka učitele.

Koncem devadesátých let krátce pracovala jako úřednice pro Amnesty Internacional, později také jako sekretářka v Manchesteru, práce ji ale příliš nebavila. O poledních pauzách psala v kavárnách a počítač používala k přepisování svých příběhů. Při jedné večerní cestě vlakem z Manchestru do Londýna (v té době bydlela v Claphamu, v jižním Londýně) jí v mysli náhle vytanula podoba Harryho Pottera…

Po smrti své matky odjela do portugalského Porta učit angličtinu. Po odpoledních psala a dávala konkrétní podobu své představě – Harrymu Potterovi (vzniklo zde údajně 10 verzí první kapitoly knihy Harry Potter a Kámen mudrců). V roce 1992 se provdala za portugalského novináře a televizního zpravodaje. O rok později, v roce 1993, se jí narodila dcera Jessica. Joanne jí dala jméno podle svého idolu – novinářky a levicové aktivistky Jessicy Mitfordové. Po roce manželství (o Vánocích) došlo k rozvodu a Rowling se s malou Jessicou a s kufrem plným papírů vrátila zpět do Británie, do Edinburgu za svou sestrou Di, studentkou práv.

Počátkem roku 1994 odvyprávěla svůj příběh o Harrym Potterovi sestře, která jím byla absolutně nadšena. V té době na tom byla Joanne finančně velmi špatně, žila jen z podpory v nevytopené garsonce a po kavárnách dopisovala svůj příběh. V roce 1995 konečně dopsala román na starém psacím stroji, a opsala jej ještě znovu, protože neměla peníze na okopírování, a své dílo rozeslala několika agenturám a nakladatelstvím. Zatímco čekala na reakce na svůj rukopis, dostala místo jako učitelka francouzštiny.

Její rukopis (320 stran) připadal většině nakladatelů dlouhý, přesto literární agent Christopher Little našel pro Harryho Pottera nakladatelství – Bloomsbury. V únoru 1997 poskytla nadace Scottish Arts Council Rowlingové nejvýše dotované stipendium pro dětské autory – 8000 liber. Rowlingová si koupila počítač a pustila se do psaní druhé knihy. Už v červnu téhož roku vychází v Anglii Harry Potter and the Philosopher\'s Stone (Harry Potter a Kámen mudrců). Nakladatelé se báli, že by se kniha prodávala hůře, kdyby lidé věděli, že knihu napsala žena; Rowlingová si proto zvolila prostřední jméno Kathleen a na jejích knihách byl nadále uváděn pseudonym J.K. Rowling). První kniha je věnována dceři: „Jessice, která má ráda, když jí někdo vypravuje, Anně, která to měla stejně ráda, a Di, která tenhle příběh slyšela jako první.“ V září 1997 byla v New Yorku při aukci rukopisů americká práva prodána za 105 000 dolarů, což bylo u dětské knihy do té doby naprosto nevídané.

V červenci 1998 vychází v Anglii Harry Potter and the Chamber of Secrets (Harry Potter a Tajemná komnata). Věnování druhé knihy: „Séanu P. F. Harrisovi, řidiči, který vždycky práskne do bot, a příteli do nepohody.“ Přesně rok po vydání druhého románu v Anglii vychází Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Harry Potter a vězeň z Azkabanu). Třetí knihu věnovala J. K. Rowlingová „Jill Prewettové a Aine Kielyové, kmotrám swingu.“

V červenci 1999 se stala jedinečná událost v historii amerického knižního trhu. Knihy o Harrym Potterovi se usadily na prvních třech místech prestižního žebříčku bestsellerů deníku The New York Times. Stejná situace se opakovala v Holandsku, Francii, Německu, Norsku a Švédsku. Nepatrný úspěch byl zaznamenán v Turecku. Vlažně byl Harry Potter přijat ve Finsku, Itálii a Španělsku. Warner Brothers koupila filmová práva na první dvě knihy ze série. Rowlingová si předem vyhradila, aby byl natočen hraný film, a aby jí byl předložen scénář ke schválení. Kladla důraz především na filmové ztvárnění famfrpálu (oblíbená hra v kouzelnickém světě) a projevila dokonce přání, zda by Hagrida (bradavický hajný) nemohl hrát Robbie Coltrane.

Začátkem roku 2000 se Rowlingová dostala na 24. místo žebříčku nejlépe placených osobností světa časopisu Forbes. V závěsu za ní jsme mohli najít například zpěvačku a herečku Cher. Ještě v lednu roku 2000 se režisér a scénárista Steve Kloves pustil do práce na scénáři k filmu Harry Potter. V únoru roku 2000 u nás v Albatrosu vychází Harry Potter a Kámen mudrců.

Celosvětový prodej prvních tří svazků, které byly přeloženy do 35 jazyků, byl v březnu roku 2000 odhadován na 35 milionů výtisků, jen v Německu prodej přesáhl jeden milion kusů. Rowlingová je nyní považována za třetí nejbohatší ženu ve Velké Británii.

V Anglii a zároveň ve Spojených státech vyšel v červenci 2000 Harry Potter and the Goblet of Fire (Harry Potter a Ohnivý pohár). V srpnu 2000 byl Daniel Radcliff po castingu režisérem filmu (Chris Columbus) vybrán pro roli Harryho Pottera. V říjnu 2000 u nás vyšla druhá kniha, třetí a čtvrtá kniha v roce 2001. Knihy o Harrym Potterovi překládali do češtiny bratři Vladimír a Pavel Medkovi, konkrétně první, druhou a čtvrtou knihu překládal Vladimír, zbylé díly Pavel.

Na přelomu března a dubna 2003 se Rowlingové narodil syn, jehož otcem je lékař Neil Murray, za něhož byla Rowlingová v tu dobu provdaná necelé dva roky.

Kromě série o Harrym Potterovi napsala J. K. Rowlingová také doprovodné svazky pro charitativní účely: Famfrpál v průběhu věků, Fantastická zvířata a kde je najít a Bajky barda Beedleho. Fantastická zvířata se později stala námětem nové série filmů o magizoologovi Mloku Scamanderovi, k nimž píše scénáře sama Rowlingová. Zatím poslední film, Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, měl mezinárodní premiéru v roce 2018.

Na příběhy Harryho Pottera navázala Rowlingová v divadelní hře Harry Potter a prokleté dítě, kterou napsala spolu se scenáristou Jackem Thornem a režisérem Johnem Tiffanym a která se s velkým úspěchem hraje v divadlech v Evropě, Severní Americe a Austrálii.

Je také autorkou románů pro dospělé a pod pseudonymem Robert Galbraith píše detektivní sérii o Cormoranu Strikeovi, podle níž byl natočen televizní seriál.

J. K. Rowlingová získala řadu cen a ocenění, mimo jiné Řád britského impéria a medaili za zásluhy, řád Legion d’Honneur, cenu Hanse Christiana Andersena, cenu Roberta F. Kennedyho Ripple of Hope a Blue Peter Gold Badge. Prostřednictvím vlastního nadačního fondu Volant podporuje mnoho charitativních projektů a je zakladatelkou dětské charity Lumos, která bojuje za svět bez sirotčinců a ústavů a znovu sjednocuje rozdělené rodiny.

Odjakživa chtěla být spisovatelkou a nejspokojenější je, když sedí sama v pokoji a vymýšlí si příběhy. Žije s rodinou ve Skotsku.

Zdroj životopisu: http://ld.johanesville.net, https://ikabog-pribeh.albatros.c

Populární autoři: