zuzi.kovar zuzi.kovar komentáře u knih

Argumenty proti rouškám - Deset důvodů, proč by se mělo omezit používání roušek Argumenty proti rouškám - Deset důvodů, proč by se mělo omezit používání roušek Judy Mikovits

Shrnutí na základě faktů získaných do poloviny roku 2020. V tomto tématu informace značně rychle zastarávají a některé jsou již překonané. Myslela jsem, že kniha přinese pořádné argumenty a nejen shrnutí toho, co by vymyslel normální selský rozum.

11.10.2021 2 z 5

Děda Gus a já Děda Gus a já Keith Richards

Velmi milá knížka, ale i vzhledem k rozsahu k ní nic moc říci nejde. Je to o tom, že měl Keith dědu a měl ho rád. Atmosféru knize dodávají právě ilustrace.

09.08.2021 4 z 5

Osvícení zoufalého muže Osvícení zoufalého muže Jitka Ludvíková

Druhý díl nezklamal. První díl se zaměřoval na humorné hodnocení tělesných proporcí, zato druhý už mi přišel smysluplnější. Za mě lepší než předchozí díl.

21.04.2021 4 z 5

Ticho mezi námi Ticho mezi námi Abbie Greaves

Kniha vyšla u nakladatelství Metafora v roce 2021 v edici 7lásky. Vybrala jsem si ji, protože za prvé byla nová a za druhé anotace mi přišla poutavá. V originále se jmenuje Silent treatment – něco jako léčba tichem. Což absolutně nechápu, když se tam celou dobu mluví o tom, jak si tichem ublížili. Čekala jsem příběh o jednom vztahu – jen o nich dvou. Ve výsledku to byl příběh o rodičovství. Všechno v knize se týkalo jen jejich vztahu k dceři. O tom, jak se všemožně snažili popřít to, že své dítě nezvládají. Ale na konci jsem čekala nějaké velké odhalení, které by změnilo celkově pohled na celý příběh. A co se stalo? Obrovské velké supr odhalení toho, proč Frank přestal mluvit, bylo tak sakra nepravděpodobné a ještě k tomu by vůbec ale vůbec nic nezměnilo konec Eleanor, který se zdál neodvratitelný. Takže já na konci: To myslíte vážně?

Příběh dospěl přesně tam, kam jsem si myslela, že dospěje. Neměla jsem od knihy žádná velká očekávání. Prostě jsem chtěla klasickou „feel good“ knihu. Jenže po jejím dočtení jsem se lepší necítila. Spíš hůř. Sice je to po dlouhé době kniha, která neobsahuje chyby a překlepy (nebo jen opravdu minimálně, což je v dnešní době celkem zázrak a cením si toho), sloh je to výborný, dobrá psychologická sonda, ale na druhou stranu se to tak špatně čte. Stránky mi vůbec neubíhaly. Vyprávění střídá první, druhou i třetí osobu, čímž je možná trošku náročnější. Je pomalé, a když to řeknu ošklivě, tak o ničem. Nebo spíš – nebyla to kniha pro mne. Kdybych na začátku tušila, že půjde jen o rodičovství, tak si ji vůbec nevyberu – toto téma mě hluboce míjí. Za ten sloh a propracovanost dávám tři hvězdy, ale nelíbilo se mi to vůbec.

01.03.2021 3 z 5

Prohřešek Prohřešek Brandi Reeds

Jednoduše brilantní psychothriller, žádný krvák, ale tajemství vrstvená jedno na druhé, až člověk bez dechu čekal, co z toho vyleze. Nejsem klasický čtenář, co by se thrillery ládoval, možná proto mi to přišlo skvělé. Detaily jako že Elli-Belle je rozhodně víc než tři, jsem přehlížela, často i to její chování na facku. Neumím si představit, že malý dítě o matce říká, že je ťululum, a neschytá hezkých pár facek.

01.02.2021 5 z 5

Zázrak jménem Maggie Zázrak jménem Maggie Kasey Maddock Carlin

Kniha naprosto úžasná pro každého milovníka psů. Malou Maggie možná znáte z pár videí na youtube. Proces zrodu českého překladu neznám, knihu jsem zaznamenala až v době vydání. Jsem opravdu ráda, že se našlo dostatek financí k vydání tak krásné knihy. Nepatří sice k literárním skvostům, ale je prostým vyprávěním o nezlomné chuti žít jednoho potulného libanonského pejska, který měl nakonec obrovské štěstí, i když jeho start do života připomínal peklo. Koho zajímají psí příběhy, určitě si ke knize cestu najde.

03.01.2021 5 z 5

Vražda bez oběti Vražda bez oběti Zora Beráková

Jak už bylo psané, spíš k vodě nebo na krátké cesty vlakem. Povídky jsou na jedno brdo a celkem brzy se omrzí. Nedostat tuto knihu jako dárek k nákupu, okem bych o ni nezavadila. Je to průměrné čtení, žádný zázrak a žádný průšvih.

31.10.2020 3 z 5

Tajemství hradních zdí Tajemství hradních zdí Anna Beatrix Bártová (p)

Nechápu zdejší vysoká hodnocení. Mám ráda příběhy, kde se prolíná současnost s minulostí, do toho mystérium. Takže jsem knihu považovala za předem jasnou volbu, nicméně celý autorčin styl se mi nelíbil. Příběh byl tak jednoduchý, až to bolelo. Celou dobu jsem si říkala, že to snad autorka nemůže myslet vážně. No zjevně ano. Prostě katastrofa a na hodnocení databáze knih už asi dlabu, protože tahle kniha si opravdu červené číslo nezaslouží.

14.10.2020 2 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Přišlo mi to až moc kruté. Tolik naprosto zbytečných vražd na to, jaké se z toho všeho vyklubalo tajemství. Pořád jsem teda doufala, že vrah je někdo jiný, leč nestalo se.

09.09.2020 3 z 5

Huascarán, život v údolí krásy a hrozby Huascarán, život v údolí krásy a hrozby Lubomír Vejražka

Naprosto nádherná publikace. Obsahuje řadu převyprávěných osudů, dle nichž si můžeme udělat obrázek o životě peruánských indiánů v druhé polovině 20. století. Setkáme se nejen s životními příběhy, ale také povídáním o úrovni školství, o rozdílech mezi městy a vesnicí, mnoho také o neštěstích způsobených zemětřesením a lavinami. Mě samotnou kniha uchvátila, hlavně svou vypovídací hodnotou. Dnes v době internetu jsme zase jinde, i pod Huascaránem se zřejmě trochu změnil svět, takže kniha jako by zaznamenávala ještě starý svět před tím, než nadobro zmizel. Musím říct, že při čtení mnohých tragických osudů mi vhrkly slzy do očí a obdivuju vnitřní sílu zdejších obyvatel, kteří jsou i přes neštěstí schopni a ochotni žít v neustálém stínu další hrozby.

08.09.2020 5 z 5

S těmi nejhoršími úmysly S těmi nejhoršími úmysly Alessandro Piperno

Naprostá bomba. Není to dějová kniha. Navíc je plná výrazů, při kterých jsem nutně musela sáhnout po slovníku cizích slov. Přesto literatura na vysoké úrovni.

15.08.2020 5 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Naprosto báječná kniha od oblíbené spisovatelky. Po přečtení zdejších recenzí jsem čekala velký průšvih, ale líbilo se mi to daleko víc než do nebe vychvalované Sedmilhářky. Takové zamyšlení nad výčitkami, které si mnohdy iracionálně vytváříme a které potom ovlivňují kvalitu našeho života.

08.08.2020 5 z 5

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

Takový průměr. Čekala jsem daleko víc. Tady jsem trpěla s každým dalším jménem, bylo jich milion. Takže jsem měla v hlavě zmatek. Čekala jsem, jak se na konci ty dvě smrti krásně propojí v jeden případ s velkým rozuzlením. A ono nic, vlastně půl knížky se tak stalo naprosto zbytečnou. Exner mi taky přišel jak amorální komouš, když nejdůležitější informace vytáhl z vojáků, kteří překročili předpisy. Nechal je samozřejmě potrestat, i když byli-li by vzorní a chovali-li by se přesně dle předpisu, nedozvěděl by se nikdo nic a případ by šel k ledu. No celkově mi to přišlo dost nedotažené, a to nejsem na detektivky ani v nejmenším náročná, jelikož je čtu opravdu jen jednou za čas.

07.08.2020 3 z 5

Zakázané uvolnění Zakázané uvolnění Jitka Ludvíková

Povídky byly kratší, než jsem původně čekala, ale milé počtení. Někdy smutné, někdy veselejší, ale hezké zpříjemnění na cesty vlakem.

30.07.2020 4 z 5

Muži zrají jako víno Muži zrají jako víno Jitka Ludvíková

Tak nějak si představuju ideální čtení na léto. Nenáročné, humorné, krátké. A pravda, za chvíli si nebudete pamatovat z knihy vůbec nic.

25.07.2020 4 z 5

25 gramů štěstí 25 gramů štěstí Massimo Vacchetta

Kniha neosloví žádnou literární hodnotou, tady jde o její hodnotu lidskou. Neuvěřitelně milý, krásný a pravdivý příběh, který vezme za srdce a uchvátí nejednoho milovníka přírody. Mně osobně se moc líbily fotografie vložené, jinak by asi byla bezcenná, ale s těmi fotkami si člověk vše lépe představí. Jedinou výtku mám ke korekci knihy – myslím, že ji snad ani nikdo nečetl, v druhé polovině knihy často bylo jedno slovo napsané dvakrát. Nebo z Lisy byla najednou Luisa, hromada překlepů, špatně přepsaná italská jména. To dost rušilo, a když si člověk vezme, že do knih investuje nemalé peníze, tak takové lajdáctví při vydání knihy moc nepotěší.

03.05.2020 4 z 5

Skandál století Skandál století Vladimír Přibský (p)

Tato útlá knížečka s velmi zajímavým názvem se oproti mému předpokladu věnovala pouze nálezu Rukopisu královédvorského. Předložila nám jistě neotřelý a zajímavý příběh o tom, kterak zdejší pověžný našel na půdě listiny, jimž nerozuměl. Ty postupem doputovaly právě k Hankovi, který první rozpoznal jejich historickou hodnotu. Nechal spisy posoudit samotným Dobrovským. A nepamatuji si již, kterého pána napadlo „znovu naleznout“ listiny jednou nalezené na důstojnějším místě než nějaká půda. A proto je dali do věže kostela, kam pak náhodou zašli. Mezitím se listiny všelijak přesouvají, postavy pořád někam putují a vedou debaty o jejich mimořádné hodnotě. Kniha je zakončena poměrně brzy. Žádné soudy, žádné nařčení z padělání atd.

Knize by slušelo delší románové vydání. Já osobně jsem čekala i podle obsahu více literatury faktu, ne však poněkud komickou knížku s velmi zvláštními dialogy, které si ve skutečnosti nedovedu moc představit. Příběh je to jistě zajímavý, zpracování již bohužel méně. Rozsah je příliš krátký, chtělo by to pokračování, kterého se pravděpodobně nedočkáme. Fraškovitý styl pomíjím. Co nepomíjím je matení čtenáře. Na jedné straně se píše o Hořiněvsi, o kus dál už Uhříněves a zanedlouho zas Hořiněves, Čelákovice nebo Častolovice, pomyslnou třešinkou už bylo jen špatně napsané jméno rodu Colloredo-Mansfeldů na samotné obálce knihy. Co proboha dělal korektor?! A radši vynechám takové trapné situace, kdy pánové krmí štěně bernardýna topinkami, brambory apod. Zajímavější scény jsou tzv. „post-hospodové“, nicméně ty spíš dokreslují dojem komedie a nemají žádný význam. Ve výsledku: kniha slibuje daleko víc (anotací, obálkou, názvem především), než je nám ve výsledku schopna poskytnout.

18.04.2020 3 z 5

Nejdražší dcera Nejdražší dcera Elizabeth Little

Za mě teda dobré. Kvůli zdejším recenzím se mi do knihy vůbec nechtělo. Ani mě to moc nebavilo, není to psané zrovna jednoduše a lehce, hlavní hrdinka je silně nesympatická. Ale ten závěr to podle mne hodně zvedl, proto nakonec ty čtyři hvězdy.

09.02.2018 4 z 5

Nebe může počkat Nebe může počkat Cally Taylor

Za sebe musím říct, že už dlouho mě nějaká kniha tak nezklamala. Možná za to může můj výběr knihy po přečtení takové perly jako Na západní frontě klid. Chtěla jsem prostě něco jednoduchého, zábavného a čtivého. Kniha mne zaujala svým námětem, nikoli už však způsobem, jak s ním zachází. V hlavní hrdince jsem nespatřovala vůbec nic sympatického. Její rádobyvtipné průpovídky mi přišly přinejmenším trapné, v tom horším naplno odhalovaly její blbost. Například LAN party je určitě party plná lidí a zábavy, že? Byla to prostě a jen sobecká mrcha. Nechápu, co bylo na její a Danově lásce tak životního, velkolepého a nej.

Rádobyvtipné zobrazení nebeské byrokracie a ploché vykreslení zdejších postav, sarkastická a pitomá hrdinka, přihlouplý děj a ještě horší konec – ten snad nemohl být otřepanější. Chybělo mi více výstupů z minulosti, které by nám osvětlily onu velkolepost lásky mezi Danem a Lucy. Celkově jedno velké zklamání a šup s knížkou pryč a nikdy více.

18.10.2017 2 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Pro mne osobně byla kniha velkým zklamáním. Její literární úroveň téměř nulová. Čekala jsem, co za obrovské tajemství Nora skrývá, že se z rozchodu nedokázala ani po 10 letech vzpamatovat. Ale nějak jsem tušila, že budu zklamaná, že se vlastně ani nic moc v minulosti nestalo. A nezmýlila jsem se – bohužel. Postupem času jsem se přistihla, že mě ani tak moc nebere, co se tehdy stalo. Děj byl chabý, velmi nepravděpodobný, vůbec jsem se nebála a viník byl tak průhledný, až to bolelo. Hlavní hrdinka nesympatická, psychicky labilní blbka, která tak nějak zamrzla v pubertě a v následujících letech neprodělala žádný duševní vývoj. Vlastně ani ostatní – autorka se nám snažila vnutit, že v 16ti máme stejné sny, cíle a představy jako o 10 let později. Jako by se děj knihy ani neodehrával před a po deseti letech. Nějak jsem tomuto čtivu prostě nepřišla na chuť.

05.01.2017 3 z 5