Zuna1990 Zuna1990 komentáře u knih

Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali Nina Lykke

Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali rozpráva život nórskeho spisovateľa, ktorý už zožal svoju slávu a na základe očiernenia a obvinenia z obťažovania v knihe inej spisovateľky na neho zanevrie celý svet. Už nie je žiadaný, slávny, potrebný. Na poslednú chvíľu ho zavolajú ako náhradníka na literárny festival, kde ma na pódiu vystúpiť spolu s dotyčnou spisovateľkou a mužom, ktorý mu prebral manželku, tiež spisovateľom. Sledujeme jeho vnútorný monológ a večnú nespokojnosť s takmer všetkým. Scéna na pódiu je až na samom konci knihy a teda že oplatilo sa čakať. Hltala som každé slovo a cítila aké také zadosťučinenie. Kniha bola veľmi zaujímavo napísaná, prítomný čas striedali úryvky retrospektívy a spolu s aktuálnymi a „šteklivými“ témami to len pridalo na originalite.

26.02.2024

Sled udalostí Sled udalostí Eškol Nevo

Kniha plná zvratov a následkov rozhodnutí. Obsahuje 3 samostatne poviedky, ktoré ale spája jedna vec, nevyspytateľný sled udalostí. Prvá poviedka je príbeh muža, ktorý stretne v Bolívii mladomanželsky pár na svadobnej ceste a zapletie sa do čohosi, čo takmer zničí jeho život. Druha poviedka je o staršom ovdovenom doktorovi a jeho vzťahu k mladej stážistke. Je to sexuálne obťažovanie, alebo nevyriešené životná túžba a prázdnota? Tretia poviedka je o manželskom páre, ktorý sa výberu na pravidelnú prechádzku, no manžel pri vstupe do sadu odrazu zmizne.

Určite odporúčam tohto talentovaného izraleskeho spisovateľa.

22.02.2024 3 z 5

Udalosť / Mladý muž Udalosť / Mladý muž Annie Ernaux

Mojím predsavzatím na rok 2024 bolo vrátiť sa k čítaniu, no človek mieni, Pán Boh mení a stále nie som kde by som chcela byť. Bez ohľadu na to, všetko čo sa mi tento rok dostalo do rúk som prijala s nadšením. Musím povedať, že táto kniha 2 noviel, ale teda najmä „Udalosť“ bola famózna.
Annie Ernaux dostala v roku 2022 Nobelovu cenu za literatúru. Treba k tomu niečo viac?
V novele Udalosť píše svoju autobiografickú výpoveď, ako v 60tych rokoch ostala nechcene tehotná a pokúsila sa podstúpiť interupciu. No v časoch, kedy boli interupcie nezákonné a už len pomyslenie na ne bolo zločinom, nájsť niekoho bolo o to náročnejšie. Pokúsila sa vykonať spontánny potrat, no neúspešne. Zverila sa do rúk anjeličkárke a skoro zomrela. Hoci autorka píše príbeh o takmer 40 rokov neskôr, chce vyrozprávať z toho, čo nikdy neprekonala. Podľa jej slov, podstúpiť túto skúšku bolo potrebné na uvedomenie si túžby po deťoch a rodine. Chce úprimne veľmi veľa síl hovoriť o tak citlivej a osobnej téme, tne do živého a vyvoláva v nás stiesnené pocity.
Druhá novela Mladý muž je príbeh o milostnom vzťahu autorky v období jej menopauzy s oveľa mladším mladíkom. Cez tento vzťah hľadala stratenú ženskosť a potrebu byť žiadaná a chcená. Spoločnosť to tak ale nevidela. “Oči všetkých, ktorí sedeli na betónovom múriku pozdĺž pláže, nás sledovali z jedného konca na druhý. A. ma upozornil, že sme neprijateľnejší ako homosexuálny pár.

07.02.2024 5 z 5

Princíp Anny Kareninovej Princíp Anny Kareninovej Afonso Cruz

„Ja by som bol nešťastný v šťastnom svete , ona by bola šťastná v akomkoľvek svete“. Touto vetou sa začína kniha Princíp Anny Kareninovej. Pre mňa jedna z najsilnejších za rok 2023.
Ak by sme mali definovať jeden faktor, ktorý je základom tejto knihy, je ním strach. Strach zakorenený od ranného detstva, strach nezmyselný, iracionálny. Každý z nás si privlastnil vzorce správania vštepené v detstve a poniektorí si ich so sebou nesieme celý život. V tejto knihe sa našťastie so strachom na druhej strane barikády nesie aj večná túžba po šťastí, pred ktorým sa často ukrývame za nedobytnými múrmi, ktoré si staviame my sami. Zo strachu. Zo strachu z neznámeho.
Táto prenádherná kniha je príbehom muža, ktorý píše list svojej dcére, ktorú nikdy nepoznal a my sa dozvedáme všetko o jeho živote. To, ako vyrastal a žil s otcom, ktorý sa bál všetkého cudzieho a ktorý dokonca aj k oknu sedel chrbtom. Od detstva mu bolo vštepované, že všetko cudzie je postrachom a všetko zlé začína hneď za prahom domu. Sám pre seba si vytvorí rovnicu strachu meranú vo foboch, vypočítanú súčinom času stráveným mimo domu a vzdialenosti od domova.
Všetko sa ale zmení, keď jedného dňa do jeho života nevstúpi niekto, kto pootvára všetky okná. Ten niekto nie je nikto iný, ako cudzinka. Je pre neho vykúpením, vďaka čomu sa musíme silno zamyslieť nad tým, čo skutočne šťastie je.
Tento príbeh lásky je popredkávaný prvou vetou z romány Anna Karenina: „Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom.“ V rovnakosti a monotónnosti sa šťastie nedá nájsť, bez asymetrie by okolo nás ostalo len prázdno. Také, aké si želal jeho otec. Život, ktorý za to stojí potrebuje otvorené okná.

19.01.2024

Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou Elena Lacková

Spomienkové rozprávanie slovenskej rómky Eleny Lackovej je podľa mňa jedna z najinšpiratívnejších kníh, aké som kedy čítala. Opisuje celý svoj život dievčaťa vyrastajúceho v osade, až po úspešnú vysokoškolsky vzdelanú úžasnú a silnú ženu, ktorá sa z nej stala vďaka tvrdej práci, veľa bolesti a silnému zanieteniu. Približuje kultúru a tradíciu rómov a snaží sa vyvrátiť mýty a predsudky. Táto žena sa narodila pre osvetu a práve tú sa jej celý život aj napriek veľa úskaliam darilo robiť. Nádherná kniha

14.01.2024 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Myslím, že žiadna kniha vydaná v poslednom obdobi nespôsobila taký rozruch ako práve Les v domě. Ja ako veľká milovníčka kníh Aleny Mornštajnovej som bola veľmi zvedavá, o čom je ten rozruch. Ak sa odosobním od útokov a kritiky na údajne okopírovanie motívu a plagiátorstvo, musím uznať, že kniha je výborná. Venuje sa hroznej téme zneužívania deti a opisuje príbeh dievčaťa, v koži a rodine ktorej by sa nechcel ocitnúť nikto z nás. Nejde len o tragicky osud dievčaťa, ktoré cely život nevedelo čo je to láska, ale najmä o to, že tu sa potvrdilo pravidlo, ako zlo plodí ďalšie zlo. Zničené a premrhané životy nevinných ľudí je niečo, čo sa naozaj čítalo doslova so stiahnutým hrdlom.

14.01.2024 3 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

13 na prvý pohľad samostatných poviedok, ktoré sa však prelínajú v jednom bode. Olive Kitteridgeová. Táto staršia, pre väčšinu otravná a nepríjemná pani, do príbehov vstupuje buď priamo alebo nepriamo. Príbehy sú popretkávané najmä témou ťažoby života. Tú spôsobilo detstvo, výchova, nedostatočná komunikácia, tvrdohlavosť a neochota odpúšťať, nenaplnená láska, nevera a mnohé iné. Olive niekomu môže liezť na nervy. Nakoniec aj mne samej sa začiatok knihy preluskával veľmi ťažko. No je to príbeh o žene z mäsa a kostí, nedokonalej, s chybami, ako každý z nás. A tak som ju začala mať rada. Lebo aj ona je smutná, urazená, domýšľavá, nepochopená, nepríjemná.

Spisovateľka Elizabeth Strout získala za tuto knihu Pulitzerovu cenu.

09.09.2023 3 z 5

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Nemyslím si, že existuje človek, ktorý by po niečom stále túžil rovnako silno, to sa nezhoduje s emóciami, so životom. Taký človek najskôr klame. A v podobnom pocite sa točí táto kniha. Connell a Marianne, akoby si boli súdení, soulmates, čo sa dopĺňajú, súžijú, vnímajú, neschopní nájsť k sebe ale cestu, pretože on je trochu tak (taká zvláštne hanblivá forma nadutosti, arogancie, toľko prítomná u ľudí, čo sú obľúbení, všetkými vyzdvihovaní a to v nich bujnia rozporuplné emócie, medzi sebavedomím a zhnusením nad sebou) a ona trochu tak (potreba definovať svoju osobnosť skrze ostatných, na základe dojmu, že nie je nič). Vzťahy, zúfalstvo nad nemožnosťou sa vysloviť, alebo vysloviť sa v správny čas, okolo toho, ako sa s niekým cítime, otrasná komunikácia veľa ľudí sa tu nájde, najmä ti, ktorí majú pocit že sú k ničomu a že je s nimi niečo v neporiadku, pretože nezapadajú.

Fantastická kniha! A určite si pozriem aj seriál.

27.08.2023 5 z 5

Niekto sa nájde Niekto sa nájde Dušo Martinčok

,,S lúčeniami treba zaobchádzať opatrne. Jedno z nich totiž bude posledné, a ty nikdy nevieš ktoré.

Krásna kniha, 10 poviedok ktoré sa spájajú v jednom bode - v bytovke na Kalinkovej ulici v BA. Ľudské osudy prepletené v jedno, plné lásky, smútku, hnevu a ľudského bytia.

21.08.2023 5 z 5

Tiene v raji Tiene v raji Erich Maria Remarque (p)

Vzájomná pomoc emigrantov, ktorým sa podarilo počas II.sv.vojny ujsť z Európy do Ameriky, no kde zároveň nemohli existovať. Ani po skončení vojny pre nich Amerika nie je vyslobodenim, ani vysnívanom krajinou. Rovnako ani spustošená Európa nie je miesto kam sa chcú vrátiť. Po vojne sa zázrak nekonal, nastalo vytriezvenie a u mnohých neschopnosť vrátiť sa do normálneho života. Nádherná kniha.

11.07.2023 5 z 5

Cecília a čarodejnice Cecília a čarodejnice Laura Conti

Príbeh o morálke, o plnení sľubov, o pomáhaní, o beznádeji a mnohom inom. Cecília, onkologická pacientka sa spozná s doktorkou žijúcou v Miláne, podstupuje liečbu a stávajú sa z nich priateľky. Doktorka sa ju celý čas snaží podporovať, nie však milosrdne, ale racionálne a úprimne. Uvedomuje si, čo znamená trpieť smrteľnou chorobou a úzkosťami smrti. Chápe, že takíto pacienti nechcú lži a pretvárku, chcú žiť svoj život naplno, ako predtým. Prajú si , aby na nich okolie nenazeralo ako na chorých, milosrdne, so zármutkom alebo im odpočítaval dni do konca. Niekedy však ani dobro druhých nestačí, aby sme sa nedali na zlé chodníčky. Cecília podľahne zákernosti čarodejníc , ktoré parazitujú na zúfalých a bezbranných ľuďoch. Všadeprítomným je súcit, aj vo forme nedodržaného sľubu, pretože obe svoje sľuby porušili.
Autorka vyhlásila, že sa snažila nevyliečiteľne chorého pacienta vymaniť spod všeobecného vnímania ako človeka, ktorý už nemá žiadnu možnosť žiť svoj príbeh, byť súčasťou príbehu, ale len zomrieť. Rovnako sa vyjadrila, že nesie autobiografické prvky.
Nádherná, jedným slovom nádherná kniha.

16.04.2023 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Preslávený román Johna Irvinga líči život a názory fiktívneho spisovateľa T. S. Garpa. Ako syn excentrickej Jenny Fieldsovej, ktorá si zmyslela mať dieťa bez manžela, dospieva Garp pod jej vedením v dosť svojráznu osobnosť. Po maturite odchádzajú s matkou do Viedne, obaja s rovnakým cieľom: začať písať. Jenny spíše svoj životopis Sexuálne podozrivá, ktorým sa razom preslávi, a stane sa vedúcou autorkou ženského hnutia. Garp zase napíše poviedku, aby sa mohol oženiť s Helenou, ochotnú vziať si jedine spisovateľa.
Na začiatku veľmi nudné, na konci strhujúce. Presne takto by som Irvingov Svet podľa Garpa charakterizovala. Skutočne som pri prvom cca 200 stranách mala čo robiť, aby som knihu nezaklapla a už nikdy neotvorila, ale pokračovať v čítaní sa vyplatilo. Myšlienka knihy každý má právo byť sám sebou, je tu rozobraná zo všetkých možných smerov. Tlieskam autorovi za skvele premyslený príbeh plný nečakaných zvratov, ktorý sa mi doslova zaryl pod kožu a ešte dlho tam zostane. Príbeh plný erekcií, sexu, individuality, absurdít, životných paradoxov, lásky, transexuáov, feministiek, tragédií, komédií, zranení, strachu zo smrti, vypichnutých očí, odtrhnutých končatín, či vyrezaných jazykov. Je to skvelé, je to jedinečné, je to poburujúce a pohoršujúce, no napriek tomu geniálne.

04.04.2023 5 z 5

Zraňujúca láska Zraňujúca láska Elena Ferrante

Zraňujúca láska je moja prvotina od slávnej autorky Neapolskej ságy. Zo začiatku som sa strácala v jednotlivých rovinách, veľmi som hlavnej hrdinke nerozumela a bojovala som s tým, že knihu nedočítam. Po polovici sa to ale to zlomilo a nakoniec som veľmi spokojná.
Hlavná postava Delia analyzuje svoj zložitý vzťah so svojou matkou Améliou. Hlavná hrdinka sa po matkinej smrti snaží rekonštruovať nejasné spomienky z detstva, rozpliesť zložité rodinné vzťahy a zmieriť sa so svojou minulosťou. Smrť matky je záhadou, nie je totiž jasné, či išlo o nešťastnú náhodu, samovraždu alebo cudzie zavinenie.
Delia sa vracia do rodnej Neapola, aby vypratala matkin byt. Prechádza známymi miestami, ktoré v nej prebúdzajú spomienky na minulosť, na dobu, keď ako dievčatko pozorovalo záhadný a nepochopiteľný svet dospelých. Reálne zážitky jej vtedy splývali s predstavami vyvolanými bujnou detskou fantáziou. Aj teraz, po mnohých rokoch, nedokáže úplne ostro rozoznať hranicu medzi skutočnosťou a snom, medzi tým, čo sa naozaj stalo a čo sa mohlo stať. Dalia si postupne začína skladať, čo bolo príčinou a čo následkom, čo spôsobilo, že až do poslednej chvíľa nedokázala svojej matke porozumieť. Až vďaka tejto neplánovanej ceste do minulosti aj vlastného podvedomia dokáže prijať, čo si roky odmietala pripustiť. A môže sa konečne zmieriť sama so sebou.

29.03.2023 3 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Pojmom Šeptuchy sa označovali ženy zaklínačky, ľudové liečiteľky, vedmy, ku ktorým sa ľudia často utiekali o pomoc so svojimi trápeniami a boliestkami. Ženy, ktoré stáročia vedeli liečiť, hojiť, privolávať lásku a niekedy aj škodiť. V tomto príbehu stoja skôr v pozadí, ale sú jeho neodmysliteľnou súčasťou. Útržkovité rozprávanie o bežnom živote, dospievaní, vzťahoch, láske, ale hlavne smrti, ktorá je tu všadeprítomná, aj keď dobre ukrytá v tajomných hmlách a lesoch regiónu Podlasie medzi Poľskom a Bieloruskom. Hĺbavý príbeh rozprávačky príbehu Agáty a jej priateľky Doroty, hrobárovej dcéry, ktorá sa denno-denne stretáva so smrťou a je označovaná za čudáčku, pretože sa údajne vie rozprávať s mŕtvymi. Autorka na pozadí priateľstva dvoch dievčat spája staré tradície, folklór a pohanstvo v kontraste s modernou dobou situovanou na prahu nového milénia. Životy dievčat sú úzko spojené s dodržovaním kresťanským a pohanských tradícií, povier, mágie a rituálov na jednej strane, no na druhej strane sa im otvára svet, ktorý dovtedy čítali len v Bravíčku, alebo videli v telenovele s Nataliou Oreiro, čo Esmeraldou.

Atmosféra knihy bola fantastická. Ponurá, melancholická, temná. Kniha nie je o šeptuchách, ale o živote samotnom. Nesúca prvky magického realizmu, čo je to, po čom prahne moje srde.

Nebude mi chýbať táto zem, budeš mi chýbať Ty.
Väčšinou nám zostávajú mŕtvi, ktorí nám zostali už ako živí. Ľudia, pre ktorých by sme umreli, obvykle odídu. My kvôli tomu nezomrieme. A nakoniec umrieme s niekým, pre ktorého sa nám umierať síce vôbec nechcelo, ale žiť sme spolu nejako zvládli.
Vždy sa nájde čosi, čomu sme schopní veriť až do úplného konca. Preto ľudia chodili za šeptuchami. Hovorilo sa, keď všetko zlyhalo. Bolo to akési ospravedlnenie samých pred sebou a obhájenie si základného práva na zázraky, ktoré sme si mohli vložiť v samoške do košíka.

"Vane boli vždy úkrytom, to sme mali s Dorotou spoločné. Nikde sme sa necítili bezpečnejšie ako vo vani s vodou. Človek je nahý, a zároveň má pocit, že najmenej zraniteľný, že tam ho nikto nenájde. Kúpeľňový paradox."
"Každý si nesieme vlastnú jar aj zimu, niekedy trvá zima nepomerne dlhšie a myslíme si, že sa nikdy neskončí."

26.03.2023

Milenec Milenec Marguerite Duras

Autobiografický erotický depresívny príbeh o romániku pätnásťročnej francúzsky a tridsaťročného čínskeho muža, na základe čoho si dievča vyslúžila označenie prostitútky. V pozadí sa otvára príbeh jej rodiny a ich toxický vzťah. Kompozícia písania je skvelá, autorka sa vracia k jednotlivým spomienkam z viacerých uhlov a vždy ich pojme odlišne. Nejde o milostný erotický príbeh, ale že to podstatné je nahliadnutie do jednej totálne dysfunkčnej rodiny a poukázanie na vzťahy, ktoré v nej panovali. Jej nutkanie utekať k milencovi chápem ako dočasné prekrytie zúfalého stavu dievčiny uväznenej v necitlivom a city mrzačiacom prostredí. Niet divu, že sa tak upína k svojmu mileneckému vzťahu.

23.03.2023

Zásady muštárne Zásady muštárne John Irving

Sú knihy a KNIHY. Táto patrí jednoznačne a nespochybniteľne do druhej kategórie.
Veľmi dlho som ju mala v kôpke "chystám sa čítať", no odrádzala ma jej dĺžka. Nakoniec som ju čítala dlho, no nie kvôli počtu strán, ale preto, lebo som nechcela aby sa skončila. Nádherný, emotívny a ľudský príbeh, ktorá vyvolá slzy aj úsmev.
Pravidlá muštárne patria medzi Irvingove najkrajšie knihy. Hlboko ľudský, bolestne surový, neprikrášlený príbeh o tom, že niekedy je dôležitejšie pozrieť sa do vlastného srdca, pretože len tam môžeme nájsť, po čom tak slepo túžime. Príbeh plný obyčajných reálií, plný tých každodenných, všedných radostí, plný toho neučesaného šťastia a hlavne plný lásky. Nepochopené, nestále, kruté a hocikedy boľavé, a najmä osudové... opisuje veľmi otvorene a realisticky život v sirotinci/nemocnici, kde sa doktor Larch, závislý na éteri, snaží vytvoriť čo najlepšie prostredie pre opustené deti a zároveň im hľadá adoptívnych rodičov. Nelegálnymi potratmi pomáha aj ženám v núdzi. Tie sa vykonávajú denne a opisujú z medicínskeho hľadiska veľmi naturisticky. Kniha je drsná a reálna, ako život sám. Dotýka sa najmä legalizácie potratov na pozadí života v sirotinci a prepletených vzťahov jednotlivých aktérov a obyvateľov.
Neni nutné byť šťastný , pokiaľ človek cíti , že je užitočný.

20.03.2023 5 z 5

Kedysi som si myslel, že spánok je spoločne so zdravou stravou a cvičením tretím pilierom zdravia. Zmenil som názor. Spánok je viac ako pilier. Je to základ, na ktorých stoja zvyšné dve pevnosti. Uberte z dna základne, na chvíľu ju oslabte a uvidíte, že správne stravovanie a fyzická aktivita stratí účinok.

Zmapovaním vedeckých objavov a zhrnutím dekád výskumov z klinickej praxe nám Walker vysvetľuje, aký je spánok pre náš život nevyhnutný a ako si jeho nedostatkom náš život skracujeme. Jeho nedostatok spôsobuje:
-prepuknutie civilizačných chorôb ako je rakovina, diabetes, srdcové choroby, mozgové príhody, alzheimer, neplodnosť, obezitu

-tvorbu endokanaboidu, ktorý zvyšuje apetít a navodzuje stav ako po použití marihuany, kedy sa nevieme dojesť

-spúšťa tvorbu kortikoidov, ktoré zabraňujú vstrebávaniu živín v črevách (zdravie=zdravé črevá)

-strácanie pamäti v dospelosti,pretože nedostatočným spánkom sa ochudobňujeme o NREM fázu spánku, v ktorej sa ukladajú informácie (Starí ľudia vs demencia)

-Ľudia spiaci menej ako 6 hodín majú až 300% vyššiu pravdepodobnosť infarktu a mozgovej príhody

-Najväčšie % srdcových príhod je pri prechode na zmenu času, keď spíme o hodinu menej, naopak najmenej príhod lekári evidujú, keď sa posúva čas o hodinu dozadu

-skorý začiatok školského vyučovania môže negatívne ovplyvniť IQ a výsledky detí - bystrejšie deti pravidelne spávali o 40-50 minút dlhšie, než tie s nižším IQ

-počas spánku sa nám vyvíja mozog, ak deti v rannej adolescencií nespia dostatočne a hlboko, môžu v dospelosti trpieť depresiou, schizofréniou alebo ADHD

-pohárik pred spaním nás pripraví o veľmi dôležitú časť spánku

-nevyspatosť sa nedá dospať

-spánok nevieme nahradiť kávou

-modré LED svetlo odkladá tvorbu melatonínu aj o niekoľko hodín

-týždeň so spánkom kratším ako je 6 hodín zvyšuje riziko neplodnosti až o 80%. Tiež znižuje počet NK buniek (tých, čo zabíjajú rakovinové bunky) až o 70%

-množstvo spánku pacientov v nemocničnom prostredí je v absolútnom rozpore so snahami o uzdravenie pacientov

-až 50% pacientov s diagnózou ADHD trpí vlastne spánkovou depriváciou

Spánok je základom všetkého. Preto SPITE!

14.03.2023 5 z 5

Nina Špitálniková zúročila svoju stáž na severokórejskej univerzite, aby nám priblížila každodenný tunajší život. Verná heslu Charlesa Bukowského "Svet patrí tým, čo sa neposerú" sa neposrala a vyťažila z toho maximum.
Každý vodca v KĽDR je obyvateľmi pokladaný za Boha, ktorý, ako veria, nechodí ani na záchod. Po príchode na internát, kde bola pod neustálym drobnohľadom, natajnáša odpočúvaná a mnohokrát aj vypočutá, sa prostredníctvom rozhovorov od tamojších ľudí dozvedá aké to je žiť v KĽDR.
Obrovským problémom je voľne dostupná lekárska starostlivosť, pretože tá je poskytovaná len bohatým a je veľmi nákladná. Jedlo je veľmi jednoduché, zväčša tvorené ryžou, kimchi, tofu a inými lacnými potravinami. Chudobnejšie vrstvy pijú zväčša čaj chudobných, a.k.a. teplú vodu. Obrovské spoločenské rozdiely sú živnou pôdou na vznik čierneho obchodu.
Deti idú do základnej školy vybavené dosť silným ideologickým základom, nakoľko v škôlke do nich vštepujú nenávisť voči Japoncom a Američanom a hrajú sa na ich vraždenie.
„Našimi nepriateľmi sú americkí zlosynovia,
ktorí nám chcú vziať našu krásnu vlasť.
Zbraňami, ktoré si sám vyrobím,
ich zastrelím. Bum! Bum! Bum!"
Výučbový systém spočíva v neustálom opravovaní chýb a vymývaním mozgov. Sexualita je tabuizovaná. Sexuálna túžba je braná ako zlá vec, ktorú majú len sadisti. Prostitúciu zakázali zákonom, no nikdy nezmizla a odohráva sa diskrétne. Partnerské vzťahy je náročné nadväzovať, pretože podniky na stretávanie neexistujú, páry sa môžu stretávať len na verejnosti, nesmú spolu bývať pred svadbou. Mimomanželský sex je odsudzovaný a riskantný. Ktovie či obyvatelia vedia, že ich vodca Kim Čong-il sa veľmi rád zabával s milenkami a Kim Čong-un je výsledkom nemanželského styku.
Homosexualita síce nie je zakázaná, pretože vodca tvrdí, že tam sa homosexuáli nerodia. Ľuďom je donekonečna omielané ako vodca vynašiel všetky vymoženosti moderného sveta a američania, ktorí si to privlastňujú, to len okopírovali. Vedeli ste, že hamburger vynašiel vodca?
Toto všetko a mnoho iného Nina opisuje a Vám stojí rozum. V porovnaní s predošlou knihu Svedectvá o živote v KĽDR dávam ale o * menej. Tak či onak, je to skvelá kniha na rozšírenie obzoru a určite ju odporúčam. Hlavne som naozaj vďačná za to, kde žijeme.

16.02.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Ja sa k niektorým knihám dostanem so značným omeškaním, keď už po internete kolujú mnohé recenzie, je to doslova všade a ja po danej knihe radšej siahnem až keď ten najväčší ošiaľ trochu ustane. Nebolo to tomu inak ani v prípade Kde spievajú raky.

Čo som od knihy čakala? Ťažko povedať, niektorí ste ju chválili, niektorí aj hanili. No podľa mňa bola FANTASTICKÁ. Čítala som mnohé recenzie o priemernosti, či ďalšej americkej rozprávkovej dráme, no ja za seba hovorím, že som hltala každú stranu a na konci ani nedýchala.

Je to príbeh divožienky, ktorú spoločnosť neprijala ako „dievča z močiara“, v ktorej živote vládla hrozná samota, kde jediní priatelia boli vtáci a príroda jej jediná mama. Príbeh si podmaní vaše srdce, je krásne spracovaný, plný opisov prírody, ktoré umocňuje fakt, že autorka je vyštudovaná zoologička.

Minulosť a súčasnosť sa prelínajú v jednom bode, v súdnej sieni počas súdneho procesu vyšetrovania vraždy, kde Kya sedí na lavici obžalovanej. Sedí oproti porote, ktorá má rozhodnúť o vine, či nevine. Porota zložená z ľudí, ktorí ňou celý život opovrhovali, mali predsudky a súdili ju.

A ten záver? Toto si dajte!

16.02.2023 5 z 5

Všetko je možné Všetko je možné Elizabeth Strout

Všetko je možné len upevnil môj názor na Elizabeth Strout, ktorá sa týmto počinom zapísala medzi moje obľúbené autorky. V prvom dieli Volám sa Lucy Bartonová nám Lucy so svojou matkou pri nemoničnom lôžku načali niekoľko životných príbehov jej rodného mestečka Amgash. V druhom dieli Všetko je možné tieto príbehy zažívame naplno. Lucy sa po 17 rokoch vracia domov a jej nepríjemné spomienky na neradostné detstvo sa týmto dostávajú na povrch. Nie však len ona si so sebou nesie svoju vlastnú drámu. Ona ako jedna z mála sa dokázala zbaviť okov, ktoré ju pútali k rodnému kraju, odišla a neobzrela sa späť. Jej sa to podarilo, no nie každý sa popasoval s chudobou a hanbou, ktorá je všade prítomná v ich životoch. Niektorí v hanbe vyrastali a niektorí ich zahanbovali. Niektorí sa v detstve hrabali v smetiakoch a hľadali jedlo, no zmenili svoj život a chytili ho za pačesy. Už sa neviem dočkať tretieho a štvrtého dielu Ach, William! a Lucy pri mori.

28.01.2023 5 z 5