Zuna1990 Zuna1990 komentáře u knih

Zlodeji a svedkovia Zlodeji a svedkovia Svetlana Žuchová

“Nemohla vedieť, že najkrajšie roky sú práve toto. Keď ich žijeme, nezdajú sa nám dosť významné. Tie, na ktoré potom spomíname ako na staré dobré časy. Ako to mala vedieť? Že najkrajšie roky sú v skutočnosti tými najneistejšími. A keď ich práve žijeme, predali by sme ich za deravý groš. Toto je ten život. Tu a teraz. A my čakáme čo bude, kedy bude lepšie a nežijeme.”

Výpovede postáv sa prelínajú a keď si čitateľ myslí, že už o nich vie všetko, zisťuje nové fakty. Zážitok, či pocit z daného momentu interpretuje každá postava zo svojho uhla pohľadu . Napínavá spleť núti čitateľa dočítať knihu až dokonca, aby zistil, či sa postavy postupne priblížili k svojim ideálom, alebo zostali stagnovať v smutnej realite. Za mňa 4/5

05.08.2021 4 z 5

Americká tragédia Americká tragédia Theodore Dreiser

Ako malá si z TV pamätám inscenáciu s Emilom Horváthom, Soňou Valentovou a Vladimírom Mullerom. Zbožňovala som ju. Časom som bola zvedavá, aká je kniha. Aj keď je trilógia takmer 800 stranová, neľutujem.

T. Dreiser sa inšpiroval reálnym kriminálnym prípadom. Dňa 11. júla 1906 sa vo federálnom štáte New York na jazere Big Moose Lake v Adirondackom pohorí našiel prevrátený čln a telo 20 ročnej Grace Brownovej. Chester Gillette bol súdený a odsúdený za vraždu Brownovej aj napriek tomu že prehlasoval, že jej smrť bola nehoda. Ch. Gillette bol popravený na elektrickom kresle 30. marca 1908. Vražedný súdny proces vzbudil medzinárodnú pozornosť, keď sa čítali úryvky listov adresované Chesterovi Gillettovi. T. Dreiser počas štúdie prípadu uchovával výstrižky z novín o prípade niekoľko rokov, predtým ako román napísal. Postava Clyda Griffitsa je inšpirovaná Chesterom Gillettom, ktorých iniciály mien sa zhodujú.

05.08.2021 3 z 5

Láska v čase cholery Láska v čase cholery Gabriel García Márquez

Sú knihy, ktoré prečítame a páčia sa nám. Sú knihy, ktoré síce dočítame, no nezanechajú v nás nič. Sú knihy, ktoré ani nedočítame. Nakoniec sú tie, ktoré milujeme, doslova ich hltáme a zanechajú v nás silnú emóciu. Už navždy. Pre mňa je to Láska v čase cholery. Pretože nakoniec bude všetko dobré. Aj po 51 rokoch, 9 mesiacoch a 4 dňoch čakania.

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Nadčasová myšlienka - niektorí ľudia sa strčia do riti každému, pokiaľ im to prinesie úžitok. Mám rada spracovanie knihy, aj filmu s Burianom aj divadelné spracovanie divadla Astorka v hlavnej úlohe Roba Jakaba v úlohe Chlestakova.

05.08.2021 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Pre mňa jedno z najlepších diel. Možno som divná, ale nepokladám Lamberta za negatívnu postavu, aj keď robil to čo robil. Spôsob akým ho Nabokov opisuje je strhujúci a ja som si ho zamilovala. To je podľa mňa dôkaz o autorových nesporných kvalitách. Knihu som čítala 3x, vždy s totálnym zanietením a napätím. Pre mňa TOP.

Portrét Doriana Graya Portrét Doriana Graya Oscar Wilde

"Muž sa žení, pretože je znudený. Žena sa vydáva, pretože je zvedavá. Obaja sa sklamú." Páči sa mi vplyv S.Freuda, kedy Henry robí z Doriana hedonistu žijúceho so svojím alteregom, a.k.a. niekoho s dvojitými morálnymi zásadami. Na jednej strane vysoká spoločenská vrstva, peniaze, kumšt, prostitútky, bohatstvo, na strane druhej Dorian v istých chvíľach uteká práve do chudobnejšej časti Londýna, do drogového doupě a nízkej spoločenskej vrstvy. Túto knihu absolútne zbožňujem.