žlučníkář žlučníkář komentáře u knih

Barevné větry Barevné větry Vsevolod Ivanov (p)

Původně jsem si myslel, že barevné větry jsou o dovednostech sibiřských rusů, kteří si dají kysané zelí, vodku, kvas a pak mají barevné větry. Jenže je to trošku jinak.
Místo - Sibiř, Altaj
Doba - špatná

Bolševici už jsou na světe, ale na tomhle místě je špatná jakákoli jiná doba. Jako ve většině ruskejch příběhů se na vsi kdesi v pustině chlastá vodka po kýblech, mlátěj se ženský(třeba proto, že se jim nepovedlo sehnat kořalku) a dovednost číst a psát je jenom pro kretény.
Snad na každý druhý stránce něco smrdí. Rusové tam seděj a smrděj jim tam zaječí kožky. Já bych řek, že vzhledem k tomu co tam dělaj jim spíš smrděj předkožky a zakyslý spodky.
K tomu se tam potloukaj kyrgizové a banda rudejch, tak se tam vraždí a do toho chlastá. A jak je rusko velký, tak ani nikdo neví, kdo je teď u moci. jestli maj cara, nebo ne a kdo to vůbec je, nikdo nic neví a ani to neřeší, dokud je co zabíjet a pít.
Polní soudy taky docela dobrý. Zabils ho? Ne, to byl tamten. Toho tu teď ale nemáme, tak odprásknem tebe místo něj.

Začátek co se vleče a spoustu smradlavejch věcí vyvažuje, že to pak nabere koule a na nějakejch stránkách i něco voní. Ženský to ale nejsou, jsou spocený a smrděj stejně jako chlapi.

21.06.2019 4 z 5

Cesta hromu Cesta hromu Peter Abrahams

Je to o skopičinách, co se děly kdysi v jižní africe. Já bych chtěl bejt asi někde jinde, třeba na jinym kontinentu.
Celá ta šlamastika je o tom, že když jste černý, máte smolíka. Když nejste úplně černý, čili barevný, máte smolíka pacholíka. Když jste barevný a objevíte se ve vsi u černejch, alias kafrů, tak to taky neni moc dobrý. Když jste barevný, ověšený vysokoškolskejma titulama a nemáte v hlavě jenom šumavskej sulc, tak si svejma intelektuálníma nápadama koledujete, že vás někdo zmaluje i když jste barevný už od narození. No a když jste barevný intoši s kravskejma nápadama jako třeba učit ostatní barevný písmenka s číslama, začnete kamarádit s kafrem a ještě se kamarádit pod pod peřinou s bílou neteří místního bílýho bose, tak si koledujete vyloženě o velký špatný.
Asi by bylo lepší zůstat po vejšce v kapskym městě jako náplava. Tam jsou lidi povolnější a uměj třeba abecedu. Lepší, než se vracet někam do chýše a zakládat tam školu.

Možná to vypadá složitě, ale je to jenom o tom, že pokud chcete v jistý době žít v jižní africe, musíte bejt bílej evropan. Ale to se pak třeba začnete bát, že někdo přijde učit barevný stádo myslet. Já se třeba bál týhle knížky, ale nakonec to celkem svištělo, akorát to skončilo tak, jak se čekalo.

24.05.2019 4 z 5

Osení Osení Colette (p)

Není nad starou dobrou písničku o lásce. Fil a Vinka se znaj od kolíbky a maj nakročeno ke svatbě. Akorát jsou ještě nedospělí, Vince je 15, nemá ještě narostlý ty věci, se kterejma si kluci rádi hrajou a navíc říká, že musej tak čtyři roky počkat, než se vezmou.
Jenže Filovi přeletí před obličejem zkušená dámička, a to je pak jako když čmelákovi mávnete před ksichtem kvítkem jetele. Čmelák se taky neuhlídá a smočí sosák.

Je to útlá knížečka na odpoledne ke kafi o tom jak dva dospívaj a kaši pomáhá vykydat někdo třetí.

27.04.2019 3 z 5

Dainavské pověsti Dainavské pověsti Vincas Krėvė-Mickevičius

Takové staré pověsti litevské. Líbily se mi víc, než ty naše od Jiráska. Možná to bylo i tím, že tenhle autor má mnohem srandovnější jméno, ale to má vlastně většina jmen a názvů v Litvě.

Ale pověsti mě fakt chytly, né všechny, ale většina. Jsou to příběhy ze severu, kdy bylo v módě vyhledávat bitvy, protože umřít doma v posteli na stáří je přece trapný. To radši ať mě někdo vezme sekerou po hlavě za mlada. Nebo ta stará dobrá láska. Co na tom, že se se zakoukam do někoho od lechů, nebo až z dojčlandu, nebo z hradu z nepřátelskýho území. Prostě to nějak udělám i kdyby mělo všechno v kraji chcípnout.

Někdy tu knížečku určitě vezmu aspoň jednou do ruky...ach mejlužé, krásná mejlužé...zhmotni se :-D

31.12.2018 4 z 5

Paměti křižákovy Paměti křižákovy Jean de Joinville

No já teda nevím, trošku se to ve mně mele. Na jednu stranu se tam dozvím něco o tom co se tehdy dělo a jak to lidi měli nastavený v hlavě. Prostě se něco přihodí a moje víra mi řekne jóóóó, to zařídil bůh, hurá sláva volé. Tak v jeho jménu vezmu svoje hordy a půjdu se se řezat s vousáčema v turbanech i kdyby měli všichni chcípnout. Ta víra jim to v hlavě zkratovala slušně. Třeba oddanost, to bych se picnul. Mýho pána trochu víc posekaj těma svejma sekáčkama a já se nechám zaživa pohřbít s ním. A s radostí přátelé, huráááá. Tak tohle je tam zajímavý.

Na druhou stranu mi vadilo jak je to psaný. Bylo tam až moc jmen. Až moc lidí tam zakukalo a u každýho je tam celý jeho jméno a k tomu dodatek urozený pán. Těch jmen je tam tolik, že v nich mám stejně bordel. Kdyby se tam smazalo urozený pán ten a ten, tak by těch stránek asi moc nezbylo. Ale je to jenom můj názor.

Dávám tomu půlčíka asi...

29.11.2021 3 z 5

Z petrohradského podkroví Z petrohradského podkroví Jakov Petrovič Butkov

Jdeš si takhle po Petrohradě a říkáš si kryndapána. Po prospektu jezdí splašeně kareta, což je něco jako Mercedes mezi dostavníkama. Jezdí sem a tam, jezdí po celým městě. Jeden brambora jí totiž vyhrál v tombole, půjčil si k tomu koně a kočího a jezdil. Myslím, že neměl prachy a koně měl na sekeru i s kočím. Kdyby měl prachy, tak z toho udělá petrohradský fake taxi, nebo taxík s Alešem Hámou. Jenže by to nemělo sledovanost, protože tehdy se sledovala jenom docházející vodka, nebo plíseň na zdi. Tak jako tak ten troubelín všechno asi prošustruje. To by byla reportáž z něvskýho prospektu, jedný ze čtyřech záležitostí tohohle díla.

Chceš vědět, co to má společnýho s těma dalšíma třema? Dalo by se to naznačit rčením, jak chudák do ještě větší nouze se dostal. Nutno dodat, že občas ten chudák moh za ten provaz vzít trošku jinak a nebyl by na tom až tak zle. Bohužel pro něj byl v Rusku, tak to jinak vzít nemohl. Vesele se tam moc nedaří.

Ale co, ty když to čteš, tak máš nohy v teple, plnej břich, něco nalitýho a nic tě netrápí. Hodnotím to tak půl na půl.

09.08.2021 3 z 5

Hvězda Hvězda Emmanuil Genrichovič Kazakevič

Žili byli jednou v Rusku Rusové, a taky skopčáci. Hrajou spolu na honěnou. Skopčák zdrhá a ten s vodkou v žilách a uzeným jeseterem v hubě ho honí a naopak. Na to, že je válka, tak tam řádí i láska a vodky tam moc neteče. Což je na podezřelé.

Docela svižný a napínavý, až mě to překvapilo. Zajímalo by mě, co asi pak dělala radistka. Macatá, co v zimě hřeje a létě vrhá stín...

31.07.2021 4 z 5

Větrný mlýn Větrný mlýn Elin Pelin (p)

Tři a půl bečky povídek nahuštěný v barevný brožurce. Říkal jsem si, jestli to nemůže dopadnout jako cesta do práce po tom, co se jde na jedno. Tím myslím, že když jdeš na jedno, tak tě následná cesta do práce na tuty zabije a den bude dlouhej a těžkej. A to nemluvim o plynu, kterej po těch bráníkách bude otravovat vzduch až do půlnoci i na veřejných prostorách.

Nakonec to tak dlouhý nebylo. Jak jsou ty povídky kraťoučký, tak se hoděj na cestu tramvají, protože než dojedeš, tak jich pár přelouskáš.
A při představě že to čtu na jeden zátah, to bych dal jenom na záchodě při úplavici.

To že jsem to čet na haldu chodů mi přišlo lepší, proto to hodnotím jako plichtu. Taky si říkám, jestli byl dobrej nápad tohle sepsat v čas, kdy jsem přišel z procházky, byl pak na jednom a teď mi pěkně kandluje z huby.

17.05.2021 3 z 5

Tři životy Tři životy Gertrude Stein

No nebudem si nic nalhávat, vypadá to, že jsem se splet a šáh do jinýho hrníčku. To nebylo nic pro mě, číst o služce, která do roztrhání těla slouží jinejm a vrazí do toho i svoje prachy. Hodila by se spíš na klášter, nebo podobný instituce. Chtěl jsem to zahodit, ale byl jsem zvědavej, jestli další život nebude lepší aspoň o pět chlupů. A hele byl. Kapučínová pani trochu do větru , co má ráda čokoládový klacky to trošku rozhejbala, nicméně nezachránila.
A poslední život poslušný slepičky Lenči vyhasínal stejně jako já s každou další stránkou...

09.01.2021 2 z 5

Balónek uletí Balónek uletí Dezső Kosztolányi

No já teda nevím. Já to otevřel, já to přelouskal, já se teda nemoh dočkat konce vážení. Teda neříkám, že všechny kousky jsou nějakej brak, někomu se třeba můžou líbit. Asi bych to vytřídil tak, že pokud tam nefiguruje vašnosta Kornel Esti, docela to jde. To jsem si vždycky po nějaký stránce řek, docela mě to nebaví, jestli on tu někde nepobíhá Kornel. Otočim stránku, a taky jo, byl tam.

Kdyby tam někdo někoho seřezal, nebo kdyby v komoře byla třeba Barbucha, bylo by to celkem oživení nudy s Kornelem. Takhle se nedá svítit, balónek mi asi uletěl. Kornel to sice dost potápěl, ale ten zbytek to statečně nadnášel, takže si říkám, že to bude asi půl na půl, alias plichta.

03.01.2021 3 z 5

Nečistá krev Nečistá krev Borisav Stanković

Žili byli, kdesi v zapadákově, honorační rodinka, která jede na černo Titanikem. Možná by to s nima bylo lepší, kdyby nežili zhruba mezi Albánií a Tureckem a měli mercedes a připojení k internetu.
Tehdá měli leda tak kulajs. Maximálně nože, pušky, pytle, jizvy a zakyslý spodky. Těšil jsem se na rozkvetlou Sofku s velkejma dudama, kterou v jejím mládí furt svrbí. Říkal jsem si, co tam asi tak předvede. Jenže zážitek mi zkazil její fotr. Starej efendi přitáh z Turecka a svý starý i mladý naboural poklidnej cyklus žití.

Ten vocas přišel jenom proto, aby střelil střechu nad hlavou a Sofku střelil sedlákovi, co smrdí močůvkou. Možná měl střelit leda tak sebe do ksichtu.
Od týhle doby už můžeme sledovat jenom to, jak se tenhle balkánskej Titanik potápí i se Sofkou. Sofka je naštěstí v takovym rozpoložení, že o tom neví. Kdo ví, jestli vůbec vnímá svoje vylučování, já osobně bych na to moc nesázel.

Hodnotím tak půl na půl. Jestli se nechceš zasmát, hurá do toho. Tě pic.

29.12.2020 3 z 5

Donské povídky Donské povídky Michail Alexandrovič Šolochov

Tuhle jsem v Albertu u kasy viděl zaparkovanou kozáckou vodku za směšnej peníz. Hele jestli kozáci tohle pijou bez džusu, tak to musej bejt vostrý hoši. V týhle brožuře se o nich píše, tak jsem to trošku prověřil.
Hele fakt vostrý jsou a v každý povídce zjistíš, že se nebojej někoho sejmout na jakejkoli způsob a je fuk, jestli jde o vlastní rodinu. Jedem, nebo serem, to je úplně jedno. Taky se úplně přesně neví, jestli jsou lepší rozdíly mezi lidma, prachy, popové, statky, nebo třeba Lenin. Je to kolikrát takovej spor, že z toho jde skoro pokaždý někdo pod zem. Co je dobře, to neni jasný. Furt se dřepí na schůzi a prd z toho.

Kdyby se víc věnovali tý vodce, bylo by to možná doma lepší. To by se třeba jenom dalo starý pár facek. Ale i tak to šlo hezky až na konec, a to bez nudy vážení.

22.11.2020 4 z 5

Step Step Anton Pavlovič Čechov

Je to skuečně Rusko? Ptal jsem se sám sebe když to začlo. Kde je vodka? Kde je domácí násilí na hrubiánskej způsob? Nebylo to tam. Prcek Jegor jede prostě študovat a to je celý. Bohužel jedinej gympl je až za stepí. Ta je o dost větší, než naše uhelná pánev, tak se cesta do školy může změnit třeba v dobrodrůžo na život a na smrt.
A Jegoruška jede s karavanou cestou necestou a u ohýnku poslouchá od ostřílených stepních rusů historky, při kterejch krev tuhne v žilách. Tu a tam potkaj rusa, kterej vstává tak brzo jako Babiš a nesmrdí vodkou, což je v rusku podezřelý. Nakonec step přejede a nic se neděje.

Na to, že se tam fakt nic neděje, tak je to takový uvolňující, utíká to a vyzařuje z toho takovej klid. Ten vyzařoval dokonce i z bouřky.
Řekneš si kryndapána, už je konec a nic se neděje, no a co má bejt.

20.10.2020 3 z 5

Člověk Bernard Člověk Bernard Bohuslav Březovský

Co si o tomhle mám sakra myslet? Taková bichle, která nejdřív stručně semele historii hradu Jehnědí včetně jehnědů, co v něm pomalu zahnívaj. Postav je tam jak v nějakym ruskym románu. Pravda, takovej šlechticko sedlácko vědecko pohnojenej rod se jen tak nevidí. Bylo to plný absolutně všeho. Nejdřív jako kronika, pak svítalo na lepší časy, že se bude něco dít a ono se to zatim dál táhlo jak smrad z veřejnýho hajzlu. Ten je v metru pěkně smradlavej a taky plnej neznámejch a zbytečnejch postav.

Na konci jsem se divil a klidně bych Bernýho zatáh až do komunismu. Třeba by to bylo jenom o sto až dvě stě stránek delší a třeba by tam i k něčemu dalšímu došlo. Hodnotit to asi nebudu, protože moje šiška v tom má zmatek a je plná rozporu. Z rozporu se prý ovšem rodí pokrok, tak snad bude i docela dobrý.

Uf, to jsem se úplně vyždímal...

30.08.2020

Blázen před zrcadlem a jiné prózy Blázen před zrcadlem a jiné prózy Karel Schulz

Já si takhle sedim, jo? Nudim se, jo? No tak si něco otevřu, jo? Nemyslim pivo, myslim tuhle brožuru, která je napěchovaná kratšíma povídkama, jo? Tu a tam je tam něco dobrýho, vesměs ponurýho, někdy strašidelnýho. Toho co bych si přečet znovu bylo pomálu, ale úplně bych to nezatracoval, protože ta většina fungovala výborně jako uspávadlo. Když nemůžeš usnout, vyber si nějakou povídku z týhle brožurky, dej tomu pár stránek a spíš jako když tě do vody hoděj.

Dvě hvězdy autorovi za těch pár dobrejch kousků a jedna pro mě za to, že jsem to dal až na konec.

23.08.2020 3 z 5

Temné vody Temné vody Leonid Maximovič Leonov

Zdá se mi, že je to pořád do kola. Kdykoli otevřu něco co napsal nějakej cápek, jehož jméno končí na OV, tak tam bude úplně to samý. Na výběr máme z hlouposti, vypitosti, bídy, hladu, zimy, nebo třeba domácího násilí. Občas to trošku oživí příběh jako třeba u dvou Ivanů, co dělali vášnivý sudiče, ale tady toho bylo pomálu.

Zkraje jsem si myslel, že je to pohádka jak báťuška Pafnutij stvořil zapadákov kde kohouti dávaj dobrou noc, ale splet jsem se. Ostatně jako už mnohokrát. Docela dobrý jsou krátký kousky o mužicích, tam je celkem i sranda, ale kdo nemá rád demenci, anebo třeba nespravedlnost, ať to radši přeskočí.

V Gogulevu je to trošku sranda. Hele, taky chceš bejt v zapadákově, kterej je v takový prdeli, že tam nevede žádná cesta a mít v kronice napsáno "říká se, že strašně chlastáme vodku. Chlastáme, no a co". Do takový vsi bych rád na čundr, akorát se nemusíš probudit. Asi si budu muset do konce života vystačit s Golčovym Jeníkovem a Kropáčovou vruticí.

K tomu poslednímu kousku nevim co bych řek. Většinou mě to uspávalo, takže si z toho pamatuju asi stejně, jako třeba z hodiny lomenejch výrazů.

Jako celek to beru asi jako takovej průměrníček čoveče...

09.08.2020 3 z 5

Balada o smutné kavárně / Svatebčanka Balada o smutné kavárně / Svatebčanka Carson McCullers

No to jsou zase jednou dva kousky.
V tom prvním Amálka provozuje podnik, do kterýho choděj všichni z města, poněvadž nemaj televizi a doma se starou se akorát nuděj. Kdyby si Amálka husa hloupá nevzala a následně nevyhodila svýho starýho, pak kdyby vyrazila dveře s tim hrbatym tentonóncem, tak by byla prachátá a v poho. Ale bůh ví, co jí straší v tý její osamělý věži. Taky by se tam ale pak nic nedělo a nebylo by o čem psát, že jo. Dobrý bylo, jak vyzvala na pěstní férovku místního neotesance, hrubiána a svýho bejvalýho starýho v jedný osobě. To se pozná, že má v trenyrkách krom pavučiny i pořádný koule. Tim si mě dostala a dost jsem jí fandil.

Tenhle první kousek nebyl dlouhej a já bych ho uvítal mnohem delší. To se bohužel nestalo, a tak jsem musel přetrpět tu delší část barevný brožurky. Ta byla pro změnu o malý holce, která stejně jako všecky holky absolutně neví co chce. A to ještě ani nebyl instagram, tak by to s ní mohlo ještě jakž takž ujít. V tý době taky ještě nebylo v módě chodit na terapii s jakoukoli hovadinou, tak se v tom plácá. Trošku to vyzdvihuje jednooká černá kuchařka.

Jak řikám, užij si to po svym a neměj tak zvrácený představy jako třeba já. Třeba se ti to pak bude víc líbit. Basta fidli.

06.07.2020 2 z 5

Kumpáni Kumpáni Jules Romains

Někdy jsem se smál, jindy zase nechápal. Partička vožungrů vymejšlí hovadiny jako každej, kdo se v pátek slušně vykropí. Moc jsem nepochopil, proč jim padly do oka zrovna tyhle dva zapadákovy, ale čert to vem. Na to se při páteční noci a velký outratě nikdy nekouká.

Kanadská noc v kasárnách? Proč ne. Ale trik se špičatym kloboukem a živou sochou? Jestli tohle místní obyvatele vystrašilo, tak si nezasloužej nic jinýho, než aby se jejich město připláclo k zemi obřím camembertem. To by se pak ten zapadákov líp rýmoval s tim včerejším Ambertem.
Když vožungři splněj svuj plán, vydaj se na čundr do hor. Chtěl bych vidět ty jejich ruksaky, jak se jim do nich vejde tolik flašek a žrádla na hostinu, která určitě zažene i pocity mokrejch střevíců a puchejřů o velikosti camembertu. Zase ten camembert, pořád mě pronásleduje a já v ledničce nemám ani jeden.

Půlku jsem toho nepochopil a půlkou jsem se celkem i bavil. Líbilo se mi, jak si vožungři uměj užít život a s ničim si nedělaj žádnou starost. Možná jsou to zakladatelé frantíkovský odnože nějakýho punku. Po návratu z čundru si určitě zalezli do svý nálevny a vymejšleli další hovadinu, ale o tom se nikde nepíše ani ťuk.

Tě pic

30.06.2020 3 z 5

Mír chýším! Válku palácům! Mír chýším! Válku palácům! Georg Büchner

Bylo nebylo? Asi spíš nebylo, protožéééé.... Byla to ztráta času? Nebyla. Bylo to totiž tak krátký, že se čas tratit moc nedal. Bylo to přínosný? No nevim jak pro koho, ale pro mě teda rozhodně nebylo.

Začlo to součtem, kolik stojí ministerstvo a z kolika lidí se sedře kůže a pak to bylo proložený nějakejma hrama. Ty já mám rád asi jako tataráček. Někdo se po něm třeba utluče, ale muj případ to neni. Ta část s Lenzem se to snažila trošku zachránit, ale byla v tom rybníku sama. Asi jako když si dáš patnáct piv, blbě se ti chodí, a tak si to vylepšíš rumem na cestu. Zachrání to? Asi těžko, protože si odřeš kolena. Stejný je to i tady, taky to Lenz moc z bahna nevylovil.

23.06.2020 1 z 5

Kniha zkušeností arabského bojovníka s křižáky Kniha zkušeností arabského bojovníka s křižáky Usáma Ibn Munkiz

Máte rádi uhrančivý oči Olíka Blumy v království nebeském?
Tak na to zapomeňte, tohle je uhrančivej pohled fousáče z druhý strany barikády.
Myslel jsem si, že to bude lepší vyprávění o sekání hlav pošuků v brnění ve jménu boha. Je asi jedno jakýho, jeden má fousy a druhej nosí sandály. Je solidní, kolik lidí se vraždilo s takovou stupidní výhovorkou, ale zpět ke knize.

Bylo by se to četlo mnohem líp, kdyby se vynechaly všechny jména, nebo se prostě říkalo Franta s Pepou, nebo klidně s Hasanem. No uznej, Když řekne, že tam byl s bratrancem, strejcem a makali k tomu pro někoho třetího z okresního města, tak je půl stránky v hajzlu a stejně už nevim jak se jmenuje strejc, bratranec a ani to město. Chápu když to někde v tý době smolil do hliněný desky, tak neměl třeba gumu, aby to dodatečně promazal.

Takže je to plný zbytečnejch jmen, názvů a taky stránek. Dal jsem to až do konce, a to i přes silný valivý odpor mojí šišky při jejím pohybu z gauče na zem.

17.05.2020 2 z 5