Step

Step https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57102/step-Vm9-57102.JPG 4 24 7

O konci bezstarostného dětství a vydávání se do nejisté budoucnosti. Malý Jegoruška odchází na studie a autor měl v době, kdy "Step" psal, za sebou již řadu povídek, ale na téhle mu obzvláště záleželo. Knihu napsal v roce 1888. Leitmotiv novely je asi tento: "Dospívající člověk na vše kolem sebe kouká zrakem neotřelým a neotupeným konvencemi, což činí starší, dospělí lidé, kteří se dívají na jevy a věci, které je obklopují, už jen zběžně, jako by je znali. a zapomínají, kolik krásy a kolik vzrušujícího života je utajeno i v zdánlivých nepatrnostech." Z doslovu Juliuse Dolanského... celý text

ladislava6677
28.12.2020 5 z 5

Na knihu jsem narazila při cestě vlakem v nádražní knihovničce,kam se odkládají knihy vyřazené z knihoven,od lidí,co už ji nechtějí mít doma..nechápu,kdo ji tam mohl odložit..no,cesta mě uběhla ani nevím jak,děj mě úplně pohltil..taková road movie po rusku,děkuji,mistře Čechove za dokonale vystihnutou atmosféru stepi a všech,kteří v ní putovali..to umí vyjádřit jen mistr slova..

žlučníkář
20.10.2020 3 z 5

Je to skuečně Rusko? Ptal jsem se sám sebe když to začlo. Kde je vodka? Kde je domácí násilí na hrubiánskej způsob? Nebylo to tam. Prcek Jegor jede prostě študovat a to je celý. Bohužel jedinej gympl je až za stepí. Ta je o dost větší, než naše uhelná pánev, tak se cesta do školy může změnit třeba v dobrodrůžo na život a na smrt.
A Jegoruška jede s karavanou cestou necestou a u ohýnku poslouchá od ostřílených stepních rusů historky, při kterejch krev tuhne v žilách. Tu a tam potkaj rusa, kterej vstává tak brzo jako Babiš a nesmrdí vodkou, což je v rusku podezřelý. Nakonec step přejede a nic se neděje.

Na to, že se tam fakt nic neděje, tak je to takový uvolňující, utíká to a vyzařuje z toho takovej klid. Ten vyzařoval dokonce i z bouřky.
Řekneš si kryndapána, už je konec a nic se neděje, no a co má bejt.

Zelený_Drak
17.07.2018 3 z 5

Poetické líčení stepi propletené s vyprávěním o chlapci Jegoruškovi, který jede do gymnázia a vlastně vůbec poprvé jede někam dál než za humna, se velmi příjemně čte. Ukolébávající kniha jako stvořená pro suché léto a cestování.

lampernaqui
04.02.2016 4 z 5

Příjemné putování horkou stepí. Ani další kniha ze Světové četby nezklamala. Hodinka a něco čtení a hned si můžu odškrtnout knihu od ruského klasika... a že do ruských románů jsem se ještě neodvážil. Snad časem.

Pest
09.07.2013 4 z 5

Pan Dolanský, autor Doslovu ke knize Step, zařadil Čechovovu novelu k realismu, ačkoli na jiném místě neváhá sdělovat romantické vidění stepi a s nadšením estetického vnímání poukázal na její obraz dojmem imprese. Dle mého: v této "prvotině" je obojí.

Liwilterhage
17.06.2012 5 z 5

Nedokáži říci proč, ale měla jsem z této Čechovi povídky velmi příjemný pocit.

WEIL
20.12.2010 2 z 5

Knihu jsem nalezl v době, kdy v zemi po změně režimu nastartoval tvrdý materialismus, v antikvariátě, a koupil ji za jednu korunu československou.

Anton Pavlovič Čechov
ruská, 1860 - 1904
1976  85%O lásce
1933  89%Pavilon číslo 6
2008  72%Povídky (6 povídek)
1962  90%Okamžiky
2002  85%Ivanov