Blázen před zrcadlem a jiné prózy

Blázen před zrcadlem a jiné prózy https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112990/bmid_blazen-pred-zrcadlem-a-jine-prozy-112990.jpg 5 9 1

Podstatná část próz ze tří svazků povídek, jež předcházely autorovu vrcholnému dílu michelangelovskému "Kámen a bolest". Cesta autorova zrání od poetismu k baroknímu umění kontrastu, halícímu do historického hávu, snahu mluviti době protektorátní tmy k přítomnosti. Hledání a nalézání krásy, nejprve vnější v civilismu a exotice (Sever-jih-západ-východ), později vnitřní v nitru člověka (Peníz noclehárny, Prsten královnin). Historie jako záminka k vyjádření jistot uměleckých i lidských (Prsten královnin). Výbor z knih Sever - jih - západ - východ, Peníz z noclehárny a Prsten královnin uspořádal a předmluvu "Proměny a konstanty Karla Schulze aneb Cesta krásy" napsal Vladimír Justl. Text připravila, ediční poznámky a vysvětlivky opatřila Jarmila Víšková. ... celý text

Povídky , Literatura česká

Vydáno: , Odeon

žlučníkář
23.08.2020 3 z 5

Já si takhle sedim, jo? Nudim se, jo? No tak si něco otevřu, jo? Nemyslim pivo, myslim tuhle brožuru, která je napěchovaná kratšíma povídkama, jo? Tu a tam je tam něco dobrýho, vesměs ponurýho, někdy strašidelnýho. Toho co bych si přečet znovu bylo pomálu, ale úplně bych to nezatracoval, protože ta většina fungovala výborně jako uspávadlo. Když nemůžeš usnout, vyber si nějakou povídku z týhle brožurky, dej tomu pár stránek a spíš jako když tě do vody hoděj.

Dvě hvězdy autorovi za těch pár dobrejch kousků a jedna pro mě za to, že jsem to dal až na konec.

Část díla

1974  84%Peníz z noclehárny
1943  89%Princezna z kapradí
1941  78%Prsten královnin
1966  91%Blázen před zrcadlem a jiné prózy

Kniha Blázen před zrcadlem a jiné prózy je v