Větrný mlýn

Větrný mlýn https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109661/vetrny-mlyn-109661.jpg 4 3 2

Výbor obsahuje na 30 povídek a novel jednoho z nejvýznamnějších bulharských spisovatelů (1878-1949). Náměty próz jsou čerpány ze života bulharské vesnice, jejž autor důvěrně znal, neboť sám pocházel z bulharského venkova a působil tu pak nějaký čas jako učitel. Děj se odehrává v 90. letech minulého století, kdy na vesničany počal těžce doléhat překotný růst kapitalismu v zemi. Rozsahem nejdelší povídka "Gerakové" líčí život bulharské rodiny, která opouští systém patriarchálního života a dostává se do prudkých vlastnických sporů a zmatků, až nakonec podléhá úplnému rozkladu.... celý text

eraserhead
30.04.2023 5 z 5

Výbor opravdu nádherných povídek z prostředí bulharské vesnice počátku 20. století. Tu veselých, tu zábavných, tu hořko-sladkých, tu smutných, tu dojemných, tu přemýšlivých. Tohle byla prostě krása číst a přesně pro takovýto obsah edici Světová četba miluju.

žlučníkář
17.05.2021 3 z 5

Tři a půl bečky povídek nahuštěný v barevný brožurce. Říkal jsem si, jestli to nemůže dopadnout jako cesta do práce po tom, co se jde na jedno. Tím myslím, že když jdeš na jedno, tak tě následná cesta do práce na tuty zabije a den bude dlouhej a těžkej. A to nemluvim o plynu, kterej po těch bráníkách bude otravovat vzduch až do půlnoci i na veřejných prostorách.

Nakonec to tak dlouhý nebylo. Jak jsou ty povídky kraťoučký, tak se hoděj na cestu tramvají, protože než dojedeš, tak jich pár přelouskáš.
A při představě že to čtu na jeden zátah, to bych dal jenom na záchodě při úplavici.

To že jsem to čet na haldu chodů mi přišlo lepší, proto to hodnotím jako plichtu. Taky si říkám, jestli byl dobrej nápad tohle sepsat v čas, kdy jsem přišel z procházky, byl pak na jednom a teď mi pěkně kandluje z huby.

Elin Pelin (p)
bulharská, 1877 - 1949