Zlatinka.Emilly Zlatinka.Emilly komentáře u knih

Sociální politika: teorie a mezinárodní zkušenost Sociální politika: teorie a mezinárodní zkušenost Igor Tomeš

Kniha je velice obsáhlá, co do vysvětlení různých pojmů, jako jsou rodová solidarita, paternalismus, filantropie, chudinská péče, výměnek atd. Student si osvojí tyto základní pojmy, které jsou zde velice dobře a srozumitelně popsány. Najednou lépe začneme chápat celý sociální systém, který byl po staletí vylepšován a utvářen až do dnešní podoby.

Bije ve mně cizí srdce Bije ve mně cizí srdce Aline Feuvrier-Boulanger

Leden 2006. Aline dostává druhou šanci pro život, když je jí transplantováno srdce vhodného dárce.

Máma masajů Máma masajů Hanna Schott

Vyprávění o Angelice, německé ženě, která již více jak 26 let žije v daleké Tanzanii. Popisuje různé příhody, které za svého pobytu v Tanzanii zažila.

14.12.2022 4 z 5

Nikdo nikde Nikdo nikde Donna Williams

Lehká forma autismu u Donny způsobila, že se vždy stávala tím druhým, tím, koho si oblíbila. Vzpomíná na své dětství a ve své autobiografii popisuje své poznatky.

Bílý anděl Bílý anděl Harald Tondern

Drogy, metla mládeže. A když taková tabletka obsahuje 2CB, jedná se o halucinogen, který způsobuje vidiny a působení trvá déle než osm hodin. Opravdu to stojí za to? Ničit své tělo takovými "sračkami"?

14.12.2022 2 z 5

Neviditelná Moskva Neviditelná Moskva Vítězslav Nezval

Povídka je čtivá, i když čtení bere na kráse to, že není členěná do kapitol. Občas mi unikla souvislost, protože jsem byla ještě v léčebně pro choromyslné, ale autor se již prochází parkem Sokolniki, kde uvažuje nad žebravou stařenkou. Nezval byl z téhle země nadšený. Popisuje krásnu staveb tohoto bezesporu nádherného města, zamýšlí se nad mentalitou místních obyvatel, popisuje své setkání s Maximem Gorkým. Po svém návratu z Moskvy si najednou více uvědomuje krásu tehdy československých vesniček a měst.

14.12.2022 4 z 5

Manželky Manželky Táňa Keleová-Vasilková

Pěkný, v určitém bodu smutný příběh. Ráda čtu od Vasilkové, zatím mě nic nezklamalo.

Všechno mi řekni Všechno mi řekni Lisa Jackson

Lisa mě zklamala. Ta kniha se nedala číst. Místy jsem četla mezi řádky, jen aby byl už konec. Obálka se mi líbí, i když po přečtení už mi zas tak sympatická není, když si uvědomím, co se tam odehrávalo. To kdyby věděl prapradědeček, když tuto krásnou chaloupku stavěl...

14.12.2022 2 z 5

Pollyanna Pollyanna Eleanor H. Porter

Nádherný příběh malé Pollyanny, který může dát naději těm, jejich srdce se tato kniha dotkla. Moc mi tato kniha připomíná další dvě, moc krásné knihy: Anna ze Zeleného domu a Heidi, děvčátko z hor. Všechny tyto tři knihy doporučuji k přečtení a následnému rozjímání nad povzbudivými slovy.

13.12.2022 5 z 5

Vánoční překvapení Vánoční překvapení Jacqueline Wilson

Opravdu svobodným matkám v 19. století odebírali děti do nalezince? U Hatty se mi líbilo, že i přesto, že se dostala do nalezince, kde prožívala nepěkné chvíle, mnohdy protkané výpraskem, tak nezanevřela na svoji maminku, ale stále toužebně očekávala chvíli, až zase budou spolu. Pěkná kniha, nicméně trochu slabší, než jsem u Jacqueline Wilson zvyklá.

12.12.2022 4 z 5

Noc s Marilyn Monroe Noc s Marilyn Monroe Lucy Holliday

Bláznivé nereálné odreagování od života.

11.12.2022 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice vychází z podnětu lidových pověstí, legend a písní. Erben začal své dílo sepisovat v dobách svého studia. V básních se projevuje lidová prostota, moudrost, ale i prostoduchost a Erben se zde zabývá proviněním člověka a důsledky, které z toho plynou, dále z různých pohledů odkrývá vztah matky a dítěte. Hlavní postava se potýká s působením mystických sil a bytostí. Spisovatel, který sepíše takové dílo, jako je Kytice, musí být naplněn smutkem, depresí a má v sobě nevyřešené problémy. To, co ho svírá a dusí uvnitř, vynáší v myšlenkách do těchto smutných básní. Nejsou ale jen smutné, vyzařuje z nich hořkost, místy se dají ztotožnit s žánrem horor či thriller. V básních se Erben potýká s krutostí, bere si za cíl i nevinné děti, které použije pro velice negativní role. Jejich osud skončí většinou tragicky, např. Vodník, Polednice, Dceřina kletba Zajímavé je, že hlavní postavou každé básně je žena, vyjma Záhořova lože, tato jakoby se vymykala z celé kolekce básní i svým obsahem a stylem. Z celého souboru balad jsem nenašla jedinou, která by na čtenáře působila pozitivně. Proč jsou Erbenovy knihy tak krvavé a depresivní? Co se ve spisovatelově mysli odehrávalo při jejich psaní? Co přimělo Ministerstvo školství, aby tuto četbu zařadilo jako povinnou?

10.12.2022 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

S Janou můžeme prožívat její bolesti a poznáváme, že dívčina dušička není poznamenaná ranami osudu. Vše co prožila jí naopak posiluje a utváří charakter v pevných a čestných zásadách.

10.12.2022 5 z 5

Isis, kněžka noci – ve spárech satanské sekty Isis, kněžka noci – ve spárech satanské sekty Karin Jäckel

Páni, je tohle vůbec možné? Své děti přece hýčkáme, opatrujeme, opečováváme ... Buď silná Isis ve svém novém životě.

09.12.2022 3 z 5

Na útěku Na útěku Caroline Brothers

Docela mazec. Dva malí chlapci, kteří dokázali, že se o sebe umí postarat. Ale ten konec, ten byl hodně smutný. Vlastně jsem to předvídala, i když jsem tipovala jiného bratra.

15.11.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Zklamání.... pro mě hloupý děj a ještě hloupější konec.

13.11.2022 2 z 5

Manžel na objednávku Manžel na objednávku Catherine McKenzie

Příběh se mi líbil, byl takový zvláštní, vymyká se realitě, ale proč ne? I taková agentura může někde fungovat. Láska nakonec učinila spravedlnosti zadost.

08.11.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Dobře sepsaný příběh, Bryndza opět nezklamal, čtivé od prvních stránek.

06.11.2022 4 z 5

Sestry z Titaniku Sestry z Titaniku Patricia Falvey

Moc pěkný příběh, stojí za přečtení.

05.11.2022 5 z 5

Nástrahy minulosti Nástrahy minulosti Barbara Taylor Bradford

Zklamání!! Od Barbary Bradford jsem četla trilogii Zámožná žena. Super příběh o dynastii Harteových. Proto jsem se rozhodla sáhnout po další knize, jenže velké zklamání. Příběh je o ničem, nic mě nezaujalo, přečetla jsem stránku a už jsem nevěděla o čem to bylo. Takže po dalším díle asi jen tak rychle nesáhnu. Jen z úcty k Emmě Harteové dávám tři hvězdičky.

02.11.2022 3 z 5