Nikdo nikde

Nevšední životopis dívky s autismem. Pochopit, jak se člověk s autismem cítí a jak prožívá věci, které přináší běžný život, není vůbec lehké. S poruchami autistického spektra souvisí nedostatečné vyjadřovací schopnosti – tito lidé nedokážou dát najevo své pocity, vyjádřit, co by chtěli, co je zraňuje a co se jim naopak líbí. Fascinující, statečné a působivé vyprávění mladé ženy s autismem dokazuje, že autismus není synonymem pro citovou plochost nebo necitlivost. Strhující, místy dojemný a velmi osobní příběh ženy, která se snaží porozumět lidem ze svého okolí i sobě samé a hledá pochopení a přijetí druhých, nabízí pohled do světa člověka, který trpí poruchou autistického spektra....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23714/big_nikdo-nikde-GWG-23714.jpg 483
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Portál

Nobody Nowhere, 1992

Kniha Nikdo nikde

LuckyZ

Konečně jsem se ke knize dostala diky nákupu tady v bazaru velmi známá, až kultovní kniha v kruzich sociální práce. Asi nejstarší kniha o autismu a je to v příběhu poznat, protože tam se také dg hledala. Zajímavé čtení, určitě si prectu znova nekdy. Chvilemi se mi do knihy nechtělo, četla se těžce, někdy ale zas velmi lehce...

YA-girl
04.05.2020

Nevšední životopis autistické dívky - a to by jako objektivní ohodnocení mělo stačit :). Knihu jsem si přečetla proto, že mě zajímal pohled autisty na náš svět - a z tohoto směru to opravdu trochu poučné a zajímavé bylo. Ale "pochopit to" se mi moc nepovedlo; jelikož žádného autistu osobně neznám, těžko se mi to všechno představovalo. Což samozřejmě není problém autorky :) Jenže pokud bych měla ohodnotit knihu jako knihu a moje pocity z ní... jakkoliv to u autobiografie není relevantní... tak Donna mi přišla až moc ufňukaná a věčně ublížená, a v jejím podání vyznívalo vše, co zažívala, přehnaně a zdramatizovaně. Možná, že ona ze svého pohledu ani nedokáže vnímat svět jinak. Ale mně to holt nekorespondovalo s tím, že dle svého popisu událostí si ona velice dobře uvědomovala, co se doopravdy děje, kde a proč dochází k problémům a třecím plochám mezi "jejím světem" a "venkovním světem"... a přesto, že si to v sobě dokázala takhle zanalyzovat, tak nedokázala udělat nic jiného, než si zoufat, jak ji nikdo nechápe. Věřím, že pro lidi, kteří se s autismem v té či oné podobě setkali či setkávají, jsou informace obsažené v knize přínosné; já to holt pojala jako "psychologickou studii", na kterou asi nejsem dost zralá a/nebo způsobilá :).

micha-ella
10.02.2019

Tuto knížku jsem četla v předchozím vydání a omylem jsem si jí přinesla z knihovny znovu - kvůli odlišné vazbě. Přečetla jsem jí tedy podruhé. Na rozdíl od jiných skutečných životních příběhů autistů je tento hodně chaotický a problematický, určitě se jedná o těžkou duševní poruchu. Místy jsem měla dojem, že si autorka některé ze vzpomínek spíš vymýšlí (například pamatovat si tolik podrobností z věku tří let?) Jakkoliv by rodina a okolí měli takové dítě a pak i dospělého člověka chápat a pomáhat mu, nelze se divit, že to oboustranně nezvládají.

ZoeChaya
15.01.2019

Jsem nadšená. Jednak mám s poruchou autistického spektra svoji vlastní zkušenost, jednak se mi líbilo, jak srozumitelná mi Donna přišla. Je mi líto té hranice, kterou většina neurotypických lidí v sobě má, nedokážou ji přejít a porozumět, že vnitřní svět člověka je a může být tak bohatý, tak citlivý, tak hluboký... Ale zpět ke knize: pro mě zcela srozumitelný příběh neobyčejné a nadané dívky. Její každodenní příběhy, pro někoho rutinou, pro ni to byla výpověď o přežití v divoké džungli.

Kirtans
31.08.2017

Myslím, že kniha něco přinese snad jen lidem, kteří jsou s autismem nějakým způsobem spojení. (rodiče, odborníci apod.) Velmi zajímavé čtení o tom, jak to vlastně dopadne, když se s autismem nepracuje a nechává se ladem. Velmi cenné informace.

Evišťátko
21.06.2017

Svět autistů pro mě zůstal světem nepochopitelným, až mě děsilo zjištění, že i když jsem se pustila do čtení této knihy abych jim trošku porozuměla, stále pro mě zůstávají velkou neznámou.

20.12.2016

Velmi silný příběh. Je pozoruhodné, jak člověk s poruchou autistického spektra dokáže tak barvitě popsat svůj život. V některých situacích se Donna dokáže od prožitku svým způsobem až odosobnit a popisovat jej jako vnější pozorovatel. Možná je to tím, že kromě Donny se identifikuje s dalšími osobami, které ve svém životě potkala a v některém ohledu se pro ni staly klíčové. Celý příběh má pro mě dvě roviny. Tou první je příběh ženy - autistky. Její způsob vnímání, prožívání a komunikace nejen se svým okolím, ale také se sebou samotnou. Musím se přiznat, že v některých situacích jsem s ní velmi soucítila. Byla jsem plná vnitřního křiku. Ano chtělo se mi řvát - sakra lidi, jak se to k ní chováte ?! Na str. 99 jsem se rozbrečela. Pochopila jsem proč udělala to, co udělala. (str. 100 - "..... ve světě už nezůstala žádná láska") Ta druhá rovina je její rodina. Především její vztah s matkou. Asi nikdo nebude schopen tento vztah objektivně zhodnotit a už vůbec ne na základě knihy, ale přesto tam bude... ta hořkost. I když si umím připustit, že život s člověkem, který má tuto diagnozu není jednoduchý, musím se ptát - je to důvod ho nenávidět? Je to důvod ho šikanovat, ponižovat, týrat, bít... ? Nemilovat?

iluliacross
03.06.2016

Miluji knihy, co se šťourají v těch nejniternějších pocitech člověka. Tohle byla úžasná cesta do nitra "vílího" človíčka, autistické dívky, která to v životě neměla lehké. Číst o pohledu autisty na svět je něco velice zvláštního, asi nikdy nebudu schopná zcela pochopit jejich vlastní náhled na svět, ale po přečtení takovéhle knížky k nim budu chovat daleko větší pochopení a porozumění. Chápu, pro milovníky krimi/detektivek/thrillerů bude tohle neskutečná nuďárna, kde se nic neděje. Ale já si myslím přesný opak. V knize se toho děje spousta. Vždyť ji psal sám život.

Mohu vřele doporučit všem zájemcům o podobná témata, je to kniha, která nabízí nový pohled, nová témata, nový svět, nové myšlenky. To na knihách zbožňuju.