Zednář Zednář komentáře u knih

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Prosím maturanty aby tohle dílo zde nehodnotili nebo alespoň později přehodnotili své hodnocení knihy až si ji znovu někdy přečtou, tohle je surrealistické dílko ke kterému je třeba čtenářsky dospět. Vančura je král hraním si s poetikou slov.

02.10.2016 5 z 5

Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Pavel Skála ze Zhoře

Velmi náročné čtení ovšem neocenitelný historický pramen

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Když mě někdo přeruší u Hrabalovy knihy tak řeknu "jen dočtu poslední větu" a mám díky jeho šíleným souvětí dalších 5 minut četby :D U Postřižin to platí dvojnásob. Něžné lyrické úvahy maminky jsou roztomile vtipné. Pepin (na rozdíl od filmu necenzurovaný) člověka opravdu dostane na lopatky. Česká idylka v pivovaře a první republika, co více si přát.

Hrob Alexandra Velikého Hrob Alexandra Velikého Seán Hemingway

Ne každý kdo se narodí do rodiny velikého spisovatele zdědí umělecké střevo. Jako oddechovka do vlaku nebo na pláž se to ale dá snést.

02.10.2016 3 z 5

Český kreslený humor dvacátého století Český kreslený humor dvacátého století Radko Pytlík

Zajímavá práce :)

Dubček – kontroverzná osobnosť Dubček – kontroverzná osobnosť Tomáš Ferenčák

Mýtus Alexandr Dubček rozluštěn, liberální komunista se sklony k slovenskému nacionalismu, který nakonec režimu podlehl a spolupracoval s ním dokud se mu hodil. Tomáš Ferenčák konečně deglorifikuje onu modlu jménem Alexandr Dubček, který slízl smetanu za reformní program KSČ z roku 1968, za který se zasloužili jiní a sám nakonec podepsal onen pověstný pendrekový zákon.

Antigona Antigona Sofoklés

Drama bez dramatu. On nedokonalý překlad ze starořečtiny udělá své a pokud byly v dějství jiné myšlenky než o nutné revoltě vůči tyranům tak jsou dávno ztraceny.

02.10.2016 3 z 5

Pád domu Usherů Pád domu Usherů Edgar Allan Poe

No nebyl by to Poe kdyby vás neuchvátil popisy sklouzávajícími do Apollinairského pásma, mystickou atmosférou přesahující okraj knihy a děsivým příběhem. Samozřejmě se opakují typické Poeovy motivy jako pohřbení zaživa, opium, šílenství a jisté náznaky příbuzenské lásky. To ovšem není absolutně ku škodě! No ostatně, přesvědčte se sami. Tato samostatně vydaná povídka vám zabere jednu cestu vlakem. :-)

Edison Edison Vítězslav Nezval

Typické Nezvalovské antitéze, anafory a kontrasty. Velmi čtivá báseň oslavující člověka se silnou myšlenkou.

Hokej jedna báseň Hokej jedna báseň Jana Topinková

Nečtenář, tupý sledující TV Nova, jednoduchý človíček bez uměleckého citu a kapky vkusu, přesně takový člověk by tuto knihu koupil a řekl by, že se mu líbí. Verše nejsou ani jednoduché, jsou svou primitivností (na úrovni člověka kromaňonského) přímo urážející. Je donebevolající, že někdo chce takhle hloupě vydělávat na čtrnáctidenních "fanoušcích" českého hokeje něčím podobným a nazvat to sbírkou básní, ještě více zarážející je fakt, že někdo něco podobného vydal. Odpad zústane odpadem a ani zcela účelná líbivost a prvoplánovost tématu sbírky, zaměřená na buránky, to nezmění. Ovšem nejodpornější je že se snaží vydělat na smrti skvělých hokejistů tragicky zahynulých při pádu letadla - Marek, Vašíček, Rachůnek, Demitra.

02.10.2016 odpad!

Já se tam vrátím... Já se tam vrátím... František Halas

Jedna krátká hodinka v parku s touto libůstkou a jsem na srdci zas o něco bohatší.

18.09.2016 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

No toto ale! Milounká, přidrzlá fantasie. Holky, lyrika a rock'n'roll!

18.09.2016 5 z 5

Arthas: Zrod krále Lichů Arthas: Zrod krále Lichů Christie Golden

Tragéd, frajer, muž dvou tváří. Jestli něco zbožňuji tak to je zákonně dobrý hrdina změnící se v chaotické žádostivé zlo. Ovšem Christie Golden není Knaak a cokoliv jiného než orkové ji zas tak dokonale nejdou.
- Nejhlušší místa ze hry byly stále dost hluché i v knize: obrana Strahnbradu, Arthasova proměna, cesta do Kalimdoru a zpět.
+ Dětství, ač krátce popsané, bylo velmi poutavé a o to poutavější je nešťastný románek s Jainou. Vedlejší postavy jsou víc rozkreslené; Uther, Muradin, Král Terenas, Kael'Thas. Nejvíce mě potěšil vnitřní rozbroj na konci knihy samotné Arthas ctižádostivý x Arthas dobrotivý x Ner'zhul.

18.09.2016 4 z 5

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Kniha se nese v duchu velké neobjektivní samochvály a narcismu což ubírá na možnosti nestranného posudku výkladu (dnes již) dějin. Kniha vám nedovoluje přemýšlet, hledat pravdu uprostřed. Naopak buď souhlasíte nebo ji razantně odmítnete.

18.09.2016 odpad!

Nepohledný princ Nepohledný princ John Moore

Mooreovy věci miluji, jsou vtipné a zároveň nosí myšlenku, ovšem toto se moc nepovedlo. Postavy jsou i přes svou archetypičnost nudné a děj se ne a ne rozjet.

16.09.2016 3 z 5

Naděje umírá poslední: vlastní životopis A. Dubčeka Naděje umírá poslední: vlastní životopis A. Dubčeka Alexander Dubček

"Nepochválím-li se sám, nikdo to za mě neudělá." Takhle by se dalo hodnotit "sebekritické" dílo Sašy, liberálního komunisty, ale stále komunisty. Člověka, který se stal ikonou socialismu s lidskou tváří a pražského jara, ovšem za oboje se zasloužili jiní. Za vše mohli Češi, kapitalisté, buržoazie, nacionalisté, Sověti a konzervativní křídlo KSČ, on prý za nic nemohl. O pendrekovém zákonu se raději nevyjadřuje do hloubky,

16.09.2016 2 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Účel světí prostředky. Král může pohnout pěšákem, ale zodpovědný je za sebe sám. Čiře racionální dílo nezatížené cynismem. Machiavelli byl mistr renesanční politiky a diplomacie, ovšem já bych jej řadil i mezi jakési prehumanisty tím, že velmi přesně zachytil skutečnou tvář společnosti, jež bylo, je a možná i bude. Pokračovatelem je zcela jistě Orwell.

16.09.2016 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Něžná filozoficko-pohádková fantasie prosta patosu. Dle prototypu Exupéryho Malého prince si z něj vezmete něco jako dítě a něco úplně jiného jako dospělý. (Kniha je psána v době kdy ještě děti četly, uvažovaly samy a vůbec žily jako Bastien) Pokud vás zajímá jen Átreiova část tak tohle není kniha pro vás (stejně jako ostatní zfilmované knihy).

22.07.2016 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Na začátku knihy nám Orwell před očima vybuduje skvělý obrázek post-apokalyptického totalitního státu do kterého nedokáže zasadit dobrý příběh. Kniha je napsána za jediným účelem a to předat myšlenku (neexistujícího?) teroristy a kontrarevolucionáře Goldsteina. Kniha nese název "Teorie a praxe oligarchického kolektivismu" která vystihuje moderní totality včerejška, dneška i zítřka.

TEORIE A PRAXE OLIGARCHICKÉHO KOLEKTIVISMU
Emanuel Goldstein

VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA

22.06.2016

Krylogie Krylogie Karel Kryl

Největší a nejvíce opomíjený z Čechů (Čechoslováků), jež se nehodil žádnému režimu. Psal básně, které také zpíval. Básně hořké, občas veselé, často smutné jsou doprovázeny autobiografickým textem ze života a o životě. Tyto Básně zná dneska každý neboť Anděla zpíváme od základní školy ačkoliv uvažovat o ní začneme později (pokud vůbec). Redaktor ze Svobodné Evropy jež sám byl hlasem opravdové svobody, touhy po ní a péčí o ní. A nerad (ač rád) mu musím sdělit že v dnešní době jsou jeho básně potřeba stejně jako za bolševika.

26.05.2016 5 z 5