Zara Zara komentáře u knih

Zamilovanosti Zamilovanosti Javier Marías

Pro mě příliš přeintelektualizované,děj tak silně zredukovaný,že mám pochybnosti o správném zařazení do kategorie "beletrie".(A jak tak koukám na čtenářské hodnocení autorových předchozích děl, nejsem v tom asi sama..)

31.07.2015 1 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Dvě hvězdičky jsou pouze vyjádřením komplimentu autorovi za totální zmatení čtenáře použitím slibného titulu knihy.Obsah pak musel zákonitě zklamat každého.

23.05.2015 2 z 5

Barakuda Barakuda Christos Tsiolkas

Počet vložených hodnocení (12!!) mě utvrzuje v názoru, že Tsiolkas je v našich končinách neprávem opomíjený brilantní autor světových parametrů.

23.05.2015 5 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Úpěnlivá snaha autorů zaujmout (= šokovat) výčtem všech existujících lidských zvrhlostí nese své ovoce v podobě početné čtenářské rodiny. A tak to má být!

23.05.2015 2 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

Vedle maximálně čtivého příběhu navíc dokonalá studie letory severského člověka - houževnatý, pracovitý, čestný...

04.03.2015 5 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Nedočteno. Psát o severských zemích umí jen Seveřané, bohužel!

23.02.2015 odpad!

Kolymské povídky (40 povídek) Kolymské povídky (40 povídek) Varlam Šalamov

Nechápu a žasnu, jak si Šalamov po sedmnácti letech zvěrstva v Gulagu dokázal zachovat
svou poetickou duši.

19.02.2015 5 z 5

Mezi kladivem a kovadlinou: Dvacáté století v osudech literárních osobností Ruska Mezi kladivem a kovadlinou: Dvacáté století v osudech literárních osobností Ruska Ivana Ryčlová

Musím dát za pravdu všem chvalitebným recenzím známých osobností uvedeným na přebale knihy - doporučuji nejen rusofilům!

15.01.2015 5 z 5

Následky Následky Koethi Zan

Plytká, hloupá,naivní slátanina s typickou pečetí současné americké literatury.Úplně si představuju stejně kvalitní filmovou verzi...

03.06.2014 odpad!

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

S četbou knihy jsem od roku 2007 vyčkávala v domnění, že se po přečtení téměř všech u nás dosažitelných Kunderových děl zařadí na první místo v žebříčku kvality autorových počinů.
"Nesnesitelná lehkost" ale podle mě dlouze pokulhává za "Žertem", se kterým jsem ji podvědomě neustále srovnávala.
Rukopis "velkého autora" je samozřejmě nezaměnitelný, včetně všech autorových polemik zde uvedených (tu šokující o Stvořiteli a vyměšování nevyjímaje),
Pár věcí však mistrovi pera nemůžu odpustit - v epické rovině se uchyluje k prohřeškům nehodným úrovně spisovatele Kunderova formátu- vyloženě kýčovitý se mi jeví tragický konec téměř všech hlavních protagonistů, přičemž vrcholem zmíněné kýčovitosti je umíněný a podrobný popis umírání milovaného psa (co už může na city čtenářů zapůsobit tklivěji než představa smutných očí věrného zvířete)...
No a pak taky možná hodnotím ve stínu Kunderovy aféry publikované na podzim 2008,ale to už je zase jiný příběh...

11.04.2014 3 z 5

Sorry Sorry Zoran Drvenkar

Absolutní ztráta času....spousta zbytečného, plytkého textu,směšně vyfabulovaný příběh s předvídatelnou zápletkou.
Co zanedbal ve stylistice, dohání autor brutálností scén - bohužel i tohle směšně a nevěrohodně.
Jestli se stal autor "novou hvězdou žánru", tak je mi líto současné německé literatury...sorry, Zorane!

19.02.2014 odpad!

Levhart Levhart Jo Nesbø

Nesboeho knihy bych správně měla číst nejméně dvakrát: při prvním čtení člověk hltá text v překotné snaze o absorbování děje a teprve při druhé konzumaci si může vychutnat i stylistickou stránku včetně autorova nezaměnitelného smyslu pro humor.

27.01.2014 5 z 5

Zapomenuté šaty Zapomenuté šaty Riikka Pulkkinen

Kdyby se knihou netáhl přesmutný leitmotiv smrti a umírání, dala bych o hvězdu víc...nicméně, kdo má optimismu na rozdávání,vyplatí se přečíst.

07.01.2014 3 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Příjemné překvapení díky čtivému stylu a hlavně nečekaně realistickému konci příběhu.

04.01.2014 4 z 5

Navždy tvůj Navždy tvůj Daniel Glattauer

Brilantní autorův styl si v ničem nezadal s předchozími dvěma romány. Málokdy se u knihy směju nahlas (a už vůbec ne,pokud jde o prvoplánově humoristickou záležitost),tahle skvělá knížka je výjimkou.
(Btw - ve vyhledávači mi pod tímto názvem naskočil jiný román signifikující sladkobolný romantický příběh pro ženy. Kupodivu má mnohem vyšší hodnocení,než Glattauer...že by pan spisovatel zklamal tolik svých čtenářů anebo prostě jen benevolentnější hodnocení milovnic Harlekýnek...?

21.11.2013 5 z 5

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

Přes mou averzi k většině zámořských literárních současníků jsem se do knihy začetla, nenechala se odradit její dusnou atmosférou a sledovala dokonalou sebedestrukci hlavního antihrdiny až do předpokládaného konce.
Nicméně na "Padajícího muže" tato novela nemá..

09.08.2013

Mrazivá noc Mrazivá noc Arnaldur Indriðason

Mně se právě tato krimi zdá z celé série nejvydařenější. Zatímco u jiných autorů bych děj označila jako "statický", díky páně Indridasonovu výstižnému vylíčení ledové atmosféry Islandu (doslova i přeneseně) jsem se (ač fyzicky uprostřed žhavého léta) zcela sugestivně ocitla uprostřed "Mrazivé noci".

03.08.2013 4 z 5

Muzeum opuštěných tajemství Muzeum opuštěných tajemství Oksana Zabužko

Autorka je evidentně především "básnířka". Téma pro mě nadmíru zajímavé zbytečně předimenzovala poeticky květnatým rozvláčným slohem,takže v zájmu přečtení knihy jsem některé pasáže přeskakovala.
Přitom syžet knihy nabízel prostor k nadmíru zajímavému zpracování, ale zřejmě to chtělo (v souladu s diskuzí "Proč muži píší lépe než ženy"), aby se pera ujal pragmatičtěji uvažující spisovatel.Škoda.

22.07.2013 2 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Ve stínu následných Nesboeho titulů je děj knihy příliš rozvláčný (znalost australských reálií budiž sice autorovi připsána ke cti, ale tady je bohužel jedním z důvodů, proč jsem první vydání knihy znechuceně odložila)

10.07.2013 2 z 5

Slepá bohyně Slepá bohyně Anne Holt

Připadá mi, že se kniha trošku veze na hřbetě fenoménu zvaného "severská krimi".Roztahaný děj, vcelku předvídatelné rozuzlení,některé účelové zápletky působící až trapně (hlavní protagonisté jsou celá léta kamarádi, ale zrovinka teď si spolu "něco začnou").
S ohledem na autorčinu bibliografii a fotografi (takový poctivý seriozní obličej, bohužel bez šťávy - tento popis sedí i pro její detektivní prvotinu) bych jí neskromně doporučila exponovat se dál v dětské literatuře...

27.06.2013 1 z 5