Yunnan Yunnan komentáře u knih

Mlok se vrací a čtyři další obrázkové příběhy Mlok se vrací a čtyři další obrázkové příběhy Ljuba Štíplová

Čtyřlístek - boží a dokonalý komiks mého dětství, který jsem miloval a stále i po téměř padesáti letech miluju. A pamatuji si, jak jsem na každé nové číslo nedočkavě čekal a horko těžko sháněl, většinou tedy spíše moje mamka. A jakou radost jsem z něj vždycky měl. Výborný díl. Takový Knight Rider à la Čtyřlístek :o)).

Prázdniny na sněhu Prázdniny na sněhu Ljuba Štíplová

Bobík zpívá:
Zima zima tuu jéééé,
snížek poletuuujéééé.
Sáně rychlé sáně, sedneme si na něěěě.
A pak z bílé stráněěě, dolůůů pojecháámééé.
Pinďa:
To bych rád věděl jak, když je všude bláto.
Skvělý díl, chtěl jsem stejnou čepici, jako měli oni :o)).

Záhadný Apobab Záhadný Apobab Vojtěch Steklač

Pošťákova snoubenka Pošťákova snoubenka Denis Thériault

Pokračování osamělého pošťáka, tentokrát spíše z pohledu Tanie a více rozepsaný Bilodův příběh. A opět nádherná a skvostná obálka od Terezy Králové. Nic víc k tomu nemohu dodat, snad jedině opět haiku, které miluji, ale v tom nejsem ani žákem, co by se k mistrovi, byť jen na dosah, přiblížil...

31.08.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

No, tak to teda byla jízda! Úžasně a velmi čtivě napsaná detektivka, která vás nedovolí ji odložit, protože prostě chcete vědět, jak to bude pokračovat. A když už si myslíte, stejně jako vyšetřovatelé, že víte, kdo je vrah, tak vás autorka za chvíli vyvede z omylu :). Na to, že je autorka tak mladá a je to navíc její prvotina, hluboce smekám. A už se těším na Vesnici :).

31.08.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Skvělý první díl série Vraždy v Österlenu nás přivádí do "švédské Provence" a seznamuje se sympatickým stockholmským inspektorem Peterem Vinstonem a místní policistkou Tove Espingovou. Naprosto mi vyhovuje poklidné tempo podobné jako u Agathy Christie, Vražd v Midsomeru, nebo novozélandských Vražd v Brokenwoodu. Vraha jsem sice nějak tipoval, ale naprosto se sekl :). A těším se na pokračování.

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Po skvělém prvním dílu série Vraždy v Österlenu - Smrt přichází na prohlídku, jsem se zaradoval, když vyšel tento druhý díl a já se tak mohl zase přesunout do "švédské Provence". Naprosto mi vyhovuje poklidné tempo podobné jako u Agathy Christie, Vražd v Midsomeru, nebo novozélandských Vražd v Brokenwoodu. Vraha jsem sice nějak tipoval, ale naprosto se sekl :). O to víc mě zarmoutilo zjištění, že tato série druhým dílem nejspíš, bohužel, končí. Ach, jak rád bych se mýlil a dočkal se dalšího pokračování.

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Asi nejsem úplně cílový čtenář těchto romantických knih, ale potřeboval jsem si trochu odpočinout od detektivek a také mě tak trochu s Natalií spojovala tragická událost a láska ke knihám a knihkupectvím. A v tento, pro mě, smutný čas mi kniha moc pomohla. Chtěl bych někdy mít takový knižní přehled, jaký měla Natalie, a rovněž pracovat (nebo i mít) v podobném typu knihkupectví (i s "kavárnou").

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Výborná detektivka, navíc od českého autora, což mě těší dvojnásob. Skvěle napsaná, výborný a napínavý děj, vraha jsem tak trochu tušil, ale nakonec se ukázalo, že ne úplně správně. Ale ten konec mě naštval.

Než se stihnu rozloučit Než se stihnu rozloučit Tošikazu Kawaguči

Tak trochu z nostalgie jsem si koupil i tento čtvrtý díl, který je, co do počtu stránek, nejtenčí, ale jeho cena tomu, bohužel, neodpovídá. Za což ale autor nemůže. Úroveň jednotlivých dílů tak trochu klesala, ale musím přiznat, že ač nejtenčí, tak dle mého nepatří k nejhorším, naopak se mi líbil víc, než třetí díl. A v Japonsku byl letos vydán pátý díl s názvem "やさしさを忘れぬうちに (Jasaši-sa o wasurenu uči ni)" - přeloženo přibližně: "Než zapomeneš na svou laskavost". Tak uvidíme, jaké to bude :).

27.08.2023 5 z 5

Nejmenší etudy pro malé i větší houslisty Nejmenší etudy pro malé i větší houslisty Eva Bublová

Vynikající škola, přesněji řečeno etudy, pro malé houslisty, ale stejně tak i pro nás dospělé, co s houslemi začínáme, nebo se k nim po mnoha letech s láskou vracíme (což je můj případ). Výborným způsobem učí výměny poloh (v 1. - 4. poloze) tak, aby to pro začínajícího houslistu bylo co nejpřirozenější.

27.08.2023 5 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Nádherné čtení, taková krása! Tolik humorných pasáží, kdy se ze srdce smějete až vám tečou slzy a zároveň hlubokých a tak duši hladících, až se ptáte sami sebe, jak je to vlastně vůbec možné? A na konci knihy si říkáte, proč už to končí? Chtěl bych číst ještě další příběhy. Snad budou.

30.07.2023 5 z 5

Nádherná a skvostná obálka s neskutečným příběhem. Nic víc k tomu nemohu dodat, snad jedině haiku, které miluji, ale v tom nejsem ani žákem, co by se k mistrovi, byť jen na dosah, přiblížil...

Ve sladkém květu
vašeho těla
čeká ukrytá perla

17.06.2023 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Já ten Ládíkův humor a styl psaní fakt miluju :o))! Bavil mě ve všech jeho předchozích knihách, co jsem četl a nejvíc mě bavil zde v Čechách, kde jsem si to navíc užíval popisem míst v naší krásné zemi. Některá jsem znal i navštívil, ale většinu z nich ne. A moc mě navnadil na jejich návštěvu.

15.06.2023 5 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Dokonalá kniha. Na to, že je to v podstatě autorova prvotina, tak tedy vážně smekám a hluboce se klaním! Hned od prvních stránek mě úplně pohltila a já se nemohl dočkat dalších volných chvil, abych mohl pokračovat ve čtení. Nebudu zde popisovat, co již mnozí popsali mnohem barvitěji. Ale jsem totálně unesen a nadšen. Chtěl jsem si knihu šetřit, abych si ji co nejvíc užil, ale to prostě nešlo :o)! Téma neskutečně smutné. Moc těžko se mi loučilo s hlavními hrdiny příběhu, Šárkou, Markem a Lenkou. A ten jazyk a čeština! Jedním slovem, nádhera. Tak rád bych si přečetl nějaké pokračování! Poslední rok mám velké štěstí na knihy, napřed skvělý Jan Štifter a teď stejně skvělý Lukáš Boček. Jsem moc rád, že máme tak úžasné spisovatele.

18.02.2023 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Pan Štifter mě opět dostal. Taková nádhera! Posloucháno jako hra na ČRo, skvěle načtená Pavlem Oubramem a podbarvená nádhernou houslovou skladbou In The Mood For Love - Song Yumeji's theme od Šigeru Umebajašiho. Těším se, až si domů přinesu papírovou knihu a prohlédnu si skvělé obrázky.

31.01.2023 5 z 5

První doteky První doteky František Malotín

Nemám ji ještě úplně přečtenou, jelikož je to učebnice a tak to bude proces na hodně dlouho :o). Ale je vynikající, snad se mi díky ní opět podaří navázat ztracený kontakt s mou drahou flétnou.

15.01.2023 5 z 5

Tajemný nindža Tajemný nindža Jiří Janoš

Vynikající a skvělá kniha od našeho známého japanologa a koreanisty Jiřího Janoše o nindžích, čtena velmi dávno v mém skoro ještě dětském věku. Jako kluk jsem ji hltal. Velká nostalgie.

16.11.2022 5 z 5

Sto pohledů na Japonsko Sto pohledů na Japonsko Vlasta Winkelhöferová

Úžasná a nádherná kniha manželů Winkelhöferových, našich předních japanologů. Moje první kniha o Japonsku, nalezená u mého dědy, když mi bylo asi deset let. Japonsku jsem úplně propadl a dokonce se mi po mnoha a mnoha letech podařilo do Japonska odcestovat a setkat se s paní Vlastou Winkelhöferovou na českém velvyslanectví v Tokiu.

16.11.2022

Nemohl jsem si pomoct, smál jsem se, až jsem brečel :o)). Stejně jako u prvního dílu. Nechápu, jak to mohla Veronika Khek Kubařová načíst, mně by se to nepovedlo ani za sto let :o). Takže plný počet hvězdiček a už se těším na další díl. Děkuji pane Bočku!

17.10.2022 5 z 5