Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Pro vyšší dobro Pro vyšší dobro Tim Ayliffe

Podle anotace jsem čekal víc. Pointa dobrá, ale zpracování takové "nedovařené", líčení působí lacině, hlavní hrdina "rádoby superman", závěr po americku "sladký". Ani na chvíli mne kniha nevtáhla do děje tak, abych mu věřil a ponořil se do něj.

26.09.2021 2 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Velmi zajímavým a květnatým jazykem líčený celoživotní příběh fiktivní postavy Sinuheta, avšak zasazen do reálných historických událostí Egypta 14st př.nl., tzv. Nové říše za vlády faraonů 18.dynastie. Poutavě líčené pořádky a události dané doby na všech úrovních společenského žebříčku, náboženských proudů a vztahů s okolními zeměmi. Rozsáhlé dílo, ale čtivé, zábavné i poučné. Zařazuji na svoji VIP poličku

02.08.2021 5 z 5

Sklenice srdíček Sklenice srdíček Jennifer Hillier

Velmi povedené! Napínavé, dynamické, těžko předvídatelné, zkrátka thriller jak má být! Šikovné prolínání časových období.

07.07.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Velmi nadčasové, podnětné a alarmující. Rusko, Kuba, KLDR....., ani nám se obdobná zkušenost nevyhnula a musíme si dát zatraceně pozor, aby se byť v lehčí formě u nás obdobný systém znovu neobjevil!

02.07.2021 5 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Když se ve čtenářské výzvě objevilo téma knihy s nadpřirozenými postavami, František Kotleta byl jasnou volbou. Ne že by to byl můj nejoblíbenější žánr, ale v rámci tématu jsem na Harryho Pottera přeci jen trochu starý :-)
Oddychovka na pobavení, odreagování mezi vážnějšími tématy. Předchozí díly mi ale přišly trochu nápaditější.

20.06.2021 3 z 5

Černý velbloud Černý velbloud Kateřina Ash

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Začátek byl docela fajn, pak jsem ale nevěděl, jestli se to vyvine v červenou knihovnu nebo špionážní thriller, ve finále to vyznělo tak nějak na prázdno...

02.06.2021 3 z 5

Velmi podnětné a přemýšlivé čtení, žádná oddychovka :-)!
Ne úplně se všemi výklady se dá sice souhlasit, některá vysvětlení či závěry jsou příliš zobecněné či tendenční, ale to je vzhledem k celkovému dílu marginální.
Kniha přináší mnoho základních pravd, poznání a vyhodnocení, mnohé pasáže lze číst znovu a znovu a ke knize se vracet, což bude i můj případ. Řadím na svoji VIP poličku!

17.05.2021 5 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Laura Spinney

Velmi zajímavé, silné a znovu aktuální téma. Čekal jsem "beletrický" příběh zasazený do doby epidemie španělské chřipky, ale kniha je dokumentárním, faktografickým dílem. Velmi podrobným, rozsáhlým, mapujícím dobu před epidemií, její průběh a důsledky v různých částech světa a dopady na další regionální i světový vývoj. Čtenářsky mi přišlo ale poměrně náročné, prvních 150-200 stran se četlo dobře, dále už mi ale přišlo zbytečně dlouhé a unavující, musel jsem se do četby nutit. Přesto stojí za přečtení.

25.03.2021 3 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

Kniha, u které nebudete potřebovat záložku. Vtáhne vás, pohltí a nepustí. Moje třetí kniha od Jiřího Šulce a opět velká paráda. Historicky a fakticky přesné (zvláště si cením závěrečnou poznámku autora a upřesnění reálných detailů), přímé, pragmatické, žadné zbytečné odbíhání, přesto však emocionálně bohaté a samozřejmě napínavé. A že víme jak to dopadne? Samozřejmě, vždyť je to literatura faktu.

15.03.2021 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Symbolický až pohádkový příběh chlapce Santiaga putujícím za poznáním, přináší mnoho esenciálních životních pravd a podněcujících myšlenek.

14.03.2021 4 z 5

Červená Kobra Červená Kobra Rob Sinclair

Napětí, akce, zápletky, gradující dějový vývoj, neohrožený hlavní hrdina, adrenalinový závěr, zkrátka zdařilý thriller.

28.02.2021 4 z 5

Druhý život Nicka Masona Druhý život Nicka Masona Steve Hamilton

Pěkně čtivá oddychovka, začátek vypadal dokonce na 4 hvězdičky, ale pak se objevilo pár naivních maličkostí, které jednu hvězdičku umazaly. V knize je několik zajímavých myšlenek, nad kterými stojí za to se zamyslet. Poutavé prostředí, rychlý dějový spád. Druhý díl si určitě přečtu.

21.02.2021 3 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

V knize vystupuje omezený počet postav a děj není příliš komplikovaný, takže se dobře čte i s pauzami, pokud nedáte knihu na "jeden zátah", rychle se vrátíte do děje. To ale neznamená, že by příběh nebyl zajímavý a napínavý. Závěr pro mne překvapivý v pozitivním slova smyslu. Dobrá kniha.

13.02.2021 4 z 5

Velká kniha slavných dobrodružných příběhů Velká kniha slavných dobrodružných příběhů * antologie

Příjemné čtení, jehož prostřednictvím jsem se na chvíli vrátil do chlapeckých let. Pěkné ilustrace Zdeňka Buriana.

31.01.2021 3 z 5

Vláčen, věšen a rozčtvrcen Vláčen, věšen a rozčtvrcen Jonathan J. Moore

Ano, i toto jsou dějiny lidstva. Přehled poprav a mučení, utrpení, spravedlnosti i nespravedlnosti a jejich průchod v průběhu časů. I takové informace jsou potřebné pro základní orientaci v životě a hodnotách. Některé kapitoly budou pro slabší povahy obtížně čitelné, ale tak to prostě bylo...

27.01.2021 4 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Moje druhá kniha od Jiřího Šulce a opět fantastické dílo.
Skvěle popisuje vývoj po 2. světové válce, židovskou otázku, vznik státu Izrael, vnitropolitickou situaci a komunistický puč, vše fakticky přesně a přitom velmi čtivě a srozumitelně. Jiřího Šulce přidávám mezi své oblíbené autory a Mosty do Tel Avivu na svojí VIP poličku.

20.01.2021 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Nemám dostatečně "načteno" v daném segmentu, abych mohl hodnotit. Není to lehké čtení, ale je ukázkou vývoje a bohatosti českého jazyka, myšlenkově podnětné, obrazotvorné. Pamatuji ze školy, ale celé jsem přečetl až nyní. Právem je zařazeno jako povinná školní literatura.

03.01.2021

Tak jsem to konečně dočetl. Po všech dílech přemyslovské epopeje a dobrém prvním díle husitské epopeje jsem ze druhého dílu lehce zklamán.
Líbilo se mi navázání na první díl, nenásilné připomenutí děje a postav předchozího dílu, kladně vnímám i srozumitelný vypravěčský jazyk, ale tento díl brzy ztratil poutavost. Vývoj událostí i osudů postav je velmi plochý, jednotvárný, mnohdy až nudný.
Promarnil šanci vypjaté atmosféry doby, kterou na čtenáře nepřenesl.
Nejsem žádný puritán, ale množství slov "suknice, zadnice, pomilovat" bylo přeci jen moc, no a v závěru to vypadalo, že většina žen tehdejší doby byly nymfomanky. Hlavní témata a události dané doby byla upozaděna, jejich potenciál nebyl využit.
Hlavní myšlence epopeje, jak ji vnímám, to hodně uškodilo. V knihovně mám všechny díly HE, takže do dalšího dílu se určitě pustím, jen doufám, že se vrátí na úroveň přemyslovské epopeje.

01.12.2020 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

První část knihy byla na více než maximálních 5 hvězdiček. Silné a těžké téma, velice dobře autorsky uchopené, na příběhu Gerty velmi věrně a přesvědčivě popsalo situaci a osudy lidí při odsunu Němců. Od čtení se nedalo odtrhnout, mrazilo v kostech. S vývojem příběhu ale klesala záživnost, náboj a poutavost toho, jak byly další události předkládány. Začaly mi vadit časové posuny a změny osob, z jejichž pohledu se kniha vypráví. Začalo se objevovat příliš mnoho nepodstatných popisů, které odváděly od tématu. 4 strany popisující dojení krav v JZD a podobné odváděly pozornost a soustředěnost a tak mnohdy zastínily vnímání finalizace osudů některých z mnoha postav. Kniha měla mít minimálně o 100 stran méně. Ale i tak si 4 hvězdičky zaslouží a k přečtení doporučuji.

31.10.2020 4 z 5

Velmi silný příběh podněcující hluboká zamyšlení. Nastoluje mnoho podstatných témat, ne vždy jsou rozvinuta, jak by mohla, ale přesto ve srovnání s přínosem jiných knih, s dojmy, které ve mě zanechaly, je 5* adekvátním hodnocením. Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2020 a díky za to!

21.10.2020 5 z 5