Willandra Willandra komentáře u knih

Přísný obraz Přísný obraz Josef Kostohryz

Útlá sbírka poezie českého autora katolického směru, v níž se objevuje i rouhání: "Nebesa nejsou. Jen smradlavých starostí houfy, jen drží každého u země hlavou, a pevně."
Na to, že nejsem poeticky, a už vůbec ne katolicky, zaměřený čtenář, se mi Kostohryzova díla líbí.
I když jsem zezačátku neznala kontext autorova života a chvílemi mi unikaly biblické souvislosti, cítila jsem tu melancholii a vnitřní rozpory autora, který byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen.

14.03.2013 4 z 5

Život s vlky Život s vlky Lois Crisler

Kniha bezesporu něčím výjimečná, autentická, s fotografiemi. Autorka na mě bohužel působila dosti nezodpovědně. Kdo knihu četl, už asi ani nevzpomene na všechny ty vlky a psy a jejich křížence, kteří zde byli zmíněni, kteří se ve srubu Na útesu narodili a také tam našli smrt - puškou, když byli přemnožení či se svým chováním nějak vymykali a působili neklid, nebo zakousnutí vlkem či křížencem...
Hlavní hrdinkou je vlčice Alatna, které se Lois snaží vytvořit takové prostředí, aby v něm byla šťastná, po pár snahách Alatna i vychová pár vrhů štěňat. Autorka sama upozorňuje, že ji nedrželi v zajetí schválně. Byla přivezena z tundry, kde by našla se svými dlašími čtyřmi sourozenci smrt. Snažím se si to pořád připomínat, když si vzpomenu na všechny příhody. Ale suma sumárum měla vlčice vcelku pěkný život, i když byl náhle ukončen... A tím se dostávám k další věci, která mi zde vadila - autorka nebyla konkrétnější, když popisovala, že musí srub Na útesu opustit a nikde jinde by nebylo možno zajistit takový výběh jako tam. Proč? Tohle vysvětlení mi tam chybí, stejně jako proč nenechali s manželem vlky tam, kde se narodili, proč by tam nepřežili atd...
Třeba najdu nějaké odpovědi v předešlé knize... :-)
Každopádně tento příběh plný emocí doporučuji.

11.10.2012 4 z 5

Intimní Karel Hynek Mácha Intimní Karel Hynek Mácha Miloš Pohorský

K tomuto "intimnímu odhalení" Máchy jsem se dostala díky semináři o literární historii. Máchu zde už nevidíme jako básničkáře, jak nám předkládají strohé středoškolské zápisky, ale jako reálného člověka, obyčejného žárlivého chlapa. Jeho vztah k Lori mě docela zaujal.

04.10.2012 4 z 5

Anča a Pepík zasahují Anča a Pepík zasahují Lucie Lomová

Tohle jsem znovuobjevila v rámci semináře "Česká literatura pro děti a mládež" a jsem úplně nadšená. Anču a Pepíka jsem milovala již za éry nesmrtelného Čtyřlístku. Bylo trochu smutné, když mi knihovnice řekla, že si tyto knihy děti málo půjčují. Je to škoda, rozhodně bych tomuto dala přednost před všemi upírskými ságami. :-)

20.09.2012

Černý pes Černý pes Thomas Laird

Patří mezi nejčtenější autory? Možná to bylo překladem... Příběh jako takový mi přišel dobrý – zajímavý námět i prostředí, ale vyprávění mi připadalo suché.
"Bla bla," řekl.
"Bla bla," odpověděl jsem na to já...
Za mě 3/5 kvůli stylu.

26.08.2012 3 z 5

Půlnoční rituál Půlnoční rituál Laura Walden

Bavilo mě vracení se do minulosti v podobě čtení odkázaného rukopisu. V příběhu se však vyskytlo tolik postav, že jsem občas ztrácela nit, kdo ke komu patří. Chvílemi jsem měla pocit, že se autorka snažila dát hodně děje na málo místa. Dělo se tam tolik věcí až moc uspěchaně (popsat dobu mezi léty 1863 a 2008 si to asi tak nějak vyžadovalo).
Jinak mě kniha upoutala, byla jsem zvědavá na každou další kapitolu, až se mi objasní další část příběhu a souvislosti.

19.08.2012 4 z 5

Předčasný pohřeb Předčasný pohřeb Linda Fairstein

Díky této knize jsem si zamilovala i její autorku. Předčasný pohřeb mne naprosto uchvátil čtivostí, strhujícím dějem a fakty z Poeova života, o nichž jsem neměla ani tušení. Doporučuji.

14.08.2012 5 z 5

Zlá krev Zlá krev Linda Fairstein

Sice souhlasím, ale ten samý komentář k více knihám sis mohla odpustit a bodíky oželet...

25.06.2012 5 z 5

Sekty satanských bohů Sekty satanských bohů Václav Pavel Borovička

Pan Borovička je mistr ve svém oboru. Tohle je skvělá kniha s velmi zajímavým tématem. Četla se mi dobře, ale skutečně občas krev v žilách vaří, zvlášť když si čtenář připomene, že jde o autentické případy, v nichž hlavní roli hrají "samospasitelé."

"Kromě otázky, proč lidé snadno podlehnou svodům falešných proroků, je třeba si položit ještě jednu zásadní otázku. Proč policie a soudy v těchto případech často jen bezmocně přihlížejí a zasáhnou teprve tehdy, až dojde k nejhoršímu?"

01.06.2012 4 z 5

Tvůrčí psaní pro každého Tvůrčí psaní pro každého Markéta Dočekalová

Tuhle knihu musím jen chválit. Perfektně se čte, je v ní spousta užitečných informací, jsou v ní příklady, zvýrazněné to podstatné... Je užitečnou příručkou.

26.05.2012 4 z 5

Fetiš Fetiš Tara Moss

Příjemný, avšak předvídatelný příběh, který místy drhnul. Tara Moss mohla být klidně trochu morbidnější a přidat scénku, která by popisovala vrahovo počínání. Ta mi tam docela chyběla, ale zase se nejedná o horor, nýbrž detektívku..

22.05.2012 2 z 5

Plachý hoch - Kůň, který přišel z divočiny Plachý hoch - Kůň, který přišel z divočiny Monty Roberts

Jedninečná kniha o jedinečném vztahu doplněná o krásné fotografie. :-)

16.05.2012 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

První sci-fi, které jsem četla. Tato útlá knížečka mě oslovila a doslova mě dostala. :-) Rozhodně musím po Lemovi sáhnout znova.

02.05.2012 4 z 5

Arcanum Arcanum Thomas Wheeler

Dokonalý napínový příběh s A. C. Doylem, Houdinim a Lovecraftem v hlavních rolích. :-) Doporučuji těm, kteří odrostli Upířím deníkům apod., ale stále mají chuť na "nadpřirozeno." ;-)

26.04.2012 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

"Bylo mi jasné, že setkání Paula McCarneyho s Johnem Lennonem má větší hodnotu než prapodivné přátelství Marxe s Engelsem." Je to skvělá kniha a spolusedící, jež jsem v kupéčku poprskala jogurtem, mi to určitě nemají za zlé, protože to stojí za to. :-)))

28.03.2012 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Báječná kniha, silný zážitek, s Lautnerem jsem soucítila do posledního dechu. Závěrečná scéna, jak se Hutter vrací domů a mne mezi prsty popel, vzpomínaje na svou upálenou ženu, mě regulérně dojal. Výborný vypravovací um, skvěle popsaná atmosféra i lidé. Určitě jsem nečetla naposledy.

04.02.2012 5 z 5

Černý hřebec Černý hřebec Walter Farley

Celá trilogie o Černém hřebci mě provázela dětstvím. Odhodlám se říci, že to "klasika" - alespoň pro nás milovníky koní a KODovek. :-)

30.12.2011 4 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Knihu jsem četla teprve letos, překvapil mě ten konec. S filmem to ani nemá cenu srovnávat, byly to pro mě dva různé dojmy - jak z příběhu, tak z osobností. Když se odpoutám od filmového zpracování, tak počtení pěkné, zážitek silný.

Vlci u dveří Vlci u dveří Jamie Dutcher

Nádherná dokumentární kniha s autentickými fotografiemi, která přibližuje život ve vlčí smečce. Doporučuji zhlédnout i stejnojmenný dokument.

Osamělá vlčice Osamělá vlčice Jaroslav Holeček

Tuto nádhernou knihu o vztahu mezi člověkem a mladou vlčicí, jejíž smečka zahynula pod lavinou, mi věnoval tatínek, který ji jako malý četl a já jí propadla stejně jako on.