wiix wiix komentáře u knih

Prázdne miesto Prázdne miesto J. K. Rowling (p)

Spočiatku som bola skeptická, dielo sa mi náročne čítalo, niektoré príbehy mi pripadali umelo vytvorené a nereálne. Avšak prepojenosť jednotlivých kapitol, teda života rôznych postáv, zaujímavo spracované každodenné bôle a problémy rôznorodých rodín v malomeštiackej kultúre, ma časom vtiahlo do deja a neľutujem, že som tomu venovala čas i vôľu.

02.08.2015 4 z 5

Alkoholy Alkoholy Guillaume Apollinaire

Zbierka jeho básni bola magická tým, ako ma udržala pri pozornosti, ako si vyžadovala moju predstavivosť a ako mi ponúkala rôzne uhly pohľadu na Paríž a život v ňom.

01.08.2015 5 z 5

Pásmo Pásmo Guillaume Apollinaire

Nie som veľký odborník na poéziu, často sa v nej strácam, avšak Pásmo je tak ľahké a náročné zároveň, že ma to pohltilo. Je mi jasné, prečo boli na počiatku 20. storočia básne zo zbierky Alkoholy kontrovérzne a nežiadúce. Autor cez lásku a poznanie Paríža kritizuje všehovšudy rôzne aspekty ľudského života, avšak tak nenápadne, že nejde o vyslovenú satiru.
"Je třeba prchnout na okraj umění, k hranicím života"

01.08.2015 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nemusím sa ani zmieňovať o tom, že Dostojevskij je majstrom vykreslenia psychologickej podstatvy hlavných hrdinov deja a že i samotný dej má spád a zápletku, je majstro pera o tom niet pochýb. Miestami som sa síce zamotala do neprehľadných viet, avšak musíme brať na vedomie, že v období, kedy Dostojevkij písal, bola krása slova a vety rovnako dôležitá ako samotný dej.

28.07.2015 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

V nijakom diele nebudú už nikdy tak dokonale a trefne popísané vnútorné rozbroje človeka v rozmedzí konať-nekonať, pocity viny, pochody zdravého sedliackeho rozumu a nespravodlivosti vo svete, v dobe cárskeho Ruska. Dielo je svojou myšlienkou nadčasové a nájde svoje opodstatnenie v každej dobe.
"…takmer každý, vo chvíli zločinu podľahne akémusi úbytku vôle a rozvahy, a nastupuje ich opak – detská fenomenálna ľahkomyseľnosť, najmä v tom momente, keď sú rozvaha a opatrnosť najnevyhnutnejšie (Rodion Raskoľnikov, s.62)."

28.07.2015

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Ohromujúce vyvrcholenie diania vo fiktívnych utopických dvanástich krajoch, ku ktorému smerovala dvojdielna línia napínavých udalostí predčasne psychicky vyspelých postáv, naplnila moje očakávania. Možno samotný koniec a láskyplné ukončenie ma nahnevalo, očakávala som väčšiu časť venovanú prežitiu lásky a oddanosti medzi Katniss a Peteom. Napriek tomu veľmi pozitívne hodnotím logickosť, netradičnosť a napínavosť vymysleného sveta a deja, v ktorom dôležitú úlohu zohrali revolučné postavy, s ktorých zmýšľaním sa dalo stotožniť aj pri zachovaní vlastných, zdravých názorov. Vyvrcholenie a vlastne celý tretí diel mi spádom a štruktúrou pripomínal Meyerovej Hostiteľa, ktorý ma tiež prudko zaujal.

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Pokračovanie o hrdninoch a víťazoch "hunger games" mierne oslablo v dejovosti, miestami bola situácia tak prekombinovaná, až to sťažovalo čitateľnosť knihy a prežívanie postáv bolo akoby druhotné, avšak ani tieto malé mínusy neubrali na kvalite diela.

28.07.2015 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Prvý diel ma absolútne nažhavil, fiktívny svet dvanástich krajov s konkrétnou hierarchiou a vopred navrhnutou štruktúrou fungovania ma absolútne pohltil. Rozbor duše hlavných postáv bol čerešničkou na torte k napínavému deju a zvrátenosť "hunger games" ma pobúrila i fascinovala v jednom.

28.07.2015 5 z 5

Väčšinou teen scifi a iné podivuhodné diela vzdialené môjmu vkusu odmietam, no som rada, že toto sa mi dostalo do rúk. Okrem zvrátenej ideológie sveta 12tich krajov mi kniha ponúkla i možnosť nazrieť do duševného sveta hlavných postáv a pochopiť tak pocity viny, vďaky a lásky. Napriek náhlemu ukončeniu diela a príliš rýchlemu pohasnutiu emócii hlavných hrdinov som ohúrená!

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

"Hlavný zmysel môjho života je Heathcliff. Keby všetko vyhynulo a on zostal, ja by som cez neho žila ďalej. A keby všetko zostalo a jeho by nebolo, celý vesmír by mi bol cudzí - nepatrila by som doň. Moja láska k Lintonovi je ako lístie na stromoch. Áno, čas ju zmení, ako sa zmenia stromy v zime. Moja láska k Heathcliffovi sa podobá zemi pod nohami. Možno v nás nevzbudzuje bujarú radosť, ale je nevyhnutná. Ja som Heathcliff!"
Romantika s príchuťou psychickej poruchy vo viktoriánskom období Anglicka zmiešaná s mystickým príbehom lásky medzi mužom zvláštneho pôvodu a krásnou ženou. Toľko búrlivých udalostí v rámci jednej dejovej línie, dokonale prepojených a smutnozaujímavých. Nikdy nič neprekoná sestry Brontëove!

27.07.2015 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Aj keď som sprvu bola skeptická touto klasikou, čím som staršia, tým viac nachádzam v nej pochopenie a príjemne prežité popoludnie. Navyše nadčasovosť a psychologické pozadie hlavnej postavy vyvolávajú u mňa chvíle zamyslenia sa a dumania nad dielom. Pani Bovaryová býva neraz stotožňovaná s Annou Kareninou avšak hlavným rozdielom medzi ženami-nesprávne zamilovanými trpitelkami s trúdnomyselnou povahou-je v objekte a povahe ich vášne. Emma Bovary je poblúznená ženskými románmi podobne ako don Quijote tými hrdinskými a preto vo svojom živote hľadá vzrušenie na úkor svojho manželského vzťahu a zdravému rozumu, až sa nechá nakoniec opantať záletníckou povahou mužov a privedie seba i svojho manžela na finančné minimum i psychické dno svojich síl. Tragickosť i reálnosť príbehu je i v dnešnej dobe obdivuhodná.

27.07.2015 4 z 5

Španielska ruleta Španielska ruleta C. C. Bergius

"Šestnáste storočie sa pokladá za obdobie, v ktorom všetky prvky tragickej drámy dosiahli vrchol: krv tečie potokmi, dýky sa vykladajú perlami, ľudský život sa utráca pre maličkosti. Ženy tých čias sú odvážne, statočné, učené, skazené, spola veriace, spola poverčivé. Jazdia ako Amazonky, milujú nebezpečenstvo a riziko, majú rady hudbu a tanec, šperky a šaty. Sú zvyknuté na krvavé divadlá, na jed a dýky." Angelika von Schuckmannová
-stotožňujem sa s týmto tvrdením a toto dielo ho dokonale vystihuje.

27.07.2015 4 z 5

Listy Emilovi / Na fašírky mi nesiahaj Listy Emilovi / Na fašírky mi nesiahaj Milan Lasica

Smutnoveselé príbehy slovenského starčeka, ktoré človeku spríjemnia deň, avšak nič nové neprinesú.

27.07.2015 3 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Najskôr som si Kinga nevedela predstaviť v roli detektívkara a napokon som sa od knihy nevedela odtrhnúť. Oceňujem nielen hlavnú dejovú líniu, ale aj siete vedľajšieho deja a psychologický rozbor postáv.

23.07.2015 5 z 5

Čenkovej deti Čenkovej deti Fraňo Kráľ

Keď so to ako pubertiačka čítala, naháňalo mi to doslova hrôzu, tá bezmocnosť a bezvýchodiková situácia jednej rodiny, ktorú som si nevedela ani len predstaviť. Silné a emotívne dielo.

22.07.2015 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Po úvodných knihách o Holeovi ma táto oslovila zatiaľ najviac. Autor sa s postavou vypracováva a prípadovo zamotáva, pričom rozuzlenie je čoraz prekvapujúcejšie. Chválim, že aj z ordinérnej klišé témy sa dá spraviť pozoruhodný zážitok.

21.07.2015 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Pre mládež veľmi pútavé a zmysluplné dielo plné poučení a dobrodružných príbehov.

14.07.2015 4 z 5

Majster šarkanov Majster šarkanov Khaled Hosseini

Začalo to opisom nevinného chlapčenského vzťahu medzi chlapcom a jeho sluhom v Blízkom východe, pričom čitateľ mal možnosť byť svedkom zrady a výčitiek svedomia, ktoré len zreli pod pokrievkou, aby mohli v budúcnosti ešte väčšmi devastovať ľudskú dušu. A skončilo to tým, že "Kábul bol v tých časoch veľmi zvláštne miesto, miesto, kde niektoré veci boli dôležitejšie ako pravda". Happyend knihy nebol v skutočosti "happy" a to mu dodávalo to čaro a to reálno.
"Iba človek bez svedomia a ľudského citu sa netrápi."

02.07.2015 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Historický prierez zmenou povedomia o človeku, jeho slobode a viere. Miestami dychberúci až "hnusný" príbeh, kde pri opise tortúry vzídu zimomriavky nejednému čitateľovi. Oceňujem najmä detailnosť opisu zmýšľania postáv a historický nádych vedeckosti v deji, a taktiež logické zvraty a dokazovanie či ide alebo nejde o čarodejníctvo boli bravúrne prevedené.

02.07.2015 5 z 5

Do středu země Do středu země Jules Verne

Pútavý a napínavý príbeh, ktorý fascinujej čitateľa najmä svojou nadčasovosťou a napätím.

02.07.2015 4 z 5