vojtech5896 vojtech5896 komentáře u knih

Podle obálky a názvu knihy jsem čekal hluboký vhled do principů vzniku a pádů civilizací. To se splnilo ale jen částečně. I přes zajímavá fakta a postřehy kniha postrádá patřičnou hloubku a skáče od tématu k tématu. Také jsem nepochopil, proč je tak podrobně popisována např. historie elektromobilů nebo vývoj koronavirové situace v ČR.

I když jsem měl větší očekávání, knihu doporučuji k přečtení jako další střípek k lepšímu pochopení stavu dnešní společnosti a světa.

07.02.2022 3 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Praktické rady bez zbytečného balastu, který se často vyskytuje v motivačních knihách.

15.01.2022 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Zdravý pohled na zdraví.

08.04.2020 5 z 5

Příběh o osobním rozvoji člověka, který si může každý určitým způsobem vztáhnout sám na sebe. Hlavní hrdina prochází sérií úkolů a zároveň se snaží zjistit skutečnou identitu a záměry svého učitele.

08.01.2020 4 z 5

Hluboká práce Hluboká práce Cal Newport

Kniha je velmi aktuální v dnešní době, kdy se díky internetu a telefonům nemáme šanci ani na chvilku nudit - stále je co číst, s kým si psát, co sledovat, bavit se. Ale to je velmi mělký život. Skutečná hodnota, ať už jde o vztahy nebo o práci, vzniká pomalou vědomou činností.

Kniha mi pomohla si uvědomit, jak vzácný je v našem dnešním životě tzv. pomalý čas, kdy děláme v klidu jednu činnost bez vyrušování a rozptylování, a jak je důležité si tento pomalý čas chránit. Doporučuji.

16.11.2019 5 z 5

Ikigai: Šťastný a dlouhý život Ikigai: Šťastný a dlouhý život Héctor García

Studie o životě Japonců z Okinawy, kde žije nejvíce stoletých lidí na světě. Spousta praktických rad přes výživu, cvičení, hledání smyslu práce až po důležitost kontaktu s přírodou a ostatními lidmi. V poslední kapitole je užitečné shrnutí. Trochu mě zklamalo, že kniha jde spíše do šířky než do hloubky - ikigai je nastíněn jen okrajově. Nicméně je to zajímavá kniha a budu se k ní určitě vracet.

25.06.2019 3 z 5

Dobrý život ve stínu konzumní společnosti Dobrý život ve stínu konzumní společnosti Tomáš Hajzler

Těžko popsat v pár větách takto rozsáhlou knihu. Rozhodně stojí za přečtení a neznám žádnou podobnou, která by takto uceleně popisovala krize současného světa - environmentální, rodinnou, vzdělávací, společenskou, ekonomickou či koronavirovou. Postupně vám začne docházet, že všechny spolu souvisí a mají společné řešení - odklon od materialismu, globalizace a nekonečného ekonomického růstu.
Oceňuji ekologickou vazbu a pěknou obálku.

30.10.2021 5 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Úžasně chytrá a čtivá kniha. Popisuje několik zajímavých vlastností lidské mysli, které způsobují, že se člověk chová v určitých situacích neracionálně. Po přečtení už se možná budete dívat na akce typu 1+1 ZDARMA jinak.
Kniha mi pomohla si uvědomit, jaký vliv na nás mají reklamy a marketing a jaké nástroje používají, aby nás ovlivnily. Díky tomu je snad dokážu zase o něco více prohlédnout.
Z knihy také vyplývá, že politiky tolik omílaná klasická ekonomie se svým zákonem nabídky a poptávky v dnešní době plné komerce a nekonečných lákadel přestává platit.

26.12.2019 5 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Dlouho jsem na tuto knihu narážel a přemýšlel, že si ji přečtu. A dlouho mě od toho odrazovaly průměrné recenze. Nakonec jsem si ji koupil a přečtení rozhodně nelituji.
Nepřišlo mi, že by se autor v knize nějak zásadně opakoval. Každá kapitola přináší trochu jinou myšlenku, která nějak souvisí s hlavní tezí knihy - náš čas na zemi je omezený, nemáme nad ním moc kontrolu a stihneme jen zlomek toho, co si naplánujeme. Pro někoho to může vyznívat pesimisticky, ale pokud jste trochu nad věcí, připomene vám, co je v životě důležité.
Aby to nebyla jen sbírka esejí ohledně konečnosti života a nesmyslnosti rigidního plánování, dává autor v poslední kapitole pár praktických tipů.
Je to taková oddechovka a doporučuji ji k přečtení všem, které stresuje každé otevření svého to-do listu.

01.02.2024 4 z 5

Lídři jedí poslední Lídři jedí poslední Simon Sinek

Svěží pohled na to, jak fungují zdravé organizace, proč motivace typu cukr a bič nepřináší nejlepší výsledky a že základem by měla být důvěra, pocit bezpečí a společný smysl.
Poznatky z knihy jsou univerzální a dají se uplatnit ve firmě, v rodině nebo v jakékoliv jiné skupině lidí.
Jak už se tu píše v jiných komentářích, hlavní myšlenka představená na začátku se ve zbytku knihy v podstatě omílá pořád dokola. Místo toho bych spíše ocenil více praktických rad.

05.10.2022 4 z 5

Rádža jóga Rádža jóga J. Donald Walters

Hluboká a moudrá kniha nejen o józe, ale i o univerzální životní filosofii.

19.05.2018 5 z 5