Lídři jedí poslední

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Silný titul pro každého, kdo chce úspěšně vést malý tým, firmu či velkou organizaci. Simon Sinek, antropolog, konzultant a autor bestselleru Začněte s proč ve své nové knize představuje principy moderního vůdcovství. Ukazuje, proč někteří lídři uspěli a jiní své podnikání potopili. Vůdcovství není o řízení — ale o schopnosti inspirovat a obětování se....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241146/big_lidri-jedi-posledni-4g6-241146.png 4.251
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Leaders Eat Last, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Lídři jedí poslední

hu_87
25. dubna

(+ SPOILER) Inspirující a s svěže napsaná kniha o tom, jak naprostá většina organizací fungují špatně a jejich šéfové se chovají tak, jako by věděli všechno nejlépe a své podřízené vnímají jako poslušné ovečky, ke kterým se náležitě chovají ("já jsem šéf - ty jsi můj podřízený a opovaž se zpochybňovat cokoliv co řeknu").

Tohle je jedna z těch knih, která je opravdu inspirující v pravém smyslu a je radost se k ní vracet. Neobsahuje totiž pouze výčet organizací, ve kterých se šéfové chovají jako skuteční lídři (tedy znají pokoru a dokážou se i od svých podřízených něco poučit, nechovají se jako by snědli všechnu moudrost světa), ale obsahuje i zajímavé informace z oblasti psychologie/biologie. Autor se také zamýšlí nad generací baby boomers a nad stylem, jakým své organizace vedou jako šéfové.

*Typickým příkladem toho, před čím autor varuje, je naprostá většina fabrik (alespoň tady v ČR). O zaměstnance nejeví vedení přílišný zájem, zaměstnanci jsou směšně placeni, vedení si myslí, že ví všechno nejlépe a umí si jen urvat pro sebe a na zaměstnancích chce ušetřit co to jde. *

vojtech5896
05.10.2022

Svěží pohled na to, jak fungují zdravé organizace, proč motivace typu cukr a bič nepřináší nejlepší výsledky a že základem by měla být důvěra, pocit bezpečí a společný smysl.
Poznatky z knihy jsou univerzální a dají se uplatnit ve firmě, v rodině nebo v jakékoliv jiné skupině lidí.
Jak už se tu píše v jiných komentářích, hlavní myšlenka představená na začátku se ve zbytku knihy v podstatě omílá pořád dokola. Místo toho bych spíše ocenil více praktických rad.


Hannibal92
11.07.2021

Skvela knizka plna realnych pribehu o uspesnem a neuspesnem vedeni nejruznejsich podniku, z kterych si clovek muze odnest ispiraci pro vlastni praci. I kdyz se jedna prevazne o pribehy ze spojenych statu, kde je mentalita lidi odlisna od nasi, tak i presto v knizce clovek najde spoustu inspirace. A jako clovek z gen Y muzu rict, ze jeji popis v knizce je vice nez presny :-) (narozdil do generace boomers, kde se tato generace u nas a v usa asi bude lisit vice).

PokyHiro
26.06.2021

Jestli chcete někoho vést, tak tohle patří k základní četbě.

VladimirTetur
21.03.2021

Není to zrovna skvělé čtení, jelikož autor píše dost rozvlekle, ale prezentovaná polemika je mě blízká. Kniha výborně doplňuje celou řadu knih, namátkou třeba Bod Zlomu od Gladwella, kterou jsem četl nedávno, Build to Last od Collinse, ale taky slušně sundává z piedestalu bezohledné a slepé "vedení" Jacka Welche, Bernsteinovy manažerské Dinosauří mozky i Neandtrtálce atd. Je fajn vidět, že se se na americké manažerské škole odehrál za pětadvacet let takový posun. Rozpitvání motivace až na vliv elementárních hormonů dopamin-serotonin-oxytocin-kortizol strká do kapsy Golemanovu Emoční inteligenci, jejíž neschopnost širšího záběru a neschopnost rozboru fyzikálních pohnutek našeho psýché ji staví do role překonaných knih. Sinkem popisovaná "care" jako nové paradigma by byla skutečná revoluce. Je známo už dostatečné množství případových studií, kdy řezání nákladů až na dřeň bylo příčinou úpadku společností, nebo alespoň jedné generace jejich manažerů. Škoda, že taková literatura vzniká svou většinovou četností jen v USA (alespoň souzeno nabídkou českých knihkupectví) a nejsou k dispozici knihy podobného ražení a kvalit z Evropy, nebo Asie. To je podle mě důkaz významu kultury USA pro formování světa. Alternativní vysvětlení je jazyková roztříštěnost Evropy a rozdrobení knižního trhu.

karelpeter
09.10.2020

Za mě velmi málo přínosných informací.. V podstatě jedna nosná myšlenka motaná v několika příbězích.

branislav1814
01.07.2020

Líbí se mi případové studie a převyprávěné skutečné příběhy a události které autor pak elegantně použije vyjádření hlavní myšlenky kapitoly. Některé "omáčky" se docela táhnou, opakují a docela mně části knihy hodně nudili a četl jsem je jenom hodně mechanicky. KAžodpádně, některé části a myšlenky z knihy rozhodně stojí za to si osvojit a připomínat.

ARWS
04.01.2020

Z této knihy mám velmi rozporuplné pocity. Na jedné straně obsahuje spoustu skvělých myšlenek, které jsem si zapsal (hlavně část o dopaminu, atp.), na straně druhé se od druhé poloviny neeeuuuuvěěěěřiiiiiteeeeelněěěě táhne a jen stále opakuje mantru o pocitu bezpečí, který se má v organizaci vytvářet. Dobře, ale opravdu je nutné to opakovat cca 15x? To je ovšem asi vlastnost rozvojových knih, ovšem tuhle specialitu má obzvlášť Simon Sinek. No a proto je nejlepší část o Serotoninu, Oxytocinu a Kortizolu 64-137, připomínka Dunbarova čísla a to, že manažer by měl být ten, kdo je nejblíž k informacím. Oproti Hluboké práci od Newporta je tu žalostně málo praktických tipů a je to spíš jedna myšlenka na 220 stranách. Ach Sinku, Sinku.

1