vincek1 vincek1 komentáře u knih

Trofej Trofej Christopher John Sansom

Knihu jsem právě dočetl takže dojmy jsou čerstvé. Než jsem knihu začal číst tak jsem se trochu bál. Bál jsem se množství stránek a tím pádem i váhy knihy. Mám ve zvyku číst v leže a to je v případě takto objemné knihy dost nebezpečné. Občas se mi stane, že usnu, protože čtu nejraději večer a dovedete si představit tu ránu, když vám kniha přistane na nose. Tato kniha mi však, díky své poutavosti usnout nedovolila. Nos tedy přežil a já jsem navíc obohacen o opravdu krásné zážitky z četby. Když se obyčejný čtenář jako jsem já zamyslí, tak je až k nevíře jakým darem vypravěčského umění jsou někteří lidé vybaveni. Popsat takový štos papíru a přitom udržet čtenáře v napětí to je opravdu kumšt. Doporučuji tuto knihu a už mám připravenou další od p. Sansoma a to je Rozpuštění. Jediná vada je, že právě kniha Trofej je poslední z řady. Takže jsem vlastně začal číst od konce. Jinak ještě k tomu čtení v leže. Někde jsem se kdysi dočetl, že pro oči je zdravé číst v leže na břiše a knihu mít na zemi, ale to se zase špatně dýchá. Proto jsem začal některé knihy poslouchat po stažení z netu, ale abych se přiznal četba na vlastní oči je lepší i když jde o nos.

12.01.2012 5 z 5

Bretaňské zlato Bretaňské zlato Jean-Luc Bannalec (p)

Opět, dle mého, krásně napsaná kniha. Nyní obohacená o další osobu a samozřejmě, jak je v těchto knihách pravidlem, krásný popis krajiny a lidí v ní žijících. Jestli se dožiji a budou drobné, rád bych se do této části Francie podíval. Uvidíme.

01.09.2021 5 z 5

Čas zrady Čas zrady Sabine Ebert

Opět krásně napsaná kniha. Je zde sice obrovské množství postav, ale kdo čte literaturu tohoto období, popisující tuto část Evropy, ten se neztratí. Naopak připadal jsem si, že se setkávám se starými známými. Přece jen tehdejší "EU" se mi zdá lepší, než ta dnešní i když se v ní více harašilo a nejen harašilo, zbraněmi. Hodnocení autorky jen v superlativech a navíc mé oblíbené mapky (škoda, že úvodní přeplácla paní knihovnice, poněkud necitlivě samolepkami knihovny. No a závěrečné rodokmeny, včetně našich Přemyslovců, to je pro mně lahůdka. Člověka potěší, když si přečte o svých praprapra atd předcích a ještě perem zahraniční autorky. Bohužel dnešní doba asi mnoho takových osobností nenabízí. Možná, některé, ale ty jsou dle mého spíše uměle vytvořené "neznámými" autory a zase tak velké dílo za nimi není.

17.06.2020 5 z 5

Lord John a skotský vězeň Lord John a skotský vězeň Diana Gabaldon

Když trochu odlehčím stačí vypustit druhé písmeno ve jménu hrdiny a máme velkou část příběhy za sebou:-) Z mého pohledu nečitelný motiv, který se vyjasňuje až asi v polovině. Ohromné množství jmen, nehledě na to, že někdy jsou jména dvě a vlastně jen jedno, protože je použita přezdívka. Osobní "posedlost" hlavního hrdiny další postavou příběhu, která se táááhne celou knihou. Hluchá místa, přeskoky v čase, dle mého zmatek nad zmatek. Alespoň pro mne. Ještě, že asi tak od poloviny knihy začíná mít příběh spád, ale závěrečné stránky, opět zabrzděno a ve "starých" kolejích. Knihu jsem dočetl a byla první od této autorky a nevím jestli sáhnu po další. Jen tak na okraj, začal jsem číst knihu "Potulný apatykář" a od prvních stránek, jiná káva. Kniha je napsaná lehce, srozumitelně, prostě jak si já představuji. Nemusím se prokousávat, ale jen číst a ponořit se do příběhu. Upozorňuji, můj názor, který nikomu nevnucuji.

15.01.2020 3 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Četba zpočátku vyžadovala silnou vůli, ale vydržel jsem a přečetl. Není to scifi, jaké obvykle čtu, ale detektivka v tomto prostředí i když i detektivka je asi příliš silné slovo.
Prostě několik příběhů, které se proplétají a když se nenecháte odradit, tak zjistíte, že jste nečetli marně. Samozřejmě nesmíme pominout myšlenku o nebezpečné moci
jednotlivce, případně možnosti zneužití robotů, popřením některých zákonů, které vyslovil I. Asimov. Nevím, ale jestli toto bylo úmyslem spisovatele. Přečtěte a uvidíte.

05.02.2019 4 z 5

Brněnské Židovky Brněnské Židovky Naďa Horáková

Z počátku se mi zdál souběh několika příběhů nepřehledný, ale netrvalo to dlouho a vše do sebe zapadlo a stalo se z toho, pro mne pěkné počtení. Pěkně vykreslené postavy a popis středověkého Brna. Jedná se sice o beletrii, ale knih o Moravě v tomto období našich dějin je dle mého stále málo. Doporučuji každému.

13.12.2016 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Nádherná kniha, kterou jsem sice nečetl ale poslouchal jsem její přednes z počitače. Některé pasáže jsem si opakoval, protože jsem málem padal z křesla. Doporučuji každému kdo se rád zasměje, obzvlášť v dnešní uspěchané době.

15.11.2013 5 z 5

Opat s mečem Opat s mečem Peter Tremayne (p)

Výborná kniha, ale musel bych se opakovat . Zkrátka tento autor mě "sedí". Doporučuji ostatním.

15.11.2011 5 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

Opět krásné počtení. Pan Cornwell mě ještě nezklamal. Co kniha, to velká radost, alespoň pro mne. Souhlas s jindrich 7442. Doporučuji nejen fandům autora.

29.09.2021 5 z 5

Krev a stříbro Krev a stříbro Sabine Ebert

Dle mého pěkné, zajímavé a poučné čtení o této době v této části našeho kontinentu. Kniha je poměrně objemná, ale díky-bohužel- nynější zdravotní situaci to ani nevadilo. Autorka patří k mým oblíbeným, také proto, že je vidět, že se na psaní pečlivě připravuje. Musím také poděkovat na plánky, které knihu oživují. Doporučuji.

17.05.2021 5 z 5

Střet impérií Střet impérií Ben Kane

Pěkně napsaná kniha, navíc příběh psaný současně o hrdinech z obou stran bojiště. Souhlasím se Stanas513, ale slovníček na konci knihy většinu vysvětlil. Co oceňuji já osobně, mapky, které dokáží dát čtenáři další dimenzi (řečeno moderně) příběhu.

01.08.2020 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Zajímavý příběh, který se mi zpočátku zdál pomalý, chvílemi chaotický, ale závěr byl "kalup". Jsem zvědavý na další knihy autora.

05.11.2019 4 z 5

Kritik Kritik Peter May

Opět krásně napsaná kniha. Čtu detektivku a současně se dozvídám spoustu zajímavostí kolem vína a samozřejmě barvitý popis jihu Francie. Trochu jsem se sice ztrácel v dosti početné skupině žen kolem hlavního hrdiny, ale nakonec jsem si to srovnal. Kniha mě oslovila také proto, že otec pocházel také z jižní vinařské oblasti, ale ne Francouzské, ale Moravské.
Těším se na další knihu.

11.05.2019 5 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Můj oblíbený autor už od dětství. Myslel jsem si, že jsem přečetl všechny jeho knihy vydané u nás a ejhle tahle mi unikla. Důležité je, že neunikla Ježíškovi a tak jsem si ji mohl přečíst. No a hodnocení výborná, ale jsem možná trochu zaujatý.

26.01.2019 5 z 5

Sharpovo obležení Sharpovo obležení Bernard Cornwell

Porušil jsem své pravidlo, nedívat se na komentáře před přečtením knihy. U p. Cornwella jsem to udělal několikrát, protože vím, že i kdyby byl komentář záporný, stejně bych knihu četl. Je až s podivem jak dokáže autor napsat takovou serii a čtenář v knihách nenajde nudné, nebo opakující se pasáže. Opravdu mistrovství s velkým M.
Výběr prostředí této knihy opět mistrně zvládnutý. Stejně tak jako připojené mapky a poznámka na závěr, jak ostatně napsal přede mnou tenax. Takže opět palec nahoru pro autora.

15.05.2017 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Z knihy táhla zima a ponurost, chvílemi jsem vypadal na pokec s psychologem. Trochu mě občas vadilo vracení se do minula, které vždy přišlo bez varování. Ta demence mě vzala, už se blížím věkem. Jinak bych doporučil, něco teplého na sebe a do sebe. Jinak je to o zdraví.

26.01.2015 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Krásně napsaná historická detektivka. Knihu jsem si přinesl v pátek odpoledne z knihovny a dočetl jsem ji v neděli po poledni a to jsem nezanedbal běžné práce na chalupě. Opravdu poutavě napsaná kniha, od které je opravdu těžké se odtrhnout. V celé knize jsem nenašel ani jedno místo, které by naznačovalo natahování textu kvůli počtu stran, jak je zvykem u některých autorů. Kniha zaujme popisem osob i krajiny a hlavně napínavým a těžko předvídatelným rozuzlením. Jsem velký fanda p. Vondrušky, tato kniha podle mě dosahuje kvalit jím napsaných historických detektivek. Mám proto dalšího oblíbeného autora a těším se na další příběhy hlavních hrdinů této knihy. Doporučuji všem.

09.06.2014 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Knihu jsem přečetl jako první ze série a mohu říci, že mě nezklamala. Příběh je napsaný poutavě, bez zbytečných pasáží, které se píší pro splnění počtu stran. Při četbě jsem si vzpomněl na romány pana Sansoma, který měl hlavního hrdinu advokáta Shardlaka. Vzpomněl jsem si protože Shardlak byl hrbatý a hrdina právě přečtené knihy měl také tělesnou vadu. Jak je vidět nic nestojí v cestě být úspěšný, ať vypadáte jak vypadáte, alespoň v románech. Doporučuji, pěkná oddychovka a těším se na další část. Možná to bude ta první-Platnéř.

27.12.2013 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Krásně napsaný, moderním jazykem řečeno akční příběh, který se odehrává v těžké době počátku husitských válek. Autor popisuje husity v poněkud, bohužel lidských rovinách, které se liší od idylického stylu pana Jiráska. Myslím si,že není na závadu poznat konání druhých z různých úhlů. Jinak příběh se čte lehce a každému bych knihu doporučoval.

10.10.2013 4 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Knihu jsem přečetl již v loňském roce, ale její příběh ve mě zanechal stopy dodnes. Až na třetí část Přemyslovské epopeje jsem přečet všechny knihy které pan Vondruška napsal a ani při jedné jsem se nenudil. Jak jsem již jednou napsal, kdyby se takhle podávaly dějiny našeho národa dětem, tak by byl dějepis nejoblíbenější předmět ve škole. V nás by se možná projevila hrdost na naše dávné předky a jejich činy. Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším a každému bych doporučil aby si ji přečetl.

21.05.2013 5 z 5