Opat s mečem

Opat s mečem https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9815/bmid_sestra-fidelma-opat-s-mecem-vdW-9815.jpg 4 71 20

Sestra Fidelma série

Na knihkupecké pulty už popáté vstupuje populární sestra Fidelma, keltská právnička a advokátka, která v sedmém století řešila s pomocí kolegy a přítele, bratra Eadulfa,vraždy a jiné zločiny, až dosud na půdě rodného Irska. V tomto příběhu Opat s mečem ji autor a stvořitel, britský keltolog a spisovatel Peter Tremayne, posílá za moře, a to na území Východních Sasů, do rodiště bratra Eadulfa, tedy do dnešní Británie. Nevinná návštěva Aldredského opatství se změní v nebezpečné dobrodružství, v němž si hrdinové musí zachránit holý život a zároveň usvědčit "opata s mečem", titul, nejlépe vystihující jeho dvojjedinou roli, kterou v příběhu hraje. Ani v tomto příběhu autor nezapomíná na své vědecké zázemí a dává čtenářům další lekci o jedinečných keltských zvyklostech například se tentokrát dozvídáme, že každý poškozený může zahájit troscud čili rituální půst, jenž může skončit i jeho smrtí, jen aby viníka přinutil přiznat se ke spáchanému zločinu a rodinu své oběti odškodnit. Co Fidelma na poslední stránce prozradí Eadulfovi, neprozradíme.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

The Haunted Abbot , 2002

Luigi1
29.05.2023 4 z 5

Pohled očima opata na ženy jako takové

Domanovak
13.11.2022 4 z 5

Detektivka spíš jen dokresluje dobové reálie z míst o kterých toho obecně moc nevíme, pokud jsme laici v oblasti Anglosaské historie. Občas trochu zdlouhavě ale přesto jsou knihy s této řady zajímavé a stojí za přečtení.

konicekbily
17.03.2022 4 z 5

Sestra Fidelma "na cestách" i přes zdravotní indispozice a úklady o její život dokáže za přispění svého a anglického okolí bravurně vyřešit složité záhady předkládané autorem. Kromě detektivky je to i podrobný popis tehdejšího života na ostrově!

hanzmb
05.03.2022 5 z 5

I když mám nejraději díly z Irska ani těmito z barbarské Anglie nepohrdnu. Dobové reálie jsou autorova silná stránka. Ať se jedná o náboženské či politické střety. Bohužel krimi stránka je jedna ze slabších. Hlavní zlosyn je jasný už někdy od poloviny knihy a jak už napsali přede mnou - to s těmi kláštery začíná být nuda. Takže tak 4,5*.

hop65
15.01.2022 5 z 5

Detektivky už moc nečtu, ale jakmile se mi dostane do ruky nový Tremayne, nenechám si ho ujít. Bohužel mám přečteny všechny jeho česky vydané knihy a zatím není na obzoru vydání některých dosud nepřeložených. Příběhy ze starého Irska s Fidelmou a Eadulfem jsou nejen napínavé, ale obohacují čtenáře o nové poznatky z míst a doby, kterým se dosud mnoho autorů beletrie nevěnovalo.

kolacky
09.04.2021 5 z 5

Vzhledem k tomu, jak je autor tajnosnubný, co se týče Fidelmina a Eadulfova intimního života, mě poslední odstaveček mile zaskočil...

moudivlacek
30.01.2020 4 z 5

Zajímavý díl, kdy opat je zde vylíčen jako muž, který tak docela nectil své zásady, které hlásá. A i on může být zneužit jinou osobou a neustát to na duchu.
Velmi zajímavé pojetí postoje opata k ženám.

Art82
03.01.2020 5 z 5

Další super detektivka. Tentokrát dostal příležitost i Edulf. Fakt doporučuji.

Chesterton
29.01.2019 5 z 5

Poté co jsem přečetla přes polovinu dopisů, které si v dobách totalitního temna u nás, vyměňovali dva překladatelé par excellence, Antonín Přidal a Jan Zábrana, se už vůbec ničemu nedivím. . .
Že knihy vychází na přeskáčku a s chybami. . . . .
Přesto, když jedno oko přimhouříme, je setkání s Fidelmou, Eadulfem a celým světem středověkého Irska Petera Tremayneho, velmi osvěžujícím zážitkem. Přes ohrané téma mě atmosféra vcucla a těším se na další příběhy.

wooloong
18.02.2018 3 z 5

Tak tady máme další klášter, v němž sídlí zlo, a to zlo je tak veliké, že ohrožuje bezpečnost celého království. Asi bych hodnotila výše, protože příběh sám o sobě není špatný, jenom ten základní motiv použil autor už nejmíň počtvrté. Začíná to být ohrané.

Selinute
16.09.2017 5 z 5

Tato Tremayneho knížka mě hodně potrápila, než jsem ji získala do své knihovny. Sehnat nesehnatelné mně trvalo pár měsíců. Radost byla obrovská a odměnou bylo několik hodin úžasně pohodového čtení, které ocení jen ti, kdo Tremaynemu propadli, stejně jako já...

Eicherik
09.07.2017 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl ze série Sestra Fidelma. Příjemně tajemnou atmosféru navozuje sychravé zimní počasí, právě probíhající čas vánoční, blízký nenasytný močál a další prvky. V tomto dílu je o něco aktivnější bratr Eadulf, ale poslední slovo má jako vždy sestra Fidelma.

Vojslava
03.02.2016 5 z 5

Tak to bylo hodně umně posplétané z relativně malého počtu osob, všechna čest. Málokdy se mi stává, že se s knížkou po výstupu z autobusu zastavím pod lampou, protože si chci dočíst kapitolu!

lhering86
03.02.2016 5 z 5

Příběh byl super, ale četlo by se mi to líp, kdyby ta kniha před vydáním v ČR prošla kvalitními korekturami.

elizabeth_ba
15.09.2015 5 z 5

I když vezmeme v úvahu jenom ty původní knihy série (tedy přihlédnu-li k tomu, že hned tři knihy z těch prvních - Rubáš pro arcibiskupa, Jezdec věští smrt a Symbol smrti byly vydány později), tak hned v té první řeší Fidelma (za Eadulfovy asistence) případ na důležitém kongresu plném církevních a světských hodnostářů z mnoha zemí ve Whitby, v severovýchodní Anglii... A to fakt není Irsko, takže v obsahu se vyskytují nesprávné informace.

Co Fidelma prozradí Eadulfovi, vyplývá z anotací dalších knih, ale já sama nebudu spoilerovat, i když se musím zamyslet a znovu začíst, kdy vůbec na to v tom svém zaneprázdněném životě našli čas... Moc pěkně mu to ale neprozradila, spíše tak nějak ledabyle a až úplně na konci příběhu.

Fidelma s Eadulfem se zde pokouší odvrátit hrozbu mezinárodního konfliktu a setkávají se s lidmi, o nichž není úplně zřejmé, jací jsou (jsou-li dobří nebo špatní) a já musím říci, že ačkoli spousta osudů zde načrtnutá, zůstala bez dokončení, já si čtení této série velmi užívám, ať to bylo čtení první nebo nyní už mé celkem asi páté... Poznáváme zákony Wuffingů, pronikáme hlouběji do těch irských, Fidelmě kromě nemoci hrozí veliké nebezpečí a Eadulfovi vlastně taky ale díky svému důvtipu i šťastným náhodám z toho zase dokáží vybruslit a Fidelma okouzlit i několik dalších saských mužů (Asi to vypadá, že pro ni přes své předsudky vůči ženám mají slabost ;-))

tuldas
23.03.2015 4 z 5

jako vždy dobré

Dašička
14.10.2013 5 z 5

Kniha super, jen mi kapku vadí, že se Fidelma Eadulfa jakoby podceňuje..... i když by mi to jako ženský asi vadit nemělo:)

hanap
03.02.2013 4 z 5

Skvělé čtení,doporučuji číst příběhy sestry Fidelmi po pořádku,v každé knize se posouvá životní příběh sestry Fidelmi a bratra Eadulfa,mě se stalo ,že je čtu přeházeně ,detektivní zápletce to nevadí.

kelve
28.12.2011 5 z 5

Opět velice promyšlený příběh. Doporučuji.

vincek1
15.11.2011 5 z 5

Výborná kniha, ale musel bych se opakovat . Zkrátka tento autor mě "sedí". Doporučuji ostatním.

historické detektivky

Peter Tremayne (p)