Zlý úplněk

Říjen roku 667. Sestra Fidelma z Cashelu, příslušnice keltské církve a advokátka místního dvora, která pochází z královského rodu, se právě vyrovnává se zvláště náročnou rolí stala se totiž matkou. Ujímá se sice další záhady, ale neustále přitom myslí na svého malého synka. A to i tehdy, kdy je nejnovější případ výzvou pro její bystrou mysl a začne ji naplno zaměstnávat. Vesnici nedaleko opatství totiž zachvátil strach byly zabity tři dívky a všechny za úplňku. Vesničané z vražd podezírají tři cizince, kteří se ubytovali v opatství, a dožadují se odpovědí. Vyšetřování se ujímá sestra Fidelma se svým společníkem bratrem Eadulfem a nemají času nezbyt, vždyť spletitý případ plný záhad a tajemství musejí vyřešit do příštího úplňku, než vrah udeří znovu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9818/sestra-fidelma-zly-uplnek-jX0-9818.jpg 4.459

Sestra Fidelma 13.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad

Badger's Moon, 2003

Kniha Zlý úplněk

Art82
05.04.2020

Hezký příběh ale podle mě to byl jeden z těch slabších.

moudivlacek
30.01.2020

Fidelma mne trochu překvapila, že dá přednost vyšetřování vražd dívek před výchovou svého malého synka, a překvapí tím i Eadulfa. Každopádně on chápe, že její mozek vyžaduje neustále být v činnosti bádání, zkoumání a odhalování pravdy. Takže stojí při ní, pomáhá jí jako vždy. Odhadla jsem tři hříšníky, 1 mi zůstal utajený až do konce.
Závěr je zlou tečkou tohoto dílu a předzvěst dalšího. Už se na tento díl moc těším.

alabra
28.10.2018

Moje první setkání s autorem a příjemné překvapení - zajímavá zápletka, přitažlivé historické reálie, postupné odkrývání zločinů a překvapivé odhalení v závěru. Dobré odpočinkové počteníčko, určitě ještě někdy sáhnu po dalším dílu.

Allena24
06.07.2018

Knihu jsem četla před docela dlouhou dobou, ale děj se mi snadno vybavil. Bylo to seznámení se sestrou Fidelmou. Nyní mám před sebou druhý díl série a těším se.

wooloong
25.02.2018

No hurá, konečně se nevraždilo v klášteře, ale na kopci. A zas ti Uí Fidgente se do toho přimotali! Zápletka pěkná, děj napínavý, jenom to odhalení vraha mi přišlo nějaké překotné a ne dobře dovysvětlené.
Vlčák (nebo lépe německý ovčák) je plemeno, které existuje něco málo přes sto let. Odvolávat se na něj v detektivce ze sedmého století, je tak trochu anachronismus.
A zase mě nejvíce mátla podobná jména Becc-Beccnat-Brocc-Brogán.

elizabeth_ba
30.10.2017

Přečetla jsem znovu díl tomuto předcházející (Opat s mečem), jelikož jsem si chtěla ověřit, kdy a jak oznámila Fidelma Eadulfovi tu radostnou novinu, která se objevuje v anotaci, a mimochodem stejně pořád nevím, kdy na to (neplánované) početí našli čas... No a když už jsem se čtením začala, tak jsem rovnou pokračovala dalšími díly a nyní jsem už u Pán duší...

Zlý úplněk mně při předchozím pročítání série (no čtu už aspoň počtvrté) nikterak neutkvěl v paměti. Možná proto, že jsem rychle chtěla zapomenout, jak se tam Fidelma chovala ke svému okolí a příliš jsem ji v tomhle ohledu nechápala. Do tradičně nám známých sporů římské a keltské církve nám tentokrát zasáhli tři bratři (jen řádoví), kteří nepřišli ze Soluně ale z Etiopie, takže trochu poznáváme i církev koptskou. Pak také starodávné irské bohy a Měsíc... A máme tady tři příběhy jako u soudce Ti, poprvé potkáváme válečného pána Uí Fidgente Conrího, a nahlížíme do života obyvatel provinční irské tvrze a v její blízkosti, což nám dohromady dává velice povedený příběh s překvapivým rozuzlením (aspoň v jednom z případů). Práce autora byla skutečně excelentní.

Co ale excelentní ani zdaleka nebylo, byly korektury. Bylo tam nezvyklé množství chyb v latinských citátech, což ale nebyla ani chyba autora (a ani překladatele). Protože jsem kdysi zapisovala latinský text do citací, vím, jak dokáže potrápit jeho přepsání a co občas word apod. dovedou vytvořit. Vyšehrad ale není MOBA, takže u nich bych takové pochybení nečekala, ale stalo se. Hvězdičku jsem kvůli tomu však neodebírala, on totiž tento příběh, v němž téměř nic nebylo, jak se zdálo, si to nezaslouží.

R.E.M.
11.10.2017

Úžasná historická detektivka, zasazená do zajímavého období ve vzdálené zemi. Dobře napsaný děj. Závěr s odhalením byl skvěle vypointovaný.Čtení jsem si užívala. Jde o příjemnou odpočinkovou knihu se sympatickou Fidelmou.

Moc se mi líbí, že autor v úvodu seznámí čtenáře s historickým rámcem příběhu, se vztahy mezi dvěma frakcemi katolické církve, se způsobem života tehdejších lidí.

Zlý úplněk byl navzdory názvu velmi dobrý. Zaslouží si 5 hvězd.

Selinute
02.07.2017

Jedna z mých srdcovek, která mě nesmírně bavila.
Napínavá a promyšlená zápletka - velká spokojenost - luxusní počtení - nejvyšší hodnocení.