Zlý úplněk

Zlý úplněk https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9818/bmid_sestra-fidelma-zly-uplnek-jX0-9818.jpg 4 70 70

Sestra Fidelma série

Říjen roku 667. Sestra Fidelma z Cashelu, příslušnice keltské církve a advokátka místního dvora, která pochází z královského rodu, se právě vyrovnává se zvláště náročnou rolí stala se totiž matkou. Ujímá se sice další záhady, ale neustále přitom myslí na svého malého synka. A to i tehdy, kdy je nejnovější případ výzvou pro její bystrou mysl a začne ji naplno zaměstnávat. Vesnici nedaleko opatství totiž zachvátil strach byly zabity tři dívky a všechny za úplňku. Vesničané z vražd podezírají tři cizince, kteří se ubytovali v opatství, a dožadují se odpovědí. Vyšetřování se ujímá sestra Fidelma se svým společníkem bratrem Eadulfem a nemají času nezbyt, vždyť spletitý případ plný záhad a tajemství musejí vyřešit do příštího úplňku, než vrah udeří znovu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

Badger's Moon , 2003

Luigi1
01.06.2023 5 z 5

Krásná detektivka do které se čtenář začte ani neví jak Doporučuji

hanzmb
21.04.2022 5 z 5

V rámci celé série spíše průměrný díl. Především z důvodu závěru. Tentokrát je Fidelmino klasické závěrečné soudní jednání založeno spíš na náhodě než na nějakých hlubokých dedukcích. Nakonec jsem dal 5* hlavně z důvodu návratu do Irska, které mi připadá pro stavbu příběhů ideální. A taky, že konečně opustila klášterní zloduchy. Zajímavý je i Fidelmin duševní boj mezi mateřstvím a pracovními povinnostmi.

Art82
05.04.2020 4 z 5

Hezký příběh ale podle mě to byl jeden z těch slabších.

moudivlacek
30.01.2020 4 z 5

Fidelma mne trochu překvapila, že dá přednost vyšetřování vražd dívek před výchovou svého malého synka, a překvapí tím i Eadulfa. Každopádně on chápe, že její mozek vyžaduje neustále být v činnosti bádání, zkoumání a odhalování pravdy. Takže stojí při ní, pomáhá jí jako vždy. Odhadla jsem tři hříšníky, 1 mi zůstal utajený až do konce.
Závěr je zlou tečkou tohoto dílu a předzvěst dalšího. Už se na tento díl moc těším.

alabra
28.10.2018 4 z 5

Moje první setkání s autorem a příjemné překvapení - zajímavá zápletka, přitažlivé historické reálie, postupné odkrývání zločinů a překvapivé odhalení v závěru. Dobré odpočinkové počteníčko, určitě ještě někdy sáhnu po dalším dílu.

Allena24
06.07.2018 5 z 5

Knihu jsem četla před docela dlouhou dobou, ale děj se mi snadno vybavil. Bylo to seznámení se sestrou Fidelmou. Nyní mám před sebou druhý díl série a těším se.

wooloong
25.02.2018 4 z 5

No hurá, konečně se nevraždilo v klášteře, ale na kopci. A zas ti Uí Fidgente se do toho přimotali! Zápletka pěkná, děj napínavý, jenom to odhalení vraha mi přišlo nějaké překotné a ne dobře dovysvětlené.
Vlčák (nebo lépe německý ovčák) je plemeno, které existuje něco málo přes sto let. Odvolávat se na něj v detektivce ze sedmého století, je tak trochu anachronismus.
A zase mě nejvíce mátla podobná jména Becc-Beccnat-Brocc-Brogán.

elizabeth_ba
30.10.2017 5 z 5

Přečetla jsem znovu díl tomuto předcházející (Opat s mečem), jelikož jsem si chtěla ověřit, kdy a jak oznámila Fidelma Eadulfovi tu radostnou novinu, která se objevuje v anotaci, a mimochodem stejně pořád nevím, kdy na to (neplánované) početí našli čas... No a když už jsem se čtením začala, tak jsem rovnou pokračovala dalšími díly a nyní jsem už u Pán duší...

Zlý úplněk mně při předchozím pročítání série (no čtu už aspoň počtvrté) nikterak neutkvěl v paměti. Možná proto, že jsem rychle chtěla zapomenout, jak se tam Fidelma chovala ke svému okolí a příliš jsem ji v tomhle ohledu nechápala. Do tradičně nám známých sporů římské a keltské církve nám tentokrát zasáhli tři bratři (jen řádoví), kteří nepřišli ze Soluně ale z Etiopie, takže trochu poznáváme i církev koptskou. Pak také starodávné irské bohy a Měsíc... A máme tady tři příběhy jako u soudce Ti, poprvé potkáváme válečného pána Uí Fidgente Conrího, a nahlížíme do života obyvatel provinční irské tvrze a v její blízkosti, což nám dohromady dává velice povedený příběh s překvapivým rozuzlením (aspoň v jednom z případů). Práce autora byla skutečně excelentní.

Co ale excelentní ani zdaleka nebylo, byly korektury. Bylo tam nezvyklé množství chyb v latinských citátech, což ale nebyla ani chyba autora (a ani překladatele). Protože jsem kdysi zapisovala latinský text do citací, vím, jak dokáže potrápit jeho přepsání a co občas word apod. dovedou vytvořit. Vyšehrad ale není MOBA, takže u nich bych takové pochybení nečekala, ale stalo se. Hvězdičku jsem kvůli tomu však neodebírala, on totiž tento příběh, v němž téměř nic nebylo, jak se zdálo, si to nezaslouží.

R.E.M.
11.10.2017 5 z 5

Úžasná historická detektivka, zasazená do zajímavého období ve vzdálené zemi. Dobře napsaný děj. Závěr s odhalením byl skvěle vypointovaný.Čtení jsem si užívala. Jde o příjemnou odpočinkovou knihu se sympatickou Fidelmou.

Moc se mi líbí, že autor v úvodu seznámí čtenáře s historickým rámcem příběhu, se vztahy mezi dvěma frakcemi katolické církve, se způsobem života tehdejších lidí.

Zlý úplněk byl navzdory názvu velmi dobrý. Zaslouží si 5 hvězd.

Selinute
02.07.2017 5 z 5

Jedna z mých srdcovek, která mě nesmírně bavila.
Napínavá a promyšlená zápletka - velká spokojenost - luxusní počtení - nejvyšší hodnocení.

jaja1989
07.04.2017 odpad!

Nejhořší kniha autorky, ona má přece na víc.

MAXA71
17.02.2016 5 z 5

Moja prvá od Tremayna. Po prečítaní tejto knihy som vedela, že to bude môj najobľúbenejší autor. Asi som posadnuta históriou, ale aj detektivkami a spojiť to v jedno je v podaní tohto autora je vždy brilantne. Tento komentár píšem po prečítaní ďalších siedmych jeho kníh. Výborné.

Vojslava
03.04.2015 4 z 5

Záhada na záhadu,zdánlivě nelogická fakta v jednom řetězci... a opět vyřešeno. Jen by mne zajímalo, jak to bude dál, když je konec takový otevřený?

Dae
01.01.2015 5 z 5

Velmi čtivě napsaný detektivní příběh, který mě držel až do konce. Stále je možné zpracovávat indicie a vyřešit si tak případ sám (teda pokud se vám to povede, mě to vyšlo tak na 50 % :o) ).

Bylo to mé první setkání s autorem a ačkoli je to 13. díl série, ničemu to nevadilo. Vše podstatné je nenásilně vysvětleno a jsem sám překvapen pokrokovostí doby Fidelmy v Irsku.

Dašička
14.10.2013 5 z 5

Kniha super, jen mě vždy překvapí řešení detektivky..... asi detektivky prostě číst nemůžu:)

kelve
04.12.2011 5 z 5

Opět zajímavé myšlenky a názory na žití a bytí. Rozuzlení zamotaného "případu" je důležité, avšak také je důležité v průběhu čtení si vytvářet vlastní teorie na základě získaných faktů a to u této knihy opět lze :-)

vincek1
15.11.2011 5 z 5