Zvon malomocného

Tremayne je historik zaměřený na studium Keltů a keltské kultury. Tyto vědomosti využívá i při psaní historických detektivek se sestrou Fidelmou Ve studeném tmavém lese je nalezena mrtvá mladá žena. Dítě, které měla hlídat, zmizelo a vypadá to, že už je nikdy nikdo neobjeví. Už to samo by rozlítilo Colgúa, krále Mumanu, neboť ke zločinu došlo na území jeho sídla. Když je ale uneseným dítětem syn jeho sestry Fidelmy, slavné irské advokátky, a bratra Eadulfa, je to událost, která vzruší celé království. Jaký je důvod tohoto zločinu? Chce se někdo pomstít Fidelmě a Eadulfovi? Nebylo by to s podivem, vždyť si nadělali při vyšetřování různých zločinů spoustu nepřátel. Fidelma je ve dvojím ohni, jak roste její hněv vůči únoscům, zmocňuje se jí čím dál hlubší pocit viny, že svého malého synka svěřila na starost někomu jinému. Hledá nitky, které by ji dovedly k řešení, a dlouho tápe. Teprve když podnikne kroky, kterými přímo ohrozí vlastní život, přijde celé záhadě na kloub....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9819/sestra-fidelma-zvon-malomocneho-Dio-9819.jpg 4.649

Sestra Fidelma 15.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad

The Leper’s Bell, 2004

Kniha Zvon malomocného

Eicherik

Přiznám se, že příběhy sestry Fidelmy už pro mě ztratily svoje původní kouzlo. Zvon malomocného není špatný, ale už se k němu s určitostí nevrátím.

Art82
19.06.2020

Tento příběh byl podle mě průměrný. Možná to bylo i tím že jsem knihu četl tak dlouho. No každopádně se už těším na další.

moudivlacek
11.02.2020

Eadulf zde dokáže, že není jen tak ozdobný přívěsek na krku Fidelmy, ale její rovnocenný partner, stejně tak i dobrý v odhalování záhad. Zde dostal velkou příležitost, i on chce najít svého syna, bez pomoci Fidelmy, aby všem a hlavně jí dokázal, že se s ním má počítat. A Fidelma se konečně vzchopí a pátrá rovněž po svém synkovi, zároveň si uvědomí, co všechno pro ni vlastně Eadulf a jejich synek znamená, že to není konec jejího života, ba právě naopak. A závěr vyšetřování tak patří Fidelmě, která se svou bravurní lehkostí odkryje zbytek tajemství i vrahy. A je to ona, kdo první Eadulfovi nabídne ruku k společné další budoucnosti.

wooloong
27.02.2018

Jeden z povedenějších dílů, kde se řeší nejenom detektivní zápletka, ale i vztah mezi Fidelmou, Eadulfem a Alchúem, přičemž Fidelma musí k vyřešení rodinných dilemat použít nejenom chladnou logiku a racionalitu, a to je pro ni sakra těžký. Oproti prvním knihám jsem vděčná za výrazný posun, co se popisu místa děje a osob týče. Většina důležitých osob má svůj jednoznačný charakter a většinou se chová v souladu s ním. Líbil se mi popis Uamanovy věže, jako bych tam byla. Jenom Sárait se chovala prostě divně a totálně nelogicky.

elizabeth_ba
30.10.2017

Tenhle díl zaujme už námětem, tam se prostě nemůže stát, že by v konfrontaci s ostatními zapadl, jako se mi to stalo u Zlého úplňku. Fidelma i tady ještě občas zůstává pěkně protivná, ale ono po tom, co se jí přihodilo, není divu. A uvědomí si, jak moc by mohla ztratit. Odnoží církve a herezí a jiných blbostí není nikdy dost, tak tentokrát potkáváme vzdělaného lékaře až z Persie (a omlouvám se, jméno města jsem fakt zapomněla), jménem Basil Nestorios, jenž složil Hippokratovu přísahu, a nám přispěje nejen k vyřešení únosu malého Alchúa ale i celého případu, v němž hrají roli (jak v Mumanu jinak) také nepřátelští Uí Fidgente, byť s docela přátelským válečným pánem Conrím v čele. Uvědomila jsem si, jak moc mám ráda nejen Eadulfa a Fidelmu, ale také často je provázející členy elitní královské stráže Gormána, Endu, Dega a Aidána (poslední tři jmenované ale v tomto díle nepotkáme), vrchního opata a biskupa království Muman, Segdaea (který jako duchovní s dobrým a čestným srdcem působí až skoro nepatřičně) a trochu se děsím dalších dílů, protože to s některými, jak už to u dobrých lidí bývá, právě dobře nedopadne.

Jen jedna věc mě při opětovném čtení těchto vynikajících knih o ohnivé irské právničce napadla, totiž, že má král Colgú nějakou záhadnou smůlu na brehony, napřed jim senilní Dathal a o pár let (a dílů) dál zase Aillín (a tam je nějaký zmatek i v jeho hodnosti, viz můj komentář u Vykoupení krví).

Selinute
04.08.2017

Nádherná série...
Příjemně napínavý děj mě provázel celým příběhem, který mě naprosto pohltil a ani nevím, jak jsem se dostala k poslední stránce. Všechny díly této série jsou naprosto bezkonkurenční, no tento je jeden z nejlepších...

Vojslava
02.07.2016

Pěkná zapletenina jako obvykle; a motiv partnerské krize, který případem cloumá, rozkryje zase některé stránky osobností hlavních hrdinů; jak já té Fidelmě rozumím... :-) A doufám, že miminko do dalších dílů povyroste, mohlo by být roztomilým oživením...

jaja1989
07.05.2016

Autora mám ráda, ale tahle kniha je celkem nudná:(Jako je hezký, že popisují pocity Eadulfa, ale děj nedává moc smysl jako u jiných příběhů.