Nechte maličkých

Nechte maličkých https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9814/bmid_sestra-fidelma-nechte-malickych-jYH-9814.jpg 5 74 19

Sestra Fidelma série

Detektivní román se sestrou Fidelmou, kterou již čeští čtenáři znají z knížky Rozhřešení vraždou Hlavní postavou tohoto detektivního příběhu z keltské Anglie roku 665 je půvabná a vzdělaná právnička, sestra Fidelma, která zná dobře dobové zákony. Fidelmu z kláštera na rodný hrad povolává její bratr, nástupce umírajícího panovníka v království Muman, aby pomohla objasnit zavraždění učence Dacána, k němuž došlo v klášteře Ros Ailithir, kde byl hostem. Fidelma v klášteře pátrá, vyslýchá a naráží na nové záhady, avšak problémy a mrtví přibývají. Sestra Fidelma postupně odhalí, že Dacán pod záminkou studia starých textů pátral po potomcích královského rodu z Osraige a chtěl určit skutečného vlastníka území, o něž se dlouhá léta vedl spor, a právě toto pátrání se stalo důvodem k jeho zavraždění. Autor se zaměřil na studium Keltů a keltské kultury. Vedle poutavé detektivky nabízí čtenářům široký historický rámec a seznamuje je tak s pozoruhodnou a poutavou dobou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

Suffer Little Children , 1995

Eva193
30.11.2023 5 z 5

Příběh je moc pěkně napsaný, jen by nemusel být tak drsný. Postavy i děj mi přišly přehlednější, než v předchozích dvou knihách. Určitě budu v sérii pokračovat.

Luigi1
27.05.2023 4 z 5

I ve třetím díle se autorovy podařilo udržet čtenářskou laťku vysoko

jprst
09.01.2023 4 z 5

I ve třetí části série udržel autor vysokou úroveň předchozích dvou . Pro čtenáře, kteří mohou stejně jako já historické detektivky, jde o příjemný čtenářský zážitek.

jarin58
03.06.2022 5 z 5

Opět vynikající.

eltondo
18.04.2022 3 z 5

Samotný detektivní příběh výborný. Historické pozadí složitější a až mírně nudné. Plusový bod za mapku, minusový za originální názvy povolání, funkcí, místností atd. Proč se musí místo "správce opatství" psát "fer-tighis"? Sestra Fidelma je na jedné straně super detektivní a právnická kapacita - na druhé straně dokáže být neuvěřitelně naivní a hazarduje se životem (bohužel nejen svým).

Bedřich63
27.10.2021 5 z 5

Tak i třetí pokračování se sestrou Fidelmou je vynikající. Autor umí krásně popsat historické reálie, prostředí a životní podmínky v 7. st. v Irsku. Pro mě je velmi zajímavé, jak v té době fungoval právní systém a jaké možnosti uplatnění měly ve společnosti ženy. Každý díl této série mi přinese nové informace o životě v té dávné době.
Další díl si nenechám ujít a věřím, že se zase výborně pobavím a poučím se o historických reáliích v Irsku.

PREBURDA
06.09.2021 5 z 5

Upřímně, už jsem nechtěla pokračovat v další četbě této série s Fidelmou. Odradily mne poslední dva díly, které byly sice pěkné, ale propojené spousty poučováním z historie a opakovaně psanými slovy - kurzívy. Tentokráte to byla a je skutečná beletrie, úžasná historická detektivka, která od první stránky až do poslední je záhadná, napínavá a plná překvapení.
Doporučuji.

konicekbily
09.11.2019 5 z 5

Autor si udržuje vysoký standard nasazený u prvních dvou knih série. Tentokrát nás zavedl do irského venkovského prostředí a díky své geniální hrdince nám předal spoustu svých znalostí o životě v tehdejší době, zejména mezi vládnoucími rody. Zápletkou je hodně zamotaný propletenec osob a jejich vztahů, naštestí nám to hlavní hrdinka na soudním jednání vše vysvětlí a to podobně jako moderní advokát Perry Mason.

moudivlacek
26.01.2019 5 z 5

Miluji, když si u detektivek musím namáhat mozek, velice rychle jsem objevila 2 tajemné syny, měla jsem podezření u třetího, ale skutečný vrah mě překvapil, hrůzy ve vesnicích jsem odhadla dobře.
Opětovně skvělá Fidelma, která opravdu umí skládat střípky skládačky a hádanky, dokud nevyjde najevo skutečná pravda. Má můj obdiv.
Skvělá historická detektivka. Doporučuji.

elizabeth_ba
05.12.2017 5 z 5

Jak jsem psala u "Plavého koně" (Jezdec věstí smrt), příběhy bez Eadulfa jsou napínavé a akční... Jenže ke konci tohoto dílu jsem si uvědomila, že bez něj Fidelma dělá chyby a právě v tomto příběhu o ztracených dědicích území Osraige na to doplatí spousta nevinných, včetně dětí, takže je jen dobře, že už se v dalším díle tenhle anglo-saský mnich vrací zpět, a nejen kvůli tomu, že si Fidelma uvědomuje, že stesk po něm jí připomíná stesk po domově...
Četla jsem to už po několikáté, takže už jsem si zdaleka nepřipadala jako při prvním před mnoha léty, kdy se vyšetřování smrti učence Dacána pro mě zhustilo "jen" do nepochopitelného vraždění malých dětí několika dacany. Dnes se už docela orientuju v lenních králích, zvycích i územích, takže plně chápu zmatky, za kterými stojí sousední království Laigin (veškeré nepravosti v Mumanu pocházejí vždy od něj, případně od kmene Uí Fidgente), tak se jejich rozpletení (pokud se já nepletu) chystají v budoucnu dát Fidelmě ve Faerně (nebo snad ve Fearně) pěkně sežrat (Paní temnot). Brehon Forbassach, který se mezitím stane i biskupem, je totiž jeden z těch, kteří nezapomínají své porážky.

PS: Překladatelka, ať už jedna nebo druhá neodvedla nikterak skvělou práci (tahle původní paní se mi přece jen zdá malinko lepší). S tou kukuřicí už na to někdo poukazoval v jiném dílu, působí to na mě, jako když v Covington Cross mnich s vážnou tváří tvrdil, že si vytvořili bramborové lupínky... Opravdu nechápu, co dělají dnešní korektoři jednotlivých nakladatelství. Za psí štěk to obvykle stojí v MOBA a Vyšehrad mě poněkolikáté také dost zklamal. Koupel se také v češtině nebere (asi od anglického "take a bath"), koupel si člověk dává.

wooloong
17.11.2017 4 z 5

Jak ubývá okatého poučování a přibývá popisu, děje i promyšlené zápletky, jsou Fidelminy příběhy čím dál lepší. Ovšem největší záhada knížky nebyla vysvětlena - jak se kukuřičná loutka (strana 181) ocitla v Irsku sedmého století? Chyba pana autora nebo špatný překlad?

Art82
20.09.2017 5 z 5

Tentokrát to bylo opravdu moc dobré, napínavé od začátku do konce. Konečné rozmotání případů je opravdu zajímavé, fakt doporučuji přečíst.

Selinute
27.01.2017 5 z 5

Stejně napínavá, originální a hodně dobrá jako všechny předchozí díly, které jsem četla. Gradující děj přináší opět naprosto překvapivé rozuzlení. Já jsem vraha neodhalila a to jsem se hodně snažila... No, ale tak to u správné detektivky má být. Velkým plusem je i mapka Mumanu, která je skvělým pomocníkem v orientaci ve "Fidelmině světě". Knížka mě přenesla do úplně jiného světa a já mohla několik hodin prožívat tu úchvatnou dobovou atmosféru tak vzdáleného Irska 7.století...

MAXA71
11.02.2016

Pútavý dej, niekedy smutný, ale čítanie výborné.

Vojslava
02.08.2015 5 z 5

Opět další zajímavý případ, u kterého jsem byla mírně překvapena závěrečným obratem. A jde to i bez obvyklého pomocníka; těším se na další díl...

MarkétaLore
29.03.2015 4 z 5

Fidelmu bych nechtěla mít za kamarádku, někdo tak čistej, pronikavě inteligentní, vysoce mravnej, mladej, krásnej, to se jen tak nevidí.

kryspin66
18.12.2014 4 z 5

Další slušná krimi z historie. Jediný zápor knihy je brzké odhalení motivu vraždy, i když rozuzlení je zajímavé.

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

Druhý (či snad třetí???) z příběhů Fidelmy z Kildare, keltské dálaigh soudního dvora; řečeno našimi slovy, právničky či snad i vyšetřovatelky, která působila v Irsku v polovině 7. století. Peter Tremayne je od první knihy mým velkým spisovatelským favoritem. Knihy, jejichž detektivní linie je vyloženě Christiovského ražení, jsou nejen čtivé díky zápletkám, ale především i poučné z hlediska historického. Pochybuju, že většina z nás má povědomí o tom, jaké poměry panovaly v Irsku v 7. století, proto Tremaynovy knihy považuji nejen za velmi efektní detektivky, ale především za nesmírně poučné čtivo, co se dané historické problematiky týče.

V tomto příběhu je Fidelma povolána svým bratrem Colgúem (jenž se má brzy stát panovníkem Mumanu, jednoho z pěti irských provinčních království) do monumentálního klášterního společenství Ross Ailithir, jehož tamní opat (Fidelmin bratranec) nese podle irských tehdejších zákonů odpovědnost ze smrti velkého učence, ctihodného Dacána, který dva měsíce studijně pobýval v tomto společenství. Zde byl Dacán zavražděn a nebude-li nalezen pravý vrah, odpovědnost za jeho smrt nese právě opat kláštera, ve kterém byl čin spáchán. Tím se rozpoutává poměrně složitá politická přenice, ve které hraje prim pohraniční území zvané Osraige, kvůli kterému se rozpoutalo vše, čeho jsme v knize svědky.
Tremayne je uznáván jako jeden z největších britských odborníků na keltskou kulturu a historii v Irsku a je to patrno z každé stránky jeho knih. Kniha je plná výrazů, s nimiž se běžný smrtelník nikdy nesetká, jsou ale samozřejmě vysvětleny tak, aby čtenář pochopil veškeré souvislosti. Musím uznat, že celá irokeltská společnost 7. století je pro mě vzdálená jako málo co z evropské historie, ve které se jinak celkem orientuji. A proto přiznávám, že tento fakt bude u mě vždycky ovlivňovat to, že Tremaynovy knihy budu hodnotit velmi vysokým číslem…

Samotný detektivní příběh, když bychom jej vytrhli z kontextu, byl výborný a velmi dobře promyšlený. Celá problematika byla ovšem poměrně složitá a velmi úzce souvisela s tehdejší politickou situací. Závěrečné Fidelmino defilé se odehrávalo před velkým brehonským soudem, který měl celou vzniklou situaci posoudit a musím uznat, že za takovéto odhalení by se nemusel stydět ani Poirot nebo slečna Marple. Velmi těžce se mi rovněž posuzuje, jestli kniha není v něčem překombinovaná (ono to nejde ani v rámci detektivního příběhu právě proto, že je tak úzce spjat s politickým děním), protože ruku na srdce, kdo z nás může tvrdit „to se tehdy takto naprosto nemohlo stát“? :) Jako celek ovšem funguje kniha samozřejmě skvěle a já neshledávám nic, co by jí šlo vytknout. Tremayne u mě tedy opět boduje na plné čáře.

vincek1
15.11.2011 5 z 5

Další z výborně napsaných a přeložených knih od tohoto autora. Pro mě bylo zpočátku dosti těžké přelouskávat použité názvy a jména. Zpočátku jsem se snažil o správnou výslovnost podle internetu, ale pak jsem si vytvořil své "počeštělé" a tím jsem vše vyřešil. Ostatně stejnou metodu jsem používal již jako malý kluk při četbě cizích autorů.