Nechte maličkých

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Detektivní román se sestrou Fidelmou, kterou již čeští čtenáři znají z knížky Rozhřešení vraždou Hlavní postavou tohoto detektivního příběhu z keltské Anglie roku 665 je půvabná a vzdělaná právnička, sestra Fidelma, která zná dobře dobové zákony. Fidelmu z kláštera na rodný hrad povolává její bratr, nástupce umírajícího panovníka v království Muman, aby pomohla objasnit zavraždění učence Dacána, k němuž došlo v klášteře Ros Ailithir, kde byl hostem. Fidelma v klášteře pátrá, vyslýchá a naráží na nové záhady, avšak problémy a mrtví přibývají. Sestra Fidelma postupně odhalí, že Dacán pod záminkou studia starých textů pátral po potomcích královského rodu z Osraige a chtěl určit skutečného vlastníka území, o něž se dlouhá léta vedl spor, a právě toto pátrání se stalo důvodem k jeho zavraždění. Autor se zaměřil na studium Keltů a keltské kultury. Vedle poutavé detektivky nabízí čtenářům široký historický rámec a seznamuje je tak s pozoruhodnou a poutavou dobou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9814/sestra-fidelma-nechte-malickych-jYH-9814.jpg 4.662
Série

Sestra Fidelma 3.

Žánr
Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad
Orig. název

Suffer Little Children, 1995

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Nechte maličkých

Přidat komentář
konicekbily
09.11.2019

Autor si udržuje vysoký standard nasazený u prvních dvou knih série. Tentokrát nás zavedl do irského venkovského prostředí a díky své geniální hrdince nám předal spoustu svých znalostí o životě v tehdejší době, zejména mezi vládnoucími rody. Zápletkou je hodně zamotaný propletenec osob a jejich vztahů, naštestí nám to hlavní hrdinka na soudním jednání vše vysvětlí a to podobně jako moderní advokát Perry Mason.

moudivlacek
26.01.2019

Miluji, když si u detektivek musím namáhat mozek, velice rychle jsem objevila 2 tajemné syny, měla jsem podezření u třetího, ale skutečný vrah mě překvapil, hrůzy ve vesnicích jsem odhadla dobře.
Opětovně skvělá Fidelma, která opravdu umí skládat střípky skládačky a hádanky, dokud nevyjde najevo skutečná pravda. Má můj obdiv.
Skvělá historická detektivka. Doporučuji.


elizabeth_ba
05.12.2017

Jak jsem psala u "Plavého koně" (Jezdec věstí smrt), příběhy bez Eadulfa jsou napínavé a akční... Jenže ke konci tohoto dílu jsem si uvědomila, že bez něj Fidelma dělá chyby a právě v tomto příběhu o ztracených dědicích území Osraige na to doplatí spousta nevinných, včetně dětí, takže je jen dobře, že už se v dalším díle tenhle anglo-saský mnich vrací zpět, a nejen kvůli tomu, že si Fidelma uvědomuje, že stesk po něm jí připomíná stesk po domově...
Četla jsem to už po několikáté, takže už jsem si zdaleka nepřipadala jako při prvním před mnoha léty, kdy se vyšetřování smrti učence Dacána pro mě zhustilo "jen" do nepochopitelného vraždění malých dětí několika dacany. Dnes se už docela orientuju v lenních králích, zvycích i územích, takže plně chápu zmatky, za kterými stojí sousední království Laigin (veškeré nepravosti v Mumanu pocházejí vždy od něj, případně od kmene Uí Fidgente), tak se jejich rozpletení (pokud se já nepletu) chystají v budoucnu dát Fidelmě ve Faerně (nebo snad ve Fearně) pěkně sežrat (Paní temnot). Brehon Forbassach, který se mezitím stane i biskupem, je totiž jeden z těch, kteří nezapomínají své porážky.

PS: Překladatelka, ať už jedna nebo druhá neodvedla nikterak skvělou práci (tahle původní paní se mi přece jen zdá malinko lepší). S tou kukuřicí už na to někdo poukazoval v jiném dílu, působí to na mě, jako když v Covington Cross mnich s vážnou tváří tvrdil, že si vytvořili bramborové lupínky... Opravdu nechápu, co dělají dnešní korektoři jednotlivých nakladatelství. Za psí štěk to obvykle stojí v MOBA a Vyšehrad mě poněkolikáté také dost zklamal. Koupel se také v češtině nebere (asi od anglického "take a bath"), koupel si člověk dává.

wooloong
17.11.2017

Jak ubývá okatého poučování a přibývá popisu, děje i promyšlené zápletky, jsou Fidelminy příběhy čím dál lepší. Ovšem největší záhada knížky nebyla vysvětlena - jak se kukuřičná loutka (strana 181) ocitla v Irsku sedmého století? Chyba pana autora nebo špatný překlad?

Art82
20.09.2017

Tentokrát to bylo opravdu moc dobré, napínavé od začátku do konce. Konečné rozmotání případů je opravdu zajímavé, fakt doporučuji přečíst.

Selinute
27.01.2017

Stejně napínavá, originální a hodně dobrá jako všechny předchozí díly, které jsem četla. Gradující děj přináší opět naprosto překvapivé rozuzlení. Já jsem vraha neodhalila a to jsem se hodně snažila... No, ale tak to u správné detektivky má být. Velkým plusem je i mapka Mumanu, která je skvělým pomocníkem v orientaci ve "Fidelmině světě". Knížka mě přenesla do úplně jiného světa a já mohla několik hodin prožívat tu úchvatnou dobovou atmosféru tak vzdáleného Irska 7.století...

MAXA71
11.02.2016

Pútavý dej, niekedy smutný, ale čítanie výborné.

Vojslava
02.08.2015

Opět další zajímavý případ, u kterého jsem byla mírně překvapena závěrečným obratem. A jde to i bez obvyklého pomocníka; těším se na další díl...

1