veverkaVv veverkaVv komentáře u knih

Anna Boleynová - Králova posedlost Anna Boleynová - Králova posedlost Alison Weir

Po první knize o královně Kateřině Aragonské jsem si dala letní pauzu a druhý díl jsem dočetla dnes. Autorka má veliký dar přiblížit osudy a souvislosti i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou znalci historie. Z některých historických filmů jsem jsem si Annu Boleynovou představovala trošku jinak, než jak je vylíčena v tomto svazku. Šla za svou představou života mnohdy nevybíravě, ale nelze ji upřít vůli, tvrdost, ale i odhodlání dokázat svou pravdu. V době, kdy to co je povoleno mužům není povoleno ženám to vůbec nebylo jednoduché. Žít v atmosféře intrik, přetvářky a boje o moc nebylo záviděníhodné. Svůj konec ustála s bravurou. Ráda budu pokračovat v četbě ostatních královen a doufám, že i částečně pochopím Jindřicha a jeho motivaci k tomuto rozhodnutí. Byl to i u něho strach ze ztráty moci nebo si uvědomil, že je na Anně silně závislý až posedlý a nedokáže ji dlouhodobě odolat?

18.10.2023 5 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Nic překvapivého jsem se nedozvěděla. Banální situace. Jedním slovem zklamání.

06.04.2023 2 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Kniha je lepší průměr. Dobře napsaná se znalostí vesnického prostředí i vztahů v ústřední rodině. Matka sobecký jedinec, Viktor nešťastný dospívající průšvihář, babička konzervativní vesničanka, která však jako jediná má na Viktora čas a i když někdy zvláštním způsobem ho vychovává. Kniha se čte vcelku dobře a rychle, ale úplný top to není. Spisovatelka umí i lépe, ale ztráta času to nebyla.

05.05.2021 3 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Knížka je dobrá, jako všechno od senzační spisovatelky. Propracovaný děj i rysy jednotlivých postav. Je to umění svoje čtenáře vždy mile překvapit a nezklamat.

23.03.2021 3 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Zajímavá zkušenost při čtení tohoto deníku. Nejsem věřící člověk a byla jsem spíše zvědavá na tento druh literatury od člověka, který je dosti zmiňován v tisku i v televizi. Některé pasáže se mi líbily více, některé méně. Farářka je velmi pracovitá, stále na cestách v cizině, na konferencích, při zasedáních různých komisí a pod. Uvítala bych možná více podrobností o husitské církvi obecně, ale to by už asi nebyl deník osoby. Toto mě aspoň donutí zjistit si tyto podrobnosti sama. Za ztracený čas však četbu nepovažuji.

15.12.2023 3 z 5

Moulin Rouge Moulin Rouge Pierre La Mure

Úžasná kniha plná emocí o jednom velmi známém malíři Henri Toulous-Lautreckovi. Neměl to v životě lehké i pro své postižení, ale i tak prožil bouřlivé lásky a propadal různým neřestem. Jeho největší touhou a láskou bylo malování. Neměl nouzi o peníze, ale spíše o čisté přátelství a nezištnou lásku jak od otce, ale i od žen. Paralyzován svým postižením není, zdá se, schopen navázat normální vztah se ženou. Propadne alkoholu a svým běsům. Na téměř 400 stránkách velmi svižně popsán jeho umělecký vzestup i pád. Citát z knihy: "Teď už chápeš, proč umělci umírají hlady? Umění je druh zboží, kterého je největší hojnost a nejmenší potřeba". Knihu velmi doporučuji.

28.08.2022 5 z 5

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Krásná kniha o naší historické osobnosti. I když je věnovaná ne příliš oceňovanému povolání, je psaná velmi mile a bez zbytečných krutostí. Životní problémy spojené s izolací od společnosti, těžkosti spojené s hledáním přátel, partnerky, nutnost vyjednávat a zalíbit se vrchnosti a pod. Bezvadný popis veřejné pitvy a znalosti hlavního hrdiny, týkající se anatomie těla jsou velkým přínosem.

24.04.2021 4 z 5

Tato knížka je ukázkou zrůdnosti jednoho systému. Moje první zkušenost s tímto spisovatelem, nemohu říct, zda se mi kniha líbila. U tohoto titulu a obsahu to snad ani není možné. Pár dní po přečtení bylo v televizi uvedeno filmové zpracování v úžasném hereckém obsazení. Pan Adamíra přímo úžasně vystihl svoji knižní postavu. Dle mého názoru je vždy lepší přečíst knihu a teprve potom se případně podívat na filmové zpracování. Čtenář musí při četbě více uplatnit svou fantazii a představivost a není ovlivněn ať pozitivně nebo negativně vyzněním filmu.

10.03.2021 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Asi to byla moje chyba, že jsem od této spisovatelky četla zdařilé, spíše kriminální romány a teprve nyní jsem sáhla této knize. Neříkám, že je to kniha špatná, ale nějak se tak vleče. Vztahy na vesnici Jelení Hora, blízkost hranic i chráněného parku jsou dobře vymyšlené, ale dle mého názoru trošku překombinované. Představa člověka z města, který se do tohoto kraje přestěhuje, je spíše úsměvná. Klihu jsem samozřejmě dočetla, ale moje hodnocení je nižší. Přesto nelituji.

13.10.2023 2 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Kniha samozřejmě vůbec nezklamala, což je u Agathy téměř vždy. Čte se to dobře, zápletka vymazlená a i uvěřitelná.

18.03.2023 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Za odpočinkovou náplň výborné, úsměvné. Za realitu trošku horší, ale je pravda, že se aspoň čtenář místy zasměje. Asi na měsíc nebo dva bych s některými postavami měnila, ale takový život asi není pro mě.

21.08.2022 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Po delším otálení, jsem se do této knihy pustila. Části, kterým jsem porozuměla se střídaly s pasážemi méně pro mě srozumitelnými. Nicméně jsem knihu dočetla, ale asi se k ní vracet nebudu.

28.05.2022 2 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Kniha je milá, veselá. Lehce si člověk představuje trampoty i běžné žití, které je popisováno. Odpočinková četba pro odpočinkové dny.

13.07.2021 3 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Kniha mě nenadchla. Nejsem na tento druh literatury. Dokonce považuji čas strávený čtením za ztracený.

26.06.2021 1 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Film viděn několikrát, kniha čtena poprvé. Velké hrdinství malého člověka.

17.03.2024 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Velmi zajímavě napsané, zpočátku nečekané, je třeba si zvyknout. Promyšlený plán ženy, která by patřila do péče psychiatra. Někdy jsme vůči lidem tohoto ražení úplně bezbranní. Její chování a vlastně celý život postaven na pokřivených základech z dětství - vše dokonalé, obdivuhodné. Zejména pocit o dokonalosti z ní udělal osobu, kterou je těžké odhalit. Mužský hrdina má také své bolístky a úlety a tato kombinace lidí přímo děsí. Nechtěla bych mít ve svém okolí, zejména v rodině, tyto bezcitné manipulátory. Ještě mě čeká na stole jedna kniha od této autorky, tak uvidím, zda čtení bude příjemnější.

07.11.2023 3 z 5

Ten, kdo tě miloval Ten, kdo tě miloval Marie Poledňáková

Myslím, že paní Poledňáková umí lépe. Filmy vždy super - zábava i poučení, prostě ze života, tady se mi linie ztrácela, dokonce jsem asi 2x měla chuť odložit nedočtenou, ale protože nemá moc stránek, tak jsem to neudělala. Možná jsem zrovna nebyla na toto naladěna, ale za mě slabý průměr.

01.05.2023 2 z 5

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

(SPOILER) Kniha je psaná pouze formou dopisů Lady Susan kamarádkám, přítelkyním, milencům, příbuzným. Je to zajímavé čtení, kde se v plné míře ukazují intriky jmenované a výborná slovní zásoba autorky. Matka a dcera obě rozdílné postavy a obě toužící po lásce. Matka samozřejmě preferuje i lásku k penězům. Tehdejší doba je v mnohých ohledech odtržená od naší reality, ale právě proto je skvělé si ji přečíst a srovnávat motivaci hlavní hrdinky. Je tak moc jiná než dnešní snahy rodičů? Knížka je útlá a budete ji mít přečtenou brzy.

25.03.2023 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Dobře a velmi svižně napsané. Uprostřed knihy jsem měla pocit, že spisovateli došel dech, ale to se po pár stránkách opět zlepšilo a děj nabral spád. K četbě rozhodně doporučuji, ale ne pro ty, kdo pak knihy například prožívají v noci ve snech. ...

06.03.2023 3 z 5

Temná řeka srdce Temná řeka srdce Dean Koontz

Velmi dobře napsáno, v první polovině je to jízda. Neustálé akce, překvapivé situace, těžko odložit. Druhá polovina se mi už trošku vlekla, ale stále to mělo spád. Politické hrádky, konspirace a tajní agenti. Určitě nelituji.

30.11.2022 4 z 5