veverkaVv veverkaVv komentáře u knih

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Jako vždy, zapeklité, napínavé. Děj dobře propracovaný. Těším se na další díly ....

01.05.2024 5 z 5

Slepičí polévka pro duši Slepičí polévka pro duši Jack Canfield

Spíše odpočinkové čtení i když některé příběhy si zaslouží větší zamyšlení. Neurazí, ale není to můj šálek čaje.

16.04.2024 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Poslední díl trilogie jsem si přečetla s očekáváním. Zajímalo mě, jak bude osud hrdiny i jeho dávných přátel pokračovat. Tento díl je více krvavý, plný ponuré minulosti, pomsty. Jsem ale spokojená, že byl konec jasný a nevyzněl do ztracena.
Popisy drsné krajiny a života lidí v této odlehlé oblasti jsou velmi přesné a čtenáře přesvědčuje o křehkosti života a o malichernosti nás, žijících v civilizaci a přepychu, které si mnohdy nevážíme.

05.04.2024 5 z 5

Skála Skála Peter May

Moc se mi první díl série líbil. Sice trošku se to vleklo v prostřední části, ale nevadilo mi to. Spisovatel má cit pro popis okolí, krás nevšedního prostředí i vykreslení hlavních postav.

01.04.2024 5 z 5

Zúčtování Zúčtování John Grisham

U tohoto autora jsem byla překvapena vývojem děje. Nečekala jsem, že tato kniha bude jiná, než ostatní, které jsem od něho četla. Nejvíce mě zasáhla prostřední pasáž, kde jsou líčeny útrapy válečných zajatců. Konec není překvapivý, spíše očekávatelný.

22.03.2024 3 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Film viděn několikrát, kniha čtena poprvé. Velké hrdinství malého člověka.

17.03.2024 3 z 5

Vykrvácet Vykrvácet Michael Robotham

Příběh je napsaný zručně a poutavě. Velmi mě zaujala pasáž, kdy se psycholog projeví nejen jako profesionál, ale i lidsky, jednu situaci nezvládne a použije násilí na podezřelého. Je to pochopitelné, ale často se to v ostatních dílech nezmiňuje. Jinak je kniha čtivá a patří, dle mého ke špičce tohoto autora.

15.03.2024 4 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Zajímavá kniha, ke které bych se určitě bez výzvy vůbec nedostala. Pro mě to není četba na dovolenou ani v době rozjitřených emocí a nestability čtenáře. Má v sobě hodně pokory, lásky, důraz klade na vztahy, ale hlavně na umění vcítit se do problémů jiných, příliš je nezatěžovat svými potížemi. Cesta hrdiny s toulavým kocourem přes velkou část Japonska je i inspirací pro cestovatele. I vyprávění zážitků a pocitů přímo kocourem je moc mile napsané. Nelituji, že jsem četla, naopak.

07.03.2024 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Tato kniha je již třetí v řadě, kterou jsem přečetla. Spisovatelka sama opět nezklamala a svým umem a znalostí historických událostí mě vtáhla do děje. Hrdinka Jana je v mých očích vlastně chudák-vždy pod vlivem někoho silnějšího, téměř vydírána rodinným klanem, okolnostmi a velmi přemýšlivou a laskavou povahou. O svých rozhodnutích pochybuje, nechce nikoho urazit, nechce se stát předmětem sporu. Vůbec to nemá ve své době lehké. Vlastně se do historické doby moc nehodí. Škoda, že tak brzy zemřela, zajímalo by mě, jak by se sama v roli královny vyvíjela. K pochopení historického kontextu je nutné přečíst i "Poznámky autorky", které napomáhají k ukotvení událostí i k zlepšení představy o práci autorky.

03.03.2024 4 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Tohoto spisovatele mám docela ráda, vždy se v ději najde něco překvapivého, něco co nutí v četbě pokračovat. Teď jsem však byla trochu zklamaná. Na můj vkus překombinované, musela jsem se dost soustředit a několikrát vracet, abych vše dobře pochopila. Hlavní postavy již s předchozích dílů znám, takže v tomto problém nebyl, ale opravdu mi tato kniha moc nesedla.

15.02.2024 1 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Je to přesně tak, jak píše několik dalších čtenářů. Je to knížka, která se velmi těžko odkládá. Příběh je sám od sebe skoro děsivý a těžko v dnešní době představitelný, ale tak nějak hrůzu zmenšuje postoj hlavní hrdinky Anušky. Protože od narození byla zvyklá na hlad, nemoci, nepohodlí a bídu, vůbec si nepřipouštěla, že to, co zažívala později, bylo kruté a nespravedlivé. Naopak si vážila každého i malého přepychu a stala se později velmi silnou, rozhodnou osobou chránící vlastní rodinu za všech okolností. "Co tě nezabije, to tě posílí". To je charakteristika Anny v kostce. I na sklonku života si zachovala důstojnost, lásku a odvahu. Za sebe jsem ráda, že spisovatelka hrdinku ke konci života obklopila milujícími dětmi.

08.02.2024 5 z 5

Robinsoni a donkichoti Robinsoni a donkichoti Aleš Palán

Pokud je člověk spokojený se svým životem je úplně jedno jak a kde žije a co je náplní jeho myšlenek a činů. Nesmí však být přítěží pro okolí a pro společnost. Tak bych já definovala svůj postoj k lidem, kteří jsou v této knize odhalováni. Jedná se o šest mužů a jednu ženu. Jejich příběhy jsou rozdílné, jiné jsou i důvody současného stavu. Je velmi zajímavé se do jednotlivých osudů vcítit a snad i pochopit jejich postoj. Muži Gavin a Šimon mě zaujali nejvíce. Určitě získat důvěru těchto osob není lehká záležitost. Proto si pan Palán i fotograf Cudlín zaslouží můj obdiv.

05.02.2024 4 z 5

Konečná stanice Bagdád Konečná stanice Bagdád Andy McNab (p)

Kniha se mi nečetla moc dobře, ale je třeba, abychom se i o takových událostech něco dozvěděli. Válka v Perském zálivu a výsadek osmi britských válečných hrdinů, kteří měli splnit úkol - zneškodnit odpalovací rakety, vypráví přímý účastník seržant Andy McNab. Akce se nezdařila a část vojáků padlo do zajetí, kde byli podrobeni mučení nejen fyzickému, ale i psychickému. Při čtení si člověk není schopen představit utrpení, kterým procházeli a jen jim přeje, aby se dostali v pořádku zase domů. V dnešní době velmi aktuální téma.

29.01.2024 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Tato úžasná kniha známého spisovatele a citát na počátku z básně "Staří blázni" od Philipa Larkina, přesně vystihuje děj. Je to ten druh četby, kterou nelze odložit, kterou zkoumáte, ztotožňujete se s hrdinou a vlastně toužíte sám/a/ odhalit nevyhnutelné rozluštění. Dokonce vám není vůbec vzdálen způsob jednání, vyšetřování i pocitů, které jsou popsány. Popisy krajiny neruší, problémem ve vnímání nejsou ani různé dějové linie.

13.01.2024 3 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Zajímavá zkušenost při čtení tohoto deníku. Nejsem věřící člověk a byla jsem spíše zvědavá na tento druh literatury od člověka, který je dosti zmiňován v tisku i v televizi. Některé pasáže se mi líbily více, některé méně. Farářka je velmi pracovitá, stále na cestách v cizině, na konferencích, při zasedáních různých komisí a pod. Uvítala bych možná více podrobností o husitské církvi obecně, ale to by už asi nebyl deník osoby. Toto mě aspoň donutí zjistit si tyto podrobnosti sama. Za ztracený čas však četbu nepovažuji.

15.12.2023 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha velmi zajímavá. Střídají se v ní prvky románu a dokumentu. Chvíli to trvalo, než jsem si zvykla na tento nezvyklý styl, ale postupem přečtených stránek nic plynulé přecházení nerušilo. Dost děsivé události, které si nyní v dnešní době ani neumíme představit. Nejsem věřící člověk, ale osudy řeholnic a bezpráví na nich páchané mě hluboce zasáhlo. Bez listin a dopisů, které jsou vkládány do děje románu, vše výborně dokreslují a tvoří jednolité dílo.

30.11.2023 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Velmi zajímavě napsané, zpočátku nečekané, je třeba si zvyknout. Promyšlený plán ženy, která by patřila do péče psychiatra. Někdy jsme vůči lidem tohoto ražení úplně bezbranní. Její chování a vlastně celý život postaven na pokřivených základech z dětství - vše dokonalé, obdivuhodné. Zejména pocit o dokonalosti z ní udělal osobu, kterou je těžké odhalit. Mužský hrdina má také své bolístky a úlety a tato kombinace lidí přímo děsí. Nechtěla bych mít ve svém okolí, zejména v rodině, tyto bezcitné manipulátory. Ještě mě čeká na stole jedna kniha od této autorky, tak uvidím, zda čtení bude příjemnější.

07.11.2023 3 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Perfektní knížka velmi dobře a svižně napsaná. Velmi mě pobavilo, že hlavní hrdina je téměř neznámý mladík, syn známého policisty. Děj je psán přehledně, je tu obsažena láska a velké odpovědnost zmíněné dvojice. Neotřelé, čtivé. Tajemství, které je odhaleno v závěru je mírně překvapivé, ale při pečlivém čtení očekávatelné. Agatha je mistr.

30.10.2023 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Několikrát jsem viděla zpracování díla v TV, jak film, tak divadelní hru. Poprvé jsem si však knihu vychutnala přímo v ruce. Nejsem zklamaná, spíše naopak. Milé čtení bez surových částí. Blbost je věčná...

30.10.2023 4 z 5

Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Omlouvám se autorovi, ale kniha se mi četla velmi těžce, není to můj oblíbený žánr.

24.10.2023 1 z 5