VeruFreckles VeruFreckles komentáře u knih

Čím jdu rychleji, tím jsem menší Čím jdu rychleji, tím jsem menší Kjersti Annesdatter Skomsvold

Milá, útlá knížka jen tak, do vlaku nebo k odpolední kávě. Smála jsem se nahlas i pod fousy, ale přitom je to vlastně dost smutný životní příběh. Mathea je trochu zvláštní případ. Člověk by jí rád pomohl, ale to by vlastně ztratila kus své potrhlosti, což by byla škoda.

Pokud se vám kniha líbila, tak doporučuji Elling. Pokrevní bratři od Ingvara Ambjornsena.

10.10.2014 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Na Neviditelného jsem se pár let chystala. Z hodin literatury na gymplu jsem zhruba tušila, co mě čeká. Tak dobrý psychologický román jsem ale nečekala. Hlavní postava/vypravěč je neskutečně vypočítavá, rezervovaná a chladná osoba. Tragika příběhu se stupňuje s každou kapitolou až k závěrečnému shrnutí "Každý svého štěstí strůjce". Ale je opravdu Švajcar vinen všemi tragickými událostmi nebo se jen zapletl do osudů jedné rodiny?

Trvalo mi prvních pár kapitol, než jsem si zvykla na styl psaní a vyprávění, ale vytrvat se u Neviditelného vyplatí!

01.09.2014 4 z 5

Loď mezi hvězdami Loď mezi hvězdami Beth Revis

Kdybych knihu četla tak před deseti lety, asi bych dala i více hvězdiček, než tři. Samotná zápletka je originální a docela pěkně vygradovaná. Od čtení mě vyrušovaly výrazy "xakru" a "úža", jak už tady jiní čtenáři psali. Ale před těmi deseti lety by mi to třeba nevadilo. Nejuvěřitelnější, a tím pádem i nejoblíbenější, postavou pro mě byl Harley.
Řekla bych, že Loď mezi hvězdami je takové sci-fi pro začátečníky. Ale i "pokročilí" si knížku můžou vychutnat jako oddechovou a celkem napínavou četbu na dovolenou/ do vlaku/do letadla. A přesně za takových okolností si přečtu i další díly série.

30.06.2014 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Ta kniha je skvělá! Nemohla jsem se od ní odtrhnout! Děj krásně plyne, vyšetřovatel Strike a jeho asistentka Robin mi hned přirostli k srdci. Popisy mám u J.K. ráda, ale ještě raději mám ty super dialogy. Pro mě bylo rozuzlení příběhu překvapivé. Další díl si přečtu určitě!

29.06.2014 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Hvězdičky dávám za skvělý nápad (utopický svět, kde už lidé nepřemýšlejí, jsou masově ovládáni a čtení i vlastnění knih je protizákonné), krásný jazyk a skvělé myšlenky autora ( člověk by měl dělat správné chyby a být za ně vděčný a mnoho jiných), obrácení významu slova požárník. K plnému počtu mi chybí propracovanější dějová linka. Jakoby mě pan Bradbury vzal na projížďku svým utopickým světem a já si jen v rychlosti na telestěně prohlédla Montagův příběh. I tak jsem ráda, že jsem po knize sáhla.

23.06.2014 4 z 5

Moje první kniha od Fulghuma. Podařilo se mu na mě skvěle přenést atmosféru tančírny Century. Příběh čtenáře nabádá ke zkoušení nových věcí, protože jen když vystoupíme ze svého pohodlí, můžeme se o sobě dovědět zase něco trochu nového a mít pocit, že skutečně žijeme. Po přečtení budete mít chuť odhodlat se konečně k otevření dveří, u kterých nevíte, zda jsou zamčené a možná se i trochu bojíte, že zamčené nebudou.

Od plného hodnocení mě odrazují občasná klišé. Vysoko ale hodnotím skvělé ilustrace Willow Bader, které čtení dávají další rozměr.

17.06.2014 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvělá kniha! Nesmírně čtivá. Ač jsem to na začátku nečekala, prolínají se jí určité detektivní prvky a to já ráda :)
Příbě je skvěle napsaný, logicky provázaný a vygradovaný. To, že je příběh postaven na reálných základech přidává knize na další přitažlivosti, ale autorka nebaží po senzacích. Ze zajímavého tématu perfekním příběhem a spisovatelským umem vytěžila maximum. Knížku řadím do mých oblíbených knih. Určitě se k ní ještě vrátím. A teď se moc těším na Vyhnání Gerty Schnirch.

06.06.2014 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Na přečtení Jany Eyrové jsem se chystala dlouho, ale vždycky jsem si její načnutí nějak vymluvila. Jaká chyba! Tuhle knížku jsem měla mít přečtenou už dávno!

Skvěle vystavěný příběh i postavy. Nepřekonatelné jsou rozhovory mezi Janou a panem Rochesterem!
Na postavě Jany se mi nejvíce líbí, že si jde za svým štěstím, ale zároveň stále zůstává rovným a čestným člověkem.

Jako filmovou verzi jsem si vybrala tu z roku 2011 s Miou Wasikowskou a Michaelem Fassbenderem. Tak jsem zvědavá, jak z Fassbendera udělají nehezkého Rochestera :)

20.04.2014 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Měla jsem náladu na nenáročný román o vztazích a zároveň jsem doufala, že nesáhnu po úplné banalitě/stupiditě.
Jeden den byla skvělá volba. Ema a Dexter byli od počátku to, čemu se říká "spřízněné duše". Kdyby byl život pohádka, žili by spolu od té první "osudové" noci šťastně až do smrti. Život ale pohádka není a tak autor ukazuje všechny peripetie jejich životů a vztahů.
Jsem zvědavá na film.

17.04.2014 5 z 5

Cayenský pepř a javorový pudink Cayenský pepř a javorový pudink Nathalie Roy

Chtěla jsem si na konci roku přečíst něco oddechového a tak jsem sáhla po e-knize, kterou jsem dostala jako dárek za předplatné novin. Celou dobu jsem měla pocit, že se autorka snaží napsat knihu ve stylu Bridget Jones...osamělá a potrhlá žena přes 30, která se potýká s muži ve svém okolí a zoufalé hledá toho pravého, v práci nic moc, vztah rodičů se rozpadl a ve všem ji pomíhají oddaní přátelé.
Místo oddechu jsem byla při čtení vynervovaná nelogickým chováním hlavní hrdinky, které bylo u Bridget Jones taky, ale tak nějak uvěřitelnější a obyčejnější.
Kniha mě nudila a do očí bijící snaha vyrovnat se úspěšným "románům" na stejné téma mě neskutečně otravovala. Další díl vynechám.

01.01.2014 2 z 5

Matematika: příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy Matematika: příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy Jindra Petáková

Na tuhle knihu nikdy nezapomenu! Výzva naší matikářky: "Otevřete si Petákovou.", mě bude strašit asi nadosmrti! Přesto dávám 5 hvězd, protože je to legendární sbírka.

04.01.2013 5 z 5

Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí Jana Florentýna Zatloukalová

Kuchařku jsem dostala pod stromeček. Zatím jsem se s ní jen zběžně seznámila a vypadá stejně dobře, jako obě Kuchařky pro dceru. Zatím čeká na první skutečné otestování a proto prozatím nehodnotím.

EDIT
Po prvním ostrém vyzkoušení hodnotím stejně jako Kuchařky pro dceru - recept yjsou srozumitelně napsané a vařit podle nich je radost! Navíc jsou recepty doplněny pěknými texty, které začínající kuchtíky poučí i pobaví.

29.12.2012 5 z 5

McMafie – Zločin bez hranic McMafie – Zločin bez hranic Misha Glenny

Kniha provází organizovaným zločinem v různých koutech světa a otevírá čtenářům oči. Gobalizace, to není jenom McDonald, ale taky McMafie.

23.09.2012 5 z 5

Moderní sociální teorie Moderní sociální teorie Austin Harrington

Nutnost pro studenty sociologie. Obsáhlý a v rámci možností srozumitelný přehled sociologických teorií a paradigmat.

14.05.2012 4 z 5