veronika5179 veronika5179 komentáře u knih

Tvář baroka Tvář baroka Zdeněk Kalista

Pan Kalista za vás v těchto esejích vystihne všechny pocity, které jste měli při návštěvě barokních kostelů a kostelíků, když jste stáli v galerii před barokním obrazem nebo projížděli kolem mostů, na kterém stála socha Jana Nepomuckého. A to naprosto unikátním způsobem, který se tak krásně (i když ne lehce) čte. Silný umělecký a poznávací zážitek, který přenáší do jiných staletí i světů...

25.04.2021 5 z 5

Po stopách baroka v Čechách Po stopách baroka v Čechách Martin Bedřich

Naprosto úžasná a kouzelná knížka o baroku nejen pro děti! Obsahuje nejdůležitější informace a mnoho důležitých zajímavostí navíc. Jako stvořená pro základ na letní výlety za těmi nejkrásnějšími památkami na českém území. Nádherně povedené kresby a grafika na špičkové úrovni. Jsem nadšená, a to jsem z dětských střevíčků už vyrostla :) Vřele doporučuji!

25.04.2021 5 z 5

Svědek Boží lásky: Život Jana Marii Vianneye Svědek Boží lásky: Život Jana Marii Vianneye Anna Penna

Milá a čtivá knížka jako seznámení se skromným farářem a světcem, který svou životní moudrostí a ochotou pomohl a stále pomáhá mnohým. Jeho slova jsou velice snadná na pochopení, tolik aktuální a plná pravdy.

16.04.2021 5 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Havlíčkův ostrovtip a sarkasmus je aktuální v jakékoliv době, autor se s ničím moc nepáral, především pak s jezuity nebo s jinými vlastenci a literáty. Někdy jsou jeho slova ostrá jako jehly, možná až příliš, ale to k němu tak už nějak patří a dělá ho tím, čím je a proč si ho tak vážíme :) Jeho um vystihnout situaci v tak málo slovech je geniální.

Chceš-li v strachu, v nepokoji žít,
musíš k tomu vtip a rozum mít;
chceš-li dodělat se vezdejšího chleba,
bývej hloupým, kde je toho třeba.

16.04.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Upřímně se mi hodnotí těžko. Začnu asi negativy.
Autorka sama přiznává, že není historik a na knize to je znát. Kdybych o daném tématu nic nevěděla, věřila bych autorce každé slovo. Bohužel, je zamlčeno spousta důležitých faktů, které jsou pro samotný děj stěžejní, např. příchod polských dělníků v 19.století z Haliče na Těšínsko za prací, s čímž souvisel i příchod kněží, s nimiž souvisely třeba přepisy českých příjmení na polská: Havlíček=Hawliczek, Vitásek - Witasek atd. Do toho je třeba počítat se silným rakouským elementem. Sedmidenní válka v knize zazní jen tak na okraj, čtenář prakticky netuší oč jde a může si myslet, že Češi "jen" ve Stonavě brutálně zavraždili několik Poláků. To, že Poláci násilím odvlekli českého vojáka z vyměřovacích prací a ubili ho k smrti, to už v knize moc nezazní. Víme jen, že Henryka stonavské obrázky pronásledují jako noční můra. Přesně tak se zamlčuje historie :) Autorka úplně pomíjí popis okolí Karviné, Beskydy neexistují, Těšín = gestapo a tím to tak nějak končí. O nuceném nasazení lidí z Těšínska do Wehrmachtu se toho taky moc nedozvíme, a jak by se to hodilo! Někdo může namítnout, že nejde o historickou stať, ale o román. Ano, ale v tomto případě opravdu nelze zanedbat skutečně složité historické pozadí.
Druhým negativem je pocit, že všechno se odehrává v jakési šedé mlze. Nevíme, jak postavy vypadají, jakou mají barvu vlasů, jak se oblékají, jak vypadá jejich dům, ložnice, pracovní prostředí, všichni jsou tak nějak stejní, anonymní a přece jsou to osobnosti. Je těžké si k postavám až na výjimky udělat nějaký bližší vztah, protože všichni splývají v jednu masu lidí bez tváře. Kdybych místa, náturu obyvatel, historii a život v okolí Karviné neznala, tak mám veliký problém si cokoliv představit. Pokud něco autorka popsala opravdu detailně, tak to je utrpení a beznaděj. Všechny postavy trpí, na nikoho nečeká nic dobrého, všichni se motají v šílené mizérii karvinského štiplavého dýmu.
Ale abych jen nekritizovala, kniha se četla dobře a osobně jsem i přes mnoho výhrad ráda, že se někdo pustil do tak impozantního díla. Chápu autorčin úmysl, jen to sousto je příliš velké. Z historie vlastní rodiny vím, jak se žilo, když jste byl Čech, stejně tak, jak se žilo, když jste byl Polák. Polská okupace, volkslisty, polenlágry - to vše je mi známo více než dobře...
Pro ty, kdo se více zajímají o historii regionu, doporučuji knihy:
https://www.databazeknih.cz/knihy/videl-jsem-ukrizovani-92850 https://www.databazeknih.cz/knihy/cesi-ve-wehrmachtu-20052

22.02.2021 4 z 5

Ostny a oprátky Ostny a oprátky Jiří Padevět

Pan Padevět zkrátka umí. Silné, nápadité a úderné. Geniální.

"Jenže dvacáté století zanechalo tolik šrámů, že tu s námi bude navždy. Bude nás pořád nutit myslet na mrtvé, na přeživší, na zrádce i na hrdiny. Bude nás nutit přemýšlet, jak bychom v rozhodující chvíli obstáli my sami."

05.01.2021 5 z 5

Kathy Kathy Jan Štifter

Surová jednohubka, která připomíná Vyhnání Gerty Snirch, taková její poloviční sestřička. Bohužel té surovosti, strohosti a odstupu bylo na můj vkus až příliš.

02.01.2021 3 z 5

Ďáblův klíč Ďáblův klíč Otomar Dvořák

Příběh se čte moc pěkně a svižně, připomíná mi pohádkový příběh propletený s prvky fantasy. Myslím, že především milovníci regionálních pověstí, fantaskních příběhů a pohanské tematiky si mohou přijít na své.

01.01.2021 3 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Pana Czendlika jsem měla vždy zafixovaného jako "zpovědníka Lucie Bílé", který se objevoval hlavně v různých TV show a byl rád vidět. Po přečtení knihy se tento dojem umocnil a možná i zhoršil. Otec Czendlik veřejně přiznává, že je rád v centru dění, má rád společnost, užívá si život a raději než o Písmu se baví o modelkách (?!) a zajímají ho ženy a alkohol. Může to vyvolat úsměv, z kněze se stane hned takový normálnější člověk, ale jestli je to dobře, to už si každý musí zodpovědět sám. Rozhodně mu nechci křivdit, ale otázkou je, zda přivádí lidi k Bohu anebo spíše k sobě....
No, řekněme, že takto nějak to chodí v Polsku, když se do církve vstupuje pro to, aby se udělala kariéra...
Nicméně i tak je v knize několik vtipných i poučných myšlenek, které špatné nejsou, jen asi více osloví ateistu než věřícího člověka.

17.12.2020 2 z 5

Josef I., můj přítel Josef I., můj přítel Soňa Sirotková

Je škoda, že o samotného Josefa I. v knížce až tak moc nejde :) Oceňuji, že se děj odehrává v době a na místech, která nejsou v literatuře příliš populární, rozhodně by si to zasloužila! Místy usměvnější (děti se jednou chovají jako děti, vzápětí zase mluví jako vzdělaní dospělí...), charaktery postav nejsou bůhvíjak vykresleny, ale děj má spád, není zdlouhavý, vše na sebe celkem navazuje, takže - proč ne? Jen ta romantická vsuvka na konci tam být ani nemusela :)

05.12.2020 3 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

(SPOILER) Laťka byla prvním dílem postavena hodně vysoko, ale ani druhý díl nezklamal. Dobrodružstvím se to jen hemží a čtenář nemá šanci vydechnout. Foglar nás moc nešetřil - údajná zrada Mirka, jeho dvojník, chudák Bublina, slepý chlapec, bitky a boje, pořád se něco dělo! Mistrovsky jsou popsány nejrůznější boje o moc a postavení, které se přenášejí i do dospělého světa třeba v politice.
Oblíbená postava: Široko :)

06.11.2020 5 z 5

Můj turistický zápisník Můj turistický zápisník Jaroslav Foglar

Krásně ilustrovaný turistický zápisníček s nejrůznějšími radami jak si poradit v lese a vůbec na výletech obecně. Milá vzpomínka na dětství :)

02.11.2020 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Po x letech jsem oprášila první stínadelskou knížku a nelituji :) Z celého příběhu dýchá tak úžasné tajemno, dobrodružství a strach zároveň, které mnohdy neumí vykreslit ani autoři tzv bestsellerových thrillerů. Popisy volby Velkého Vonta v kostele sv. Jakuba, objevování tajných chodeb a uliček, záhadné postavy i vzkazy, plánky, Em, ježek v kleci...a tak by šlo pokračovat ještě dlouho. Jako čtenář se nemůžete dočkat, co objevíte na další stránce a jak to celé dopadne. To je v podstatě základ dobré knihy :) Atmosféra foglarových knih je zkrátka nepopsatelná.
Někteří kritizují, že je povaha i chování kluků naivní, ale tady nemůžu souhlasit. Kdo jiný když ne Rychlé šípy by měly být vzorem? :) A na tom se nic nemění ani v roce 2020.

01.11.2020 5 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

O Herriotovi jsem vždy věděla, ale sáhla jsem po něm až teď - jaká škoda. Po všech temných detektivkách nebo depresivních románech je to jako pohlazení po duši. Navíc umí na čtenáře přirozeně přenést lásku ke zvířátkům, popsat anglický venkov 30.let a jeho postavičky, tehdejší léčebné postupy i nelehké začátky mladého veterináře. A to všechno tak lehce, laskavě a kolikrát s úžasným humorem, který čtenáře nutí se zasmát i nahlas. Moc se těším na další knihy :)

20.10.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jako rodačka z kraje ve kterém se děj odehrává musím uznat, že vykreslit osudy daných postav objektivně je velice složité a věřím, že autorka se snažila. Oceňuji pečlivé zpracování historických událostí, postav, vylíčení života obyčejných lidí. Nicméně čtenář může získat dojem, že se vše točí kolem Poláků a v celé Karwiné není snad kromě učitele a jedné osoby z Moravy ani jediný Čech. Upřímně, vykreslení českých rodin a jejich problémů je tady jen okrajové a to mi přijde jako velká škoda, ne-li chyba. O německy mluvících a židech ani nemluvím (jak lze tyto dvě skupiny vůbec pominout?). Čtenář z druhého konce republiky se právem může cítit trošku ztracen a vůbec se nedivím. Ocenila bych širší kontext, ale i tak hodnotím kladně, ačkoliv má kniha temné a trochu plíživé tempo.

05.10.2020 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Smutný příběh s nadějí na konci. O tom, jak jedna chalupa a možná i jeden muž mají vliv na osudy žen (nejen) v jakékoliv době. Vzorce chování v rodině se dědí z jednoho na druhého a jen ten, kdo má odvahu odejít, se může nadechnout. Příběhy jsou prakticky pořád stejné - nepochopení, dřina, úzkosti, neschopnost se vymanit z nicotného života, který je stahoval neustále k tomu samému promarněnému kolotoči.

22.09.2020 4 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Už od začátku jsem měla pocit, jako bych se šťourala v životě a intimitě lidí, do kterých mi nic není. Motiv je jasný od prvních stran, nicméně celek působí hodně nepatřičně, příběh je plný vulgarismů a klasické třeštíkovské "ženské sebeironie", což by nevadilo, ale když ono je to v každé knížce a snadno se to přejí. Bohužel, nebavilo, odradilo, trošku to působilo tak, že knížka byla psána schválně zajímavým a nekonvenčním způsobem, aby se odlišila od předchozích.

29.06.2020 2 z 5

Sousedky Sousedky Cass Green (p)

Oceňuji, že jsem se u knihy párkrát upřímně zasmála, jinak taková průměrná jednohubka. Od autorky se mi více líbila kniha "Sama v černém lese", měla jsem trošku vyšší očekávání.

23.06.2020 3 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Moje první setkání s Cobenem. Upřímně musím říct, že jsem si více užívala vtipné vsuvky, autorův humor a popis z každodenních životů jednotlivých hrdinů. To bylo na jedničku. Krimi zápletka, vyšetřování a následné zázračné (až úsměvné) vysvětlení na posledních stránkách - to už na jedničku nebylo. Každopádně Cobenovi dám ještě šanci, čte se hodně dobře a třeba mi tento příběh jenom nesedl.

25.05.2020 3 z 5

Sama v černém lese Sama v černém lese Cass Green (p)

Kniha se četla moc dobře, stránky odsýpaly, místy byla vtipná, tajemná, strašidelná. Jen jsem čekala lepší zápletku, něco ve stylu severských detektivek by bylo ideální :)

25.04.2020 3 z 5