Josef I., můj přítel

Dramatický osud české šlechtičny Vilemíny Bělinské a jejího manžela Fabiana zavede čtenáře k císařskému dvoru ve Vídni, kde po smrti zbožného, a tak trochu nudného Leopolda I., přichází vláda jeho syna, Josefa I. Okouzlující Josef se vzhledem i chováním vymyká typickým Habsburkům. Krásný, charismatický muž s jasnou vizí budoucnosti se rozloučí s ministry, které zdědil po otci, obklopí se mladými šlechtici a je pevně rozhodnutý učinit pro své záměry vše. Stane se Schönbrunn, rakouským Versailles? Získá Josef nesmrtelnou slávu, tak jako jeho nepřítel, a přesto velký vzor Ludvík XIV.?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/380560/josef-i-muj-pritel-SjK-380560.jpg 3.67
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Josef I., můj přítel

_Janina_

Nebylo to špatné, jednodušší, místy napínavé, dobově celkem věrohodné. Oddechovka.

bagel
19.12.2018

Nepříliš náročný historický román, ale jsem ráda za bližší seznámení s danou dobou.

Olinka832
04.10.2018

Příběh o české šlechtičně Vilemíně Bělinské mě neskutečně bavil. Jak název napovídá, není hlavní postavou císař Josef I. ale právě ona. Protože se jedná zjevně dle konce o první díl, těším se na setkání s již dospělými hrdiny v dílu druhém, pokud bude. Myslím, že název knihy není zavádějící, naopak, ukotvuje čtenáře a potencionální kupce knihy do určité doby. Jak jsem četla v předchozím příspěvku povzdychnutí, že se se slavným císařem Josefem I moc nesetkáme, tak já byla naopak překvapena, protože přiznávám, že jsem císaře Josefa I do této doby moc neznala. Nemělo by se zaměňovat se slavným císařem Josefem II. Josef I je současník Ludvíka XIV a děj nás zavede do doby baroka u nás i Rakousku. Myslím, že autorka nechala otevřít příběh cíleně v této době, ačkoliv riskovala, že dětští hrdinové u čtenářů moc nezaberou. Vynechat ovšem tak důležitou událost, jakou bezesporu obléhání Vídně roku 1683 bylo , by byla škoda. Zvláště v současné době mi téma připadalo aktuální. Skutečné historické postavy v knize mi připadaly věrohodné a do příběhu srozumitelně zakomponované. Uvítala bych delší část závěru, kdy už jsou oba dva dospělí. Nejde o prvoplánově romantický příběh, mezi hrdiny je mnoho nedorozumění i když je pojí dětské přátelství. Těším se na druhý díl.

a.k
29.09.2018

Nenáročný historický román, který zachycuje dětství Vilemíny Bělinské a nemanželského syna knížete Lobkowicze Fabiána. Děti se dostanou k císařskému dvoru do Vídně, kde právě začíná turecké obléhání.
Název knihy sice evokuje, že půjde o příběh Josefa I., ale s tím se téměř nesetkáte. I historická fakta jsou velmi povrchní. Román je příjemným oddechovým čtením a zahrnuje i úsměvné nadpřirozené schopnosti obou dětí.

LenkaKa
03.09.2018