Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Klaunovy názory Klaunovy názory Heinrich Böll

Skutecne zajimavy pruhled do povalecne spolecnosti v Nemecku, pretvarky byvalych nacistu a pokrytectvi katolicke cirkve. Hans si navzdor sve zbohatlicke nacisticke rodine dokazal zachovat zdravy neovlivneny rozum a cit pro prostou lasku a humannost. Vyborny psychologicky roman.

21.01.2012 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Hemingwayova oblibena kombinace lasky a valky je pro mne receptem na uspech. Snad jen retrospektivy o toreadorech jsem yrovna moc neocenila, ale Hemingway zachycoval take tento sport, ktery ho lakal a zajimal. Robert je v knize temer prototypem spravneho chlapa a Maria zase nezne divky, konec samozrejme dojme a podtrhuje Hemingwayuv styl ztracene generace - proste valka pose*e zivoty vsem.

20.01.2012 5 z 5

Chicago Chicago Carl Sandburg

Sandburgovy basne jsou moderni svou formou a kompozici. Napriklad basen zvana jak jinak nez Chicago na jednu stranu opevuje vyspelost, obchod a prumysl mesta a na druhou stranu vypravi o bide a kriminalite na ulici. Jsou to trochu jine basne ne na jake je clovek zvykly a ackoliv neni literatura, kterou bych odsoudila, neco proste sedi vic a neco min. A Chicago patri do te druhe kategorie.

20.01.2012 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

proste uzasne - prosila bych natisknout kopie a zadat jako povinnou cetbu v KSCM. Tohle je to nejdokonalejsi odmitnuti komunismu, jake jsem kdy cetla, a take nejdrastictejsi. Videla jsem i filmovou verzi a ta ma, jak jinak, happy end kdy je hlavni hrdinkou fenka Jessie a nakonci poskakuje na louce se svymi stenaty. Farma zvirat pro me byla v podstate hororem a napad vystihnout lidskou spolecnost skrze zvireci alegorii je proste genialni. Zpusob, jakym jednotlive druhy zvirat reprezentuji jednotlive typy lidi demostruje, jak by se ruzne lidske charaktery vyrovnavaly s rudou revoluci. A fakt to neni pekny pohled.

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Na Frankesteina se tu sesly skutecne zajimave nazory a srovnati s Drakulou je prilis lakave, abych ho vynechala. Ja cetla Frankensteina v originale a byla jsem vice nez mene potesena. Snad body skutecne trochu ubira cesky preklad, protoze originalni jazyk dila je velmi vzneseny a vytribeny (tzn. take mnoho pojmu pouzivanych prave jen v literature, jez maji v hovorove reci mnohem jednodussi synonyma). Charaktery postav jsou skutecne jemne, ale srovnam-li to napriklad s Goethovym precitlivelym Wertherem, je proti nemu Franky drsnak. Autorka se skutecne vice nez konceptem "hororu" chtela zabyvat vznikem a vyvojem zivota od sameho pocatku (Frankenstein nejprve zije v lese, objevi ohen, nauci se jej pouzivat (nepripomina Vam to vyvoj jednoho nejmenovaneho zivocisneho druhu?), objevuje rec, rozviji sve city. To, ze jemna az precitlivela duse se muze skryvat v odpornem monstroznim tele je prave desivy fakt, ktery se autorce vyborne povedlo vystihnout. Verim, ze prave takovato studie zivota a citu byla podmetem k napsani Frankensteina. Jako by tim shrnula vyvoj lidske rasy od opic az k dnesnimu stavu v par dnech + schopnost ozivnuti mrtveho musela byt pro tehdejsi ctenarstvo proste prilis lakava kombinace.

Bram Stoker se podle meho zameroval hned od zacatku na vytvoreni hororove atmosfery a prijemne vylekani ctenarstva. Frankenstein dava vice filosofie k vaznemu zamysleni, nad Draculou netreba premyslet, pouze se (ne)prijemne bat. Pro me byl Drakula temer az prilis naivni a vybajeny a prilis prosty, povrchovy. Decko pochopi Draculu stejne jako medvidka Pu, protoze ten nevyzaduje ani nejmensi namahu myslet. Je to dobry pribeh, jen si myslim, ze mel potencial mit vice rafinovanosti.

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Tedy vyrok, ze Goethe sve Utrpeni Werthera "vyblil na papir" je uzasne a prekvapive vystihuje situaci. V dnesni dobe pusobi Werther neskutecne vyblite, ale dnes uz se take malokdo vzije do situace bohateho znudeneho mladika, ktery v zivote proste nic delat nemusi jen si kreslit obrazky. Ano, Goethova schopnost popsat v rozkosi prirodu do posledniho cervicka na zemi je neopakovatelna. Werther je ukazkou mladeho floutka, kteremu by prospelo dostat parkrat pres tlamu, aby se naucil chovat racionalne a bral zivot takovy jaky je. Jenze Werther je umelec, melancholik a krehka duse a takova vetsinou dlouho nepreziva. Asi maloktery clovek by si dobrovolne vybral, ze bude v zivote trpet - je to trochu proti pudu sebezachovy - ale presne tohle udelal Werther, ktery si zivota samotneho evidentne zase tak nevazil a nadevse povysoval lasku, ten uzasny vsemocny cit (co na tom, ze na zacatku byl zakoukany do jine ). Prave tyto preference vyjadrene emotivnim zpusobem vedly mnoho mladych lidi ve Wertherove dobe k pachani sebevrazd az Werther v dalsich vydanich sve knihy nechal na prvni stranky napsat poznamku "nenasleduj me". Goethe se pry citil provinile, protoze slava knihy mela tak neblahy dopad. Wertherovy pocity rozhodne nejsou nemozne, ale sam Werther je neschopen jakehokoli pragmatickeho ci realistickeho uvazovani. To vede nevyhnutelne k drastickemu konci (vcetne drasticky realistickych popisu).

19.01.2012 3 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

I ke mne se nejdrive dostala filmova verze a teprve potom jsem sahla po romanu. V mnohem me prekvapil, napriklad v intimnich popisech vztahu Annie a Toma a samozrejme na konci, ktery je v knize zcela jinak a rozhodne lepe vyresen. Ale snad vice nez vztah Annie-Tom jsem ocenila psychologickou promenu Gracie, ktera se skutecne musela vyporadat s mnoha vecmi. Tom dal dokupy nejenom kone, ale pomohl uvest na pravou miru i zivot Gracie a Annie, pomohl jim najit zpet cestu k sobe a radost v zivote. Bohuzel se ale potom zapletl s Annie a to by zase rozbouralo jeden vztah - jednu rodinu, a tak to spisovatel vyresil onim koncem, resenim nepochybne spravnym, snad jen trochu teatralnim a fantastickym, ale budiz. Zarikavac koni prece neni literatura faktu ale beletrie a to vyborna.

Jezdec na bílém koni Jezdec na bílém koni Theodor Storm

Novela ma netradicni strukturu pribehu v pribehu, cimz budi dojem realnosti. Navic je cely pribeh prodknuty tajemnem a neopakovatelne zachycuje zivot na severu Nemecka vcetne tamniho nareci Plattdeutsch. Vypravi pribeh inteligentniho cloveka, ktery je ale obklopen prostymi a povercivymi spoluobcany, kteri mu stezuji zivot. K tomu se jeste objevi tajemny kun a bachorky jsou na svete. Storm navic nenapodobitelne pracuje s tematem lasky, ktera je v jeho dilech velmi silna ale zaroven nestastna a melancholicka.

Šibeniční písně Šibeniční písně Christian Morgenstern

Nechci zamerne kazit dobre recenze Morgensternovych basni, ale nekdy je pro ctenare, ktery se teprve rozmysli, zda si dilo precte, uzitecny i negativni komentar. Co se tyka originality, o tom zadna, tahle sbirka je snad esenci moderny. Netvrdim, ze kazda basen musi mit poselstvi, myslenku nebo pribeh, ale nektere Morgensternovy vytvory na me byly silne kafe alias prilis abstraktni mismas, u ktereho jsem nevedela, za jaky konec to vzit. Me hodnoceni asi ovlivnuje fakt, ze jsem Galgenlieder cetla v originale a proto jsem snad nemohla vychutnat basne stoprocentne - klobouk dolu preklateli. Na druhou stranu my zase prave u poezie prijde jeji prekladani velmi osemetne, protoze kazdy jazyk ma trochu jiny rytmus a barvu. No zkratka, kdo ma rad moderni, nove a nezvykle, s chuti do toho. Ostatni asi prece jen zustanou u Erbena, Poa a Rilkeho.

19.01.2012 2 z 5

Torquato Tasso Torquato Tasso Johann Wolfgang Goethe

Postava Tassa je uknourany vecne ublizeny umelec a paranoik. Goethe obvykle zobrazuje komplikovane a precitlivele duse (viz. tisickrat lepsi Werther), ale u Torquata se clovek nemuze dockat konce nebo si preje smrt hlavni postavy, ktera by mohla hru o hodne vylepsit. Nejhorsi akt je ten, kdy je Torquato na jevisti sam a vede monolog. Jindy dej zachranuji alespon vedlejsi postavy.

19.01.2012 1 z 5

Návštěva staré dámy Návštěva staré dámy Friedrich Dürrenmatt

Kratka a vtipna hra, ovsem horky konec ji ubira na lehkosti a pro mne i trochu na dojmu., krome toho ke konci dojde i vtip a hra se pomalu zadusi. Dürrenmatt tim chtel poukazat i na lidske slabosti a ne jen lidi pobavit.

Emilia Galotti Emilia Galotti Gotthold Ephraim Lessing

Kdyz uz tragedie, tak poradna. Ani na chvili to cloveku nedava nadeji na nejaky pozitivni konec, coz jsem tam docela postradala. Nejak to slo od spatneho k horsimu, Emilia precitlivela kvetinka, ktera si sama zvoli svuj konec a otec co ji k nemu dopomuze. To vsechno jen pro rozmar rozmazleneho floutka prince.

19.01.2012 2 z 5

Kniha obrazů Kniha obrazů Rainer Maria Rilke

Sice nejsem nijak yvlast na basne, ale jsem na Rilkeho. Jeho basne maji krasny zvuk, melancholii, nekdy trochu tajemnou atmosferu.

19.01.2012 4 z 5

Pohádky bratří Grimmů (77 pohádek) Pohádky bratří Grimmů (77 pohádek) Jacob Ludwig Carl Grimm

Uprimne, kdo by je nemiloval. Snad krome Andersena bych tezko hledala lepsi pohadky. Vetsinou ale byvaji upravene, aby odpovidaly vkusu spolecnosti. Precist si treba originalni verzi treba Popelky, kde si damy kvuli strevici rezou kousky nohy nebo Snehurky (coze si to zla kralovna nechala uvarit k obedu potom, co Snehurku dala zavrazdit?), to je prave ten pravy masakr. Ty verze pohadek ale upravovali uz samotni Grimmove, takze v dnesnich knizkach bych se nebala snad jen ze by nekomu spadl orech na hlavu.

Veselá trilogie Veselá trilogie Erich Kästner

Kästner je prijemna cetba na par peknych slunnych dni. Je neotrelym zpusobem vtipny, nekdy trochu naivni, ale vyhovuje to presne te cetbe, ktera neni psychologicky nijak narocna a jde o to si ji proste uzit.

Úklady a láska Úklady a láska Friedrich Schiller

Krasne klasicke dilo, ackoli je od sameho zacatku jasne, ze laska vzneseneho Ferdinanda a krasne ale mestacke Luisy fakt nema nadeji. Schiller si vyhral s reci jednotlivych postav i vrstev, ktere jednotliv postavy zastupuji a dokonce tam jsou i chvile, kdy se clovek pobavi.

18.01.2012 5 z 5

Dobrého člověka těžko najdeš (9 povídek) Dobrého člověka těžko najdeš (9 povídek) Flannery O'Connor

Flannery si umi vyhrat se symbolikou, naznaky, barvami.... V jejich povidkach se da objevit skutecne dost naznaku o blizici se katastrofe jeste nez prijde. Ale neni to muj salek caje. Je to tizive, s tradicne smutnym koncem, obcas vyuzivajici nabozenskou metafyziku. Za precteni to stoji, k zamysleni to podmet da, ale ve mne osobne to nevzbudi touhu cist jeji knihy dal. Ne proto, ze je to v podstate pesimisticke, ale protoze tohle asi nejak neni muj typ smutku nebo melancholie.

18.01.2012 3 z 5

Kreslení jako cesta k sebevyjádření Kreslení jako cesta k sebevyjádření Nick Meglin

Je to trochu jina kniha o kresbe nez na jakou je clovek na trhu zvykly. Rychle a prijemne se to precte, na takove jedno posezeni ke kave to je, je to doplnene hezkymi skicami mistru i amateru a nektere kreslici ukoly jsou skutecne zajimave a je zabavne je plnit. Je to lehka prijemna cetba, ktera se nevnucuje a pritom da pekne podmety k zamysleni a inspirativni napady.

Ryzáček Ryzáček John Steinbeck

Mozna na tom ani neni tak smutny ten osud ponika, jako spis ten fakt, ze at se clovek snazi jakkoli, stejne se vsechno muze pokazit. Jody totiz delal celou dobu vsechno spravne, ovsem moc mu to v zaveru platne nebylo. Dalsi casti Ryzacka, o starci Gitanovi nebo klisne Nellie uz nejsou pro me tak emotivne silne, i kdyz stejne tak dobre zobrazuji nestesti vsedniho dne.

11.01.2012 4 z 5

Stráž na Rýně Stráž na Rýně Lillian Hellman

zajimave, ve hre je laska, vtip i varovani a nechutna schopnost nacismu nicit zivoty v jinak stastne rodine

03.01.2012 5 z 5