Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Brigita Brigita Adalbert Stifter

Klasické čtení z epochy Biedermeier. Příběh nemá vynikat povrchním dobrodružstvím, ale naopak získat si čtenáře skrze silné niterné emoce postav. Jejich život je obyčejný a poklidný, ale právě v tom nacházejí svou sílu a skutečné štěstí. Jejich naplnění na ně nečeká někde v dali, ale skrývá se u nich doma, v srdcích milovanych osob, v harmonicky opečvávanych parcích a uklizenych obývacích. Samozřejmě je to v mnohém závan z jiné doby a žádný člověk by takto v dnešní době nejednal - v době internetu už toho moc o uctivem chování nevíme, natož abychom se s takovou úctou, respektem a sebekazni chovali k vlastnímu partnerovi-, ale krásně se to čte.

22.10.2017 4 z 5

Sever a Jih. Díl III. Sever a Jih. Díl III. Elizabeth Gaskell

Celkove uzasne dilo, ale ke konci mne trochu opoustela trpelivost. Kvuli bolestnym zjistenim, zarlivosti a umrtim se ustredni par temer nesetkaval a kdyz uz, tak spolu prakticky nemluvil. Ne, ze by tam prece jen nebyla pekna scena, ale trosku me udolavalo to milostne utrpeni. Navic Margaretin zivot bych asi neprezila, jaka to musela byt nuda. V podstate mela roli spolecnice, ktera se musi porad usmivat, naslouchat a prikyvovat, bez nejake funkce a vyznamu zivota. Samozrejme to lezlo na mozek i ustredni hrdince, ale povazovala to za svoji povinnost. No na masli, jeste, ze ji John z te bubliny nakonec vytahl do reality. Zaver by klidne mohl byt i fyzictejsi, ale jsme holt zkazeni nasi dobou. V cudne viktorianske dobe se samozrejme takove veci s damou a gentlemanem oficialne nespojuji.

01.03.2017 4 z 5

Ztracená čest Kateřiny Blumové / Die verlorene Ehre der Katharina Blum Ztracená čest Kateřiny Blumové / Die verlorene Ehre der Katharina Blum Heinrich Böll

Parada! Lingvisticky naprosto dokonale vybrouseny jazyk (tedy alespon v originalni nemecke verzi urcite). Takhle diplomaticky a pritom uderne umi formulovat jen malokdo. Uprimne respekt, Herr Böll, to bych chtela taky umet. Co se tyka zapletky a napadu, tak vse je velice poutave a aktualni i tolik let po vydani, coz je nekonecne politovanihodne, protoze se nase spolecnost (nebo presneji receno "verejnost") asi nikam moc nevyvyji. Psano na zaklade skutecnosti a to velice inteligentne a uprimne. Fakt jsem se pobavila, kdyz jsem si pozdeji precetla, ze to kvuli teto knize skutecne padly zaloby, potrefena husa (noviny) vydaly plno clanku o Böllove podpore teroristu a Böll jako odpoved pozadal jednoho grafika a politickeho aktivistu, aby politika, ktery varoval nemecky lid pred Böllovym zlem a terorismem, znazornil jedouciho na krave s napisem "Rajtuje za Nemecko".

Jedine upozorneni: zacatek je tezsi. Trosku trva nez se vystavi napeti a navic naval vsech tech jmen a faktu je do zacatku matouci. Ale pozdeji se to samozrejme vytribi.

07.01.2017 5 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Prvni polovina knihy me pripadala monotonni vcetne popisovane krutosti zivotni reality taznych psu, ktera byla po jedne kapitole nezazivna. Ale od druhe poloviny me Buckuv osud chytnul a napjate jsem mu fandila, aby dosahl sve svobody a nejakeho toho zivotniho naplneni ve ctyrtlape podobe. Samozrejme kdo se vice zajima o realie zlate horecky, toho to mozna zaujme spolehliveji a rychleji. V porovnani s Bilym Tesakem povazuji tento pribeh za mnohem realistictejsi, uprimnejsi a o stupen lepsi.

29.12.2016 4 z 5

Tenerife Tenerife Luděk Fiala

Asi velmi dobry radce na cesty, ale na muj vkus az moc vypravny. Hodne kapitol jsem spise prefiltrovala pohledem nez cetla, ponevadz koncentrace na spanelskou kulturu byla prilis. Nejsem tak narocny cestovatel, nepotrebuji si projit celou historii hispanskych kmenu, abych se dozvedela neco o Tenerife. Nektere kapitoly byly take zbytecne, napr. druhy ubytovani. Ja vim, co je hotel, apartman apod, k cemu to vysvetlovat. Kladne hodnotim prolozeni mapkami a strucny spanelsky slovnicek.

21.10.2016 3 z 5

Kanárské ostrovy Kanárské ostrovy Piotr Paszkiewicz

Naprosto dostacujici kniha, pokud ji pouzivate jako inspiraci. Celkove se v dnesni dobe neda spolehnout pouze na tisteny zdroj, protoze druhy rok uz to neni aktualni. Tady v te knize najdete dostatek tipu na zajimava mista i vysvetleni kultury a krajiny. Pokud si to, co vas zaujme doguglite (coz beztak udelat musite, ja napr. objevila, ze jedno misto je uz pul roku nepristupne), tak vysledkem bude urcite spokojenost. Je to paradni prehled, ktery vam nezabere moc casu a nemusite se nicim slozite procitat jako u podrobnejsich cestopisnych publikaci. Trochu chybi jen cestovni slovnicek...

18.10.2016 4 z 5

Morantologie Morantologie Caitlin Moran

Cait je sympaticka zenska prave tim, ze neni dokonala. To neni ani tato sbirka jejich clanku. Nektere jsou skutecne celkem nudne, nektere mi nic nerikaji, protoze neznam ty mensi zanrove hudebniky, ktere zminuje, a tak asi tezko ocenim prirovnavani k jejich skupine apod. Par clanku bylo skutecne vtipnych a mnoho se proste jen prijemne cetlo. Co na ni ocenuji ale nejvice je jeji schopnost sebekritiky a prastenost. Prizna, kdyz neco skutecne po*ere, a kdyz zrovna magori, aspon to bere ironicky. Nemyslim si, ze by se snazila byt za kazdou cenu vtipna - vite, ona je proste jenom fakt prastena takovym tim lidskym, zenskym a pro ni originalnim zpusobem.

17.10.2016 4 z 5

Gran Canaria Gran Canaria Izabella Gawin

V knize je tak malo okruznich tras, ze by se daly spocitat na jedne ruce. Vetsina jsou trasy z bodu A po primce do bodu B, coz je pro samostatne spanelsky nemluvici cestovatele tezko praktikovatelne. Nektera mista jsou i bez autobusovych spojeni anebo se rozcilovat 2x denne s autobusy a prestupy ci mit opravdu zajezdovy autobus, ktery vam prijede do cile az pod cumak. Ale pro ty, co maji radi vlastni vozidlo/motorku, kniha nema skoro co nabidnout. Ledaze byste chteli prespat pod vavrinem a k autu se vratit stejnou cestou druhy den.

17.10.2016 2 z 5

Rytíř v mém loži Rytíř v mém loži Sue-Ellen Welfonder

Vzala jsem si to na dovolenou a prvni stranky byly takova nuda a zvejk, ze jsem se radsi divala na more, sbirala musle a stavela hrady z kaminku a pisku.

02.07.2016 1 z 5

Slečna Elsa Slečna Elsa Arthur Schnitzler

Milé povídky, některé více, některé méně. Na Schnitzlerových povídkách je přitažlivý jejich vkusné pojetí erotiky či spíš romantiky, nebot to, co nám přijde jako flirt, bylo na tehdejší dobu mnohem odvážnější. Jedná se samozřejmě o náhledy do psychiky postav a tam se, jak se na začátku 20. století věřilo, vždy nacházely myšlenky na smrt a/nebo sex. Celkově mám radši ty krátké povídky. Obvykle čím delší, tím nudnější...

25.03.2016 4 z 5

Stalo se v ZOO Stalo se v ZOO Edward Albee

Takova prastena zapletka, chtelo by se rict. Ze zacatku ma clovek pocit, ze jde o uplnou blbost, ale pak to zacne byt zajimave a smutne krasne. Clovek se neubrani a musi mu byt Jerryho lito. V divadle je to jeste dokonalejsi, pokud ma clovek stesti na talentovaneho herce v Jerryho roli.

14.03.2015 5 z 5

Král Richard II. / King Richard II Král Richard II. / King Richard II William Shakespeare

Zajimavy protiklad hyriveho Richarda, ktery se chova jako velke decko a at uz jde o cokoliv, musi se predvest dostatecne srdcervoucim monologem, a Henryho, racionalniho cloveka z "lidu". Henry se citi ukrivden a ma byt ten v pravu, ale vlastne prvni veci, kterou zacne provadet, kdyz je u moci, je popravovat lidi. Hm, jiste, tomu vubec neslo celou dobu o trun, dostal se k nemu nahodou. V porovnani s ostatnimi historickymi dramaty Shakea je vsak Richard II. ale spise nudnejsi...

14.03.2015 3 z 5

Mária Stuartová Mária Stuartová Friedrich Schiller

Prvni tri sceny jsem usinala nudou a cetla je asi dva tydny. Uz jsem si chystala negativni referenci na klasika Schillera, kdyz to zacalo byt zajimave a tak to uz zustalo zbylych pet aktu. Pokud srovnam s Uklady a laskou (Sturm u. Drang), tak toto je mnohem vaznejsi dilo, skoro az obzaloba cinnosti britskych lordu a kralovny. Na druhou stranu jsem ocenila, ze Schiller nevidi konflikt hl. postav cernobile, nedela z katoliku ciste kladne mucedniky a ze protestanskych slechticu bezcharakterni tyrany, ale dava kladne i spatne rysy vsem a celkove proto eho dilo vyzniva velmi lidsky a realne.

10.09.2013 5 z 5

Akvarel Akvarel Wendy Jelbert

Moje oblíbená kniha o akvarelu. Baví mě, že prozrazuje různé vychytávky jako např. tvoření textur, práce s maskovacími materiály aj. Navíc má skutečně krásné ilustrace.

24.08.2013 5 z 5

Marie Magdalena Marie Magdalena Christian Friedrich Hebbel

Hebbelovy Nibelungy byly pro me celkem neprijemnym zazitkem, ale rikala jsem si, ze dam autorovi jeste jednu sanci, jelikoz zrovna Mařka M. mela dobre reference - pry Hebbelovo nejlepsi drama. No a vyplatilo se, tahle hra je skvela! Treti akt je nesmirne napinavy a ackoliv je to tragedie, tak ta nejzapornejsi postava stihne byt potrestana (ne ze by to ovsem zachranilo ty kladne). Presne vim, co jedine by tomu dnesni ctenar vytykal: Je to prehnane melodramaticke, moc pobozne...ale vezmeme v uvahu dobu, kdy to bylo napsano. Vzhledem k obdobi realismu je tam te poboznosti celkem malo (obcas nejaky ten Otcenas, kdyz se nejaka postava psychicky hrouti, je snad pochopitelny) a ze se jina postava pri vyslechnuti spatne zpravy kaci hned k zemi mrtva? No u tragedie se s vysilovanim a smrti pocita. Je to kazdopadne velice zajimavy nahled do zivota lidi 19. stoleti. Kdyby postavy zily dnes, tragicky by urcite neskoncily. Matce by predepsali antidepresiva, vysetrovatele by sebrali otisky prstu a nedoslo by k obvineni nevinnych, Klara by vymohla aspon alimenty a Friedrich by svemu sokovi normalne rozbil tlamu, misto aby se hned sli strilet do lesa. Ze by novy namet na hru? P.S. Marie Magdalena je reklamni tah, nikdo s timto jmenem ve hre nevystupuje. P.P.S. Nectete autorovu predmluvu - unudite se k smrti a hru vubec neprectete a to by byla skoda.

14.07.2013 5 z 5

Nežádané neštěstí Nežádané neštěstí Peter Handke

Sokujici a smutne vypraveni. Tak mi pripadalo, ze zivot Handkeho matky za tak moc nestal a zase sem si jednou rikala, jak se ja mam oproti tomu dobre... A ta jeji duslednost v priprave vlatni sebevrazdy me prijde docela desiva. Take jeho reakce na jeji smrt mi prijde minimalne trochu zvlastni, ale text pusobi celkove vecne a realne, a je to zajimave i kdyz smutne cist.

08.04.2013 3 z 5

Nová utrpení mladého W Nová utrpení mladého W Ulrich Plenzdorf

Ganz nettes Buch...sice ta montaz-kompozice je trochu narocna na sledovani, ale pribeh me moc bavil a bylo zajimave sledovat, jak se Edgar stotoznuje prave s Wertherem, typem, ktery jsem povazovala za absolutne nemozny pro dnesni dobu. A vida, s Edgarem ten typus funguje. A diky jeho vypraveckym zasahum je to zabavne a pochopitelne, ackoliv podstata pribehu a i prostredi, v jakem postavy ziji, jsou vlastne deprimujici. Ale tohle bylo svezi a vtipne, rozhodne to ma neco do sebe.

05.03.2013 4 z 5

Hyacint a Růženka Hyacint a Růženka Novalis

Moc mila, peknoucka pohadka, ale vlastne strasne kratka, takze i kdyz nejsou skoro zadne zapory, co by me napadaly tomu vytknout, tak se to neda hodnotit vsemi moznymi body prave kvuli strucnosti a nerozvinutosti deje. Predstava kvetinek a zvirat, ktere maji zivoty podobne tem lidskym, je ovsem nanejvys roztomila. Hezke cteni pro vlastni inspiraci, ktere vyzniva spis jako koncept mozneho vypraveni nez vypraveni samo.

12.02.2013 3 z 5

Literární procházky německou Olomoucí / Literarische Wanderungen durch das deutsche Olmütz Literární procházky německou Olomoucí / Literarische Wanderungen durch das deutsche Olmütz kolektiv autorů

Kniha bude zajímat určitě všechny, kdo se chtějí dozvědět více o kulturní historii Olomouce. Přece jen to naše město není zas až tak velké, ale to neznamená, že už není co objevovat. Nejvíce mě bavily odkazy na staré pověsti o městě nebo na vzpomínky z per olomouckých autorů. Právě tito dnes absolutně neznámí českoněmečtí autoři mohou být dalším důvodem k nahlédnutí do této knihy (i když například Härtling se zapomnění snad bát nemusí). Někdy je kniha snad až trochu moc soustředěná na historický vývoj a v tu chvíli má trochu sklon nudit. Naopak mnohé dobře začleněné básně jí zase získávají plusové body. V neposlední řadě se můžou zájemci o německý jazyk (oder umgekehrt die Interessenten für die tschechische Sprache) inspirovat a nahlédnout do špičkového překladu textu.

04.02.2013 4 z 5

Jak se žije a myslí po anglicku Jak se žije a myslí po anglicku Věra Tichá

Poutave napsane a pro kazdeho studenta anglictiny nepochybne napinave cteni. Nektere veci z te knizky si pamatuji dodnes, i kdyz samozrejme moje chapani britske kultury bylo vice formovano primym stykem s Brity nebo cestovanim po te zemi. Ale kdyz sem byla mladsi o jen snila o tom, ze se na ten ostrov jednou podivam, tak jsem tuhle knihu doslova zhltla. Krome toho ma autorka velice sympaticke jmeno ;-)

03.02.2013 5 z 5