Vera Silent Online Vera Silent komentáře u knih

Horla / Le Horla (dvojjazyčná kniha) Horla / Le Horla (dvojjazyčná kniha) Guy de Maupassant

Mily pribeh s napinavou atmosferou a zajimavym motivem. Bavily me i francouzske realie, asi i proto, ze jsem ve Francii nikdy nebyla a popis Mont Saint Michel je skutecne povedeny. Jen v zaverecne casti jsem si prala, aby byla hlavni postava trochu vynalezavejsi.

07.02.2020 4 z 5

Skákavý žabák / The Jumping Frog Skákavý žabák / The Jumping Frog Mark Twain (p)

Krasne povidky krome jedine, totiz te nejslavnejsi a te, podle ktere se kniha jmenuje. Zabak neni nic vyjimecneho, coz me pripada k popukani. Kvuli zabakovi jsem si knizku vyhlidla, ten je totiz slavny a nakonec se mi jako jediny nelibil. Zato nektere z tech ostatnich pribehu jsou skvele - hlavne Adamuv denik a Zemedelske noviny.

05.01.2020 4 z 5

Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Washington Irving

Haha, to je oproti filmu takove zklamani! Kdyby film s Johny Deppem neexistoval, hodnotila bych povidku jako prumernou. Nejvic me zklamala atmosfera, ktera byla venkovska, nostalgicka, trochu usmevna, ale desiva ani trochu. Ichabod je v pribehu hamizny a povercivy pavouk, Katrina koketa a hlavni duraz je kladen na popis krajiny, spise je to takova skica. Zkratka uplne neco jineho nez jsem cekala...

31.12.2019 3 z 5

Povídky jazzového věku Povídky jazzového věku Francis Scott Fitzgerald

Presne nevim, co jsem cekala, ale rozhodne jsem necekala tohle :D Hodne povidek bylo skutecne depresivnich a vetsinou se v nich umiralo, ovsem moje nejoblibenejsi (Kouzelnice, Sedliny a Maj) byly prave ty nejsmutnejsi. Vtipne povidky byly absurdni a to neni muj salek kavy. No, zkratka velice zvlastni pribehy. U Fitzgeralda sahnu priste opet po nejakem romanu.

16.12.2019 3 z 5

Balady Balady Johann Wolfgang Goethe

Nemuzu si pomoct, Goethe me nekdy pripada krkolomny, jakoby verse z donuceni a take dane pribehy nejsou ani z daleka tak pusobive jako balady Kytice. Jiste, naslo se par skvelych vyjimek, ale vetsina proste nezanecha zadny hlubsi dojem.

03.12.2019 3 z 5

Tkalci Tkalci Gerhart Hauptmann

Tento dany zanr a tematika jde tezko zpracovat lepe. Je to napinave a poucne, odkaz doby davno minule, udalosti a lidi zapadlych v case. Rozhodne tato hra nebude to nejlepsi, co jste kdy cetli, ale nelze od ni zadat vice. A bez ni by se cast historie vytratila.

14.10.2019 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Benjamin Franklin

Tak ted uz vim, proc jsem pred lety knihu odlozila, ponevadz se historie temer opakovala. Prvni tretina zivotopisu je skvela, protoze je skutecne o soukromem zivote Franklina. Zachycuje tak portret doby davno minule a neskutecne zajimave. Bohuzel, druha cast je znacne neosobni a zamerena pouze na business a co je horsi - na politiku, prosazovani zakonu apod. Jiste, obcas je nejaka ta pasaz zajimava, napriklad sem tam popis nejake te bitvy z francouzsko-indianske valky, ale vetsina je priserne nudna a neosobni. Franklin v druhe casti nezminuje svou rodinu. Umrti vlastniho ditete jen tak prohodi jednou vetou a o manzelce se nedozvime uz vubec nic. Co pro me zacalo jako skvely zivotopis tak konci jako suchoparny zaznam ze zasedani americkeho Assembly.

22.08.2019 3 z 5

Pohled do tmy Pohled do tmy Peter Robinson

Vzhledem k znacne prumernemu hodnoceni a faktu, ze se tato kniha valela odlozena v hale naseho ubytovani ve Spanelsku, jsem tedy moc necekala. Jen jsem si rekla, ze toto nebude skoda namocit a proto to pujde cist u bazenu...

Pro me je to vyborna kniha! Je to velmi britske, pomale, na pohodu. Postavy jsou sympaticke, zapletka zajimava a ty realie a britske idiomy jsou perfektni. Pokud cloveku sedi jiz zmineny Midsomer, tak se mu bude tato kniha urcite zamlouvat. Pro me totiz hodne udelala prave ta atmosfera anglickeho venkova. Navic sorry ale detektivove ze severskych thrilleru maji k realistickym detailum policejni praxe nekdy fakt daleko. Zde pusobilo vysetrovani vrazdy vermi verohodne.

04.08.2019 5 z 5

Dopisy mladému básníkovi Dopisy mladému básníkovi Rainer Maria Rilke

Rilkeho dopisy urcite priblizuji jeho osobnost: citlivy, neduzivy, verici, milujici prirodu a meloncholii. Pro mne to vsak bylo ponekud situacni cteni. Nekdy mi to sedlo dokonale, jindy jsem cetla odstavec dvakrat, protoze jsem na jeho konci ani nevedela, co se v nem psalo. Pripada mi to takove idealni cteni na horke ospale dny, kdy se clovek vali na dece v parku. Neni to odborne dopisovani o literature ani osobni dopisy. Kappus spise pokazde vylil sve osamnele citlive srdce Rilkemu a Rilke mu poslal psychologickou interpretaci danych pocitu. No, hezky konicek to meli.

07.05.2019 3 z 5

Inkoustová krev Inkoustová krev Cornelia Funke

Druhy dil si obstojne drzi kvalitu. Inkoustovy svet je nadherny a je prijemne do nej vklouznout. Jen sympatie k postavam se alespon pro mne znacne prerozdelili. Meggie se parkrat zachova hloupe, vrcholne naivne a navic postrada schopnost objektivniho usudku a sebereflexe. Chtela snad takto odlisit autorka detsky charakter od dospelych postav? Kazdopadne je clovek vdecny za vypraveni v 3.osobe, diky cemuz do te Meggiiny hlavinky uplne nevidime, a za castou zmenu na jine postavy. Naopak Mortimer ziskava hrdinne rysy a prave o nem a Rese jsem cetla nejradeji. Rozhodne zustavam pozitivne naladena na posledni dil.

Mimochodem, zatimco jsem prvni dil cetla v dospivani, tento se ke me dostal az v dospelosti. Mozna proto ma snizena tolerance k detskym postava. Take si nelze nepovsimnout, jak jsou vsechny postavy recove korektni. No ano, zkratka takova barvita pohadka.

15.01.2019 4 z 5

Hymny k poctě noci Hymny k poctě noci Novalis

Pro tesklive melancholiky urcite ten pravy salek kavy, ale nakonec jsem asi prece jen vice pro slunecni den nez stmivani na hrbitove. Nedotklo se me to.

13.09.2018 3 z 5

Rozbitý džbán Rozbitý džbán Heinrich von Kleist

Vtipna komedie, na zacatku zamotana jako ty Shakespearovi, ovsem ve sve podstate s vaznym tematem podvodu a sexualniho obtezovani. Jen skoda, ze sila komedii je v herectvi a akci na podiu, nikoliv v textech. Proto si ctenar narozdil od divaka neprijde na sve.

11.09.2018 4 z 5

Německo: Zimní pohádka Německo: Zimní pohádka Heinrich Heine

Mile verse, ovsem nekdy se mi zdalo, ze je poezie trochu priskrcena snahou o satirickou kritiku. Vse se cte s lehkosti, ackoliv obcas nektery vers zakulha, ale tak nejak se clovek k vetsine nechce vracet.

20.08.2018 4 z 5

Židův buk Židův buk Annette Droste-Hülshoff

Tak neda se rici, ze by to bylo uplne spatne, ale take tento pribeh proste nezaujme. Je to takove podzimni listi, do ktereho naprselo a timpadem ztratilo veskerou barvu. Ma to trochu atmosfery, ale jinak je to nezajimave, predvidatelne, bez kdovijake gradace a bez pointy. Na svete existuji mnohem zdarilejsi portrety doby.

17.07.2018 3 z 5

Zadní schodiště filosofie Zadní schodiště filosofie Wilhelm Weischedel

Ježišmarjá tohle jsem četla snad celý rok! Dokonce jsem chtěla hodnotit jen dvěmi hvězdami, ale že jsem si ke konci přečetla profil filozofa, který mě velmi zaujal, davám průměrné hodnocení. Právě to je výhodou i nevýhodou knihy. Pokud o filozofii víte kulový, chcete si možná najít ten svůj směr, ale nevíte jak, tato kniha vám k tomu může pomoct. Na druhou stranu si musíte být vědomi, že hledáte jehlu v kupce sena. Na 10 nudných profilů plných žvástů na zabití se pobavíte u jednoho. U některých autorů se lépe čte snad i wikipedia. A co se filozofické osvěty týče, bavily mě jiné knihy více. Jako samostatnou publikaci nemůžu v žádném případě doporučit. Jako doplňková četba ke gympláckému slohu o určitém filozofovi by to ušlo.

23.06.2018 3 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Eh, film je stravitelnejsi, vizualne atraktivnejsi a optimistejsi. Nalakal me ke knize, ale dalsi od teto autorky uz nasledovat nebude. Ackoliv to nehodnotim jako odpad, take nad timto dilkem nejasam. Bohuzel z knihy zapacha prumernost a jak uz i byl zminen fakt, ze je napsana na objednavku. Jako by Lis byla sprtka, ktera pise sloh do hodiny anglictiny a dostane za jedna. A to je i muj nejsilnejsi dojem z knihy: na sloh dobry, hodna holka.

Nejpozitivneji hodnotim vypraveni o vztazich. Felipe, Lisin rozvod, David, to vse se cetlo snadno a prirozene. Bylo zajimave ponorit se do zkusenosti jine zeny a nepochopitelnosti citove komplikovanosti vztahu. Ovsem Felipe se zdal "too good to be real", zde trochu podezrivam autorku, ze si tuto postavu proste vysnila, aby alespon literarni Lis dosla dokonalemu stesti. Presto vsak, Felipe je skvela postava.

Vycislit podrobne vse, co me stvalo, by bylo na dlouho. Od zminenych pripadu nehorazneho chovani uradu v USA, pres egoisticke vylevy precitlivele krvacejici duse, po filozoficke rozpravy o nicem. Ano, Indie se vlece nejdele, ale autorka ma tendence k terapeutickym vylevum ve vsech castech knihy. Vlastne se stavate jejich psychologem, sedite na zidli a autorka si vyleva vleze na gauci sve emoce, zatimco vy se snazite tvarit moudre, kyvat hlavou a nezivat. Posledni vrhnuti bahna si dovolim na tradicni vycuc z turisticke reserse k danemu mistu. To mi vzdy pripadalo jako umele prodluzovani dila, aby to dalo na knihu. Historickou a faktickou hodnotu jsem tomu prisoudit nemohla, proc prosim mi Lis prezentuje vysledky sve reserse jako by byla na obhajobe sve bakalarske prace...

Inu, precist se to dalo, ale jsem rada, ze uz je to za mnou.

30.03.2018 3 z 5

Kosterní soustava Kosterní soustava kolektiv autorů

Kniha je rozhodně zaměřená na děti kolem 10 let věku a pro tuto skupinu je i milá a ideální. Velké názorné ilustrace a zjednodušené vysvětlení umožňují, že si tuto knihu je schopné dítě přečíst i samo. Taková ta ideální první knížka pro děti, které na základce odpoví na otázku "čím se chceš stát" doktor/kou.

25.12.2017 4 z 5

Zvířata světa Zvířata světa Miloš Anděra

Naprosto zboznuji ty ilustrace. Samozrejme kniha nemuze byt uplna, ale nejznamejsi zvirata tu jsou prehledne razena dle kontinentu. Pro ten zakladni prehled naprosto dostacujici, lehke na orientaci a clovek si knihou rad zalistuje.

25.12.2017 5 z 5

Kameny osudu Kameny osudu Flavia Bujor

Samozřejmě chybí této knize jakási vyzrálost a dospělácký nadhled by příběhu neškodil, ale pokud přihlédneme k věku autorky, je to skutečně obdivuhodný výsledek. Dílko je to originální, poutavé, krásně se čte, postavy si oblíbíte. Kniha si zkrátka rozhodně zaslouží pozornost a uznání. Snad se od autorky ještě něčeho dočkáme.

23.12.2017 5 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Jelikož film mám moc ráda, obávala jsem se, že kniha bude horší. Ale musím přiznat, že jsem se opravdu bavila, i když samozřejmě těch pět hvězd odpovídá žánru této knihy, není to stejná liga jako Marquez nebo Tolstoy. Mark se objevoval mnohem méně než ve filmu, zato drama kolem Brigetiny matky bylo mnohem divocejsi. Nakonec jsem od této knihy dostala přesně to, co jsem chtěla a v angličtině se to čte krásně, takže za mě spokojenost.

12.11.2017 5 z 5