VendulaB VendulaB komentáře u knih

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Klasická americká detektivka v nejlepším slova smyslu. Žádní psychopati, rituální vraždy, potoky krve - jen jeden odhodlaný detektiv, který si jde za svým a prostě neuhne. Těším se na další díl.

24.07.2019 4 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Autorka si ve třetím díle série drží výbornou úroveň, trochu se zde projevuje skutečnost, že Jana Seymourová byla manželkou krále jen několik měsíců a její život (v porovnání s předešlými dvěma ženami) zas až tak zajímavý nebyl. Přesto je kniha hodna doporučení, krásně doplňuje celkový obraz tehdejší doby a života Jindřicha VIII.

10.07.2019 4 z 5

Skvělý historický román, tentokrát nezvykle zachycen pohledem Anny Boleynové. Kniha Vás okamžitě vtáhne. Autorka nám předvádí úchvatnou podívanou na to, co se stane, když Vás jednou unese proud a vy už nemáte možnost dostat se na břeh a prostě se musíte nechat nést dál.

10.07.2019 5 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Opět skvělý historický román, velmi čtivě podaný. Pasáže týkající se domácí politiky jsou jasné a přehledné, oproti prvnímu dílu jsou však části popisující život v zahraničí (svatá říše římská, papežové apod.) příliš zahlcující. Rozumím však tomu, že všechny tyto události měly na život v českém království významný vliv a tak se je autor snažil všechny zmínit. I přes uvedené informační zavalení čtenáře si autor drží velmi vysokou úroveň. Těším se na další díl.

10.07.2019 4 z 5

Zkrocená královna Zkrocená královna Philippa Gregory

Výborný historický román zachycující poslední léta života Jindřicha VIII a atmosféru strachu, které v té době na jeho dvoře panovala. Napínavá, poučná a čtivá kniha. Bez debaty stojí za přečtení.

10.07.2019 5 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Na přebalu knihy se uvádí, že jde o erotický triller. V tomto případě však musím říct, že erotické pasáže mi přišly vložené dost na sílu, do příběhu se příliš nehodily a vůbec s příběhem neladily. Celkově pro mě byla kniha zklamáním - první dvě třetiny mě vyloženě nudily a do čtení jsem se musela nutit. Později se příběh trochu rozjel, ale zůstával dále nelogický a neuvěřitelný.

15.06.2019 2 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Zatím dle mého názoru nejlepší díl série (sérii čtu chronologicky). Autor si se čtenářem pohrává, scény často popisuje způsobem, který Vás ponouká k jinému výkladu děje, což je velmi zábavné. Nesbo se zde projevuje jako výborný vypravěč.

05.06.2019 4 z 5

Alison Weirová je na dané historické období specialistka a na knize je to poznat. První díl zamýšlené hexalogie se ji hodně povedl. Historický román jak má být. Těším se na další díly.

Čas žen Čas žen Jelena Čižova

Výborná, čtivá kniha, která Vás okamžitě vtáhne do děje. Popisuje relativně nedávnou a velmi těžkou životní zkušenost několika (především) žen v bývalém SSSR. Historické zvraty a události zde jsou spíše jen naznačeny, přesto jejich popis působí velmi silně. Svým tématem je kniha těžká, přitom však není smutná, jen hluboce lidská.

05.06.2019 5 z 5

Poslední královna: muka lásky Jany Šílené Poslední královna: muka lásky Jany Šílené C. W. Gortner

Výborný historický román - dostatečně podrobný a poučný, přitom však stále velmi lehce čtivý. Celý příběh je až do konce velmi napínavý, knihu přečtete jedním dechem. I když sama nedokážu posoudit historickou přesnost popisu Jany Šílené, knihu všem milovníkům historických románů vřele doporučuji.

Božská Coco Božská Coco C. W. Gortner

Těžce se mi hodnotí kniha, kde je hlavní hrdinka nesympatická a se kterou jsem si nedokázala vytvořit pozitivní vztah. Nedokážu posoudit, zda se autorovi podařila Coco Chanel dobře vystihnout či nikoliv. Dovětek autora, že kniha vznikla z lásky (ke Coco), je pro mě naprosto šokující. Nic takového jsem při čtení knihy nepocítila.

20.05.2019 3 z 5

Tajný život afghánských dívek Tajný život afghánských dívek Jenny Nordberg

Fascinující pohled do života afghánských žen a dívek. Zajímavá kniha, která hodí náš život do správné perspektivy. Představa, že bychom se narodily pár tisíc kilometrů na východ, je dost strašná - máme vážně štěstí. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

20.05.2019 4 z 5

My, Ludvík XIV. král francouzský My, Ludvík XIV. král francouzský Ève de Castro

Promarněná příležitost. Nápad popsat myšlenky umírajícího panovníka, který rekapituluje svůj dosavadní život - dobrá. Provedení - špatné. Celý život velkého krále je zde spíše jen nastíněn v náznacích bez bližších souvislostí. Čtenář se tak nedozví prakticky nic o životě panovníka, dozví se jen o citovém rozpoložení umírajícího muže. Kdo čeká historický román, musí být zklamaný.

16.04.2019 2 z 5

1000 věcí, co mě serou Vol. 1 1000 věcí, co mě serou Vol. 1 Attilla Bič Boží (p)

Věřím tomu, že předložené dílko dobře fungovalo jako blog, v podobě knihy však příliš nehraje. Kniha bezesporu obsahuje vtipné momenty, bohužel postupně převažuje ( z mého pohledu) urputná snaha autorů dosáhnout magického čísla 1000. "Hejty" postupně postrádají lehkost a začínají být nucené. Někdo zde knihu označil jako "záchodové čtení" a - bez urážky - to přesně kniha je. Ale i takové knihy jsou potřeba.

16.04.2019 3 z 5

Má čtvrtá žena Alžběta Má čtvrtá žena Alžběta Vladimír Přibský (p)

"To si, Karle, zapiš za uši. Jsi marod, fajn, přijeli jsme se na tebe s Jeníkem mrknout, ale až se ti zítra uleví, padáme zase odtud do Holomóca." - volba jazykové formy, kterou používají postavy v knize, je mírně řečeno neuvěřitelná a celé "dílo" posílá do literárních hlubin. Celou dobu jsem přemýšlela, proč to autor svým postavám (a čtenářům) dělá. Knihu bych historickým románem rozhodně nenazvala.

05.02.2019 1 z 5

Skládačka Skládačka John Lutz

Další kniha Johna Lutze ze série s detektivem Frankem Quinnem a pro mě rozhodně jedna z nejslabších. Oproti ostatním dílům série je tento příběh uspěchanější, plošší, charaktery odbyté. Kniha je naprosto neosobní, čtenáře nezaujme, nepřitáhne a nepohltí.

28.01.2019 2 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Příběh rodové linie nemanželských dcer, na jehož pozadí se odvíjí dvacáté století. Celý příběh je velmi uvěřitelný a o to vlastně smutnější. Člověku je úzko z toho, jak mohl vypadat život žen jen před pár desítkami let. Kniha je velmi čtivá, jen mi přišlo, že postupně slábla a poslední příběh už úrovně prvních dvou nedosahuje. S touto jedinou výhradou se však jedná o výbornou knihu.

26.01.2019 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Sérii čtu od začátku a Červenka je první knihou, která mě skutečně oslovila. Jedná se o detektivní román v pravém smyslu slova, obsahuje v sobě celou řadu menších příběhů, návratů do minulosti apod. Kniha má skvělou atmosféru, rychlý spád, je velmi poutavá. Ve čtenáři vyvolá touhu po dalším déle (což jsem u předchozích dílů nepocítila).

12.01.2019 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Pokud byste měli přečíst jen jednu knihu od Agathy Christie, Deset malých černoušků by byla skvělá volba. Jde o absolutní klasiku. Skvěle vystavěný příběh na neuvěřitelně malém prostoru - malý je ostrov, kde se vše odehrává, malý je i rozsah celé knihy. Budete okamžitě vtaženi do děje a knížku přečtete jedním dechem.

12.01.2019 5 z 5

Můj muž král Karel IV. Můj muž král Karel IV. Vladimír Přibský (p)

Jde o oddechovou knihu, vhodnou spíše pro méně náročné čtenáře. Nesouhlasím s názory, že se autorovi podařilo popsat vývoj dospívající dívky v ženu - charaktery jednotlivých postav nejsou nikterak propracované a jejich zásadní vývoj se zde tak pozorovat nedá. Autor uvádí, že se záměrně rozhodl nechat postavy hovořit současným jazykem, bohužel forma jazyka, kterou zvolil, je neskutečně iritující. Způsob vyjadřovaní hlavních postav celou knihu degraduje, hlavní postavy pak kvůli němu působí nesympaticky a hloupě. Kniha mě neoslovila ani z pohledu toho, že má jít o historický román. Historické události zde jsou popsány bez bližších souvislostí a jen těžko v někom může vzbudit zájem o dané historické téma.

19.12.2018 2 z 5