Poslední královna: muka lásky Jany Šílené

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor podává poněkud jiný příběh kastilské královny Jany I. Šílené a jejího manžela Filipa I. Sličného, než jak popisuje tuto dvojici oficiální historie. Autor, americký spisovatel, žil ve svém mládí řadu let ve Španělsku. Podrobně prostudoval vztahy španělských vládců k habsburské dynastii, a to zejména z hlediska politického. Příběh Jany Šílené mu posloužil jako základ k vyprávění o habsburském usilování získat španělský trůn (včetně Kastilie). Líčí Janu jako bystrou a hrdou královnu, která, i když byla zpočátku do Filipa velmi zamilována, rozpozná cíl jeho intrik a postaví se proti manželovi, aby zachránila svébytnost Kastilie. I když svůj boj nakonec prohrává, v tomto vyprávění si získává srdce všech věrných Španělů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48267/big_posledni-kralovna-muka-lasky-jany-s-3S7-48267.jpg 4.426
Žánr:
Literatura světová, Pro ženy, Historické romány

Vydáno: , Alpress
Originální název:

Last queen, 2008


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Poslední královna: muka lásky Jany Šílené

vladka321
25.08.2019

Velmi pěkně a čtivě napsaný román o pozoruhodné ženě. Líbí se mi spád knihy a i když se autor potýká s chronologickou přesností, tak jeho romám hodnotím, jako moderně a zdařile napsaný souhrn určitého období této osobnosti. Je vidět, že autor pečlivě studoval životní příběh Jany Kastilské (Šílené) a tuto ženu představil čtenáři opravdu zdařile.

VendulaB
05.06.2019

Výborný historický román - dostatečně podrobný a poučný, přitom však stále velmi lehce čtivý. Celý příběh je až do konce velmi napínavý, knihu přečtete jedním dechem. I když sama nedokážu posoudit historickou přesnost popisu Jany Šílené, knihu všem milovníkům historických románů vřele doporučuji.


haki34
19.12.2017

kniha vychází z historických reálií, ale v podstatě je to fikce...četla se dobře, i když mi neseděl "románový" styl a já forma, kdy se autor pokusil vžít přímo do Jany a jejími ústy vyprávěl svůj příběh...
nevíme, třeba to tak doopravdy bylo, každopádně je mrazivé si uvědomit, jak vládcové panovníci vyrůstali - od izolace od lásky a rodiny, až po svázání projevu konvencemi..tlak na zodpověnost, rodinu, do toho snahy o sebeprosazení...
Jana v manželství chvíli lítá na obláčku a pak jen trpí...sice své děti miluje, ale ..taky je nevidí vyrůstat a de facto jsou pro ni cizí....bojuje za sebe, za Španělsko, věrná odkazu své matky, aby nakonec označena za šílenou dožila ve vězení..... a tady teprve mrazí...stačí správnými slovy přesvědčit masy, a máte smůlu. Navždy budete v pamětích jako Jana Šílená..(i když, kdoví , že ??? :)

co se týče hodnocení velmi váhám, ideálne za mně asi 3,5...takže zaokrouhlit na 4 ??? tak moc mě ale kniha nestrhla, navíc mi vadila románovost, ich forma...tak nakonec 3...vícekrát číst nebudu.

LenkaKa
25.08.2014

Tahle kniha mě nadchla, přečetla jsem ji jedním dechem. Doporučuji všem, kdo máte rádi historické romány.

ERIK 2
15.06.2013

Kniha Poslední Královna muka lásky Jany Šílené je velice čtivá kniha a hned po přečtení patří mezi mé oblíbené a budu se k ní vracet.