VendulaB VendulaB komentáře u knih

Vévodkyně lucemburská Vévodkyně lucemburská Philippa Gregory

Příjemný, čtivý, historický román, z období Války růží. Možná trošku moc romantický, přesto ale dostatečně historicky přesný. Člověka přiměje přemýšlet nad spletitostí lidských osudů. Příjemná oddechovka.

19.02.2021 4 z 5

Druhý život pana Roose Druhý život pana Roose Håkan Nesser

Kniha se čte příjemně, autor je dobrý vypravěč, příběh poměrně rychle plyne. Bohužel mi ale přišla velmi slabá zápletka - spíše než krimiromán, bych knihu nazvala románem či snad jen příběhem. Neurazí, nenadchne. Ale s ohledem na lehkost vyprávění dám jejímu autorovi ještě jednu šanci.

16.02.2021 4 z 5

Carevna noci Carevna noci Eva Stachniak

Po skvělém Zimním paláci je pro mně kniha velkým zklamáním. Svůj osud zde popisuje sama umírající carevna, ale její vzpomínky jsou poměrně zmatené, skáče v událostech hned dopředu a hned zase zpět, u jednotlivých postav chybí nějaká hloubka, vykreslení, aby se do nich mohl čtenář vcítit. Kniha se zkrátka příliš dobře nečte.

16.02.2021 3 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Autor se opět ukazuje jako skvělý vypravěč, který Vás do příběhu vtáhne během pár stránek. Sledujeme příběh, který spěje k dramatickému vyvrcholení. Dějová linka s Mendelem mi sice přišla lehce slabší, ale celá kniha spolu jako celek výborně fungovala a vedla nás k závěru, který mě naprosto dostal. Výborně.

07.02.2021 5 z 5

Zimní palác Zimní palác Eva Stachniak

Výpravný historický román o životě Kateřiny Veliké vyprávěný z pohledu její služebné. S podobným vzorcem příběhu se setkáváme často, tady však skvěle funguje. Postava služebné je dostatečně zajímavá sama o sobě a její pohled dává životu Kateřiny zajímavou perspektivu. Výborná a čtivá kniha.

07.02.2021 5 z 5

Dvakrát královnou Dvakrát královnou Hilary Green

Román o životě Matyldy - německé císařovny a (skoro) anglické královny. Jde o čtivou, lehkou a příjemnou knihu, možná trochu moc romantickou. Není to žádná Weirová, ale příjemný způsob jak se seznámit s dějinami Anglie 12. století.

01.02.2021 4 z 5

Vernosť Vernosť Marco Missiroli

Příběh se nečte příliš lehce, je spíše načrtnutý než poctivě vyprávěný. Některé epizody a postavy se knížkou jen mihnou bez bližšího smyslu či posunu v příběhu. První polovinu knihy jsem byla přesvědčená, že hlavní hrdinové jsou padesátníci - tak na mě působila jejich mluva a uvažování. Kniha mě naprosto neoslovila.

01.02.2021

Královna této říše Královna této říše Jean Plaidy (p)

Skvělý historický román popisující život Alžběty I. Kniha se drží reality, je dostatečně podrobná a zajímavá, přitom všem velmi čtivá a živě napsaná. Románů o životě této panovnice vyšlo spoustu, tento však patří k těm nejlepším.

26.01.2021 5 z 5

Paměti Marie Stuartovny Paměti Marie Stuartovny Carolly Erickson

Miluju historické romány a nevadí mi, když autor popustí uzdu své fantazii, ale v tomto případě to bylo něco strašného. Od autorky jsem četla už více knih, které se mi dost líbily, ale tato konkrétní mi vyrazila dech. Začátek knihy nebyl špatný, ale od útěku do Říma jsem byla přesvědčená, že čtu nějakou parodii. Jímá mě hrůza, když si představím, že knihu čte někdo, kdo o životě Marie Stuartovny nemá bližší představu.

19.01.2021 3 z 5

Poslední z Tudorovců Poslední z Tudorovců Philippa Gregory

Výborný a čtivý historický román, který nabízí nezvyklý pohled na panovnici Alžbětu I., a to očima sester Greyových, na jejichž život měla fatální vliv. Životní osudy sester (by) vydaly na skvělý román - doporučuji všem milovníkům této historické éry.

19.01.2021 5 z 5

Ty víš, že to chceš Ty víš, že to chceš Kristen Roupenian

Lehce nevyvážené povídky - tu horší, tu lepší, obecně však vždy se slabším závěrem, který často nikam nevedl. Občas se zde objevil prvek fantasy, což mi ke zbytku knihy moc nesedělo. Nebyla to úplná ztráta času, ale vracet se ke knize nehodlám.

07.01.2021 3 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Výborný historický román z Říma v období počátku letopočtu. Kniha je velmi čtivá, jen místy lehce nepřehledná, protože množství postav, které knihou prochází, je enormní. Nicméně je zde krásně zachycena skutečnost, že lidská povaha se již více než 2 000 let nijak nemění.

07.01.2021 5 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Výborná, čtivá kniha, která popisuje nelehké životní osudy všech svých postav. Veškeré popsané příběhy působí naprosto autenticky, živě a uvěřitelně, atmosféra každého jednoho prostředí Vás naprosto vtáhne. Není potřeba mít přečtenou Malinku, ale pokud jste ji již četli, kniha pro Vás dostane další rozměr. Skvělé. Doporučuji všem.

07.01.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Výborná kniha - děsivý příběh. Kniha je skvěle napsaná, čtivá a má spád. I když už od začátku tušíte, co hlavní postavy čeká, stejně čtete napjatí a bez dechu. Jakkoliv byly životní zkušenosti a zážitky Hany děsivé, z toho, jak (nechtěně) měnila osudy lidí ve svém okolí, mě mrazilo.

21.12.2020 5 z 5

Podzimní trůn Podzimní trůn Elizabeth Chadwick

Výborný historický román - skvělý závěr série. Eleanor konečně dostala prostor ukázat, co v ní je. Projevila se její síla a neúnavnost. Přestože je v knize popisována doba, kdy zcela dominovali muži, na příkladu Eleanořiných dětí vidíme, že to nakonec byly její dcery, které přenesly dynastii do dalších časů. Celá série je prostě výborná a stojí za přečtení.

20.12.2020 5 z 5

Delirium nevinnosti Delirium nevinnosti Jiří Zídek

Jde o velmi zajímavou knihu. Velmi vysoko hodnotím atmosféru 70. let, která je v knize neuvěřitelně vykreslena, čtenář úplně cítí prostředí, kde kde se příběh odehrává. Velkým zklamáním byl ale příběh samotný - neuvěřitelně překombinovaný. Neustálé přeskakování v čase činí knihu zmatenou. To mě hodně mrzelo, protože kniha se tak prostě příliš dobře nečte.

20.12.2020 3 z 5

Zapomenutá královna Zapomenutá královna D. L. Bogdan

Příjemná, odpočinková kniha - historický román. Přivítala bych spíše méně romantiky a více historie, ale k hlavní postavě královny Markéty se to asi hodí. Markéta je v literatuře spíše opomíjená součást tudorovské dynastie a právě tato skutečnost činí knihu zajímavou.

03.12.2020 4 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Výborně napsaná kniha - smutný příběh jedné rodiny, které se celkem nic hrozného nestalo, ale přesto je život semele tak, že ze všech udělá jen pokřivené charaktery. Kniha je útlá a přesto dokáže obsáhnout 40 let manželského života páru i jejich dětí. A závěr? Naprosto fenomenální a děsivý zároveň.

03.12.2020 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Klasika, která nestárne. Skvělý román, výborně vykreslené postavy, děj, prostě všechno. Kniha, ke které se můžete opakovaně vracet a nikdy Vás nezklame ani nezačne nudit.

02.12.2020 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Velmi slabý soubor povídek, nechce se mi ani věřit, že ho napsal autor skvělého Bratrstva krve. Povídky jsou nudné, jejich závěry pak naprosto o ničem. Kotleta se vše snaží vynahradit přemírou sexuálních scén, ale to zde absolutně nefunguje. Nestojí za přečtení. (Třetí hvězdička je za to, že jsem se během četby párkrát - doslova jen párkrát - uchechtla).

02.12.2020 3 z 5