Vec1980 Vec1980 komentáře u knih

Antonius a Cleopatra Antonius a Cleopatra William Shakespeare

Klasický příběh s klasickým vyvrcholením ve stylu římské tragédie. Ne nadarmo se říká, že muž má hlavu (Markus Antonius jako jeden z triumvirátu), ale tou otáčí žena (Cleopatra královna egyptská). Příbeh směřující od bezstarostného nicnedělání v lůně egyptském až k válce s Octaviem Caesarem, vítězné i ztracené bitvě .... a hořkému konci hodném tragédie.

18.08.2016 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Všechno se dá říct nečekané. Dějinami protknuté a osobnostmi podtržené a to ať už
z dávné historie a nebo hrfinově současnosti (Maxmilián I. Mexický, Jan Neruda, Prusko-rakouská válka ...). Děj mimo realitu zasazený do ponuré Prahy, Paříže nebo Mexika druhé poloviny 19.století.
Težkou soudit. Pokud z pohledu ON tak 5* (květnatý popis pražských bordelů a policejních konzultací v nich). Pokud z pohledu ONA tak 3* se stejným odůvodněním :-)

17.07.2016 4 z 5

Pražské pověsti a legendy Pražské pověsti a legendy Josef Svátek

Zajímavé čtení na zkrácení dlouhé chvíle. Sympatické co do délky jednotlivých legend i co do velikosti kapesního vydání. Na jednu stranu je to pouze soupis polopravd a mýtů .. na druhou však jsou to Pověsti a legendy a takové mají být. Až jsem byl překvapen kolik duchů je v Praze a podle textu už na vždy (neb se v čase ztratil způsob jejich vysvobození).

23.06.2016 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Tenhle díl určitě nezařadím mezi Doporučenou četbu komukoliv. Kombinace drogové scény, politiky, nesmrtelného záporného policajta (nemyslím teď HH). Bohužel tahle rovina, kdy vražda je vlastně jenom nutnost resp. prostředek pro všechny ostatní zločiny spojené s drogovou scénou Osla a nakonec vlastně až tak podstatná není ....

22.04.2016 3 z 5

Neznámí hrdinové: O české statečnosti Neznámí hrdinové: O české statečnosti Adam Drda

Tak třeba zrovna kvůli tomuto má u mne ČT pozitivní bod. Nejsem ji zrovna jistý, zda se jedná o příběhy obyčejných lidí.
Každého jednotlivého z nich si osud vybral a udělal z něj člověka s neobyčejně zákeřným a pohnutým osudem. Ať už se jednalo vliv událostí po roce 1939, po roce 1945, po roce 1948 nebo do roku 1968. Stejně tak ať byl hlavním původcem režim protektorátu nebo režim komunismu, Geheime Staatspolizei nebo Státní bezpečnost. Neobyčejní lidé v rukou mocných a bezcitných té doby.

07.02.2016 5 z 5

Sudety 1938: Pohledem důstojníků německé armády Sudety 1938: Pohledem důstojníků německé armády Jan Lakosil

"Schutze und helfem (chránit a pomáhat), nejušlechtilejší vlastnosti německé Wehrmacht" docela mne tato citace pobavila. Kniha jako celek je určitě (nebo při nejmenším může být) zajímavým proti pólem k teoriím co by kdy v roce 1938. Určitě zajímavý pohled na předválečné odstoupení pohraničí a německý pohled na otázku proč. Vůdce politicky zabránil válce, zachránil utiskované sudetské němce a vnesl do Sudet německý pořádek. Ať se na to podíváme jak chceme minimálně je zajímavý pohled na témeř zcela motorizované jednotky německé a na druhou stranu území podstupující téměř pěší české. Čekal jsem svědectví o bojůvkách a setkání s ČS armádou, stejně tak jako očitá svědectví útlaku německé menšiny. Nic z toho v textech neměckých vojáků ale není. Zájímavý je strach z ČS letectva a obdiv k opevnění, které je hodnoceno "vůdce zachránil mnoho vojáků".
Není jediný důvod nepřečíst a dostat nový pohled na "věc". Jediné co je možná mínusem je trošku zbytečně uvedená fotokopie "vojenského slovníku česko-německého pro obsazování" - 18 stran je zbytečně moc. Na druhou stranu letecké pohledy na opevnění jsou dokonalé.

10.11.2015 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Kdo četl první díl je určitě spokojen. Pohádka - třeba. Fantazie, relax - určitě. Opravdu komu se líbil první díl, tak po přečtení toho druhého si automaticky najde kdy bude třetí (2016 :-) ).

27.09.2015 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Nevím asi otázka pohledu. čím více dílů Harry Hole čtu tak tím více se mi zdá že něco se opakuje. Zápletky pomalé odkrývání děje směrem k polovině kde je "první pachatel" ve skutečnosti nepravý a postupné dopracování ke konci. Bohužel v Levhartovi mne nic moc nepřekvapilo, jedině snad fantazie s ohledem na Leopoldovo jablko což už jenom představa samotného jablka děsí.
Cestování mezi Kongem a Oslem je při nejmenším zajímavá a Coltan skutečný což jak jsem si dohledal je jeden z krvavých vzácnýhc kovů těžených v Africe pro použití v mobilní a jiné technice s předpokladem otrocké práce místních lidí za podpory různých gangů (Coltan (short for columbite–tantalite and known industrially as tantalite) is a dull black metallic ore from which the elements niobium and tantalum are extracted).

02.05.2015 3 z 5

Černý pavouk Černý pavouk Jeremias Gotthelf

Jedna z knih, kde je předpokladem velká představivost, bez které se jedná o krátkou povídku. Přestože dnešní pojetí hororu je logicky v jiné rovině, dá se i tento výklad historie z pohledu osvíceného pastora působícího v obci Lutzelfluh na území Bernského kantonu ve Švýcarsku postavit na stejnou úroveň, ne-li výše. Možná právě s ohledem na své stáří a nekomplikovaný popis se pro mne text dostal právě z roviny "horor" do roviny literárního díla. Časově se děj upíná na období působení Řádu německých rytířů v čele s rytířem von Stoffeln. Nechybí zvůle na poddaných, ďábel, smlouva, vina, trest, morová rána, černý pavouk, pýcha, bezbožnost. Než číst jakýkoliv horor tak si raději vemu znovu tuhle knižku.

11.01.2015 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Ze života ... hmyzu? Myšleno ne špatně. Určitě je lepší cizí život číst než zrovna tenhle žít. Nejde ani tak o děj nebo pointu jako spíše o skutečnost, že pokud člověk začne přemýšlet o osbě na základě této knížečky tak určitě své splní. Josef F. ať se drží a přidá nám další knížku co možná nejdále od daného tématu ...

31.12.2014 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

I tento severský příběh má něco do sebe. Více vstupních impulsů se změnilo v působivý děj s mnoha zvraty a nečekaným (nebo čekaným) souvislostmi. Určitě nezklame ... úvodní příběh Joona Linna kam patří i písečný muž (vlastně kvůli němu jsem se vrátil k předchozím příběhům).

11.10.2014 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Náhodně na základě recenze první kniha Keplera a musím uznat že na svou krutost se mi líbila. Vůbec mi ani nevadilo, že uhádnout komplice nebylo až tak těžké, naštěstí zajímavá historie dokreslující samotný děj a jeho vysvětlení .. jenom mne tak napadá proč tolik knih o tolika sériových vrazích? Limit minimálně jedna mrtvá osoba na 100 stran?

01.08.2014 5 z 5

Pokud čekáte J. Nesbø nebo něco podobného severské krimi tak to opravdu ne. Na druhou stranu to jsem nečekal a kniha mohla jenom překvapit. A to mne opravdu překvapila, něco tolik zábavného a oddechového jsem už dlouhu nečetl a počítám že ani číst nebudu. Celkově a řekl bych dokonale celé pojetí popisuje zvolání "Na co máte kurva slona ...".... Jediné, ale zato velké, mínus je bohužel úvodník zde na databazeknih, který je k velké škodě knihy samotné spíše obsahem než lákadlem na knihu samotno :-(.

20.01.2014 5 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Sice jsem první knihu Formánka četl až nakonec po jeho třech následujících, ale alespoň vím jak autor začínal.Je těžké komentovat něco co při čtení sám nechápu a k pasážím se vracím a znovu si je probírám a hledám co bylo předtím. Kniha plná pasáží kde Vás vůbec nepřekvapí že postava Zajíce mluví s bohem nebo je duše mimo tělo a přetahuje se s ďáblem. Vše je jak má být a ani jedinkrát mne nenapadlo, že něco není v pořádku. Od Formánka jako autora jsem nenašel nic co bych nemohl doporučit a co bych jako knihu poslal dál, pěkně zůstane v knihovně s ostatním.

19.03.2013 5 z 5

Příběh 47 róninů Příběh 47 róninů John Allyn

Většina je jiý napsána v úvodu, ale přesto. Možná jsem danou četl příliš brzo po klasice Shogun. Tenhle příběh je krásná "romantická" legenda, kde snad ani není podstatné zda-li se se opravdu něco podobného stalo. Celý příběh se bohužel odehrává striktně mezi mantinely - reakce daimjóa Asany na základě filozofie samuraje a odplatou věrných vazalů ze stejných důvodů. Moc šancí překvapit mezi začátkem a koncem ani možné nebylo. Snad jenom na jednu lest, která se až tak předpokládat nedala. Jinak ale krásný příběh pro chvíle relxace. Pokud jste četli Shogun tak ani snad nečekejte nic nového, názor na Japonsko a samuraje Vám to nerozšíří. Lépe číst před Shogunem.

16.05.2012 4 z 5

Obrázkové dějiny národu českého Obrázkové dějiny národu českého Jan Dolenský

Opravdu neskutečný exemplář knihy české historie s pohledem řekl bych vlasteneckým. Rozhodně zajímavé čtení. Těžké pouze ve smyslu 2.6kg těžkého vydání.

10.01.2012 5 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Bohužel se nejedná o vyvrcholené série, ale spíše o sesbírání mnoha povídek. Chyběla mi časová závislost děje, časté vracení se do různých časů. Tenhle díl mi trvalo přečíst nejdéle a podle mého nejméně čtivý.

13.07.2011 3 z 5

Ďáblův sad Ďáblův sad Alain Gerber

Nejmenovaná latinskoamerická země (pro mne nevím proč jednoduše Mexiko). Celý děj se odehrává v rozmezí středy 7 a soboty 24. Hlavní postava don Ernesto Ramos se stále potácí mezi vzpomínkou na otce, který jako majitel půdy představoval vládu. A vzpomínkou na svého mrtvého syna Hectora představujícího odboj. Profesor don Ernesto se snaží vzepřít diktatuře představované kapitánem Mendozou, pouze však v myšlenkách a představách. Potácí se mezi letargií, nenávistí k vrahům svého syna, nenávistí ke svému otci ... když se rozhodne k činu, vše se obrátí a ....
"Ach ano, znám ji, tu tvoji skvostnou morálku nestrannosti! K čertu! Ale nikdy by mně nenapadlo, že ji budeš uplatňovat na úkor vlastního syna!"

18.12.2020 4 z 5

Kvásek Kvásek Robin Sloan

Pohodová knížka na podzimní podvečery (ne úplně nutně moc večerů, stačí několik). Stylově se přibližuje Nonstop knihkupectví, ale to mám přece jen o kus raději. Kombinace IT programátorky a magického kvásku a jejího vtažení do reálného světa je vděčné téma pro IT dobu. Dostanete možná chuť na kváskový chleba (ne péct se ho nechystám) a přemýšlíte, kde sehnat dvojitou ostrou polévku. Pokusíte se najít zda existuje kultura Mazgů a nebo ne.
Nakonec až narazíte na kapitolu Ostrov Mazgů (strana 217) tak si možná zpětně řeknete, že tohle měla být Vaše poslední strana ...

03.12.2020 4 z 5

Granátové jámy Verdunské Granátové jámy Verdunské Georges Gaudy

Neybývá než k popisu přidat alespoň kousek z knihy. 1. světová válka a bitva u Verdunu. Doba plná dělostřelectva, chlupáčů, plynových útoků a kamarádů které nebylo možno odnést a o jejich přesun nebo roztrhání se postarali právě granáty dělostřelectva.

.. K večeru šel zákopem běžec velitele pluku a zastavil se ukázat Filochardovi jeden z oněch papírků spadlých z nebe, který cestou sebral.
- je to francouzsky! řekl Filochard.
A přečetl nahlas tato slova: Šťastni, kdo uvidí svítání osmého máje!
... A mrtvý, který se zdál naslouchati, mlčel stále ve svém zledovělém postoji. Zazdálo se mi, že se jeho oči ještě více rozevřely.

08.06.2019 5 z 5