vcielka vcielka komentáře u knih

Žhavé polibky Žhavé polibky Nicola Marsh

To bolo... vlastne viac veci nebolo ako bolo. Nuda. Esteze to nebolo dlhe.

30.01.2021 1 z 5

Před svatbou Před svatbou Julia Quinn

Zasa mi to nedalo a skusila som to citat v slovencine. Asi v sestine som to opat vzdala a presla na cestinu. A aby som len tak neprudila, tak som si vyhladala anglicky original a par z tych veci som si vyhladala a porovnala. A musela som si dat za pravdu. Slovensky preklad v mnohych veciach nedaval zmysel a pritom to boli vyznamove banality, ktore nechapem ako mohli prekladatelovi ujst. Par prikladov z mnohych: SK: "Ste to vy alebo pan Edmods," odvetila. "Hej, tak sa vola," suhlasil. CZ: "Bud vy, nebo pan Edmonds," pokrcila rameny. "Tak se tedy jmenuje," zamumlal. Eng: “It’s you or Mr. Edmonds,” she said.
“Is that his name,” he murmured.
Uz len z tohto je jasny ten jemny rozdiel a hlavne, ze on jej nic nepotvrdzuje, ale len si pre seba prekvapene mrmle jeho meno, ktore pocuje prvykrat.
O par malo stran hned dalsia taka nezrovnalost ohladom zasadacieho poriadku. Sk hovori o tom, ze si Gregory sadol vedla Hermione, lebo mu tak prikazoval zasadaci poriadok (prekladatelku vobec netrapi, ze o stranku dalej sa bavi so svagrinou, ze nesedeli vedla seba, ale nabuduce to zariadi), Cz hovori o tom, ze si nesadol vedla nej, lebo nechcel obchadzat zasadaci poriadok a s niekym sa menit, len aby mohol vedla nej sediet. Anglictina suhlasi s ceskou verziou. Tam kde cestina a anglictina pouziva na zaciatku pismeno A, aby len pokracovala vo vyklade toho vsetkeho,co Gregory robi, tam slovencina pouziva slovicko Ale, cim dava Gregoryho konaniam protichodny vyznam. Nejako takto: Cz: Urobil toto. Potom toto. A toto. Sk: urobil toto. Ale potom neurobil toto. No a nakoniec spravil toto. Je toho strasne vela, takze to tu nebudem vsetko rozpisovat. Co sa tyka deja, asi najslabsi pribeh hrdinovia z celej serie. Po tych 7 lepsich castiach ma to vobec nebavilo. Ani neviem, co napisat. Neverila som nicomu, co ti hrdinovia citili, ci robili. Jedina normalna a zmysluplna osoba v celom deji bola matka Bridgertonova a tam to konci. Epilog pritiahnuty za vlasy, hlavne tie neskorsie porody, to akoze fakt? Porodila pri vysivani s tym, ze ked to na nu prislo, tak ho odlozila a potom len raz povedala ach a bolo po porode? Lebo to uz bol jej 8. porod, takze to uz mala cele v malicku? Autorka musela mat zrejme velmi zabavnu spolocnost pri pisani, ked takto trolovala a rozhodla sa to takto poslat redakcii. Chapem, ze sa snazila byt vtipna, ale tentokrat jej to nevyslo. Vlastne, vela veci jej v yejyo casti nevyslo a rozmyslam, cim to moze byt, ze sa autor zrazu tak utrhne z tak dobrej cesty.

24.01.2021 3 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

(SPOILER) Pribeh som zacala citat v slovencine, pretoze po tom kvante do cestiny prelozenych romanci, co som precitala, si potrebujem precvicovat svoj rodny jazyk, pretoze uz teraz pouzivam nehorazne mnozstvo bohemizmov. Aj sa mi to zdalo zo zaciatku fajn, kym sa nepreslo po uvodnych opisoch k dialogom. To uz kravy komunikuju medzi sebou na vyssej urovni ako tamojsia aristokracia. Rychlo som vzala do ruky cesky preklad a uff som sa upokojila, ze to len slovensky prekladatel vlozil aristokracii do ust jazyk spodiny. A vraj mam citat viac slovenskych knih. Ked to sa vazne neda.
No a kedze som uz videla prvu seriu serialu, tak samozrejme tam to museli hned vyzradit, kto je lady Whistledownova, takze prekvapenie sa nekonalo. Ziadne dohadovanie sa, kto by to mohol byt z mojej strany. Skoda. Bila by som ich.
Inak prijemna knizka na rovnakej urovni ako tie predchadzajuce. Aj ked to nikdy neboli prave hrdinovia na ktorych pribeh som sa najviac tesila. Colinovi som akosi nedokazala uverit, ze odrazu znicoho nic po tolkych rokoch pocitil k Penelope vasen a potom i lasku ako tram. Jednoducho mi to nejde do hlavy. Chapem, ze to cestovanie malo za nasledok, ze ju takmer vobec cast roka nevidal, ale i tak... Ale boli tam rozhodne krasne detaily, ktore cely pribeh vyzdvihovali. A myslim, ze dojem z knihy mi velmi kazil serial a serialova predstava Penelope. Vlastne si myslim, ze mi ho uplne pokazil :)

15.01.2021 4 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Popoluska. Ak niekoho nenapadne toto porovnanie pri citani tejto knizky, tak urcite zil doteraz v alternativnom vesmire. Dokonca uvod bol tak vykradnuty z Popolusky, ze som sa az zacinala bat. Milujem Popolusku, ale naozaj nemusim rovnaku verziu citat stale dookola. Nastastie po polnoci ta abnormalna podobnost skoncila, i ked, nedajte sa zmiast, nezanikla. Pribeh bol o suzneni dusi od prveho momentu stretnutia, co mne osobne obycajne vadi, ale tentokrat ani nie, pretoze tento rys autorka nadniesla a zvelicila a urobila z neho zamer. Mila ctiva oddychovka, ktoru odporucam, ak si chce citatelka prijemne romanticky oddychnut :)

15.01.2021 4 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Dej nicim neprekvapi, rovnako ako pri jednotke. Je to take jednoduche a mile smerovanie k cielu: Zili stastne, az kym nepomreli. Ale povedzme si na rovinu. Ktoru romanticky zalozenu zenu nieco take omrzi citat stale dookola, i ked dopredu vie, co sa zrejme stane a co sa odohra, ak je kniha napisana ctivo a celkom vtipne? No, asi velmi malo :) Osobne mam velmi rada, ak si hlavni hrdinovia idu po krku. Ked Kate suverenne vyslovila: Newtone, otres se! Bol to pre mna jeden s najlepsich malinkych okamihov knizky :) Akonahle zacnu v knizke prevladat sladke recicky, tak uz tych vtipnych scenok je tam uz asi nula, co je velka, velka skoda, ale inak je to velmi prijemna kniha. Odporucam.

14.01.2021 4 z 5

Jedno překvapení za druhým Jedno překvapení za druhým Jill Shalvis

Naivne, hrdinovia si velmi radi protirecili vo svojom konani. Bolo tam celkom dost patosu, nezmyslov, kto je ten zly sa dalo tusit od zaciatku. Podpriemer. Ale bolo aj horsie.

05.01.2021 2 z 5

Pán ostrova Pán ostrova Kimberli Wagner

(SPOILER) Nebolo to zle, ale popravde sa mi to velmi pacilo len kym nezistila, ze je v tom. Potom to uz nemalo tu spravnu iskru. 3,5*

21.12.2020 4 z 5

Únosce Únosce Glenna McReynolds

Bola som príjemne prekvapená. Na love story dost dobre. Davam 4,5* v ramci paperbackov. Pribeh bol zivy. Doslova. Reakcie a dialogy hodnoverne. Az na ten trochu presladeny zaver. Zozrala som to autorke i s navijakom

20.12.2020 5 z 5

Všechno o vášni Všechno o vášni Stephanie Laurens (p)

tak 3,5 hviezdy. Zo zaciatku ma to bavilo i pacilo az kym neprislo k svadbe. Potom to pre mna stratilo ten naboj zaujimavosti. Kedze kto je ten zly vedel citatel od zaciatku, len hlavni hrdinovia na to nevedeli prist, tak ani nijak zahadne to nebolo a uz som si len hovorila: no uz prestante zvatlat, ukoncite to.
Skoda, ze s Chillingwortha sa stal klon hrdinov z predchadzajucich knih serie a stratil tak vlastnu osobnost. A tie jeho zatajovania a vyhybanie sa svojej zene lebo s nou nebude rozpravat o tom preco k nej pridal ochranku... dovod preco jej to nechcel vysvetlit? okrem toho pravda, ze autorka chcela nejake dramaticno navyse aj ked isla cez nezmyselne reakcie a situacie

15.09.2020 3 z 5

Všechno o lásce Všechno o lásce Stephanie Laurens (p)

Ach, ako som sa nevedela dockat jej konca (naco to pise tak dlhe?), aby som mohla zacat citat uplne inu knihu od inej autorky. Miestami strasna nuda

08.09.2020 3 z 5

Tajná láska Tajná láska Stephanie Laurens (p)

(SPOILER) Az po odhalenie hrabenky sa mi to velmi pacilo. Najviac z predchadzajucich casti. Potom to uz sklzlo do obvyklych vyjazdenych kolaju predchadzajucich casti "vezmeme sa a basta a ty sa poddas." Ta cast uz bola nudna, uniformna. Skoda ze autorka viac nezapracovala na ziarlivosti na Chillingwortha a Alatheu. Pokojne mohla Gabriela nim Alathea drazdit a Chilli si to mohol viac uzivat. Na, asi tak

01.09.2020 4 z 5

Démon touhy Démon touhy Stephanie Laurens (p)

(SPOILER) Vzorec rovnaky ako u predchadzajucich 3 casti serie: nieee nie ja sa nikdyzenit nebudem a teraz vam to matinka, tetusky, matrony vsetkym ukazem. Uteciem. Dorazim na miesto uniku a v momente ako zbadam prvu suknu (v tomto pripade nohavice) sa rozhodnem, ze ju chvem na veky vekou. Ach nie, ona ma nechce, co budem robit? Ale ved co, to sa podda. Vyspim sa s nou a potom to pojde. Nepomohlo? Zoznamim ju s rodinou a matinkou. A aj v tomto pripade ma matinka rovnaku poznamku pre svoju buducu nevestu ako aj v predchadzajucit troch castiach: to je dobre, ze sa zdrahas draha. Nech to nema take lahke. Potom si to nevazi.
Citam seriu naraz takze tieto spolocne prvky biju do oci. Charaktery postav su ako cez kopirak. Vlastne vsetci bratranci su v podstate zrejme ta ista osoba. To iste hlavne hrdinky plus minus. Povahou urcite. Plus tato jedna cast je strasne zdlhava a nudna a nerozumna a detektivne riesenie pripadu najhorsie z tych styroch knih. Vela omacky. A ta logika hrdinky: on ma milenku! To nevadi, donutim ho, aby ma miloval. Som si predsavzala, ze sa vezmeme tak sa vezmeme. Nebudem predsa pre takuto malickost menit svoje plany. Ale vydavat sa nebudem bez lasky. Ak ma nelubi, nikdy sa nevydam. Ale ja sa za neho vydam!!!
Hrdinka sa mi zda miestami naivnejsia ako tie predchadzajuce a nepomaha ani to ako autorka zdoraznuje ze nato ze ma dvadsat tak je vyzreta asi ako tridsiatnicka. Vobec to v tom spravani a opisoch nevidno a slova autorky ma jednoducho nestacili o tom presvedcit. Demon je tiez uplne mimo:
Nechce si ma vziat? Vezmem ju do mesta k matinke a rodine nech vidi, co ziska. Tam ju zbali a presvedci. Akurat, ze jeho logika spociva v tom, ze ju presviedca stylom: budem ju ignorovat, nech nik nevidi, ze mam o nu zaujem, ani ona. Inak kazdy bude vidiet, ze som ju uz sprznil a poskodim jej povest na veky vekou. Ou jeeee. Autorka musi na niecom slapat. A nechapem preco tolko zbytocnej omacky. Clovek sa uz nevie dockat kedy to martirium bude mat za sebou a ono je to nejak moooc moc stran na taku zlataninu. Koniec uz bol lepsi, nez som cakala. Inak to bolo miestami fakt mucenie

25.08.2020 2 z 5

Svůdcova přísaha Svůdcova přísaha Stephanie Laurens (p)

(SPOILER) Prilis vela postav, ktore tvorili nemastnu neslanu kulisu plus podobnost mien Edgar a Edwin, co je matuce a aj prekladatel ich parkrat zamenil. Clovek ale aspon nie celkom od zaciatku vedel kto je ten zly a preco, skor to len predpokladal. Opat sa opakuje scenar: zbada zenu, hned vie, ze si ju chce zobrat, ona odmieta. Vane sa v dalsich castiach meni na Rytíře. Akoze preco? Konzistencia mien by mohla zostat zachovana. Preco sa prekladatel nepozrel ako to prelozili jeho predvhodcovia? Nejde predsa o nejake podstatne meno, ale Prezyvku, co sa da prelozit rozne i zachovat a v takych pripadoch sa kontroluje ako to je, ked sa uz preklada tretia kniha serie. Opat sa opakuje to co v prvej knihe. Hrdina si mysli jedno a robi druhe, protireci si...

25.08.2020 3 z 5

Diablova nevesta Diablova nevesta Stephanie Laurens (p)

(SPOILER) Myslela som si, ze podla vysky hodnoteni na Cynster seriu, ide o nejaku nadpriemernu autorku. Zial nejde. Je to len taka oddychovka, ktoru neodporucam citat v serii za sebou, ale prekladat seriu inymi autormi, inak citatel zisti, ze autorka vzorec opakuje, len prostredie sa trochu meni. Hrdinovia sa nijak od seba nelisia. Ci porovnate Diabla, Vanea, Skandala, ci Demona - dalej som zatial nedosla - vsetci su na jedno kopyto. Ziadna specificka crta, co robi osobnost osobnostou sa nekona. Hrdinky detto. Okre. Toho su hrdinky otravne naivne. Hrdinovia zasa gorili alfa samci. Specialitou autorky je mysliet si jednu vec, vykonat druhu. Tolko protireceni a konani postav, nad ktorym sa rozum zatavuje... Konzistencia charakteru existuje len v rovine naivna husicka a zadubeny alfa samec, inak sa konzistencia nekona. Kupodivu prva cast o Diablovi bola zatial asi najlepsia z nich. Len orezat polovicu omacok a bolo by to lepsie. Ani mi nevadilo,ze som toho zleho uhadla od zaciatku.

25.08.2020 4 z 5

Cnostné srdce Cnostné srdce Kat Martin

Nevedela som to vyhladat na databaze, lebo je to Cnostne a nie Ctnostne srdce

06.08.2020

Láska hříšného lorda Láska hříšného lorda Edith Layton (p)

Tak na 2,5 hviezdy. Chcela som dat tri ale vela knih lepsich od tejto dostalo odo mna tri.
Lasku alebo tuzbu, vasen som z hlavnych hrdinov necitila. Bolo to vzdy akoby z nicoho nic sa zacali bozkavat, bez naboja a vzdy ked ich autorka odpratala do zony bez obecenstva. Potom tie protichodne Maxwellove nechcem ju/milujte sa so mnou/vy ste panna? Nemozem sa s vami milovat... Bla bla bla. Taktiez babicka na zaciatku tvrdi ze vnucka je skvela hracka a sama jeh dlzi 20 sponiek v prši a 40 v neciem com alebo kolko a len o par stran hovori vnucke, ze prave preto, ze v tvari jej vidno kazdu emociu, ju vzdy porazi a dlzi jej 200 sponiek. Takze raz je skvela hracka a o chvilu je hrozna hracka. A nebolo to babinym sialenstvom. To si po sebe autorka neprecitala? A aj to hladanie Noela. Nudbejsie hladanie som v zivote nevidela. Babicka a jej akoze sialenstvo bolo tak iritujuce, az z toho clovek skripe zubami. Hlavny hrdinovia bez naboja a dobre nevykresleni. Ale precitat sa to sa to dalo.

24.07.2020 2 z 5

Hříšný polibek Hříšný polibek Jo Goodman

Autorka ma silny zmysel pre detail okamihu a dynamicky opis. Malokedy taketo cosi vidno v knihach tohto typu. Dokonca ma kniha aj zmysluplny a prepracovany dej. Dialogy nie su plytke. Prave naopak. Zachytava ich az prilis realisticky a inteligentne. Niekedy viedli take dialogy, ktore som si musela precitat viac raz, aby som ich vstrebala. Som rada, ze som na knihu nahodou natrafila. Jedine, co zamrzi, ze autorku akosi prestali pred casom nasinci vydavat. To je velke sklamanie. Na konci knizky som si uvedomila, ze ta naivna romantika, kvoli ktorej zeny (a ja) vacsinou cervenu kniznicu citaju, akosi chyba a vobec mi to nevadilo :)

19.07.2020 5 z 5

Ve vichru Ve vichru Sabrina Jeffries

Knizka rovnako dobra ako prvy diel serie. V podstate sa opat odvijal v rovnakom duchi: nedovera, klamstva atd, ale vobec to nevadilo. Kto je zloduch som si tipla od zaciatku spravne, co vzdy potesi, ze intuicia nesklamala. Skoda len toho jeho nahleho odstranenia. Rychlo to s nim autprka skoncovala, aby hrdinovia mohli zit stastne az do smrti.

17.07.2020 4 z 5

Sladké vábenie Sladké vábenie Johanna Lindsey

(SPOILER) Mam take zmiesane pocity. Na jednej strane mi akosi nejde na chut ten slovensky preklad a ked som si precitala prekladatela, zistila som, ze je to ten isty co u mojej predchadzajucej knihy, u ktorej sa mi nepacil preklad este viac. Za druhe som si tak hovorila, ze Lindsey sice citam, ale nikdy nepatrila medzi moje naj ako u inych citateliek a pri tejto knihe to este viac nechapem. Clovek by si myslel, ze autorka bude svojim umenim / profesiou casom len napredovat, ale tato kniha len potvrdzuje, ze v literature toto pravidlo neplati. Je to priemer.
Uplne nezmyselne veci ako idem zo Skotska do Londyna sama a vy moj sprievod sa drzte z dohladu pretoze si uzivam slobody. Sprievod ju necha spat v jednej izbe hostinca spolocne s muzom bez bazne a hany a potom to nezmyselne votriem sa do domu svojej matky a sestier bez toho, aby ma spoznali lebo... To bolo viac detinske ako nezmyselne a hlavne absolutne nepochopitelne. Preco? A potom pozor velky spoiler: krala nechat kocirovat koc, ked po nom idu nepriatelia. Ak by ho niekto z nich spoznal.... Ved ked prepadnu koc vacsinou kocis to schyta ako prvy. A aj v tom hostinci, ked ich tam prepadli. Otvoril kral s pistolou, kym jeho ochranka sedela na posteli v nocnej koseli a hrala sa na krala. Opat by to schytal ako prvy ten, koho mali chranit. Inak Sebastian bol zlaty. Nessie ma sklamala, ze nevysadla na toho svojho kona a nesla krizom cez Hyde park, aby vsetkym ukazala, ze je ina a kasle na bonton. Vlastne ta jej divokost sa kamsi stratila velmi rychlo. Povodne nosila zbrane a nohavice a jazdila na velkom koni, o ktorom sa vyjadril Monty ze je extra velky, ale neskor kupodivu sa pisalo, ze jeho kon bol vacsi. Takze jej kon odrazu prestal byt taky zaujimavy pre mna. Meno v slovenskom preklade mal ten kon extra hrozne. Neskor uz nosila len sem tam nohavice, nikoho to nejak nepohorsovalo, nie v skutocnosti, len sa o tom parkrat zmienilo, ze to nie je koser. Skoda, ze sa viac nerozoberali Montyho skandaly so starsimi zenami, co by mu Nessie dala vyzrat. A skoda, ze Daniela nezvadzala inym sposobom. Ved jej bolo povedane, ze sa nudi a ma rad zeny co trcia z radu. Mala ho sokovat. Vsak je zena, co nosi nohavice, striela a jazdi na taznom koni. Mala sa mu predviest. Cely cas som cakala, ze ked dostala navstivenky od zaujemcov o svojho kona, ze medzi nimi bude i Danielova a tak zisti, ze je to jej kon a tak sa nejak dajú dokopy, no s navstivenkami upadol do zabudnutia i ten kon a vsetko okolo neho a uz viac sa okolo neho nic netocilo. To je mala ukazka toho, co mi tam vadilo. Bolo toho viac, no uz som aj napisala vela.

23.06.2020 3 z 5

Jak se stát vévodkyní Jak se stát vévodkyní Sabrina Jeffries

Nie zle. Nieco mi tam chybalo. Priznam sa, ze som si hlavnych hrdinov nejak nedokazala uplne oblubit. To uz sa mi viac pacili ich bratia Jossua a Thorn, nez samotny hrdinovia. Vsetko bolo akosi lahke a lahko sa vysvetlilo i poriesilo, malo trapenia a malo napatia. Velmi na mna ta vasen z knizky tiez nekricala. Nie je to celkom priemer ale ani na 4 hviezdy nie tak celkom, ako som dala

23.06.2020 4 z 5