Ulala Ulala komentáře u knih

Vražda v anglické zahradě Vražda v anglické zahradě Katie Gayle

Super povídání o anglickém venkově, se všemi zvyky, malými obchůdky, krásnými zahradami a knižním klubem. Sem tam se objeví nějaká mrtvola, ale to není na překážku. Detektivní práce sice je trochu nesvědomitá a tak trochu se objevuji chyby, ale to by mohly autorky vychytat v dalších dílech. Mohl by to být dobrý začátek série, kterou budeme hodnotit jako příjemné čtení. Nicméně velká výtka korektorovi textu - na každé druhé stránce je chyba, husí kůže mi naskakuje, když český vydavatel, asi aby vydělal, si nedá ani tu práci, aby najal spolehlivého korektora a z příjemného textu udělá noční můru. Proto ubírám jednu hvězdičku ne autorkám, ale vydavateli a tomu diletantovi, který dělal korektury.

17.11.2023 3 z 5

Zlověstné vlny Zlověstné vlny Mark Douglas-Home

Opět povedený díl mořské série. Podle mně o ždibec lepší než díl druhý, ale i ten měl něco do sebe. Některé části mi připadaly nedokončené, jako například s prasetem Millie, anebo s Růžovákem, který se nad mořem "vypařil". Na druhé straně autor kromě popisu zákonitosti chování oceánu a popisu vyhrocených lidských vztahů, použil i své informace o snůškách divokých ptáků, které jsou zlatým grálem pro sběratele.

07.11.2023 4 z 5

Všichni tě opustí Všichni tě opustí J. D. Robb (p)

Nový příběh, zajímavý nápad. Dallasovou mám ráda a proto vítám každý další díl. Doufám, že brzy bude další.

21.10.2023 5 z 5

Faktor Omega Faktor Omega Steve Berry

Nové historické informace i mýty s tím spojené mám ráda. Když jsou ještě obohacené detektivní zápletkou, tak mi to vyhovuje ještě víc. Tentokrát autor rozvíjí dvě dějové linie, na jedné straně katarské náboženství a tajný řád panen svatého Michaela. Na straně druhé Vatikan a jeho nekalé praktiky a křivdy, které napáchal během staletí. Zajímavé čtení opřené o skryté tajemství Gentského oltáře. V některých momentech trochu "upovídané", ale myslím si, že nový hlavní hrdina se autorovi povedl. Trochu méně násilí a víc historie a zeměpisu, ale mně se líbilo.

12.10.2023 4 z 5

Pokání bratra Cadfaela Pokání bratra Cadfaela Edith Pargeter

I mně je líto, že jde o závěr celé série. Byl překvapivý, byl plný historických okamžiků a byl dobrý.

16.09.2023 5 z 5

Horký červenec 1927 Horký červenec 1927 Andreas Pittler

Čím dál lepší. Kromě pátrání po vrahovi, které nakonec vyústí v záchranu pachatelek, aktéři příběhu diskutují na téma monarchie versus republika. Více historie, více názorů na politickou situaci roku 1927 ve Vídni mně hodně baví. Proto využiji tentokrát všech pět hvězdiček a doporučuji milovníkům historických detektivek.

13.09.2023 5 z 5

Třikrát ostrý hoch Burke Třikrát ostrý hoch Burke Andrew Vachss

Drsné a především smutné, protože se to většinou týká dětí. Přesto se kniha čte velmi dobře. Svižné vyprávění ukazuje Burkého jako velmi sympatického chlápka, který sice je zloděj a občas i zabíjí, má stále kontakty s bývalými spoluvězni, ale ve všech případech pomáhá policii s nevyřešenými případy. Sice na hraně zákona, ale účinně.

02.08.2023 5 z 5

Paní Merkelová a vražda na zámku Paní Merkelová a vražda na zámku David Safier

Taková příjemná a vtipná jednohubka. Zajímal by mně názor Miss Merkel na tento příběh. Já osobně si ráda přečtu i další pokračování.

23.07.2023 4 z 5

Třikrát mlčenlivý střihoun Albert Campion Třikrát mlčenlivý střihoun Albert Campion Margery Allingham

Po dlouhé době jsem sáhla po klasice z dřívějších let, kterou mám v knihovně a myslím, že budu pokračovat, Knihy "Třikrát s...." byly skvělým počinem, který přibližoval v osmdesátkách nám milovníkům detektivek, to nejlepší od jejich autorů. Margery Allingham je sice považována za následovníci Agaty Christie, mně však moc nenadchla. Z jejich tří příběhů: Čtvrtý rozměr, Případ prázdné rakve a Tygr v mlze, se mi nejvíce líbila ta poslední. Styl paní autorky mi připadal moc upovídaný, hodně popisů, hodně osob, které jsou do případů zamotány a jejichž jména se mi neustále pletla a "mlčenlivý střihoun" se vyskytuje pokaždé jen velmi okrajově. Je vážně mlčenlivý a mně připadá někdy i jako neviditelný. Zápletky však byly výborné a to mně lákalo dočíst knihu do konce.

17.07.2023 3 z 5

Prokletí Mabiny farmy Prokletí Mabiny farmy Matthew J. Costello

Opět chutná jednohubka. Ráda si vychutnávám knihy, kterých děj probíhá v klidném prostředí, bez uřezávaných hlav, sériových vražd a podobných nechutností (ne že bych se jim vyhýbala). Tentokrát jde o prokletou farmu, jejíž tajemství se Sarah s Jackem snaží rozlousknout. Výsledkem je spíš očekávané vyústění, ale proč ne... a mrtvola se objeví až na konci. Není to veledílo, ale jako odpočinkové čtení doporučuji.

15.04.2023 5 z 5

1913: Případ podivné sebevraždy 1913: Případ podivné sebevraždy Andreas Pittler

Z celého příběhu jsem trochu rozpačitá, v některých momentech jsem úpěla: Celá jedná strana popisu toho co napsaly noviny ten den ve Vídni... Tři krát jsem si řekla, že toho nechám, ale pořád mi to připadalo docela přitažlivé a byla jsem zvědavá, jak se David Bronstein z toho zmatku vyvleče. Dávám 3 hvezdičky, ale určitě si přečtu další příběh.

02.03.2023 3 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Nápad výborný, prázdná loď a spoustu "duchů", ale vyprávění mně nějak neoslovilo.

22.02.2023 3 z 5

Pražské mordy 2 - Skutečné kriminální případy z let první republiky (1918–1938) Pražské mordy 2 - Skutečné kriminální případy z let první republiky (1918–1938) Dan Hrubý

Pro milovníky Prahy a milovníky detektivek velmi poutavé čtení. Ráda si přečtu další.

07.02.2023 5 z 5

Hrozba patriotů Hrozba patriotů Steve Berry

Špetka "agenta 007" v podání Cottona a jako obvykle hodně historie ať již pravdivé, nebo trochu přikreslené. Tentokrát se autor zaměřil na ústavu USA a doplnil to vztahy s Čínou a KLDR. Mně osobně obohatil o spoustu dalších informací o dějinách USA, ukázal mi prezidenta Roosvelta v jiném úhlu pohledu a opět potvrdil názor na vztahy v KLDR. Myslím, že stojí za to si knihu přečíst.

30.01.2023 5 z 5

Hotel Royal Hotel Royal Jan Folný (p)

Zajímavý styl, zajímavý přístup. 24 hodin (?) hotelové historie představuje autor na osobních dramatech jednotlivých zaměstnanců, ve kterých neotřele líčí jak jejich životy, tak situace vzniklé při jejich službě, včetně názoru supervizora, který jen tak mimochodem ve střípcích komentuje svůj pobyt v hotelu. Literární cenu týdeníku Reflex si autor za tuto knihu dle mého zasloužil.

28.11.2022 5 z 5

Císařova žena Císařova žena Ingrid J. Parker

Při hodnocení ponechávám čtyři hvězdičky, jako u všech mých přečtených knih této série. Není to proto, že bych I.J. Parkrovou chtěla srovnávat s Van Gulíkem, který ve svém oboru byl geniální, ale proto že si myslím, že by příběh mohl být ještě krapet lepší. Tento desátý případ Sugawary Akidaty se mi líbil nejvíc z těch, které jsem přečetla. Byl napínavý, měl spád a kromě toho autorka se nažila čtenáři ukázat i dobové zvyky a poměry panující v Japonsku 11. století. Co více říct, jedině, že si ráda přečtu pokračování.

24.11.2022 4 z 5

Kriminální případy z Orlických hor Kriminální případy z Orlických hor Jiří Mach

Jsem vášnivou čtenářkou detektivek, které beru je jako (někdy velmi kruté) pohádky pro dospělé, s většinou dobrým koncem, kde spravedlnost vítězí. Není však od věcí se občas podívat i na fakta. Zločiny se stávají i u nás a to v nejmalebnějších koutech naší krajiny. Kniha Jiřího Macha, kterou tvoří převyprávěné skutečné příběhy, kterých se účastnil osobně plk. JUDr. Hlaváček, mně zlákala tím, že jsou to příběhy z Orlických hor, na které mám krásné vzpomínky z dětství. A byla to dobrá volba. Není to detektivka, jde o literaturu faktů, ale podanou velmi přijatelným způsobem.

21.11.2022 4 z 5

Ničemnost Ničemnost Ann Granger

Tomu, kdo má rád klasické detektivky a historií, vřele doporučuji. Vtipně popsaná spolupráce Lizzie s manželem - detektivem Rossem, dobře vykreslené prostředí a život ve viktoriánské době. Z této série je to moje první kniha a určitě si přečtu předchozí i další díly.

19.11.2022 4 z 5

Tři případy a Matthew Scudder Tři případy a Matthew Scudder Lawrence Block

Klasické detektivky sedmdesátých let, u kterých si člověk zavzpomíná, že existovaly pouze telefonní budky a bylo samozřejmostí, že policajti brali úplatky (ti slušní pouze tolik, aby se neřeklo). Milovníkům severských "hororů" doporučuji přečíst si pár těchto klasických detektivek, ve kterých převládá komunikace, "odšlapaný chodník" a tak trochu kus nostalgie.

20.09.2022 4 z 5

Záhada čínského hřebíku Záhada čínského hřebíku Robert van Gulik

Smutný případ, ve kterém před neslavným ukončením kariéry a potupným trestem za neoprávněné obvinění, zachrání soudce Ti žena místního ohledače, kterou by nakonec měl obvinit z vraždy svého prvního muže. Na konec však bude vše ukončeno spravedlivě a soudce Ti dostane předvolání do hlavního města, kde zaujme pozici předsedy hlavního soudu.

24.08.2022 5 z 5