1913: Případ podivné sebevraždy

Kriminální román 1913: Případ podivné sebevraždy je první ze série Vídeňské zločiny. Každá kniha se odehrává v roce, významném pro rakouskou historii, a hlavní postavou je v nich svérázný vyšetřovatel, bonviván a poněkud neúspěšný milovník žen David Bronstein. Skvěle zachycená atmosféra světa staré Vídně, dramatické zápletky, v nichž velkou roli hrají city a vášně, a propojení fiktivních a skutečných historických postav - v této první knize se objevuje mj. plukovník Rédl a pražský novinář Egon Erwin Kisch - jsou zárukou poutavé četby, přinášející zábavu i poučení. Kniha začíná banální sebevraždou jednoho bezvýznamného rakouského vojáka. Na první pohled se zdá být všechno jasné: dobrovolná smrt z nešťastné lásky není nic pro kriminlisty. Ale brzy se ukáže, že jak v případu, tak v životě komisaře Davida Bronsteina není jasného vůbec nic....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450395/big_videnske-zlociny-1913-pripad-podivn-C2P-450395.jpg 417

Kniha 1913: Případ podivné sebevraždy

vincek1
06.12.2021

Nevím jak ostatní, ale mě kniha příliš nenadchla. Z počátku mi styl psaní připomínal trochu Haškova Švejka, ale jen připomínal. Občas se "blýsklo" popisem Vídně a života v ní, ale jen občas. Připadal jsem si jako v dlouhé nerozhodné bitvě, kde si všichni účastníci přejí, ať už to skončí, bez ohledu na výsledek. Konec sice trochu mé mínění poopravil, ale jen trochu. Nevím jestli si ještě přečtu nějakou jinou knihu pana Pittlera.

Galadwen
13.11.2021

Atmosféra knihy odehrávající se ve Vídni na sklonku monarchie se mi velice líbila. Horší už to bylo se zápletkou, která mi připadala trošku "nanicovatá", velmi dlouho se vlastně nic zajímavého neodehrálo. Hlavního hrdinu jsem si zrovna neoblíbila, dost často se chová jako namyšlený idiot. Celkově průměr.

MartinaF
18.05.2021

Vlastně nevím, co o knize napsat. Jsem z ní trochu v rozpacích. Ráda čtu příběhy ze starých měst, jako je například Vídeň či Praha, ale tady té historie ani atmosféry mnoho není. Navíc David Bronstein byl krajně nesympatický hlavní hrdina. Aspoň zpočátku, kdy si nebyl schopen přiznat, že vlastně udělal několik chyb. Ke konci už to bylo lepší a jeho postava byla snesitelnější.

Nicméně, abych zase moc nekřivdila, se kniha četla dobře. Ocenila jsem skutečné historické postavy jako je Stalin či Redl.

Pokud máte rádi detektivky, které až tak detektivkami nejsou, Případ podivné sebevraždy by se vám mohl zamlouvat.

laepus
18.01.2021

Uvažoval jsem mezi třemi a čtyřmi, ale nakonec za jakžtakž povedený konec a za magické prostředí předválečné Vídně dávám čtyři. Jinak si to přiznejme - čistokrevná detektivka to není; detektiv sice má nějaké tušení, ale to je asi tak všechno, náhod je tam také až přespříliš a způsob vyřešení a usvědčení čistě z policejního hlediska také není nijak objevný nebo nápaditý. Ale žánr odlehčené historické detektivky, která navíc na dvou stech stránkách nemám moc času nabrat nudu, to snese a než by člověk nad některými nelogičnostmi mohl začít opravdu uvažovat, tak už je vlastně konec. Chvílemi to působilo jako trochu průvodce dopravním podnikem města Vídně z jara 1913 - tolik tramvají, drožek, taxíků, vídeňských čtvrtí, ulic, náměstí... je jich příliš. Ale jak jsem již napsal v úvodu, Vídeň je moje město a byl to pro mě naopak ten plusový bonus navíc. Tudíž mě bavilo, že u většiny z názvů jsem buď přesně věděl, kde jsem a užíval jsem si tu cestu, anebo jsem aspoň tušil a bude to možná nápad, kam se vydat příště. Až nás korona někam pustí...

Anasa
10.01.2021

Dala jsem na zdejší výborné hodnocení, ale nějak se k němu nemohu připojit. Nešikovný, přihlouplý detektiv Bronstein mi nevyhovuje. A příběh? Poslouchala jsem ho jako audioknihu při vaření. Když už běžela čtvrtý den a přišel manžel, překvapeně prohlásil: Já jsem si myslel, že posloucháš nějaký román pro ženy a ona je to detektivka. Opravdu to není lehké poznat!

J.Frei
28.11.2020

Že by se r. 1913 ve vídeňské policejní kantýně servírovalo v pátek maso s křenem, to asi ne - ale jinak před námi Vídeň přelomu století ožívá přesvědčivě, a navíc se v ní odehrává napínavá detektivka. Trochu jako De Vriesova "Haydnova hlava", posunutá o sto let dopředu a trochu zjednodušená na pěknou odpočinkovou četbu.

katy238
14.11.2020

„Slyšte, slyšte!!! Pokud se nebojíte vypravit se do Vídně počátku 20. století a pokusit se rozluštit případ podivné sebevraždy nejenom mladého maďarského důstojníka, neváhejte nastoupit tuto cestu se zápletkou více než zajímavou!“

David Bronstein je mladý policista, ve své době spíše úředník, a tráví noci na sledovačkách nějakého Stalina, osoby podivné, však bezvýznamné. Než tahat se po nocích kolem bytu Gruzínce touží se rozlétnout se za velkými případy Vídně a uplatnit tak svůj detektivní talent. David však ještě netuší, že tuto příležitost mu brzy osud naservíruje až pod nos. A záleží jen na něm, aby si jej nenechal urazit.

Něžný příběh ze staré Vídně s detektivní zápletkou zaujme každého, kdo rád u knih přemýšlí, ale přitom se mu nedělá dobře z potoků krve a také se rád ponoří do atmosféry kabaretů a podvečerů kolem honosných divadel. Případ podivné sebevraždy byl krásnou a přitom neotřelou procházkou po dlažbě jednoho starého města v patách mladého policisty. Pokud máte odvahu, vyjděte si s ním. Nudit se nebudete.

soupik2012
19.10.2020

Těžko se mi tato kniha žánrově zařazuje. Krimi, no spíš parodie na krimi. David Bronstein je sice velmi ambiciózní, ale není moc chytrý a jeho řešení případů budí rozpaky a shovívavé úsměvy. Jeho kolegové jsou na tom co se inteligence týká ještě o poznání hůř. Takže co bylo autorovým záměrem? V knize můžeme najít švejkovský humor, ale také hromadu zbytečné vaty. K vyřešení případu pomůže kaskádovitá shoda náhod. Kniha mě ničím neohromila, ale vyloženě špatné to také není. Audioknihu čte pan Miroslav Táborský. Knihu načetl velmi dobře a rozhodl o tom, že knize nakonec dám 4 hvězdičky i když je to s hodně přivřenýma očima.